ABZ.cz: slovník cizích slov - neznámá slova

Zde se nachází výpis všech neznámých slov, po kterých neúspěšně pátrali návštěvníci slovníku.
Pokud znáte význam některého ze slov, tak prosím poraďte.
Pokud chcete vložit nové neznámé slovo, využijte formulář pro přidání neznámých slov.

» vložit nový záznam

neznámé slovokomentářdefinovat
monitorování formou normálního monitorováníDobrý den, v zákoně jsem našla níže uvedené spojení. Je to vůbec česky? Děkuji "Provádět monitorování formou normálního monitorování"» vložit význam k pojmu "monitorování formou normálního monitorování"
» vložit komentář k záznamu "monitorování formou normálního monitorování"
Ztracené slovoDobrý den, potřeboval bych nutně pomoct najít jedno přídavné jméno. Když někdo žije v minulosti, stále si říká, že dříve bylo líp. Nejedná se o nostalgik, ale slovo jemu dost podobné, děkuji.» vložit význam k pojmu "Ztracené slovo"
» vložit komentář k záznamu "Ztracené slovo"
 
staromilec neregistrovaný 06.06.2022 11:18
» reagovat
viz nadpis
 
 
konkvistKonkvist - je vyšší stav konkdence, alias vpičistávek ve větším levlu. » vložit význam k pojmu "konkvist"
» vložit komentář k záznamu "konkvist"
konkdencKonkdenc - je takzvaný vpiči stav, ať už v dobrém či špatném slova smyslu. Stavem myšleno stav mysli. » vložit význam k pojmu "konkdenc"
» vložit komentář k záznamu "konkdenc"
Destandardizace Prosím poraďte, pořád nemohu zjistit vyznam tohoto slova. Prosím jednoduché vysvětlení :D» vložit význam k pojmu "Destandardizace "
» vložit komentář k záznamu "Destandardizace "
 
  neregistrovaný 30.12.2021 13:23
» reagovat
Tož to je když začneš dělat větší pračky než máš futra nebo takové PETy co se nevejdou do igelitky
 
  neregistrovaný 30.12.2021 13:22
» reagovat
Tož to je když začneš dělat větší pračky než máš futra nebo takové PETy co se nevejdou do igelitky
 
 
hekaton» vložit význam k pojmu "hekaton"
» vložit komentář k záznamu "hekaton"
 
Hekaton neregistrovaný 10.05.2021 21:18
» reagovat
Hekaton (také známý jako SQL Server In-Memory OLTP) je databáze v paměti - jedná se o odborný termín - byl vytvořen Microsoftem. Pro zjednodušení dávám pouze tuto definici, neboť vás nechci zavalit dalším nepochopením.
V literatuře se tento pojem může používat rovněž v souvislosti s třemi obry z nichž každý je Hekaton.
 
 
Elektronická asistence u e Scoottu Dobrý den zajímá mě či to je elektronická asistence u e.kolobezky a jaká to může být chyba když mi nejede . Nebo kde je chyba .» vložit význam k pojmu "Elektronická asistence u e Scoottu "
» vložit komentář k záznamu "Elektronická asistence u e Scoottu "
Kvazikoloniální chování Dobrý den, co prosím znamená slovní spojení "kvazikoloniální chování"? Předem děkuji za objasnění » vložit význam k pojmu "Kvazikoloniální chování "
» vložit komentář k záznamu "Kvazikoloniální chování "
 
kvazikolonialní neregistrovaný 10.05.2021 21:04
» reagovat
kvazikoloniální je možné rozdělit si na kvazi a koloniální - quasi - neboli kvazi - znamená částečně, z toho vyplývá - částečně koloniální chování nebo připomínající koloniální chování -jako význam slova. Kolonialismus představuje rozšiřování svrchovanosti určitého národa na teritorium a lid mimo vlastní hranice, často za účelem zlepšení vlastní ekonomiky prostřednictvím využívání domorodých přírodních zdrojů, pracovní síly a místního trhu.
 
 
počítat se zalistováním"Jsme nuceni spustit systému banu v diskusích a klubech. Mrzí mne to, ale počítejte se zalistováním." Prosím o vysvětlení. Co znamená "počítat se zalistováním"?» vložit význam k pojmu "počítat se zalistováním"
» vložit komentář k záznamu "počítat se zalistováním"
 
zalistování neregistrovaný 24.01.2021 18:50
» reagovat
Pochází z anglického slovesa list, to znamená dát na seznam, vložit do seznamu, vytvořit seznam. Slovo list jako podstatné jméno znamená seznam. Zalistovat obvykle znamená přidat na seznam.
 
 
ingeniálníKrásný den, chci se zeptat na význam slova ingeniální. Nevíte někdo jestli mu odpovídá anglické ingenious, nebo je význam jiný?» vložit význam k pojmu "ingeniální"
» vložit komentář k záznamu "ingeniální"
 
ingenialní neregistrovaný 10.05.2021 21:26
» reagovat
ano, domnívám se že jde o přejaté ingenious z angličtiny - chytrý, originální, vynalézavý - in znamená "v" doslova tedy - uvnitř geniální
 
 
tetinaJaký má význam toto slovo?» vložit význam k pojmu "tetina"
» vložit komentář k záznamu "tetina"
 
tetina nebo retina neregistrovaný 10.05.2021 23:29
» reagovat
retina je část oka , snadno vyhledatelné slovo
 
  neregistrovaný 10.01.2021 12:06
» reagovat
patřící tetě
 
 
eisegezeNarazil jsem v jednom e-mailu na slovo EISEGEZE v souvislosti s "výkladem vytrženým ze souvislosti". Domnívám se, že si to pisatel spletl se slovem EXEGEZE. Prosím » vložit význam k pojmu "eisegeze"
» vložit komentář k záznamu "eisegeze"
HubačilSlovo v textu básně Františka Halase...hubačil větvemi.. Co prosím znamená? » vložit význam k pojmu "Hubačil"
» vložit komentář k záznamu "Hubačil"
 
hubačil větvěmi neregistrovaný 10.05.2021 21:42
» reagovat
neznám celý verš, domnívám se však, že se jedná o zvuk vlivem podmínek, jako je např. šelest nebo rachot. Hubačil je básnický výraz pro jemnou nadávku a užitý jako přirovnání např. vítr houpal větvemi a vydával zvuk - stěžoval si, ve větvích. Básníci často tvoří nová slova a je vždy třeba je chápat v souvislostech, které v tomto případě neznám.
 
 
Poradíte?Dobrý den, nemohu si vzpomenout na latinské, či spíše latinsky znějící slovo. Toto slovo označuje mylnou domněnku o cizích úmyslech nebo cizím chování. Například někoho často vidíte jíst ovoce a usoudíte, že je vegetarián. Toto slovo navíc označovalo velice zatvrzelou formu domněnky. Pokud by ta dotčená osoba řekla, že není vegetarián, původce domněnky by to odmítal uznat. Slovo je málo používané a rozšířené, nejspíš to byl odborný termín v psychologii, kdy je interpretace zcela vyfabulována. Nejde o paranoiu, jen o smyšlený názor považovaný za správnou interpretaci u zdravého člověka.» vložit význam k pojmu "Poradíte?"
» vložit komentář k záznamu "Poradíte?"
 
Eisegeze neregistrovaný 26.01.2020 13:00
» reagovat
Po delším hledání jsem našel odpověď na moji otázku. Měl jsem na mysli slovo Eisegeze. Mnou uvedený popis nebyl přesný, ale myslel jsem přesně toto.
 
