Pojem realizovat

Slovo:

realizovat, realisovat


Význam:

• uskutečnit, uvést ve skutečnost

• prodat, zpeněžitGenerovaný, orientační výčet dalších tvarů tohoto slovaNěkterá související slova

osobnost dítěte, závady a poruchy myšlení, Teoretická východiska psychologického poradenství, Závady a poruchy adjustace vysokoškoláků, autodiagnostika a autoedukace vysokoškoláků, role a pozice dítěte mezi sourozenci, biologické formativní vlivy, násilí, Úvod do personalismu a charakterologie, školská poradenská psychologie, výzkumy osobnosti a psychiky dětí, Rodina a její sociální determinace, nadané a tvořivé osobnosti, Vliv prostředí na psychosomatiku člověka, doplňující pedagogické studium, kariérni (studijní a pracovní) psychologické poradenství, psychogymnastika, Přizpůsobovací problematika studentů a studentek, psychosomaticky traumatizované osoby, profesní a studijní orientacei, Kritéria hodnocení vysokoškolských učitelů a učitelek, sebeřízení, vůle a diagnostika jejich závad, pedagogicko psychologické výzkumy, surogátní mateřství, exekutivní psychické funkce, paion, akční kompetence, nouveaux riches, performativní věta, omnibusový výzkum, edukační instituce, proklamativní edukace, ESF, monochronická koncepce času, metoda DITOR, acedia (lat.), restaging, kreativní hry, workload (angl.), alogon, mutilace nezvratné a zvratné, dostupný výběr, intelektuální modální orientace osobnosti, WPPSI zkratka, language of instruction and examination, mirror neurons (angl.), ethernetKnihy

Bez výmluv! -- autor: Nevolová Monika
Impérium -- autor: Kracht Christian
Pohybové hry a cvičení s miminkem -- autor: Pulkkinen Anne
Moje Pacifická hřebenovka -- autor: Benešová Monika

Komentáře ke slovu realizovat, realisovat


 
» přidat nový komentář

Odpověď neregistrovaný 14.12.2018 20:54
» reagovat
Jestli je to někde oficiálně definováno jako přípustné nebo zakázané, nevím, i když o druhém silně pochybuji. Řekla bych ale, že průměrně inteligentní člověk smysl takovýhle výrazů pochopí ze souvislosti, i když se s příslušným užitím třeba dosud nesetkal. Nehledě na to, každý jazyk je živý, jeho vokabulár se přizpúsobuje potřebám hovořících, a tento smysl (tedy i např. "uvědomit si") pro "realizovat" není uvedeným významúm "uskutečnit" a "uvést ve skutečnost" zase příliš vzdálený, takže sotva může být racionální důvod ho v češtině rigorózně odmítat. Nahlédla jsem také do papírových slovníků - anglicko-českého (Caha, Krámský) na "to realize" a německo-českého (Siebenschein) na "realisieren" a v ani jednom z nich jsem tenhle český význam nenašla, přestože jak v angličtině, tak i v němčině je naprosto běžný - to poukazuje na nějakou zásadní chybu v přístupu renomovaných českých lingvistů. Takže vidí-li v tom někdo takový problém, že neváhá kvůli tomu mluvícího přerušit s tvrzením, že mu zde není rozumět, svědčí to podle mého názoru buď o velmi nízké úrovni jeho vzdělání nebo o značně arogantním, samolibém postoji.
 
Realizovat = chápat? neregistrovaný 23.04.2018 21:02
» reagovat
Je v češtině přípustný význam slova "realizovat" jako »pochopit, vzít na vědomí jako skutečnost«? Já bych řekl, že ano, onehdá někomu ale stálo za to, aby přerušil múj proud řeči upozorněním, že kdo neovládá cizí jazyky, kde je tenhle význam běžný, nebude rozumět, o čem mluvím.
 Navigace

předchozí slovo: » realizované kurikulum
následující slovo: » realizující
slovo se nachází na stránce: R:17
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2020  --  ABZ.cz