Pojem intronizace

Slovo:

intronizace


Upozornění:
vložil uživatel Hanah a ověřil editor

Význam:

uvedení na trůn - slavnostní ustanovení papeže nebo opata do jeho nového úřadu po volbě nebo jmenování, navenek viditelné symbolické převzetí této funkce s povinnostmi a právy

Knihy

Intronizace královéhradeckých biskupů v 17. a 18. století -- autor: Polehla Petr, Havlíková Eva
Miloslav kardinál Vlk -- autor: Vaníčková Vladimíra

Komentáře ke slovu intronizace


 
» přidat nový komentář

MONARCHOVÉ, uvedení na trůn panovníka, či převzetí trůn Anikitos 27.04.2022 22:54
» reagovat
Z textu to působí jako by se to vztahovalo jen na církevní hodnostáře a jejich uvedení do úřadu (zde by navíc trůn neměl co dělat - kromě u papeže, protože krom toho, že je hlavou církve, je zároveň hlavou státu i vlády a je prostě monarchou).

Jinak je intronizace obdobou korunovace (v dřívějších dobách dokonce důležitější). Panovníci ji podstupují buď automaticky s korunovací nebo vůbec.. většinou je dnes důležitjěší korunovace a uvedení na trůn upadá do pozadí. Ale v historii bylo plno příkladů, kde třeba ani panovníci neměli koruny a prováděla se hlavně jen intronizace. Záleží na době, lokalitě, zvyklostech a podobně. Taky, jestli je jako důležitější symbol vnímán trůn nebo koruna a co se více zdůrazňuje. Hlavně ve starověku (de facto už i v pravěku), ale i neevropských/nekřesťanských zemích byl většinou důležitější trůn.

Někde není (a nebyla) ani korunovace ani intronizace... jako ve formě ceremonie. Bylo (či je) to prostě automatické, předchůdce zemřel - tak nástupce hned převzal trůn (potažmo korunu) a už byl de iure i de facto v úřadu a bylo to preostě oficiální i bez ceremonie.
 Navigace

předchozí slovo: » introjekty
následující slovo: » introny
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:1585
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2022  --  ABZ.cz