Pojem specifické vlivy formující osobnost

Slovo:

specifické vlivy formující osobnost


Upozornění:
vložil uživatel neznámý a ověřil editor

Význam:

Specifické mimorodinné, mimoškolní a mimopracovní vlivy mohou být buď organizované: kluby, politické strany, odborné společnosti, náboženská a církevní setkání, fitnes centra, tělocvičné, sportovní a turistické oddíly, hudební a pěvecké skupiny, jiné umělecké skupiny nebo neorganizované: party, přátelé, muzea, divadla, kina, knihovny, kavárny, kuřácké kroužky, vinárny, diskotéky, společenské kluby,(ale i nežádoucí gangy, disociální a asociální skupiny, amorální jedinci), media, především tiskoviny, noviny, knihy, časopisy, televize, počítače, telefony.
Jde vlastně o náplň volného času člověka.
Volný čas je komplexem aktivit především mimoškolních a mimopracovních.
Jde o aktivity jimiž se jedinec zabývá, aby prožil pohodu, aby si odpočinul, pobavil se, rozšířil své znalosti či spontánní sociální participaci, nebo podle sebe zdokonaloval svou osobnost a její produktivitu.
Skutečný volný čas tvoří pouze kategorie mimetických či herních (ludických) aktivit, do níž spadají např. návštěvy biografů, sledování televize, návštěvy divadel, koncertů a sportovních podniků, lov a rybaření, hry, tanec. Všechny tyto aktivity mají společného jmenovatele v příjemném prožitku.
Polovolný čas je pak soubor činností, prováděných napůl ze záliby a napůl utilitárně, např. na zahrádce, v sadu, na chatě či v chalupě nebo v domácí dílně.
V současné společnosti, které schází např. sentiment, romantika, poezie a patos, pozorujeme občas i patologické tendence - "návrat k tribalismu" patří sem např. skupinový sex, užívání drog, asociální agresivita.
Předpokládá se, že v budoucnu dojde k významným změnám ve vztazích mezi prací a volným časem. Dojde k vývoji tzv. "prosumenta", který bude střídat práci v zaměstnání s prací víceméně domácí, vytvářející hodnoty bezprostředně pro vlastní a rodinné potřeby. Jde o jakýsi zárodek netržní ekonomiky. Prosument je vlastně producent i konzument současně (A. Toffler).
Významný je také vliv jazyka země ve které člověk vyrůstá, národnosti, módy, morálky, vědy a umění, státního zřízení, ideologie, hustoty obyvatelstva, rasových zvláštností, ekonomické situace, obyčejů, tabu, zábav, specifických zájmů a koníčků, duchovních a kulturních tradic, historického povědomí lidí, právního stavu, kulturního společenství, společenských vrstev, vliv sociálních podmínek a prostorových podmínek.
Velký materiálně-technický pokrok civilizace s sebou přináší stále více požitků a pohodlí. Tím však dochází i ke zvýšení celkové zchoulostivělosti a oslabování zdatnosti člověka.
Hustota osídlení posiluje konkurenci, nutí k častým kontaktům mezi jednotlivci i mezi skupinami, je stimulujícím faktorem kulturního vývoje. Přelidnění (zejména ve městech) má ovšem řadu záporů, je např. zdrojem psychosociálních a zdravotních závad a poruch a vyšší narkomanie, agresivity i sebevražednosti.

Komentáře ke slovu specifické vlivy formující osobnost


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.



Navigace

předchozí slovo: » Specifické a nespecifické závady a poruchy učení
následující slovo: » specifické vývojové poruchy učení
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:2931
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2024  --  ABZ.cz