 
OtroubenýZdravím neví někdo co to znamená? V kontextu otroubený muž» vložit význam k pojmu "Otroubený"
» vložit komentář k záznamu "Otroubený"
 
Otroubený neregistrovaný 11.01.2021 21:31
» reagovat
Otroubený je v podstatě synonymum pro slovo hloupý
 
 
válečný poplatekjak se řekne cizím slovem "válečné poplatky"» vložit význam k pojmu "válečný poplatek"
» vložit komentář k záznamu "válečný poplatek"
 
  neregistrovaný 25.03.2020 09:39
» reagovat
Reparace
 
 
tleskající jen jednou rukou = masturbacePrávě upravuji jeden scénář o sexuální revoluci a za nic na světě si nemůžu vzpomenout, jak se říká (obecně) tomu, pokud máme větu "tleskající jednou rukou", co že _____________ pro masturbaci. A teď mne napadla tuna českých i latinských názvů, ale ne ten správný. Jak se jedním slovem říká sdělení "což v přeneseném slova smyslu znamená".... !?!? díky moc. Jsem úplně dutej. :-/.» vložit význam k pojmu "tleskající jen jednou rukou = masturbace"
» vložit komentář k záznamu "tleskající jen jednou rukou = masturbace"
 
  neregistrovaný 29.01.2019 00:11
» reagovat
Myslíte eufemismus?
 
 
išelskýAhoj, víte někdo co znamená nebo od čeho je odvozeno slovo "išelský"? Slovní spojení je išelské koláčky. Hezký den, Martin» vložit význam k pojmu "išelský"
» vložit komentář k záznamu "išelský"
 
  neregistrovaný 03.01.2019 13:29
» reagovat
Bad Ischel- lázně Ischel. V Rakousku nebo možná v Německu, ted přesně nevím.
 
>   neregistrovaný 22.03.2019 10:42
» reagovat
  Horní Rakousy, lázně Bad Ischl 47°43′13″ s. š., 13°38′ v. d.
Specialita tamní cukrárny Zauner, kam chodila císařovna Sissi s mužem i npř. Franz Lehár. Jsou to dvě kolečka z těsta z lískových oříšků se silnou mezivrstvou čokoládovosmetanového krému, máčené v hořké čokoládě, sypané pistáciemi nebo mandlemi
   
 
Uzlový bodHledám odborný výraz pro "uzlový bod" nebo "klíčový bod", užívá se pro vyjádření klíčové chvíle ve vývoji historické události a pochází z filosofie dějin (možná naprosto chybně si ho spojuji s Foucaultem). » vložit význam k pojmu "Uzlový bod"
» vložit komentář k záznamu "Uzlový bod"
 
  neregistrovaný 15.03.2022 22:33
» reagovat
Myslíte milník?
 
 
RousnýDobrý den ROUSNÝ- napr belokur rousný, syc rousný nebo rousna zakrslá drůbež. Jaky je význam slova? Děkuji » vložit význam k pojmu "Rousný"
» vložit komentář k záznamu "Rousný"
 
rousný je když... neregistrovaný 25.04.2019 15:50
» reagovat
Některá zvířata mají na nohou dlouhé chlupy/pera - i někteří koně, sýc apod. Odborně zvané rousy.
 
 
narozený ve stejný denJaké je prosím označení člověka, který má narozeniny ve stejný den? 1. ve stejný rok 2. ne ve stejný rok Děkuji za odpověď» vložit význam k pojmu "narozený ve stejný den"
» vložit komentář k záznamu "narozený ve stejný den"
karmín(a)Hornické karmíny zahrála dechovka.. » vložit význam k pojmu "karmín(a)"
» vložit komentář k záznamu "karmín(a)"
emociálníProč se používá emocionální? Proč není správně toto slovo - emociální. Pakliže je od slova potenciál správně odvozeno př.jm. potenciální, nikoliv potencionální, vnímám to diskutabilně. Jedinou pochybnost zde vidím pouze v nezachování plného tvaru původního slova emoce, narozdíl od toho potenciálu. Taky ale nevím, proč by to mělo vadit. Nejsem češtinář, jen nižší gramatický nácek, který rád nazývá "věci" pravými jmény. Za ty EN uvozovky soráč, na androidu české neumím :).» vložit význam k pojmu "emociální"
» vložit komentář k záznamu "emociální"
 
emocionální neregistrovaný 04.12.2019 22:10
» reagovat
Emocionální - na začátku je latinské podst. jméno emotio, 2. pád emotionis... od něj přídavné jméno emotionalis (a to jsme počeštili). (Kdyby v latině existovalo slovo emotia, 2. pád emotiae, bylo by odvozené přídavné jméno emotialis... ale tahle slova neexistují, nelze je proto ani počeštit.)
 
 
hledám slovo hledám slovo - možná právnické, vyjadřující stav, kdy jeden obviňuje druhého z konání, které přitom sám zavinil (například aktuálně pravice obviňuje Babiše z neschopnosti sestavit vládu, přitom mu v sestavení vlády aktivně brání .. apod.)» vložit význam k pojmu "hledám slovo "
» vložit komentář k záznamu "hledám slovo "
 
projekce viny neregistrovaný 10.05.2021 23:14
» reagovat
svalování vinu na druhého -projekce
 
 
monetarizovanýMonetarizovaná data (Loshin), tedy data spojená s konkrétními přínosy (stávajícími nebo potenciálními) z pohledu firmy, představují jedno z klíčových aktiv.» vložit význam k pojmu "monetarizovaný"
» vložit komentář k záznamu "monetarizovaný"
 
zpoplatněný neregistrovaný 24.09.2018 03:54
» reagovat
monetarizovaný=zpoplatněný (angl.monetize=zpoplatnit, prodat za peníze; viz money=peníze).

Firma shromažďuje, třídí, kombinuje dává do souvislostí apod. dostupné údaje (data) a takto vytvořené zprávy (tabulky, grafy, "reporty", studie, analýzy, ...) nabízí zájemcům k prodeji.
 
 
distrahovaný, relordotizovanýDobrý den, znáte někdo význam slov distrahovaný a relordotizovaný? Nemohu najít jejich české znění. Děkuji za odpověď.» vložit význam k pojmu "distrahovaný, relordotizovaný"
» vložit komentář k záznamu "distrahovaný, relordotizovaný"
 
distrahovat neregistrovaný 13.11.2017 16:10
» reagovat
rozčleňovat, rozčlenit
 
 
kafilérieNikde nemohu najít, z čeho tento název vznikl (němčina ?, latina ?)Vylučuji kávu...Děkuji za odpověď. » vložit význam k pojmu "kafilérie"
» vložit komentář k záznamu "kafilérie"
 
kafilerie neregistrovaný 13.11.2017 16:16
» reagovat
původem z hebrejštiny, uplatnilo se v češtině prostřednictvím němčiny
 
 
zapomněl jsem toDobrý den, potřeboval bych poradit s cizím slovem, které již delší čas hledám. Jde o pojmenování pro mylný či chybný výklad myšlenky autorova díla. Například Orwellova Farma zvířat je narážka na totalitu. Ale kdyby někdo tvrdil, že autor psal o tom, že prase je nejchytřejší tvor na planetě, tímto slovem by se pojmenovala tato špatná interpretace.» vložit význam k pojmu "zapomněl jsem to"
» vložit komentář k záznamu "zapomněl jsem to"
 
hledané slovo neregistrovaný 10.05.2021 22:23
» reagovat
napadá mě slovo misinterpretace
 
 
ambitentní» vložit význam k pojmu "ambitentní"
» vložit komentář k záznamu "ambitentní"
 
ambiENT neregistrovaný 24.09.2018 03:45
» reagovat
Asi myšleno "ambient", ne "ambiTent". Viz angl. ambience=atmosféra ("v klubu byla dobrá atmosféra", tedy pohodová nálada). Amb. hudba má navozovat takový stav.
 
a. hudba neregistrovaný 07.03.2018 22:33
» reagovat
převážně syntezátorová hudba kombinující různé druhy zvuků (přírodních, umělých aj.) a hudebních stylů
 
 
centrista» vložit význam k pojmu "centrista"
» vložit komentář k záznamu "centrista"
 
centrista neregistrovaný 07.06.2017 14:16
» reagovat
stoupenec politiky středu
 
 
KARIS blokNikde jsem nenašla info o tom proč se kroužkovým blokům říká KARIS.» vložit význam k pojmu "KARIS blok"
» vložit komentář k záznamu "KARIS blok"
 
Caris neregistrovaný 24.09.2018 03:31
» reagovat
Můj názor: caris (vysl. "karis") je latinsky "krab". Počáteční "K" zřejmě jako obchodní ("marketingový") název v němčině (možná přímo v češtině?). Kroužky bloku asi připomínají otevírací a zavírací klepeta kraba.
 
