Pojem etapy tvořivosti

Slovo:

etapy tvořivosti


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a zatím nebylo ověřeno editorem

Význam:

Tvůrčí proces má svoje etapy. Nejčastěji se uvádí těchto pět etap:
1) Explorace, orientace a příprava, informatika. Patří sem školní vzdělání, speciální školení, vytýčení problému-znamená především zaměření pozornosti na nějaký problém, který vidíme jinak než ostatní, shromažďujeme informace, analyzujeme je. Tato fáze jeho řešení je spojena s vnitřním napětím.
2) Inkubace, tlení, "zrání" - odložení problému, přerušení řešení problému, "nevědomá mozková činnost". Zdánlivé odložení problému, přechod k jiné činnosti. Inkubace bývá různě dlouhá. Tato fáze je také provázena vnitřním napětím. Závěry a myšlenky se spojují, kombinují, člověk prožívá střídavě pocity úspěchu i neúspěchu. Je tu značná vnitřní aktivita, z velké části nařízená.
3) Fáze vhledu, iluminace, inspirace, krystalizace, intuice, "osvícení". Je to myšlenkový skok-v podstatě vyřešení problému, poznání podstaty věci, šťastný nápad, který bude patrně nosný a úspěšný. Až do konce této fáze prožíváme vnitřní napětí. Na konci fáze vhledu máme pocit uvolnění, uspokojení a vyřešení.
4) Specifikace a realizace zahrnuje dokončení detailů, praktické vyzkoušení nápadu, optimalizaci řešení, korekci nedostatků, propracování nápadu.
5) Evaluace, ověření, verifikace. Je to konečné vyhodnocení řešení, poslední korekce, dokončení realizace, interpretace řešení. Znamená také náměty pro další tvůrčí práci. Ověřuje význam a hodnotu tvůrčího produktu.

Knihy

Vnitřní dítě a pramen tvořivosti -- autor: Greiner Johannes
Nové pohádky kouzelné lucerny - Příběhy pro rozvíjení dětské důvěry, tvořivosti a vnitřního klidu + CDmp3 -- autor: Civardi Anne, Dunbar Joyce, Petty Kate, Wallace Karen,
Mandaly tvořivosti -- autor: Vořechovská Dita
Po práci legraci -- autor: Nejedlý Jan, Šofar Jakub
Na pomoc recitačním třídám Lidových škol umění a recitačním kroužkům i jednotlivcům lidové tvořivosti -- autor: Hrubín František, Wolker Jiří, Mikulášek Oldřich

Komentáře ke slovu etapy tvořivosti


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » etapizace intervence
následující slovo: » etatista
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:1103
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2023  --  ABZ.cz