Pojem motivy

Slovo:

motivy


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

Potřeby, pudy, emoce, afekty, zájmy, hodnoty, postoje, vztahy a tendence všeho druhu se v psychologii nazývají motivy neboli pohnutky. Jsou příčinami jednání. Ale i nečinnost má své motivační pozadí, např. strach před obtížemi či stresy nebo potřebu odpočinku. Motivy jsou všechny síly, které přímo či nepřímo uvádějí naše chování do pohybu. Proto bývají také nazývány rysy dynamickými či tendencemi. Pojem tendence zahrnuje směrový moment. Vždy jde o zaměření k něčemu. Pojem dynamický rys zahrnuje i silový moment - intenzitu a trvalost potřeby. Všechny motivy nejsou vědomé. Týká se to např. některých složitých instinktivních a emočních reakcí, majících svoji výraznou podmíněně reflexní komponentu, která se neuvědomuje vždy plně a jasně. Reálné "vědomí" je jednotou uvědomovaného a neuvědomovaného. Motivace je tedy často komplexní, složitá. Představa jediného působícího motivu je nereálnou abstrakcí. Motivy způsobují stav určitého vnitřního napětí, neklidu, který člověka determinuje.
Každá lidská činnost je nějak motivována, ať už za ní stojí jakékoliv potřeby, emoce nebo zájmy. Uspokojení potřeb vlastně znamená redukci, uvolnění motivačního napětí.
Chování, jednání i prožívání člověka je obvykle zapříčiněno více motivy. Všechny motivy mají určitý cíl, určitý směr, intenzitu, trvalost a míru variability vzhledem k zaměřenosti na cílový objekt.



Některá související slova

krenelování, psychologie biologická, sebeřízení, osobnost a její poznávání, vůle a diagnostika jejich závad, novověká filozofie, Vliv prostředí na psychosomatiku člověka, zájmy, edukativní, pracovní motivace a stimulace, biologické determinanty osobnosti, vrozené závady a poruchy, myšlení a kreativita, osobnost a jeji poznavani, poznávací vývoj dětí podle J. Piageta, disociální a asociální chování dětí a mládeže, Edukativní determinanty psychiky, výhova problémových dětí, výchova problémových dětí, charakter a jeho utváření, výchovné determinanty psychiky a osobnosti, verdura, Úvod do ontogenetické psychologie, wallaceovka, zooforos, efekt atribuce, Altamira, racionalizace v psychologii, terminální motivy, teorie vývoje a utváření osobnosti, psychoterapeutická péče obětem násilí, Úvod do behaviorismu, autodiagnostika a autoedukace vysokoškoláků, výzkumy osobnosti a psychiky dětí, Edukace, biologické formativní vlivy, Vztahy mezi pedagogy a žáky a žákyněmi, zábavy v mládí, psychologické aspekty pracovní činnosti, vývoj, osobnost dítěte, Teorie a praxe sebepoznávání a sebevýchovy studentů a studentek

Komentáře ke slovu motivy


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.



Navigace

předchozí slovo: » motivovat
následující slovo: » moto-
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:2362
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2024  --  ABZ.cz