 
NervozitaNeviem čo to slovo znamená chcela by som niake príklady na to slovo» vložit význam k pojmu "Nervozita"
» vložit komentář k záznamu "Nervozita"
 
nervozita neregistrovaný 25.09.2017 08:31
» reagovat
duševní neklid spojený s úzkostí, podrážděností
 
 
deník se zápisky z cestDobrý den, prosím, jak se řekne cizím slovem deník o cestování, deník ve kterém jsou zápisky z cest, zápisky cestovatele? Velmi děkuji za onen cizí výraz, který mi úplně vypadl z hlavy... Pěkný den přeji, Nikol S.» vložit význam k pojmu "deník se zápisky z cest"
» vložit komentář k záznamu "deník se zápisky z cest"
 
žurnál neregistrovaný 24.09.2018 03:36
» reagovat
žurnál, angl."journal" (z franc. "jour" = den, journal=deník)
 
  neregistrovaný 16.05.2017 13:35
» reagovat
itinerář - cestovní deník, náčrt, popis cesty, trati s jejími zvláštnostmi
 
 
radýlko nebo ostružka pokrájet ostružkou nebo radýlkem » vložit význam k pojmu "radýlko nebo ostružka "
» vložit komentář k záznamu "radýlko nebo ostružka "
 
rádlo, rádélko, rádýlko 09.01.2017 18:03
» reagovat
(z něm.) ozubené kolečko na násadě, užívané (v krejčovství) k rýsování střihu, (v kuchařství) k vykrajování drobného pečiva z těsta: naznačit rádlem obrysy střihu; – krájet rádlem proužky těsta.
Ostruha, ostružka je totéž (kolečko s hroty na násadě).
Radélko má někdy místo hrotů (zoubků) zvlněný okraj (zvlněné ostří).
 
> kolo neregistrovaný 24.09.2018 04:11
» reagovat
  Rad (němč.) = kolo
Radl = kolečko (malé kolo)
   
 
MDDr.» vložit význam k pojmu "MDDr."
» vložit komentář k záznamu "MDDr."
 
  neregistrovaný 16.10.2016 16:37
» reagovat
zubař
 
Medicinæ Dentium Doctoris neregistrovaný 18.05.2016 20:56
» reagovat
Doktor zubního lékařství
 
 
Hypomimie» vložit význam k pojmu "Hypomimie"
» vložit komentář k záznamu "Hypomimie"
 
hypomimie neregistrovaný 18.05.2016 20:57
» reagovat
snížená mimika
 
 
Eryurie» vložit význam k pojmu "Eryurie"
» vložit komentář k záznamu "Eryurie"
 
  neregistrovaný 18.05.2016 20:59
» reagovat
přítomnost červených krvinek v moči
 
 
Tendosynovitida» vložit význam k pojmu "Tendosynovitida"
» vložit komentář k záznamu "Tendosynovitida"
 
tendosynovitida neregistrovaný 09.05.2016 21:33
» reagovat
zánět šlach (pojivové tkáně obklopující šlachy)
 
 
Hygrom» vložit význam k pojmu "Hygrom"
» vložit komentář k záznamu "Hygrom"
 
http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/hygrom-1 neregistrovaný 09.05.2016 21:34
» reagovat
dutina vyplněná tekutinou, např. odbarvenou krví po krvácení a vzniku hematomu
 
 
IF proudy» vložit význam k pojmu "IF proudy"
» vložit komentář k záznamu "IF proudy"
 
Intermediate Frequency (= střední frekvence), angl. 09.01.2017 18:10
» reagovat
Použití: např. ve svalových stimulátorech.
Bohužel, bez kontextu těžko říct něco bližšího.
 
 
Hledám slovoMám trochu opačný problém. Vypadalo mi z hlavy slovo, které znám a vím jeho význam. Myslím si, že je to podstatné jméno (možná i sloveso), označuje to, když autor či mluvčí nepřímo referuje či cituje známou knihu, příběh či cokoli podobného charakteru. Není to možná úplně nejlepší příklad, ale první co mě napadlo je něco jako: "Ty jsi taky kamarád za třicet stříbrných." - je to **** -to slovo- pro či na Bibli, Jidášovo zrazení Krista» vložit význam k pojmu "Hledám slovo"
» vložit komentář k záznamu "Hledám slovo"
 
Návrh Kramelius 02.01.2017 10:01
» reagovat
Reference-referovat/odkazovat? V literatuře možná "reflexe".
 
> nalezení slova neregistrovaný 28.06.2017 09:07
» reagovat
  to slovo, které hledáte, je PARAFRÁZE - kdy volně řečeno vyřkněte něco na konkrétní téma, které je někde vyjádřeno jinými slovy a vy na to téma zvolíte podobný příměr. A uvedete autora (citaci) jeho ž slova byla základem vaší parafráze na dané téma. Slovy odbornými: Parafráze je výstižné a jasné vyjádření nějakého stavu nebo převyprávění textu vlastními slovy. Parafrázi můžeme uvést slovy „to znamená, že“ například: Oba jsou jako dvojčata, to znamená, že jsou si podobní jako vejce vejci.
   
 
ReprimovatDobrý den, učím se na zkoušku z genetiky a narazil jsem na slovo REPRIMOVAT v kontextu: Faktory vnějšího prostředí mohou některé části genetického programu organismu regulovat, reprimovat či modifikovat. Nevíte jaký by to mohlo mít význam? Předem děkuji.» vložit význam k pojmu "Reprimovat"
» vložit komentář k záznamu "Reprimovat"
 
potlačovat neregistrovaný 23.11.2018 07:07
» reagovat
Reprimovat je další anglický bastard pro to, aby mluvčí dokázal, jaký je světák. :-(

Není to nic jiného než anglické "reprimand", což znamená potlačovat, regulovat/usměrňovat/ohradit se, kárat.

https://en.wiktionary.org/wiki/reprimand
 
  neregistrovaný 01.02.2016 03:27
» reagovat
Děkuji.
 
  neregistrovaný 27.01.2016 15:23
» reagovat
reprimovat = neutralizovat
 
  neregistrovaný 25.01.2016 00:13
» reagovat
Je to pro mě velmi důležité, prosím o pomoc. :-
 
>   neregistrovaný 27.01.2016 15:20
» reagovat
  našla som toto:
Faktory vonkajšieho prostredia môžu niektoré časti genetickej informácie indukovať alebo reprimovať („dovolia“ alebo „nedovolia“ realizáciu) alebo ovplyvniť – modifikujú realizáciu genetickej informácie.
   
 
hotspot» vložit význam k pojmu "hotspot"
» vložit komentář k záznamu "hotspot"
 
hotspot neregistrovaný 10.05.2021 22:19
» reagovat
je místo kde je pravděpodobné, že začne válka nebo boj
 
sopka neregistrovaný 14.06.2016 09:50
» reagovat
hotspot neboli horká skvrna – povrchové magmatické pole
 
  neregistrovaný 25.01.2016 00:23
» reagovat
Podle mě (co nejobecněji) je to místo, kde se něco důležitého "děje" nebo koncentruje. 1) Např. nyní se budují v Turecku kempy (hotspoty), což jsou místa, kde se budou ve velkém počtu shromažďovat migranti z okolních zemí.
2) Dnešní chytré telefony, které jsou připojeny k internetu (lidé, tyto telefony vlastnící, mají zaplacený internet v mobilu) mohou vytvořit lokální Wi-fi (hotspot) a umožnit tak ostatním lidem (kteří internet v mobilu zaplacený nemají) připojit se k internetu přes ně.
 
> Souhlas neregistrovaný 26.02.2016 12:07
» reagovat
  Hot =horký spot=bod tedy místo, kde se něco děje. Původně zřejmě v termice místo kudy uniká teplo, když se hledaly úniky tepla. Hotspot bude pak místo kde hledám wifi signál a je jen v tomto místě a ne kolem... atd obecně
   
 
whodunit» vložit význam k pojmu "whodunit"
» vložit komentář k záznamu "whodunit"
 
"whodunit" neregistrovaný 24.01.2016 23:57
» reagovat
V tomto spojení by se mohla skrývat celá anglická věta: Who done it. Přeloženo: Kdo to udělal? Angličtina, zvlášť hovorová, trpí na takovéto zkráceniny. (názor laika)
 
>   neregistrovaný 24.09.2018 04:24
» reagovat
  Vysvětlení je zcela správně.
   
 
osteopatieSouvisí s medicínou, ale co to je?» vložit význam k pojmu "osteopatie"
» vložit komentář k záznamu "osteopatie"
 
www.tyden.cz/rubriky/zdravi/ neregistrovaný 12.01.2016 17:28
» reagovat
terapie, která se soustředí na svaly, kosti, klouby a páteř. Využívá jemné manuální techniky od tlaku přes napínání tkání až po manipulaci s klouby. Cílem osteopata je uvolnit místo, které je nějakým způsobem zablokované a špatně funguje, a tak příznivě ovlivnit nervový, oběhový a lymfatický systém organismu.
 
