Pojem duševno

Slovo:

duševno


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

duševno (psychika) je dynamickým a relativně trvalým systémem obecných, skupinových a individuálních duševních procesů, stavů a vlastností.
Duševní procesy jsou aktuální činnosti poznávací, citové a volní (vnímání, cítění, rozhodování, pamatování, představování a myšlení). Jejich výsledkem je např. vjem (apercepce), představa, cit, emoce, rozhodnutí.
Duševní stavy tvoří aktuální, dočasné pozadí duševních procesů. Můžeme si je představit jako určité krátkodobé nebo dlouhodobé vyladění mozku, např. úzkost, strach, radost, smutek, vnitřní neklid, únava, vyčerpání atp. Svými dopady na procesy a výkony mohou být kladné i záporné. Mění se v průběhu dne nebo i delší doby.
Duševní vlastnosti jsou výsledky interakce genetických informací a duševních procesů a stavů v oblasti schopností, temperamentu a charakteru (např. nadprůměrná inteligence, vytrvalost, extraverze, introverze, submisivnost, dominantnost, zvýšený neuroticismus, tj. sklon k neurotické poruše). Jde o poměrně stálé útvary.
I když jsme psychické jevy z didaktických důvodů rozdělili na procesy, stavy a vlastnosti, psychika je ve skutečnosti celistvá. Např. úroveň myšlení je závislá na vnímání, představování, pozornosti, řeči, na zdravotním a duševním stavu (např. únavě) a na charakterových vlastnostech (např. na důslednosti) člověka.Generovaný, orientační výčet dalších tvarů tohoto slovaNěkterá související slova

panpsychizmus, duševní vývoj člověka, Edukace, biologické formativní vlivy, metoda pozorování v psychologii, pracovní a osobní hodnocení, práce a její motivace, psychologické aspekty pracovní činnosti, poznávací metody psychiky a osobnosti, předmět psychologie duševního vývoje, předmět psychopatologie, Aristotelés (384-322 př.n.l.), osobnost dítěte, osobnost učitelů, CET zkratka ve zdravotnictví, sebeřízení, Úvod do postmoderní a sociologizující psychologie, osobnost a její poznávání, Úvod do duchovědné psychologie, afekty člověka a jejich zvládání, psychologie osobnosti učitele a učitelky, Vliv prostředí na psychosomatiku člověka, body oriented psychotherapy (angl.), edukativní, psychologie biologická, sebepoznání a sebeřízení, osobnost a jeji poznavani, Metody zkoumání v psychologii, způsoby poznávání psychiky a duševního zdraví, Edukativní determinanty psychiky, dotazník jako výzkumná metoda, výzkumy osobnosti a psychiky dětí, Úvod do kognitivní psychologie, psýcha, introverzivní, hagioterapie, biologizace, protopsyché, egocentrická mluva, Self-disclosure (angl.), mozkopis, psychogeneze, kardinální elementy psychiky, psychofyzický problém, sociální determinanty psychiky, psychogeneze, grafognostika, psychogenetický, epithymétikon (z řeč.), Úvod do humanistické psychologie, teorie mentalizace, psychický indikátor, destabilizovaná psychika a osobnost, tvarová a celostní psychologie, somatopsychická závada či porucha, endopsychika, exopsychika, asynchronní vývoj, intrapsychická disharmonie, intrapsychická koherence, Úvod do ontogenetické psychologie, Úvod do sociální psychologie, Úvod do behaviorismu, Úvod do personalismu a charakterologie, soulcraft (angl.)Knihy

Slobodný dych a svetelno-duševný proces -- autor: Grill Heinz
Duševný život zvierat -- autor: Wohlleben Peter
Duševná dimenzia jogy -- autor: Grill Heinz
Za hranicemi fyziky a psychologie -- autor: Válek Oldřich

Komentáře ke slovu duševno


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » duševní zdraví člověka
následující slovo: » dušezpyt
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:1274
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2023  --  ABZ.cz