Pojem Descartes René

Slovo:

Descartes René


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

René Descartes (1596 - 1650), byl francouzský filozof, matematik a fyzik, který chápal organismus jako stroj podřízený zákonům mechaniky. U Descarta se poprvé setkáváme s pojmem reflex. Nervy považoval za tenké trubičky, ukončené záklopkou. Vnější podnět způsobí v nervu proudění jemné hmoty podobné teplému plameni či vzduchu. Proudění postupuje až do míchy, kde se odrazí, čili reflektuje, a pak po jiných nervových trubičkách postupuje do svalu, který se např. stáhne. Učil o dualismu duše a těla. Jde o tzv. psychofyzický paralelismus. Duše zbavená své úlohy vitálního činitele se Descartovi stává výlučně jen nositelkou vědomí (res cogitans). Od duše jakožto substance vědomé se liší ostře substance tělesná, kterou Descartes definuje podstatným znakem rozlehlosti, rozprostraněnosti (res extensa). Vztah duše a těla si představoval jako vztah řidiče a vozidla.
Duši člověka umístil do epifýzy (šišinky) ze které duše údajně přenáší své úmysly na nervy a ty je pak rozvádějí do svalů. Řada jeho představ byla naivní. Paměť vysvětloval tak, že chce-li si naše duše něco připomenout, naklání se sídlo duše v mozku na různé strany a vhání živočišného ducha (spiritus animalis) do různých míst v mozku, dokud nenarazí na stopy předmětu, které tam zanechalo minulé působení tohoto předmětu. Když k takovému setkání dojde, vybaví se příslušný obsah paměti.
Často je citována jeho věta:,, cogito ergo sum". Myslím, tedy jsem. Pro úspěšné poznávání považoval za důležité dovolit si pochybovat. (,,Pochybování je počátkem moudrosti".) Chtěl nezaujatě rozumově prozkoumat původ a rozsah lidského poznání.

Knihy

Rozprava o metodě -- autor: Descartes René
Dioptrika -- autor: René Descartes
Meditace o první filosofii -- autor: Descartes René
Geometrie -- autor: Descartes René
Filosofické dílo R.Descartes -- autor: kolektív autorov

Komentáře ke slovu Descartes René


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » desaxace
následující slovo: » descendence
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:582
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2020  --  ABZ.cz