Pojem duševno

Slovo:

duševno


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

duševno (psychika) je dynamickým a relativně trvalým systémem obecných, skupinových a individuálních duševních procesů, stavů a vlastností.
Duševní procesy jsou aktuální činnosti poznávací, citové a volní (vnímání, cítění, rozhodování, pamatování, představování a myšlení). Jejich výsledkem je např. vjem (apercepce), představa, cit, emoce, rozhodnutí.
Duševní stavy tvoří aktuální, dočasné pozadí duševních procesů. Můžeme si je představit jako určité krátkodobé nebo dlouhodobé vyladění mozku, např. úzkost, strach, radost, smutek, vnitřní neklid, únava, vyčerpání atp. Svými dopady na procesy a výkony mohou být kladné i záporné. Mění se v průběhu dne nebo i delší doby.
Duševní vlastnosti jsou výsledky interakce genetických informací a duševních procesů a stavů v oblasti schopností, temperamentu a charakteru (např. nadprůměrná inteligence, vytrvalost, extraverze, introverze, submisivnost, dominantnost, zvýšený neuroticismus, tj. sklon k neurotické poruše). Jde o poměrně stálé útvary.
I když jsme psychické jevy z didaktických důvodů rozdělili na procesy, stavy a vlastnosti, psychika je ve skutečnosti celistvá. Např. úroveň myšlení je závislá na vnímání, představování, pozornosti, řeči, na zdravotním a duševním stavu (např. únavě) a na charakterových vlastnostech (např. na důslednosti) člověka.Generovaný, orientační výčet dalších tvarů tohoto slovaNěkterá související slova

vlivy přírody na duševno, celostní a tvarová psychologie, batole (toddler), předškolní dítě, autokognice a self-management, vývoj jedince, personalismus a charakterologie, behaviorismus a reflexologie, formativní vlivy člověka, základní (teoreticko-praktické) psychologické vědy, psychologické vědy, excitement (angl.), charakteristika dětí, fury (angl.), dotazník (questionnaire), konfliktové situace, prehistorie filozofie, poznávání psychiky a osobnosti, vzdělávací potíže, patopsychologie ve školství, vývojové období batolete, objektivnost poznávání psychiky, sebevýchova, starořečtí myslitelé, normální prenatální vývoj a porod, psychologie práce a řízení, Postmoderní směr psychologie, prenatální vývoj a porod, pozorování, Tělesné, aplikované (užité, objectivity methods (angl.), kardinální elementy psychiky, psychogeneze, psychofyzický problém, sociální determinanty psychiky, vědomí, psychogeneze, mozkopis, Self-disclosure (angl.), psychika, psýcha, hagioterapie, biologizace, egocentrická mluva, protopsyché, Kratina, grafognostika, endopsychika, somatopsychická závada či porucha, exopsychika, asynchronní vývoj, intrapsychická koherence, intrapsychická disharmonie, tvarová a celostní psychologie, destabilizovaná psychika a osobnost, introverzivní, psychogenetický, epithymétikon (z řeč.), Jurovský Anton (1908-1985)-, psychický indikátor, teorie mentalizace, panpsychizmusKnihy

Duševný život zvierat -- autor: Wohlleben Peter
Duševná dimenzia jogy -- autor: Grill Heinz
Za hranicemi fyziky a psychologie -- autor: Válek Oldřich

Komentáře ke slovu duševno


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » duševní zdraví člověka
následující slovo: » duo
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:670
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2020  --  ABZ.cz