> Kost neregistrovaný 24.09.2018 04:30
» reagovat
  Osteon = řecky "kost", viz třeba osteoporéza = kost+děravost+nemoc (oste(-o-)+porez+a)
-patie = terapie
   
 
pučetpučící básník» vložit význam k pojmu "pučet"
» vložit komentář k záznamu "pučet"
 
  neregistrovaný 14.10.2018 17:31
» reagovat
pučet = rozkvétat (viz poupě),
přeneseně: nově příchozí, nový talent na scéně, začínající publikovat dobrá díla
básník v rozkvětu (rozletu)
 
pučet neregistrovaný 12.01.2016 17:30
» reagovat
(o rostlinách s pupeny) začínat růst, vyvíjet se (po období klidu), rašit; (přen.) vznikat
 
 
hledam slovoDobry den, hledam vyraz pro cloveka nesnasejiciho lidi na zaklade viry (jakekoliv ci muslimske). Antisemita je ten co nesnasi Zidy a odsuzuje. Jak se rika cloveku, ktery to same citi k Muslimum ci obecne vericim?» vložit význam k pojmu "hledam slovo"
» vložit komentář k záznamu "hledam slovo"
 
protináboženský neregistrovaný 10.05.2021 22:31
» reagovat
antireligionista
 
 
participace recipientaProsím o přesné vyjádření. Děkuji» vložit význam k pojmu "participace recipienta"
» vložit komentář k záznamu "participace recipienta"
 
  neregistrovaný 24.09.2018 04:36
» reagovat
účast příjemce
participation = angl. účast
recipient = angl. příjemce
 
>   neregistrovaný 23.11.2018 07:28
» reagovat
  "účastí příjemce" (dotace/grantu/daru/jiné pomoci) se rozumí aktívní spolupráce příjemce pomoci na procesu získání té pomoci a další spolupráce příjemce s dárcem pomoci po celou dobu využívání dané pomoci.

Prakticky to znamená, že žadatel o dotaci vyhledá, vyplní a odevzdá/dodá nezbytné informace/materiály/podklady k získání dotace a nečeká, že ho někdo najde a za nic mu pošle peníze na konto. Po získání dotace příjemce provádí sledování využívání peněžních prostředků (učetnictví, faktury, smlouvy, ...) a zprostředkovává dárci pomoci přístup k těmto informacím, které prokazují správné čerpání dotace pro přidělený účel.
   
 
kontrafaktickýProsím o sdělení významu zmíněného slova. Děkuji, Radek Král» vložit význam k pojmu "kontrafaktický"
» vložit komentář k záznamu "kontrafaktický"
 
nepravdivý, lživý neregistrovaný 14.10.2018 17:42
» reagovat
kontra (latinsky contra-, viz angl.counter-) = proti (porovnej s českým "kontrast")
fakt (lat.factum) = čin, děj (něco, co se skutečně stalo)
kontrafaktický = v protikladu ke skutečné události = odporující faktům = lež, nepravda
 
kontrafakce neregistrovaný 19.11.2015 20:30
» reagovat
napodobenina, padělek
 
 
Visio corporalisProsím, je schopen někdo přeložit pojmy visio corporalis, visio intellectualis a visio spiritualis? Děkuji» vložit význam k pojmu "Visio corporalis"
» vložit komentář k záznamu "Visio corporalis"
přehodnotit» vložit význam k pojmu "přehodnotit"
» vložit komentář k záznamu "přehodnotit"
 
přehodnotiti dok. (3. mn. -í, trp. -cen) (co,koho) 17.05.2015 20:55
» reagovat
1. nově, jinak zhodnotit, ocenit:
p. kulturní dědictví, lidové umění;
spravedlivě, kriticky p. něčí dílo;
2. řidč. příliš vysoko zhodnotit, přecenit:
p. něčí výkon;
autor svou dobou přehodnocený;
půda byla značně přehodnocena;
ned. přehodnocovati
 
 
gloserRád bych upřesnění významu slov gloser - glosování. Děkuji MJ» vložit význam k pojmu "gloser"
» vložit komentář k záznamu "gloser"
 
správně glosátor 17.05.2015 21:19
» reagovat
1. autor stručných výkladů, poznámek; komentátor: glosátor denních událostí;
břitký glosátor veřejných poměrů = kritik;
glosátor díla Rubensova = vykladač;
2. autor glos

"gloser" či "glosér" je asi nesprávně "ten, kdo glosuje" podle domnělých vzorů:
boxer; dispečer (koncovka -er);
aranžér (= ten, kdo aranžuje); exportér, importér atd.
 
glosovat neregistrovaný 09.04.2015 11:07
» reagovat
glosovat, opatřit vysvětlivkami, komentovat,
vést prázdné řeči. Gloser je francouzské sloveso pro tuto řinnost se synonymy annoter, commenter, interpréter. Španělsky glosar.
 
 
logingPROSÍM O SPRÁVNÝ VÝKLAD SLOVA LOGING » vložit význam k pojmu "loging"
» vložit komentář k záznamu "loging"
 
login neregistrovaný 10.05.2021 22:43
» reagovat
Může se jednat o log in... někdy špatně login jako název pro heslo .. můj login je.., jinak znamená vložit.. nebo se zaregistrovat, zapsat..např se dostat heslem do e-mailu apod.
 
logging neregistrovaný 09.04.2015 11:15
» reagovat
logging je těžba dřeva, dřevařství, dřevorubectví.
ev. zaevidování, zaprotokolování, zaznamenání.
Log angl. kláda , poleno , kmen, log book lodní denník
 
 
ochočilProsím o protiklad slova bojácný a ochočil. Děkuji» vložit význam k pojmu "ochočil"
» vložit komentář k záznamu "ochočil"
 
opak ochočit neregistrovaný 25.02.2015 08:37
» reagovat
zplašit se česky píše splašit se s.
 
  yvosch*** 18.02.2015 23:55
» reagovat
opak slova bojácný: nebojácný, nebojící se, statečný, srdnatý, smělý, neohrožený, odvážný

opak slova ochočit: zdivočet, zplašit se, dedomestikovat, feralizovat, reintrodukovat
 
 
stagnace.stagnace.co to znamena ve vstahu» vložit význam k pojmu "stagnace."
» vložit komentář k záznamu "stagnace."
 
  neregistrovaný 25.01.2016 00:07
» reagovat
1) Než sem napíšete, zkuste si to vyhledat. Je úplně jedno, jestli přímo zde na stránce, nebo na googlu, slovo stagnace najdete všude.
2) Vztah se píše se "z"!
3) Znamená to setrvání v jednom bodě, tzn. že se Váš vztah již dále nevyvíjí, neprohlubuje.
 
 
VorgafDobrý den, v Hrabalově knize Taneční hodiny pro starší a pokročilé jsem narazil na slovo vorgaf. Kontext: ..ten co vozil do Olomouce vorgaf... Znáte význam? Děkuji» vložit význam k pojmu "Vorgaf"
» vložit komentář k záznamu "Vorgaf"
 
  yvosch*** 13.02.2015 00:08
» reagovat
Vorkap, vorgaf, vorkaf, u, m. = surovina, z níž se něco vyrábí. V. do klobouků (srsť a jiné látky). To je z dobrého v-fn (z dobré látky).
 
 
perverzni :mám dotaz prosím o vysvětlení cituji jsem perrverzní a hodně:» vložit význam k pojmu "perverzni :"
» vložit komentář k záznamu "perverzni :"
 
ano, jste perverzni neregistrovaný 04.02.2015 19:51
» reagovat
vlevo je políčko pod hlavičkou "Hledat ve slovníku". Použijte je!
 
