Pojem niva

Slovo:

niva


Význam:

sýr typu rokfórGenerovaný, orientační výčet dalších tvarů tohoto slovaNěkterá související slova

cheesburger (čísburgr)Knihy

Centrální Českomoravská vrchovina na prahu vrcholného středověku. Central Bohemian-Moravian Highlands on the threshold of the High Middle Ages -- autor: Malý Karel, Hejhal Petr, Hrubý Petr, Kočár Petr
Album pohádek "Supraphon dětem" 1-10 -- autor: Pilař Jan
Automobily Lada 1970-1990 -- autor: Tuček Jan
Album pohádek "Supraphon dětem" 9. (O housátku Loudálkovi, Co vykonala kávová lžička, Princezna z třešňového království...) -- autor: Heller J.B.

Komentáře ke slovu niva


 
» přidat nový komentář

<nyva> neregistrovaný 09.05.2020 12:47
» reagovat
já myslím, že se čte teda s tvrdým
 
Název sýra Niva neregistrovaný 15.05.2017 01:21
» reagovat
Zajímalo by mne, zda se má psát Niva nebo niva , pokaždé to je napsané jinak. Děkuji za odpověď.
 
Původ názvu plísňového sýru Niva neregistrovaný 19.06.2012 21:11
» reagovat
Tak do třetice z internetu: Sýr Niva vyrábí tradičně mlékárna v Otinovsi na Drahanské vrchovině (Mlékárna Otinoves s. r. o.). Dlouhá léta měli dozrávárnu sýru v v jeskyni Michalce v nedalekém Moravském krasu. (Dokud to předpisy EU neznemožnily.) A hned vedle Otinovsi leží obec Niva. Takže původ jména toho sýru bych možná hledal spíš někde tam.
 
Ad Původ názvu plísňového sýru Niva neregistrovaný 19.06.2012 20:58
» reagovat
Tak si vyberte, co se vám líbí víc...;-)
 
Z Wikipedie neregistrovaný 19.06.2012 20:57
» reagovat
Ve čtyřicátých letech 20. století se název Roquefort stal chráněným názvem, a proto tento podobný sýr musel dostat jiné jméno. Technologa, ruského (donského) kozáka, Charitonova z mlékárny v Českém Krumlově (později JIHOČESKÉ MLÉKÁRNY (JČM), dnes Madeta) napadla niva, protože modrozelená barva sýru mu připomínala úrodnou louku. Tehdy zkoušel, který sýr by byl vůbec nejvhodnější pro výrobu v českokrumlovské pobočce. Zjistil, že nejvhodnější bude vyrábět sýr s modrozelenou plísní uvnitř obecně známý pod názvem rokfór, Roquefort.

Nivu jako zavedený název používají všichni stávající výrobci v Česku. Pouze dvě značky, Jihočeská niva a Jihočeská zlatá niva, mají ochranné označení Evropské Unie.[1] Byl veden spor o užívání tohoto názvu se Slovenskem, které spor prohrálo (26:1). Tento spor a jeho výhra vlastně dokazují, že pojmenování sýru Niva/niva je známo pouze na Slovensku, díky předchozí historii ve společném státě a trhu. Ve většině státech EU není vůbec tento název znám.
 
Původ názvu plísňového sýru Niva neregistrovaný 19.06.2012 20:54
» reagovat
Na území Rakousko-Uherska byla první výroba sýrů s modrou plísní uvnitř hmoty zavedena r. 1883 v obci Mičiná u Banské Bystrice. Výrobu zavedl Karol Burkhardt ze Starých Hor. Způsob výroby a plíseň si donesl přímo z francouzského Roquefortu, kam se dostal na svých cestách jako dráteník. V malé sýrárně se vyráběla brynza a plísňový sýr pouze z ovčího mléka. Postupně se výroba rozšířila do několika mlékáren a sýráren na středním Slovensku. Název pro sýr Niva zavedl Jozef Soc, majitel mlékárny v Dobré Nivě u Zvolena podle názvu obce.

Jozef Soc zavedl v roce 1923 v Dobré Nivě do výroby i Třenou Nivu. Ta se vyráběla z dokonale rozetřeného sýru Niva, brynzy a másla.

Zdroj: Keresteš J. (2008): Ovčiarstvo na Slovensku história a technológie. Nika s.r.o. Považská Bystrica, 592 s.
 
Sýr? To snad ne... I. Hury 27.10.2010 09:54
» reagovat
Některá slova zde vysvětlená opravdu vyvolávají rozpačité úsměvy.

Jak zde je psáno. Nehledě na to, že je dnes takto pojmenován nějaký sýr (zajímalo by mne kdo toto slova takto zadal), slovo NIV, NIVA, NIVY se vztahují k výrazům LOUKA (přesněji POLE), LÁN atd. Např. "... niv Arkadie šumíc ..." - Nebo: "Vegetace údolních niv..." - vždy však vztahující se k velmi úrodným plochám, neboť narážíme i na stížnosti ve stylu: "Namísto orných půd byly nám do NIV zahrnuty stráně a náletové lesy."
OVŠEM - slovo "niv", zvláště v staročeském podání, je ještě užito i jako výraz "NICH" (tedy do obsahu, k obsahu) - např.: "...napsal tyto verše do NIV autor dodatků, nikoliv autor díla samotného."
 
Správná výslovnost slova niva neregistrovaný 28.05.2008 19:42
» reagovat
Výslovnost sýra sice nikde uvedena není, ale předpokládáme, že sýr byl pojmenován podle českého slova niva (louka, pole; slovo má všeslovanský původ), a měli bychom jej proto vyslovovat měkce. V úzu převažuje výslovnost [niva]. Vzhledem k tomu, že správná výslovnost nikde uvedena není a ani původ názvu není nikde vysvětlen, nelze vyloučit, že pochází z jiného slova, to se nám však nezdá příliš pravděpodobné.
 
Správná výslovnost slova niva neregistrovaný 28.05.2008 19:41
» reagovat
Cituji z poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR
\
 
jjjjjjjj neregistrovaný 10.01.2007 17:39
» reagovat
Jak se říká ňiva nebo nyva!!odepište někdo prosím!!
 
> nevím! neregistrovaný 20.09.2007 15:15
» reagovat
  taky by mě to zajímalo!!! řešíme to s přáteli už delší dobu...pátrám dál:-)
   
> Niva neregistrovaný 26.01.2008 17:27
» reagovat
  \
   
> Niva neregistrovaný 26.01.2008 17:29
» reagovat
  \'Niva\' se samozřejmě čte měkce stejně jako např. slovo \'nic\'. Nečteme přece \'nyc\'...
   Navigace

předchozí slovo: » nitrosaminy
následující slovo: » nivace
slovo se nachází na stránce: N:26
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2020  --  ABZ.cz