Pojem očekávání

Slovo:

očekávání


Upozornění:
vložil uživatel neznámý a zatím nebylo ověřeno editorem

Význam:

Očekávání
Očekávání je nejobecnější a většinou jaksi neutrální cit zaměřený na budoucí události a stavy, které si v představách "zpřítomňujeme". Některé druhy očekávání však mohou být spjaty se značným vnitřním napětím (např. v oblasti psychosexuální).
Typickou poruchou z očekávání je tréma. Očekávání je spojeno s obavou ze selhání, se strachem z nedostačivosti zřejmé okolí. Někdy se hovoří i o neuróze z očekávání. Např. očekávání přísné zkoušky je provázeno negativními dysfunkcemi (zvýšeným pocením, průjmem, zvracením, zvýšeným krevním tlakem).
Očekávání má také širší význam: i když nemáme představu budoucnosti, máme ve vztahu k ní připraveny určité způsoby chování.
Očekávání probíhá ve dvou základních formách: ve formě trpělivosti a netrpělivosti. Obojí je postojem k chodu, průběhu, času a události. Trpělivost se projevuje jednak v pouhém umění čekat na něco (pasivní trpělivost), snášet nedostatek, strádání, utrpení apod., je však také trpělivost v jednání (aktivní trpělivost): neúnavnost námahy, vynakládané pro očekávaný úspěch.
Zklamané očekávání se často projevuje dekultivací výrazových projevů osobnosti, tendencí k abreakci, k redukci vnitřního napětí (např. zvýšeným pohybem, koprolálií).Generovaný, orientační výčet dalších tvarů tohoto slovaNěkterá související slova

advent, anticipovaná psychosociální opora, radost, expecting (angl.), Self Fulfilling Prophecy (angl.), prosociální chování a prožívání, pozitivní evaluace, Pygmalion efekt, anticipování, Rosenthalův efekt, negativní emoční bilance, pozitivní emoční bilance, efekt expektace při percepci, problémový jedinec, aspirační úroveň, adventista, posthistorie, milenialismus, krize středního věku, altruistická reciprocita, anticipační anxieta, nocebo efekt, Golem efekt, altrustické hodnoty, sociální role, norma, konformní, investice, expektace, diskrepanční

Komentáře ke slovu očekávání


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » ocytocin
následující slovo: » oční hypertenze
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:2176
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2024  --  ABZ.cz