Pojem gourmet

Slovo:

gourmet

Výslovnost:
gurmé

Význam:

• labužník

• znalec vína a jídla

Knihy

Příběhy a recepty nejslavnějších televizních kuchařů světa -- autor: Poštulka Vladimír
Traveler -- autor: Pavone Chris
Gurmán v Paříži -- autor: Lobrano Alexander
Prague -- autor: Balík Milan
Tatras Travel guide

Komentáře ke slovu gourmet


 
» přidat nový komentář

  neregistrovaný 21.01.2015 15:33
» reagovat
Jen bych doplnil film Obsluhoval jsem anglického krále krásně zobrazuje tyto příměry v mnoha podobách, ty epikurejské hody pana Hrabala pan Menzel zobrazil exkluzivně. Po scéně s hostinou s habešským princem mám vždy na něco chuť :D Ale hlavní hrdina je IMHO prostě gourmet ;D
 
  neregistrovaný 21.01.2015 15:24
» reagovat
Konečně plnohodnotně vysvětleno.
IMHO zase český človíček objevil nové slovo a hned je to starší špatné a používá se hanlivě. (Jako když někdo řekne kysličník místo oxid, pchá.) Konec konců když někdo napíše gourmet - labužník bez toho, aby věděl co znamená labužník.(A že rýpu nejlépe vyslovují gurmet a né gurmé, když už jsou tak sečtělí a intelektuální.) Takže vlastně labužník je žrout a i Francouz dá za pravdu, že Gourmet je žrout, když zase nerozumí výkladu jazyka českého a někdo ho uvede v omyl.
IMHO dle popisu je 90% lidí co si myslí, že jsou gourmeti stejně gurmáni a říkají to jenom proto, že nechtějí dávat najevo, že si dopřejí, aby jim náhodou někdo neryl do postavy atd... Teda zatím jsem porovnávání těchto výrazů slyšel spíš od žen, s tím že si ráda dopřeje, ale stačí maličko - např. 1 kulička kaviáru :D.
Některá slova se postupně vyvíjejí a co byl labužník - gourmand kdysi nemusí být nyní. I labužník i gurmán lahodí mému sluchu, gourmet je v češtině spíš novotvar. Také mám rád požitkář. Něco jako Homééér Simpson ;D
Takže bych to parafrázoval: každý gourmet je gurmán, ale ne každý gurmán je gourmet.
 
Gurmet versus gurmán neregistrovaný 05.08.2014 15:48
» reagovat
Gurmet versus gurmán

Restauraci U Rytíře navštíví gurmet. Kdo to je? V Čechách se přece říká spíše gurmán, gurmet zní knižně, není to stále zajetý termín.

Gurmán je spíš žrout, jedlík, je to téměř pejorativní označení člověka, který až příliš holduje dobrému jídlu, tvrdí jedni.

Kdežto gurmet je opravdový znalec, který vždy staví kvalitu pokrmu nad velikost porce. Jak to tedy vlastně je? Snobské povídačky, říkají druzí. Když ale zabrousíte do lingvistické historie, něco pravdy na tom je. Slovo gurmán (gourmand) má ve francouzštině i původní význam „jedlík“, případně „mlsný“. Tento význam se ale i ve Francii během 20. století posunul a nově získal i význam labužník či znalec jídla.

Čeština je v tomto významu převzala a původní význam „jedlík“ s tímto slovem už nespojuje. V naší mateřštině je gurmán = labužník, znalec dobrého jídla a pití. (Ostatně i český „labužník“ pochází z archaického „lábiti, labužiti“, tedy hltat, cpát se.) Posun významu je tedy dost podobný v obou jazycích.

Kdo byl původně gurmet? Ochutnávač vín, ale tento termín se už v původním smyslu též nepoužívá. Je tedy gurmán to samé co gurmet? Dalo by se říct, že gurmet je gurmán, ale stojí o několik příček víc. Gurmán je spíš labužník a gurmet znalec, který má v malíku všechny gastronomické pojmy a termíny, nenechá si ujít výsledky kulinářských soutěží, při zážitkové gastronomii spíš uzobává a hodnotí.

Gurmána si umíme představit, jak si epikurejsky užívá, pokud dostal na talíři nějakou skutečnou báseň či symfonii od opravdového mistra vařečky. Ví přitom ale, jaké příbory má používat, kam si položit ubrousek, co jí, jaké víno si objednat a z čeho ho pít. Ani v luxusní restauraci ho nic nezaskočí (snad možná jen cena), ale s tím už musí gurmán i gurmet počítat, že jejich koníček – kvalitní jídlo – něco stojí.
 
oprava neregistrovaný 22.07.2009 20:18
» reagovat
neni na case to opravit??
 
přesně tak neregistrovaný 04.03.2009 14:01
» reagovat
Můj přítel je Francouz a o toto téma se velmi zajímá a jen pochvalně pokyvoval hlavou, když jsem mu překládala Váš příspěvek. Moc hezky napsáno :)
 
gurman neregistrovaný 08.05.2008 01:33
» reagovat
nezbyvá než souhlasit
 
gurmán x gurmé neregistrovaný 02.05.2007 21:15
» reagovat
Chyba pro Česko příznačná : plete si gurmána (gourmand) s gurmé (gourmet). Omluven je tím, že i ve slovníku cizích slov, kterým mi kdysi mávala před nosem moje pražská švagrová, stojí, že obě slova mají stejný význam. Přitom vám v Česku každý franštinář řekne, že gurmán je člověk, který rád hodně jí (například Gargantua byl gurmán) a gurmé je labužník.

Takže když gurmáni hlasují o nejlepší restauraci, hlasují o tom, kde dostanou nejvíc jídla, ne jídla nejvybranější a nejlépe připravená.

viz
http://www.cs-magazin.com/2006-12/view.php?artic le=articles/cs0612105.htm
 Navigace

předchozí slovo: » gourmand
následující slovo: » gouvernement
slovo se nachází na stránce: G:41
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2022  --  ABZ.cz