Pojem duševno

Slovo:

duševno


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

duševno (psychika) je dynamickým a relativně trvalým systémem obecných, skupinových a individuálních duševních procesů, stavů a vlastností.
Duševní procesy jsou aktuální činnosti poznávací, citové a volní (vnímání, cítění, rozhodování, pamatování, představování a myšlení). Jejich výsledkem je např. vjem (apercepce), představa, cit, emoce, rozhodnutí.
Duševní stavy tvoří aktuální, dočasné pozadí duševních procesů. Můžeme si je představit jako určité krátkodobé nebo dlouhodobé vyladění mozku, např. úzkost, strach, radost, smutek, vnitřní neklid, únava, vyčerpání atp. Svými dopady na procesy a výkony mohou být kladné i záporné. Mění se v průběhu dne nebo i delší doby.
Duševní vlastnosti jsou výsledky interakce genetických informací a duševních procesů a stavů v oblasti schopností, temperamentu a charakteru (např. nadprůměrná inteligence, vytrvalost, extraverze, introverze, submisivnost, dominantnost, zvýšený neuroticismus, tj. sklon k neurotické poruše). Jde o poměrně stálé útvary.
I když jsme psychické jevy z didaktických důvodů rozdělili na procesy, stavy a vlastnosti, psychika je ve skutečnosti celistvá. Např. úroveň myšlení je závislá na vnímání, představování, pozornosti, řeči, na zdravotním a duševním stavu (např. únavě) a na charakterových vlastnostech (např. na důslednosti) člověka.



Generovaný, orientační výčet dalších tvarů tohoto slova



Některá související slova

pracovní a osobní hodnocení, metoda pozorování v psychologii, práce a její motivace, psychologické aspekty pracovní činnosti, předmět psychologie duševního vývoje, poznávací metody psychiky a osobnosti, biologické formativní vlivy, Edukace, Úvod do humanistické psychologie, Úvod do personalismu a charakterologie, Úvod do kognitivní psychologie, Úvod do postmoderní a sociologizující psychologie, výzkumy osobnosti a psychiky dětí, předmět psychopatologie, Aristotelés (384-322 př.n.l.), psychologie osobnosti učitele a učitelky, afekty člověka a jejich zvládání, Vliv prostředí na psychosomatiku člověka, body oriented psychotherapy (angl.), psychologie biologická, edukativní, Úvod do duchovědné psychologie, osobnost a její poznávání, osobnost učitelů, osobnost dítěte, CET zkratka ve zdravotnictví, duševní vývoj člověka, sebeřízení, Úvod do behaviorismu, Úvod do sociální psychologie, kardinální elementy psychiky, psychogeneze, psychofyzický problém, sociální determinanty psychiky, grafognostika, psychogeneze, mozkopis, Self-disclosure (angl.), hagioterapie, psýcha, biologizace, protopsyché, egocentrická mluva, psychogenetický, introverzivní, asynchronní vývoj, exopsychika, intrapsychická disharmonie, intrapsychická koherence, Úvod do ontogenetické psychologie, endopsychika, somatopsychická závada či porucha, teorie mentalizace, epithymétikon (z řeč.), psychický indikátor, destabilizovaná psychika a osobnost, tvarová a celostní psychologie, panpsychizmus



Knihy

Duševný život zvierat -- autor: Wohlleben Peter
Duševná dimenzia jogy -- autor: Grill Heinz
Za hranicemi fyziky a psychologie -- autor: Válek Oldřich

Komentáře ke slovu duševno


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.



Navigace

předchozí slovo: » duševní zdraví člověka
následující slovo: » duo
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:706
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2021  --  ABZ.cz