 
Obecný dotazDobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li je možné vyhledávat obráceně. Tzn. například české slovo, například "bezvěrec" a k němu mi vyjedou slova "Ateista". Diky Petr» vložit význam k pojmu "Obecný dotaz"
» vložit komentář k záznamu "Obecný dotaz"
 
  neregistrovaný 02.02.2015 15:11
» reagovat
mě by to taky zajímalo
 
>   neregistrovaný 02.02.2015 19:29
» reagovat
  změňte volbu hledání na "cizí slovo mající význam"
   
 
neurvalecdobrý den, chtěla bych se zeptat na původ slova neurvalec předem děkuji za odpověď» vložit význam k pojmu "neurvalec"
» vložit komentář k záznamu "neurvalec"
 
neurvalý neregistrovaný 10.05.2021 22:59
» reagovat
člověk co se nestydí urvat co se dá bez ohledu na ostatní.. souvisi s lat. rabies - vzteklý
 
  yvosch*** 29.01.2015 22:38
» reagovat
neurvalec – neurvalý člověk, tj. surový, hrubý, nezkrotný, brutální, bezohledný, neotesaný, drzý ap.
 
 
pes SorbonPotřebuji vědět jak se vyslovuje ve francoužtině jméno Sorbon nebo Sorbonne,děkuji... » vložit význam k pojmu "pes Sorbon"
» vložit komentář k záznamu "pes Sorbon"
vintyProsímm zda existuje slovo vinty. Moje matka to používá v souvislosti "mám toho dost" vždy říká mám toho plné vinty. Děkuji za odpověď Blažková» vložit význam k pojmu "vinty"
» vložit komentář k záznamu "vinty"
 
  yvosch*** 21.01.2015 13:55
» reagovat
vint, -u m. (z něm.)

1. zast. ob. závit šroubu: (klapky) na vintech vzhůru se otvírati mohou (Tomíček); dosud běžné v ust. spoj. strhnout v.

2. slang. druh karetní hry: hrát v. (Kub.)
 
 
tabelární» vložit význam k pojmu "tabelární"
» vložit komentář k záznamu "tabelární"
 
tabulkový neregistrovaný 14.10.2018 17:53
» reagovat
latinsky tabula = tabule (nebo jiná deska pro záznam zápisu, malby apod.), tabulka
tabelární = ve formě tabulky, tzn. mající řádky a sloupce
 
tabelární neregistrovaný 04.02.2015 19:54
» reagovat
vlevo je políčko pod hlavičkou "Hledat ve slovníku". Použijte je!
 
 
misogin» vložit význam k pojmu "misogin"
» vložit komentář k záznamu "misogin"
 
misogyn 12.01.2015 10:18
» reagovat
Při hledání pravopisně nesprávné varianty 'misogin' ukáže se 'misogyn' v sekci "Nejbližší nalezená slova"
 
 
kromobyčej» vložit význam k pojmu "kromobyčej"
» vložit komentář k záznamu "kromobyčej"
 
kromobyčejný (příd. poněk. zast.) 12.01.2015 10:14
» reagovat
neobyčejný, neobvyklý, nevšední, zvláštní;
Příklady:
k-á únava;
k-é ticho;
k. úspěch = nevídaný, neslýchaný;
k-é nadání = nadprůměrné, vynikající
 
kromobyčej neregistrovaný 07.01.2015 20:43
» reagovat
adv. neobyčejně, zvlášť
 
 
memoruzijícíDobrý den, existuje nebo lze skloňovat "memory" na "memorizující" ve významu "vzpomínající" nebo "dávající v paměť", co se týče "memorizování" lidských duší při zádušní mši? Děkuji» vložit význam k pojmu "memoruzijící"
» vložit komentář k záznamu "memoruzijící"
 
to zní divně neregistrovaný 10.05.2021 23:24
» reagovat
velmi krkolomné a je to anglicismus úplně zbytečný - souhlas s předešlým komentářem--- memorizující je spíše ten kdo se učí zpaměti..
 
anglicismy neregistrovaný 14.10.2018 17:58
» reagovat
Proč zbytečně zavádět anglicismy? Co se stalo s českými "(za)pamatovat si", "vzpomenout si", "připomenout si", "uchovat si v paměti" a podobnými (memory=paměť)?
 
Oprava neregistrovaný 03.01.2015 12:03
» reagovat
Memorizující jsem chtěla napsat...
 
 
poshovět» vložit význam k pojmu "poshovět"
» vložit komentář k záznamu "poshovět"
 
poshovět neregistrovaný 07.01.2015 20:45
» reagovat
počkat
 
 
indoktrinačníDobrý den, neznám výraz slova, prosím o objasnění, použito v větě: sociální sítě jsou jedním z nejúčinnějších indoktrinačních a propagandistických nástrojů » vložit význam k pojmu "indoktrinační"
» vložit komentář k záznamu "indoktrinační"
 
viz hledání indoktrinace 15.12.2014 00:23
» reagovat
No, jestli "indoktrinační" nebude třeba (pravidelně utvořené) adjektivum k substantivu "indoktrinace"?
 
 
narkotrafikant» vložit význam k pojmu "narkotrafikant"
» vložit komentář k záznamu "narkotrafikant"
 
pašerák drog neregistrovaný 24.09.2018 05:22
» reagovat
narkotika = omamné látky (viz narkóza)
traffikant = ten, co převáží nebo uvádí do oběhu (traffic = angl.provoz)

Nejčastěji se myslí nelegální převoz nelegálních narkotik, tedy pašerák drog. Může to ale znamenat i prodejce drog (dealer, "dýlr").
 
inu, zkusme si odvodit 15.12.2014 00:17
» reagovat
narko- je něco týkající se narkotik
-trafikant je prodavač tabáku (v trafice)
takže narkotrafikant bude nejspíš prodavač narkotik (silnějších než tabák?)

A možná dokonce, že "narkotrafika" je pěkně počeštěný název pro "coffee shop" [kofišop], tj. obchod, ve kterém se (legálně?) prodává marihuana (převážně v Nizozemí)
 
> ...a co treba takhle: neregistrovaný 15.01.2015 02:34
» reagovat
  "narkotrafikant" by mohl byt taky neopatrny prodavac ve stanku s "rychlym" obcerstvenim (neboli stanek na prodej drog) nebo pokrokovy dealer drog, ktery si otevrel svou 1.pobocku. Avsak nabizi se i varianta, kde by "narkotrafikant" mohl byt totalne sjetej prodavac tiskovin a tabaku......
   
 
srulek» vložit význam k pojmu "srulek"
» vložit komentář k záznamu "srulek"
 
něco srolovaného? 26.11.2014 09:38
» reagovat
bez kontextu, v němž slovo užito, se to obtížně určuje...
 
 
konsiliantnínemohu se dopátrat významu, děkuji za objasnění» vložit význam k pojmu "konsiliantní"
» vložit komentář k záznamu "konsiliantní"
 
konciliantní nebo konsiliární? 26.11.2014 09:23
» reagovat
konciliantní = (příd. kniž.) snášenlivý, smířlivý, povolný, vlídný
viz lat. conciliatus = spojený: spřízněný, spřátelený, oblíbený; nakloněný (čemu);

srv. lat. concilium = (doslova spojování, slučování) schůze, shromáždění, hromada, sbor, sněm (cílem by mělo být dosažení konsensu, shody či vyrovnání neshod)

konsiliární [-si- i -zi-], konziliární = (příd.) poradní
viz lat. consilium = porada, radění se, vzájemná rada; rada, poradní sbor; ...

srv. konsilium [-si- i -zi-], konzilium, -ia s. (z lat.) = poradní sbor, společná porada, zprav. lékařů, o nemocném
 
 
zhřešitnezmám výraz» vložit význam k pojmu "zhřešit"
» vložit komentář k záznamu "zhřešit"
 
  neregistrovaný 23.07.2019 08:19
» reagovat
Dopustut se hříchu
 
koncilantní neregistrovaný 26.11.2014 09:05
» reagovat
konciliantní:(viz hledání)-laskavý, spolupracující, smířlivý, povolný, vlídný, vstřícný, snášenlivý
 
 
animatronický» vložit význam k pojmu "animatronický"
» vložit komentář k záznamu "animatronický"
 
viz hledání 26.11.2014 09:48
» reagovat
Tento slovník má (nejen) jednu užitečnou vlastnost: nenalezne-li hledané slovo, pak nejen že uživateli dá tip (návod) jak hledat, ale uvede i "Nejbližší nalezená slova"
Takže nenalezené "animatronický" se tak nejspíš bude vztahovat k nejbližšímu "animatronika", ne snad?
 
 
hlinkaprosím co to přesně je ? » vložit význam k pojmu "hlinka"
» vložit komentář k záznamu "hlinka"
 
  neregistrovaný 23.10.2014 20:08
» reagovat
V bývalom Československu sa používala maliarska farba, ktorá sa volala hlinka. Bola tam pravdepodobne nejaká zlúčenina hliníka.Viem, že na tom nedržala potom iná malovka,všetko to opadalo dolu
 
> špatně! 31.10.2014 16:31
» reagovat
  hlinka (-y ž., 2. mn. -nek) = hornina podobná hlíně, obsahující různé barevné příměsi, užívaná jako barvivo, např.:
žlutá, bílá, červená hlinka;
rozemletá hlinka;
barevné hlinky;
hlinka na schody;
natřít, obílit hlinkou;
psát hlinkou...

