Pojem autarkie ve zvládání základních potřeb

Slovo:

autarkie ve zvládání základních potřeb


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

Soběstačnost (autarkie) v oblasti:
1) mobility. Schopnost a dovednost soběstačně zvládat základní životní potřebu mobility je stav, kdy osoba je schopna zvládat vstávání a usedání, stoj, zaujímat polohy, pohybovat se chůzí krok za krokem, popřípadě i s přerušováním zastávkami, v dosahu alespoň 200 m, a to i po nerovném povrchu, chůzi po schodech v rozsahu jednoho patra směrem nahoru i dolů, používat dopravní prostředky včetně bariérových.
2) Orientace. Schopnost a dovednost soběstačně zvládat základní životní potřebu orientace je stav, kdy osoba je schopna poznávat a rozeznávat zrakem a sluchem, mít přiměřené duševní kompetence, orientovat se časem, místem a osobou, orientovat se v obvyklém prostředí a situacích a přiměřeně v nich reagovat.
3)Sociální komunikace. Schopnost a dovednost soběstačně zvládat základní životní potřebu sociální komunikace je stav, kdy osoba je schopna dorozumět se a porozumět, a to mluvenou srozumitelnou řečí a psanou zprávou, porozumět všeobecně používaným základním obrazovým symbolům nebo zvukovým signálům, používat běžné komunikační prostředky. 4)Stravování a příjem tekutin. Schopnost a dovednost soběstačně zvládat základní životní potřebu stravování a příjem tekutin je stav, kdy osoba je schopna vybrat si ke konzumaci hotový nápoj a potraviny, nápoj nalít, stravu naporcovat, naservírovat, najíst se a napít, dodržovat stanovený dietní režim.
5)Oblékání a obouvání. Schopnost a dovednost soběstačně zvládat základní životní potřebu oblékání a obouvání je stav, kdy osoba je schopna vybrat si oblečení a obutí přiměřené okolnostem, oblékat se a obouvat se, svlékat se a zouvat se, manipulovat s oblečením v souvislosti s denním režimem.

Knihy

Umění žít šťastně -- autor: Frýba Mirko
Hry pro zvládání agresivity a neklidu -- autor: Šimanovský Zdeněk
Ztráta kontroly - Inteligentní zvládání emocí -- autor: Röhr Heinz-Peter
Psychoterapeutická práce s původci domácího násilí -- autor: Stočesová Veronika, Čáp David
Psychologie zvládání života -- autor: Frýba Mirko

Komentáře ke slovu autarkie ve zvládání základních potřeb


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » autarkie
následující slovo: » autekologie
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:441
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2023  --  ABZ.cz