Pojem Laudes creatuarum (lat.)

Slovo:

Laudes creatuarum (lat.)


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

Píseň tvorstva, jejímž autorem je svatý František z Assisi (1181-1226). František píseň napsal roku 1224, dva roky před svou smrtí v obci San Damiano po noci, kterou strávil ve velikých bolestech. Dodnes se ale filologové přou, byla-li napsána naráz či zda její poslední tři sloky nemají pozdější původ.
Důvodem, proč František napsal tuto píseň, byla snaha dát svým bratřím jednoduchý text ke zpěvu a ke chvále Boha. Aby zpěv pochopili snadno i prostí lidé jeho doby v kraji, kde kázal, rozhodl se František napsat píseň v místním umbrijském dialektu a použil v ní velice jednoduchého slohu. Píseň zaujímá přední místo ve staré italské literatuře, neboť se řadí mezi první pokusy o poezii psanou v italském nářečí.
František při psaní této písně čerpal inspiraci především v Bibli, tak jako u všech svých děl, a to především v knize Danielově (kapitola 3) a v žalmech (žalm 148). Je velice pravděpodobné, že na konečné úpravě spolupracoval jeho spolubratr Pacifik.

Knihy

BLUE NOTE TRIP 10:LATE NIG -- autor: VARIOUS
Catalogue of the Late Roman, Byzantine and Barbaric Coins in the Charles University Collection (364–1092 A.D.) -- autor: Gambacorta Federico
It´s Never Too Late : Stories of People Who Changed the World in Later Life - Introduction by Michael Whitehall -- autor: neuveden
Explorations in Late Scholasticism -- autor: Dvořák Petr, Machula Tomáš
Lali cvičí jógu -- autor: Luhanová Hana

Komentáře ke slovu Laudes creatuarum (lat.)


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » laudator temporis acti (lat.)
následující slovo: » Laudetur Jesus Christus.
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:1582
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2019  --  ABZ.cz