Nepouštějte se ale do diletantských etymologických výkladů, prosím.
Název hlinky není v žádném případě odvozen od obsahu hliníku či jeho sloučenin, naopak: český název aluminia, hliník, vytvořil Jan Svatopluk Presl - snad ovlivněn skutečností, že sloučeniny aluminia se hojně vyskytují v zemské kůře: "skoro všude, i v hlíně..." (hlínou zde rozuměj zemitou horninu, totiž jíl promíšený pískem a dalšími látkami, nikoli polní prsť či ornici).
Tož tak.
   
české slovo 08.10.2014 15:30
» reagovat
Význam českých (ale i řady cizích) slov viz "Slovník spisovného jazyka českého": http://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?db=ssjc
Aktuální pravopis viz "Internetová jazyková příručka": http://prirucka.ujc.cas.cz/
 
 
vtelno» vložit význam k pojmu "vtelno"
» vložit komentář k záznamu "vtelno"
 
odpovězeno 01.12.2011, tak ještě jednou: neregistrovaný 27.09.2014 18:10
» reagovat
apelativum "vetla" se v češtině nedochovalo, vyskytuje se pouze v praslovanštině (vьtъla) nebo jiných slovanských jazycích (např. v ruštině);
vetla = druh vrby;
uchováno pouze v toponymech Vetlá, Vtelno, moravská Telnice;
vetla -: Vtelno utvořeno obdobně jako vrba -: Vrbno
 
 
vybředlýJaký má význam slovo vybředlý nebo vybřednout? děkuji» vložit význam k pojmu "vybředlý"
» vložit komentář k záznamu "vybředlý"
 
vybřednout, vybříst neregistrovaný 26.09.2014 16:36
» reagovat
vybřednout, vybříst (min. -dl, podst. -dnutí), (1. j. -bředu) dok. (op. zabřednout)
1. (z čeho) dostat se, vymanit se, vyprostit se, vyváznout (zprav. z něj. nepříjemné, tíživé situace): z krize, z dluhů, z poválečných zmatků, z rozpaků;
2. řidč. (odkud) pohybem těžce, namáhavě se dostat, vyjít: z bažiny, z houštiny, z mlhy;
3. řidč. vystoupit na povrch, vyplynout: lidská sedlina vybředla na povrch;
přen. z rozebrání těch rmutných stránek (lásky) smutná nejistota vybředla (Neruda)
vybředati, vybřídati = ned. k vybřednouti, vybřísti
 
 
toho nebo tomuZdravím, může mi někdo prosím napsat kdy se používají tato slova ve větě : nevstala jsem k vůli toho nebo tomu budíku. nebo jiné: Nešla jsem tam k vůli toho nebo k vůli tomu, že akci zrušili. a můžete mi k tomu podat vysvětlení. Pojí se to s pádem ? děkuji předem. Miriam» vložit význam k pojmu "toho nebo tomu"
» vložit komentář k záznamu "toho nebo tomu"
 
TOHO TOMU neregistrovaný 11.05.2021 00:10
» reagovat
Když si můžete říci :
Akci zrušili, použijete KVŮLI TOMU - ( kvůli něčemu )
Když si místo toho můžete říci z TOHO důvodu - ( z důvodu něčeho)

Kvůli tomu rozbitému budíku, jsem přišla pozdě
Díky tomu rozbitému budíku...
Kvůli tobě jsem přišla pozdě

Udělala to z lásky kvůli němu

Byla mu po vůli ( Udělala to co chtěl)

k vůli se používá zřídka v souvislosti s podstatným jménem VŮLE -- Měl silnou vůli a udělal ji to k (její) vůli (z laskavosti pro ni udělal co rozhodla ona.
 
tomu toho neregistrovaný 10.05.2021 23:46
» reagovat
Příklady :

Je to kvůli TOMU že zrušili akci.
Je to z TOHO důvodu že zrušili akci

Jinak také se dá říci --- Jak se máš?
Co je ti do TOHO
Do TOHO ti nic není
 
kvůli × k vůli (ta mezera je důležitá) 19.09.2014 16:53
» reagovat
kvůli = předložka s 3. p. vyjadřuje důvod nebo účel nějaké činnosti:
udělat něco kvůli někomu: jít do divadla kvůli známým, volat lékaře kvůli nemocnému, udělal to kvůli ženě, šel tam kvůli rodičům atd.
udělat něco kvůli něčemu: potrestal dítě kvůli lži, udělal to kvůli slávě atd.

!!! pozor !!! rozlišuj od "k vůli":
předložka 'k' (pojící se rovněž s 3. p.) zde vyjadřuje příčinu, pohnutku činnosti;
vůle = požadavek, přání, žádost, rozkaz, úmysl;
udělat někomu něco k vůli = na něčí žádost
 
> a ještě příklady: 19.09.2014 17:22
» reagovat
  udělat něco kvůli někomu:
půjdu do divadla kvůli známým = abych se tam s nimi setkal; protože já ten kus s nimi chci vidět
půjdu do divadla k vůli známých = na jejich přání; protože mě o to oni požádali
volat lékaře kvůli nemocnému = protože já mám dojem, že (ten nemocný) potřebuje lékařský zákrok
volat lékaře k vůli nemocného = protože mě o to (ten nemocný) požádal; na žádost toho nemocného
udělal to kvůli ženě = abych ji potěšil; protože já ji chci potěšit
udělal to k vůli ženy = na její přání; protože mě o to požádala
šel tam kvůli rodičům = aby je nezklamal
šel tam k vůli rodičů = na jejich přání; protože ho o to požádali

ono to "k vůli" dnes zni už poněkud knižně, nemyslíte?
   
 
sic!neznám význam» vložit význam k pojmu "sic!"
» vložit komentář k záznamu "sic!"
 
sic [sík] přísl. (lat.): viz hledání 18.09.2014 12:45
» reagovat
tak, takto (upozornění, že příslušný text je správně, přesně opsán)...
A tím vykřičníkem ještě zvýrazňuji, že cituji do slova a do písmene přesně, že rozhodně nejde o překlep...
 
