Pojem návyky

Slovo:

návyky


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

Návyky (habity) jsou zautomatizované úkony dovedené do určitého stupně dokonalosti. Jsou to ustálené způsoby jednání, které mají motivační složku. Máme-li utvořený návyk, nutí nás to, abychom určitou věc konali častým opakováním zafixovaným, ustáleným způsobem. Tato tendence je právě důkazem, že i návyky jsou pohnutkami či příčinami našeho chování a prožívání. Návyky se vytvářejí většinou cvikem, ale mohou vznikat i bezděčně, nejen záměrně. Podle společenské hodnoty rozdělujeme návyky na:
kladné např.: pořádnost, adekvátní péče o osobní hygienu, sociabilní chování, zdravý životní režim.
Záporné čili zlozvyky např.: nešetrnost, nepořádnost, návykové pijáctví, nikotinismus, závislost na drogách.
Správný popis zlozvyků, nežádoucích sklonů (tj. tendencí projevování určité aktivity) a příp. defektů člověka předpokládá dobré znalosti psychopatologie.
Konkrétní záznam může vypadat takto:
zlozvyky např.: lhavost, kouření, krádeže, cucání prstu, používání parazitních slov, návyk na drogy, alkohol atp.
nežádoucí sklony např. : k podvodům, absentérství, neurotizaci, trémě, ke komplexu méněcennosti a k nevhodným kompenzacím tohoto pocitu, negativismu, snadné únavnosti, k agresivitě atp.
Možnosti přetvářet nebo měnit silně zafixované návyky s věkem ubývá. Říkáme, že chování člověka se stává rigidnějším - tužším. Mezi jednotlivými lidmi jsou však v tomto ohledu značně individuální rozdíly.Některá související slova

hereditární (genetické) závady a poruchy, Postmoderní směr psychologie, infantilismus osobnostní a školní docházka, komunikace sociální, rodina a vývoj dětí, normální novorozeně, předškolní dítě, edukační psychologie, PROFESIOGRAMY V PRAXI, normální kojenec, adaptace člověka v náročných situacích, komunikace nonverbální, sebevědomí a jeho poruchy, druhy učení, výsledky učení (vědomosti, vyučování, novorozenecké období vývoje dítěte, prokreativní antikreativní podmínky, sebevýchova, hodnocení a klasifikace ve škole, zkoušení (examinace) ve školách, školní prostředí, batole (toddler), behaviorismus a reflexologie, profesní kompetence, kognitivní motivace učení, food (eating) habits (angl.), healthy eating habits (angl.), edukační hodnoty, automatismy, edukační strategie, sebedestruktivní chování, sociální dědičnost, dosažené kurikulum, spending habits (angl.), Watson John Broadus (1878-1958), didaktika a psychodidaktika, personality (angl.), osobnost v psychologii, charakteristika dětí, habity, familiární milieu, adekvátní psychické kompetence, VDN zkratka ve školství, persona jako bio-psycho-sociální a spirituální systém, evaluace dětí ve škole, folkwaysKnihy

Atómové návyky -- autor: Clear James
Změňte své návyky -- autor: Ryan M. J.
Nástroje titánů (Návyky a taktiky výjimečných osobností, miliardářů a světových ikon) -- autor: Ferriss Timothy
Minizvyky -- autor: Guise Stephen
Jak vybudovat trvale úspěšnou firmu -- autor: Collins Jim, Porras I. Jerry

Komentáře ke slovu návyky


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » návyk
následující slovo: » NAT skr.
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:1854
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2019  --  ABZ.cz