Pojem duševno

Slovo:

duševno


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

duševno (psychika) je dynamickým a relativně trvalým systémem obecných, skupinových a individuálních duševních procesů, stavů a vlastností.
Duševní procesy jsou aktuální činnosti poznávací, citové a volní (vnímání, cítění, rozhodování, pamatování, představování a myšlení). Jejich výsledkem je např. vjem (apercepce), představa, cit, emoce, rozhodnutí.
Duševní stavy tvoří aktuální, dočasné pozadí duševních procesů. Můžeme si je představit jako určité krátkodobé nebo dlouhodobé vyladění mozku, např. úzkost, strach, radost, smutek, vnitřní neklid, únava, vyčerpání atp. Svými dopady na procesy a výkony mohou být kladné i záporné. Mění se v průběhu dne nebo i delší doby.
Duševní vlastnosti jsou výsledky interakce genetických informací a duševních procesů a stavů v oblasti schopností, temperamentu a charakteru (např. nadprůměrná inteligence, vytrvalost, extraverze, introverze, submisivnost, dominantnost, zvýšený neuroticismus, tj. sklon k neurotické poruše). Jde o poměrně stálé útvary.
I když jsme psychické jevy z didaktických důvodů rozdělili na procesy, stavy a vlastnosti, psychika je ve skutečnosti celistvá. Např. úroveň myšlení je závislá na vnímání, představování, pozornosti, řeči, na zdravotním a duševním stavu (např. únavě) a na charakterových vlastnostech (např. na důslednosti) člověka.Generovaný, orientační výčet dalších tvarů tohoto slovaNěkterá související slova

osobnost dítěte, Aristotelés (384-322 př.n.l.), předmět psychopatologie, osobnost učitelů, CET zkratka ve zdravotnictví, sebeřízení, duševní vývoj člověka, předmět psychologie duševního vývoje, poznávací metody psychiky a osobnosti, biologické formativní vlivy, Edukace, metoda pozorování v psychologii, pracovní a osobní hodnocení, psychologické aspekty pracovní činnosti, práce a její motivace, osobnost a její poznávání, Úvod do duchovědné psychologie, Metody zkoumání v psychologii, osobnost a jeji poznavani, prostředí a psychosomatika člověka, způsoby poznávání psychiky a duševního zdraví, Edukativní determinanty psychiky, psychologické poznávací metody projektivní, dotazník jako výzkumná metoda, pracovní prostředí a psychosomatika, sebepoznání a sebeřízení, psychologie osobnosti učitele a učitelky, afekty člověka a jejich zvládání, Vliv prostředí na psychosomatiku člověka, body oriented psychotherapy (angl.), psychologie biologická, edukativní, výzkumy osobnosti a psychiky dětí, Úvod do postmoderní a sociologizující psychologie, sociální determinanty psychiky, psychofyzický problém, kardinální elementy psychiky, psychogeneze, grafognostika, introverzivní, psychogenetický, psychogeneze, mozkopis, hagioterapie, psýcha, biologizace, protopsyché, Self-disclosure (angl.), egocentrická mluva, epithymétikon (z řeč.), teorie mentalizace, Úvod do sociální psychologie, Úvod do ontogenetické psychologie, intrapsychická koherence, Úvod do behaviorismu, Úvod do personalismu a charakterologie, Úvod do kognitivní psychologie, Úvod do humanistické psychologie, intrapsychická disharmonie, asynchronní vývoj, destabilizovaná psychika a osobnost, psychický indikátor, tvarová a celostní psychologie, somatopsychická závada či porucha, exopsychika, endopsychika, panpsychizmusKnihy

Duševný život zvierat -- autor: Wohlleben Peter
Duševná dimenzia jogy -- autor: Grill Heinz
Za hranicemi fyziky a psychologie -- autor: Válek Oldřich

Komentáře ke slovu duševno


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » duševní zdraví člověka
následující slovo: » duo
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:711
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2021  --  ABZ.cz