>   neregistrovaný 23.06.2015 18:43
» reagovat
  umisteni sedatka na kole
   
 
assessment» vložit význam k pojmu "assessment"
» vložit komentář k záznamu "assessment"
 
  neregistrovaný 16.09.2014 00:10
» reagovat
hledat v on-line hledání
 
 
Protiklad rádiusu» vložit význam k pojmu "Protiklad rádiusu"
» vložit komentář k záznamu "Protiklad rádiusu"
 
rádius [-dy-] (z lat.) 18.09.2014 12:39
» reagovat
1. geom. poloměr;
2. anat. vřetenní kost;
Co by tak asi mohlo být protikladem poloměru?
Nebo protikladem vřetenní kosti?
 
 
generosos animos la bornunutrit» vložit význam k pojmu "generosos animos la bornunutrit"
» vložit komentář k záznamu "generosos animos la bornunutrit"
 
generosos animos labor nutrit 03.09.2014 01:33
» reagovat
šlechetnou mysl práce rozvíjí
Lucius Annaeus Seneca (4 př.n.l. - 65 n.l.)
jiný překlad:
vznešení muži prací se živí
 
 
pokostovatDobrý den, hledám význam slova "pokostovat" či "pokostovaný". Na internetu jsen našel jen slovní spojení "mořený, barvený, pokostovaný, lakovaný, bronzovaný", ale přesný význam není nikde vysvětlen. Děkuji předem, pokud se vám podaří nalézt resp. mi vysvětlit přesný význam slova. Pavel Komárek » vložit význam k pojmu "pokostovat"
» vložit komentář k záznamu "pokostovat"
 
pokost 03.09.2014 00:17
» reagovat
pokost = fermež
pokostovat = nalakovat nebo napustit fermeží
k původu slova:
polsky pokost = lněný lak, fermež
polsky pokościć = nalakovat
někteří etymologové jdou až k středoněmeckému 'koste', 'quast' = hustý štětec
 
 
sarakvardařekně te mi někdo co znamená toto slovo : sarakvarda» vložit význam k pojmu "sarakvarda"
» vložit komentář k záznamu "sarakvarda"
 
  yvosch*** 18.01.2015 00:55
» reagovat
nejspíše salakvarda
 
salakvarda ? 03.09.2014 00:21
» reagovat
není to překlep?
 
 
pas (v šermu)Dobrý den, při šermířských soubojích ve filmech bývá slyšet na konci při přemožení soupeře slovo PAS. Znamená to něco? Nemohu to nikde najít. Děkuji.» vložit význam k pojmu "pas (v šermu)"
» vložit komentář k záznamu "pas (v šermu)"
 
pas [pa] 15.08.2014 01:55
» reagovat
neskl. s. (z fr.) tan., šerm. krok:
- baletní názvosloví je odvozené převážně z francouzského jazyka
- rozhodčí v šermu při mezinárodní účasti vydává pokyny zásadně ve francouzštině
 
 
nerelevantní» vložit význam k pojmu "nerelevantní"
» vložit komentář k záznamu "nerelevantní"
 
  neregistrovaný 16.09.2014 00:13
» reagovat
hledat irelevantní
 
 
selfie» vložit význam k pojmu " selfie"
» vložit komentář k záznamu " selfie"
 
  neregistrovaný 16.03.2022 10:38
» reagovat
self-portrait photograph
autoportrét, obvykle pořízený z ruky či s tyčí
 
 
vyhoštění Dobrý den, prosím jak se řekne jiný způsob slova "vyhoštění" ( myslící výraz vyhoštění ze země, nebo doporučení, aby onen člověk odešel ze země, kde žije ..» vložit význam k pojmu "vyhoštění "
» vložit komentář k záznamu "vyhoštění "
 
vyhoštění neregistrovaný 16.09.2014 00:09
» reagovat
expatriace, expulze
 
>   neregistrovaný 24.09.2018 05:28
» reagovat
  deportace
   
 
misogyn (opak pro muze)Dobry den,rada bych vedela,zda existuje nazev pro zeny, ktere jsou naopak nepritelkyne muzu. Jako je misogyn nepritel zen.Dekuji za odpoved» vložit význam k pojmu "misogyn (opak pro muze)"
» vložit komentář k záznamu "misogyn (opak pro muze)"
 
misandr, misandrička 03.07.2014 00:04
» reagovat
ženským protipólem misogynie (nenávisti, nepřátelství k ženám) je misandrie [mizandrie] (nenávist, nechuť ženy k mužům, zpravidla chorobná)
antonymem k misogynii je filogynie
antonymem k misandrii je filandrie
 
 
zhovadilý» vložit význam k pojmu "zhovadilý"
» vložit komentář k záznamu "zhovadilý"
 
zhovadilý neregistrovaný 14.08.2014 08:11
» reagovat
být zhovadilý = chovat se jako hovado, tedy hovězí dobytek
 
stačí nebýt líný neregistrovaný 18.06.2014 03:10
» reagovat
význam slova "zhovadilý" naleznete níže na této stránce!
 
 
wellness» vložit význam k pojmu "wellness"
» vložit komentář k záznamu "wellness"
přínosProsím radu - antonyma ke slovu přínos, ve smyslu přínos finanční analýzy děkuji Iva» vložit význam k pojmu " přínos"
» vložit komentář k záznamu " přínos"
 
nevýhoda 19.05.2014 17:02
» reagovat
nevýhoda, zápor, vada, nedostatek (nehmotně);
cena, náklad (materiálně)
 
 
TREZOROVÝ FILMPotřebovala bych vědět co znamená, když se o nějakém FILMU řekne, že je TREZOROVÝ. Říká se to například o filmu ,,Skřivánci na niti"... Děkuji moc za pomoc» vložit význam k pojmu "TREZOROVÝ FILM"
» vložit komentář k záznamu "TREZOROVÝ FILM"
 
trezorový film = zakázaný film 14.05.2014 01:48
» reagovat
film, který je mocenskými orgány (cenzura) stažen z distribuce (čili "uložen do trezoru") z důvodu údajného neblahého vlivu na diváctvo.
K těm důvodům patřil nejen vládní moci nepřijatelný politický či náboženský obsah, ale např. i explicitní zobrazení násilí či utrpení, obscénnost, ...
Některé důvody byly až neuvěřitelně absurdní: např. stažení všech filmů, v nichž se byť jen mihli třeba Jan Tříska nebo Valdemar Matuška - poté, co emigrovali.
Neomezovat však jen na paranoidní zásahy bolševické vlády za tzv. "normalizace" v 70. letech: i v zemích tzv. demokratických k obdobným zásahům docházelo, ač ne tak masivně jako tady.
Problémy měl třeba ve Velké Británii Chaplinův Diktátor (1940 vlivem politiky appeasementu vůči nacistickému Německu, premiéru měl v GB až o rok později).
Nebo Kubrickův Mechanický pomeranč zde byl v trezoru 27 let (1972..1999) poté, co byl dán do souvislosti se dvěma vraždami a znásilněním.
Pro promítání v USA musel ten film Kubrick sestříhat. Až mnohem později byla umožněna distribuce necenzurované verze, ale jen na DVD...
Disertace by se o tom všem dala sepsat, a ne jedna!

 
 
retailová reklamaprosím o výklad» vložit význam k pojmu "retailová reklama"
» vložit komentář k záznamu "retailová reklama"
 
retail je maloobchod 14.05.2014 01:59
» reagovat
retail je maloobchod (= prodej konečnému spotřebiteli), takže retailová reklama bude nejspíš to, co denně vyhazuji z poštovní schránky (i přes ten nápis "nevhazovat letáky"). Taky všechny ty vložky, intimky, push-up podprdy a lepidla na zubní protézy v televizi...
 
  neregistrovaný 13.05.2014 18:59
» reagovat
Retailing znamená strategie a optimalizace obchodních firem, proto myslím že to má s tímto souvislost.
 
 
blendovat» vložit význam k pojmu "blendovat"
» vložit komentář k záznamu "blendovat"
 
blendovat: vyberte si 10.05.2014 14:46
» reagovat
1. {z něm. die Blende = (stav.) slepé (dveře, okno, sklo); zazděné okno}
blendovat = zaslepovat, zazdívat (dveře, okno, štolu, šachtu, ...);
blendovat = zaslepovat, (záměrně, často dočasně) ucpávat (konec trubky, roury, potrubí, ...);
častější v dokonavém vidu, s předponou:
zablendovat = zaslepit, zazdít, (záměrně, často dočasně) ucpat

2. {z angl. blend = míchat, mísit, smíchat; směs}
blendovat = (potrav.) míchat, vytvářet směs k dosažení žádaných vlastností (např. různé druhy či odrůdy čaje)
blendovat = (výtv.) míchat (barvy) určitou technikou: blendování znamená vytváření plynulých barevných přechodů z jedné barvy do druhé

To zaslepování si možná pamatujeme my dříve narození; to míchání znají spíše ti mladší :)
 
 
SEVILNÍMohli by jste mi prosim poradit a vysvetlit vyznam tohoto slova?:-) » vložit význam k pojmu "SEVILNÍ"
» vložit komentář k záznamu "SEVILNÍ"
 
nebude to překlep? 10.05.2014 14:53
» reagovat
Třeba Lazebník sevillský - aniž bych chtěl být servilní k panu Rossinimu :)
 
> SEVILNÍ neregistrovaný 08.02.2015 00:06
» reagovat
  a nebude to servilní - podlézavý, .....
   
