Pojem duševno

Slovo:

duševno


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

duševno (psychika) je dynamickým a relativně trvalým systémem obecných, skupinových a individuálních duševních procesů, stavů a vlastností.
Duševní procesy jsou aktuální činnosti poznávací, citové a volní (vnímání, cítění, rozhodování, pamatování, představování a myšlení). Jejich výsledkem je např. vjem (apercepce), představa, cit, emoce, rozhodnutí.
Duševní stavy tvoří aktuální, dočasné pozadí duševních procesů. Můžeme si je představit jako určité krátkodobé nebo dlouhodobé vyladění mozku, např. úzkost, strach, radost, smutek, vnitřní neklid, únava, vyčerpání atp. Svými dopady na procesy a výkony mohou být kladné i záporné. Mění se v průběhu dne nebo i delší doby.
Duševní vlastnosti jsou výsledky interakce genetických informací a duševních procesů a stavů v oblasti schopností, temperamentu a charakteru (např. nadprůměrná inteligence, vytrvalost, extraverze, introverze, submisivnost, dominantnost, zvýšený neuroticismus, tj. sklon k neurotické poruše). Jde o poměrně stálé útvary.
I když jsme psychické jevy z didaktických důvodů rozdělili na procesy, stavy a vlastnosti, psychika je ve skutečnosti celistvá. Např. úroveň myšlení je závislá na vnímání, představování, pozornosti, řeči, na zdravotním a duševním stavu (např. únavě) a na charakterových vlastnostech (např. na důslednosti) člověka.Generovaný, orientační výčet dalších tvarů tohoto slovaNěkterá související slova

metoda pozorování v psychologii, biologické formativní vlivy, pracovní a osobní hodnocení, práce a její motivace, poznávací metody psychiky a osobnosti, psychologické aspekty pracovní činnosti, Edukace, výzkumy osobnosti a psychiky dětí, Úvod do personalismu a charakterologie, Úvod do behaviorismu, Úvod do humanistické psychologie, Úvod do kognitivní psychologie, Úvod do postmoderní a sociologizující psychologie, předmět psychologie duševního vývoje, předmět psychopatologie, afekty člověka a jejich zvládání, Úvod do duchovědné psychologie, psychologie osobnosti učitele a učitelky, Vliv prostředí na psychosomatiku člověka, body oriented psychotherapy (angl.), osobnost a její poznávání, sebeřízení, osobnost dítěte, Aristotelés (384-322 př.n.l.), osobnost učitelů, CET zkratka ve zdravotnictví, duševní vývoj člověka, Úvod do sociální psychologie, Úvod do ontogenetické psychologie, kardinální elementy psychiky, psychogeneze, psychofyzický problém, sociální determinanty psychiky, psychogeneze, mozkopis, Self-disclosure (angl.), hagioterapie, psýcha, biologizace, protopsyché, egocentrická mluva, grafognostika, psychogenetický, exopsychika, endopsychika, asynchronní vývoj, intrapsychická disharmonie, intrapsychická koherence, somatopsychická závada či porucha, tvarová a celostní psychologie, epithymétikon (z řeč.), introverzivní, teorie mentalizace, psychický indikátor, destabilizovaná psychika a osobnost, panpsychizmusKnihy

Duševná dimenzia jogy -- autor: Grill Heinz
Duševný život zvierat -- autor: Wohlleben Peter
Za hranicemi fyziky a psychologie -- autor: Válek Oldřich

Komentáře ke slovu duševno


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » duševní zdraví člověka
následující slovo: » duo
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:691
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2020  --  ABZ.cz