Pojem duševno

Slovo:

duševno


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

duševno (psychika) je dynamickým a relativně trvalým systémem obecných, skupinových a individuálních duševních procesů, stavů a vlastností.
Duševní procesy jsou aktuální činnosti poznávací, citové a volní (vnímání, cítění, rozhodování, pamatování, představování a myšlení). Jejich výsledkem je např. vjem (apercepce), představa, cit, emoce, rozhodnutí.
Duševní stavy tvoří aktuální, dočasné pozadí duševních procesů. Můžeme si je představit jako určité krátkodobé nebo dlouhodobé vyladění mozku, např. úzkost, strach, radost, smutek, vnitřní neklid, únava, vyčerpání atp. Svými dopady na procesy a výkony mohou být kladné i záporné. Mění se v průběhu dne nebo i delší doby.
Duševní vlastnosti jsou výsledky interakce genetických informací a duševních procesů a stavů v oblasti schopností, temperamentu a charakteru (např. nadprůměrná inteligence, vytrvalost, extraverze, introverze, submisivnost, dominantnost, zvýšený neuroticismus, tj. sklon k neurotické poruše). Jde o poměrně stálé útvary.
I když jsme psychické jevy z didaktických důvodů rozdělili na procesy, stavy a vlastnosti, psychika je ve skutečnosti celistvá. Např. úroveň myšlení je závislá na vnímání, představování, pozornosti, řeči, na zdravotním a duševním stavu (např. únavě) a na charakterových vlastnostech (např. na důslednosti) člověka.Generovaný, orientační výčet dalších tvarů tohoto slovaNěkterá související slova

předmět psychopatologie, předmět psychologie duševního vývoje, poznávací metody psychiky a osobnosti, Aristotelés (384-322 př.n.l.), osobnost dítěte, CET zkratka ve zdravotnictví, osobnost učitelů, psychologické aspekty pracovní činnosti, práce a její motivace, výzkumy osobnosti a psychiky dětí, Úvod do postmoderní a sociologizující psychologie, Edukace, biologické formativní vlivy, pracovní a osobní hodnocení, metoda pozorování v psychologii, duševní vývoj člověka, sebeřízení, osobnost a jeji poznavani, sebepoznání a sebeřízení, Metody zkoumání v psychologii, způsoby poznávání psychiky a duševního zdraví, dotazník jako výzkumná metoda, Edukativní determinanty psychiky, psychologie biologická, edukativní, Úvod do duchovědné psychologie, osobnost a její poznávání, afekty člověka a jejich zvládání, psychologie osobnosti učitele a učitelky, body oriented psychotherapy (angl.), Vliv prostředí na psychosomatiku člověka, Úvod do kognitivní psychologie, Úvod do humanistické psychologie, psychofyzický problém, kardinální elementy psychiky, sociální determinanty psychiky, psychogeneze, psychogenetický, grafognostika, psychogeneze, mozkopis, hagioterapie, psýcha, biologizace, protopsyché, Self-disclosure (angl.), egocentrická mluva, introverzivní, epithymétikon (z řeč.), intrapsychická koherence, intrapsychická disharmonie, Úvod do ontogenetické psychologie, Úvod do sociální psychologie, Úvod do personalismu a charakterologie, Úvod do behaviorismu, asynchronní vývoj, exopsychika, psychický indikátor, teorie mentalizace, destabilizovaná psychika a osobnost, tvarová a celostní psychologie, endopsychika, somatopsychická závada či porucha, panpsychizmusKnihy

Duševný život zvierat -- autor: Wohlleben Peter
Duševná dimenzia jogy -- autor: Grill Heinz
Slobodný dych a svetelno-duševný proces -- autor: Grill Heinz
Za hranicemi fyziky a psychologie -- autor: Válek Oldřich

Komentáře ke slovu duševno


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » duševní zdraví člověka
následující slovo: » dušezpyt
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:720
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2021  --  ABZ.cz