Pojem afekty

Slovo:

afekty


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

Afekty můžeme definovat jako krátkodobá silná hnutí mysli a vzrušení, která ovlivňují uspořádanost duševního života v určitých životních situacích.
Projevují se výraznými vegetativními změnami (např. zrychlením dechu, zvýšenou potivostí, zblednutím, změnami vědomí (např. jeho zakalením), ale i mimikou a gestikulací). Mají výbušný charakter. Jsou vyvolány často neočekávaným emočním podnětem.
Afekty provokují člověka k akci (aktivizují a stimulují ho), udržují určité indukované vzorce chování člověka, které se opakují, dále determinují kladné či záporné chování a vedou k formaci vzorců chování, které se stávají naučenými způsoby chování. Osobnost je afekty vyšinuta ze svého pravidelného způsobu života.
Všem stavům vzrušení je společný jeden znak: noetický horizont (tzn. představy a myšlenky, kterými člověk uspořádává svoje odrážení světa a kterými tvoří základ vědomého, zaměřeného životního stylu) se zatemňuje, popř. zcela mizí. Dochází k odbourání noetické vrstvy a poklesu osobnosti do pudové, před intelektuální a předtuchové sféry života.
Stupeň afektivní vzrušivosti je ukazatelem pevnosti kognitivní, poznávací (noetické) a volní vrstvy osobnosti. Velký sklon k afektům znamená nepevnost noeticko-volní nadstavby. Mají ho lidé se slabě organizovanou, uspořádanou, harmonicky propracovanou, vyváženou osobností, lidé málo racionalizovaní a socializovaní, málo rozvážní a málo voluntaristicky založení. Čím je člověk rozvážnější, rozumnější, vyrovnanější, tím menší má sklon k afektům. Vedle stupně afektivní vzrušivosti nás však] zajímá také forma afektů. Hovoříme zejména o afektech vzteku, rozčilení, úzkosti, extáze. Vztek (zuřivost) patří do třídy afektů stenických, má útočný, agresivní ráz, je spojen s pocitem síly, kdežto úzkost a rozčilení jsou charakterizovány reakcí úniku, slabostí patří mezi afekty astenické).
Jak v afektu vzteku, tak v afektu rozčilení a úzkosti se člověk cítí nějak ohrožen, ale reaguje na toto nebezpečí různě podle svého založení. Sklon k tenznímu prožívání nových situací je diagnosticky velmi významný.
Afekty, které jsou člověkem považovány za společensky nepřijatelné, jsou často vytěsňovány do podvědomí, ale svou nevybitou energií ovlivňují prožívání a jednání osobnosti a mohou být zdrojem neurotických poruch a poruch chování. Mohou být vyvolány i některými farmaky a přímým drážděním určitých mozkových oblastí. Dají se zvládnout jen v počátečním stádiu. Násilné potlačení afektogenních obsahů vede k městnání afektu s možným pozdějším "výbuchem" i pro nepatrné příčiny. Každý afekttendenci k vybití, přičemž může někdy dojít k tzv. přesunutí afektu na jinou osobu nebo věc.Některá související slova

Filozofie, formování chování a prožívání, psychodidaktika ve školství, škola a její formativní vlivy, afekty člověka a jejich zvládání, charakter a jeho utváření, závady a poruchy emotivity (citů, citové závady a poruchy, adaptivní chování a prožívání, Lersch Philipp, autodiagnostika a autoedukace vysokoškoláků, mravní výchova ve společnosti, zvýšená psychosomatická tenze u dětí, Styly a strategie vyučování a učení, náladovost člověka, emoční poruchy, prosociální a morální charakter, mravnost a její výchova a sebvýchova, přizpůsobování se a jeho způsobyv náročných situacích, zvýšená psychosomatická tenze, pracovní motivace a stimulace, emoce, Etický a morální charakter, myšlení a kreativita, Vztahy mezi pedagogy a žáky a žákyněmi, školní, delirium furibundní, emocionální argumentace, kvaziargumentace, katharsis (řec.), konflikty horké, alexitymický, ruminační strategie, apolinský typ člověka, alexitymie, afektivní ambivalence, impulzivní jednání, emoční inteligence, heuristika afektivní, reálná a efektivní konfrontace, semireálná konfrontace, afektivní bloky myšlení, emocionalista, psychoterapeutická péče obětem násilí, emocionální analfabetismus, sensation seeking tendency (angl.), lexithymie, subkortikální komunikace, emoční inteligence, typ apollinský, sociální percepceKnihy

Výklad afektů -- autor: Tippelt Hynek
Trauma, tíseň, extáze, prázdnota - Formule afektu a patosu 1900-2018 -- autor: Kesner Ladislav
Afekt, výraz, performance -- autor: Anger Jiří

Komentáře ke slovu afekty


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » afektualizace
následující slovo: » afekty a jejich závady a poruchy
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:63
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2021  --  ABZ.cz