Pojem Ontogenetické stadium lokomotoricky genitální

Slovo:

Ontogenetické stadium lokomotoricky genitální


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

• Období lokomotoricky genitální trvá od třetího do pátého roku života a charakterizuje je podle E.H.Eriksona (1902-1994):
iniciativa proti vině.
V tomto období dítě zintenzivňuje svoji iniciativu, svoje aktivity, objevuje svoje tělo, experimentuje, plánuje. Také se učí identifikací ( nápodobou a ztotožněním) s dospělými vzory, především s rodičem shodného pohlaví - E. H. Erikson píše:"A tu podotýkáme, že podle moudrého předurčení základního plánu není dítě nikdy více připraveno učit se tak rychle a chtivě, stávat se větším ve smyslu sdílení závazku a výkonu jako v tomto období svého vývoje. Je dychtivé a schopné spolupracovat na úkolech, sdružovat se s ostatními dětmi, aby s nimi tvořilo a plánovalo je ochotno těžit ze styku s učiteli a hledět se vyrovnat ideálním vzorům..."
Zde se dítě učí ,,ctnosti" smysluplné účelnosti a úspěšnosti v protikladu k nesmyslnosti, po které následuje pocit viny.
Přílišná snaha o úspěch ale může také vyvolávat pocity viny - zvláště, když jsou přitom přehlíženy potřeby druhých lidí. Nezdar vede často k rezignaci, pocitu osobní viny, nedostačivosti, úzkosti.
U dospělých se pak dá pozorovat reziduální konflikt tohoto typu např. v hysterii - zmatená, "odbrzděná" aktivita, pocity viny a obviňování.

4. Období latence trvá šestý až dvanáctý rok života a charakterizuje je :

snaživost proti méněcennosti.

Toto období snaživosti souvisí s docházkou do základní školy. Dítě něco tvoří, přijímá neosobní principy, nepohybuje se už tolik ve světě představ a hry, ale - protože už by mělo mít cit pro účelnost - věnuje se více úkolům a rozvíjení dovedností. Tehdy je podle E.H. Eriksona (1902-1994) ohroženo pocitem nedostatečnosti a méněcennosti, zoufá si někdy nad svou kapacitou (subjektem možným), pokládá se za odsouzené k prostřednosti.

Toto stadium je ale velmi důležité tím, že v něm člověk získává vztah k práci a ke spolupráci. Může se stát, že si jej člověk nevytvoří - bude cítit méněcennost a reagovat rezignací, nebo se naopak stane přesvědčeným "konformistou a otrokem své technologie"

• "ctností" je zde mohoucnost, "kompetence" - schopnost a dovednost zralého úkolového zaměření.Některá související slova

Vývojové stadium lokomotoricky genitálníKnihy

Jumpers For Goalposts (Live At Wembley Stadium) -- autor: Sheeran Ed
Kladivo na čaroděje 12: Poslední stadium -- autor: Pavlovský Jiří
Kladivo na čaroděje 12 - Poslední stadium -- autor: Pavlovský Jiří
Evoluce před Darwinem - Nejstarší vývojová stadia evoluční nauky -- autor: kolektiv autorů
Arséne Wenger -- autor: Cross John

Komentáře ke slovu Ontogenetické stadium lokomotoricky genitální


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » Ontogenetické stadium puberta a adolescence
následující slovo: » Ontogenetické stadium mladší dospělosti
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:2023
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2020  --  ABZ.cz