 
nosognosie» vložit význam k pojmu "nosognosie"
» vložit komentář k záznamu "nosognosie"
 
nosognose? 29.04.2014 10:59
» reagovat
připomíná složeninu z (počeštěných) řeckých základů
noso- (νόσος nósos = nemoc, choroba)
gnose, gnosis (γνώση, γνώσις = poznání, znalost, vědomost, vědění)
výslovnost nosognosie [nozognózyje]

Existuje však diagnóza "anosognosie" [anozognózyje], druh deficience sebepovědomí (pacient odmítá připustit si chorobu, kterou trpí)
Klasifikace podle "Mezinárodní statistická klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů (MKN-10)": R41.8 jiné a neurčené příznaky a znaky týkající se funkcí vnímání a vědomí
 
 
cílevědomý» vložit význam k pojmu "cílevědomý"
» vložit komentář k záznamu "cílevědomý"
 
cílevědomý 23.04.2014 22:08
» reagovat
příd. takový, který má před sebou jasný cíl; (o činnosti) promyšlený, účelný, záměrný
 
 
ctižádostivý» vložit význam k pojmu "ctižádostivý"
» vložit komentář k záznamu "ctižádostivý"
 
ctižádostivý 23.04.2014 22:11
» reagovat
příd. bažící po cti, úspěších, vyniknutí n. uznání;
ambiciózní
 
 
nezáméPohybujeme se nyní v literatuře. Pokud se opakuje název díla v prvním verši první sloky, jak se to nazývá? Předem díky» vložit význam k pojmu "nezámé"
» vložit komentář k záznamu "nezámé"
opak divoky» vložit význam k pojmu "opak divoky"
» vložit komentář k záznamu "opak divoky"
 
opak ke slovu divoký neregistrovaný 14.04.2014 20:43
» reagovat
krotký nebo zdomácnělý, a to podle kontextu
 
  neregistrovaný 12.04.2014 16:32
» reagovat
klidný
 
 
twiternový vzkaz» vložit význam k pojmu "twiternový vzkaz"
» vložit komentář k záznamu "twiternový vzkaz"
 
překlep? 08.04.2014 01:37
» reagovat
možná vzkaz na Twitteru, twitterový vzkaz, tweet
 
 
LedaprůnPři fotodokumentaci malých vodních toků v katastru Kunovic jsem narazil na název Ledaprůn. Zřejmě se jedná o pojmenování jednoho ze zdrojů potoka Petříkovce, v šírším významu i pojmenování polností kolem. Nikde jsem ale nezjistil, jak slovo Ledaprůn vzniklo, nebo jeho význam.» vložit význam k pojmu "Ledaprůn"
» vložit komentář k záznamu "Ledaprůn"
akustikum» vložit význam k pojmu "akustikum"
» vložit komentář k záznamu "akustikum"
 
  neregistrovaný 13.05.2014 19:03
» reagovat
Nevím to jistě, ale někdo mi kdysi myslím říkal, že je to to samé jako akustika, ale jist si nejsem.

Akustika je
1, obor zabývající se studiem
zvuku, příp.
i dalšího mechanického vlnění
2, zvukové vlastnosti prostor
 
 
ambitentní typz psychologického vyšetření» vložit význam k pojmu "ambitentní typ"
» vložit komentář k záznamu "ambitentní typ"
 
ctibažný, ctižádostivý? 26.03.2014 08:20
» reagovat
možná souvisí s latinským ambitio [ambicyjó] = ambice, touha, ctižádost
 
 
noeV usnesení o dědictví notář napsal, že "knížka číslo xxx noe Marie Nová ...". Údajně jde o zkratku vyjadřující na jméno, ale není mi jasný původ. Část zřejmě vychází z latinského nomen (jméno) ale jak dál ???? Poradí někdo. Děkuji» vložit význam k pojmu "noe"
» vložit komentář k záznamu "noe"
 
možná "jméno evidováno"? neregistrovaný 14.03.2014 20:07
» reagovat
e jako evidence? Nic jiného mě nenapadá :)
 
 
potažmo» vložit význam k pojmu "potažmo"
» vložit komentář k záznamu "potažmo"
 
potažmo, řidč. a zast. potahmo neregistrovaný 04.03.2014 16:15
» reagovat
1. expr. vlastně, respektive:
objev prozradil, p. dal v užívání nepovolaným (K. Čapek);
syn souseda (potahmo domácího pána) (Neruda);
2. zprav. potahmo (na koho, co) se vztahem, se zřetelem, vzhledem k někomu, něčemu:
potahmo na jednotlivce (Tyl)
 
 
koproduktivníAhoj všem:) ..potřeboval bych mít jasno ve významu tohoto slova.. Podle mého toto přídavné jméno jde pojmout jako např.: "usilovně tvořící, až samo sobě škodlivé" .. Chápu správně jeho význam? Prosím o vysvětlení a předem moc děkuji za odpověd. Přeji hezký den všem;) ....................p.s.sem nucen pobouřeně reagovat na projev nejmenovaného "vyhořelého umělce": "Čeština je poklad, říkám to jako producent a textař a každej den mě v tom náš rodnej jazyk utvrzuje víc a víc. Pokud skladatel tvrdí, že inspiračně vyhořel, naprázdno klape pantem.. Pravym důvodem bude lenost nebo ztráta naděje na úspěch a píle, vlastně cokoli jiného než co tvrdí on.. Inspiračně vyhořet jako rodný znalec Jazyka Českého je to samé jako se povazovat za génia, a tvrdit že nic nového, melodicky či smyslově překvapujícího už vlastně vymyslet nelze, což je absurdní jako ten kdo to tvrdí .. Probud se kdo můžeš!!! Máme jeden z nejsložitějších jazyků na světě! Žádnou jinou řečí nepopíšeš emoci nebo pocit výstižněji než touto! Buďme hrdi na náš původ a obohacujme naši mluvu při každé naskytnuté příležitosti, každou investici totiž mnohonásobně vrátí toto geniální dílo každému z nás." » vložit význam k pojmu "koproduktivní"
» vložit komentář k záznamu "koproduktivní"
reverzní osmózaProsím o vysvětlení tohoto slovního významu. Děkuji» vložit význam k pojmu "reverzní osmóza"
» vložit komentář k záznamu "reverzní osmóza"
 
reversní [reverzní], reverzní 23.02.2014 10:29
» reagovat
příd. odb. schopný pracovat, probíhat v opačných směrech (smyslech);
technické objasnění pojmu "reverzní osmóza" podává stejnojmennné heslo ve Wikipedii
 
 
místo pro cirkusové výstupyProsím chtěla bych vědět jak se řekne francouzky:Místo pro cirkusové výstupy kruhové? děkují.» vložit význam k pojmu "místo pro cirkusové výstupy"
» vložit komentář k záznamu "místo pro cirkusové výstupy"
 
myslíte-li manéž: manège neregistrovaný 16.02.2014 13:43
» reagovat
manège (ve sportu, v jezdectví) značí (krytou) jízdárnu;
může znamenat i kolotoč (pouťová atrakce), může znamenat i kolotoč, karusel, žentour (se zapřaženými zvířaty)
 
 
Spoiler, ukázkaDobrý den, už poměrně dlouho se dohaduji o významu dvou slov: "Spoiler" a "Ukázka". Protistrana mi tvrdí, že je to jedno a totéž. Já tvrdím, že spoiler je vyzrazení klíčového děje, např.: konec filmu, hry, knihy. A ukázka je trailer. Tedy něco co jen předvede na co se můžeme těšit. Prosím ujistěte mě, že si to myslím správně. » vložit význam k pojmu "Spoiler, ukázka"
» vložit komentář k záznamu "Spoiler, ukázka"
 
spoiler vs. trailer: máte pravdu 16.02.2014 14:37
» reagovat
Obě slova mají více významů (podle oblasti užití). Omezíme-li se pouze na kulturu, na její mediální obraz, pak:
trailer = upoutávka, (reklamní) ukázka
spoiler = komentář, který odhaluje klíčové detaily děje (např. rozuzlení) knihy, hry, video hry nebo filmu...
 
 
deklasovaní lidéprosím poraďte» vložit význam k pojmu "deklasovaní lidé"
» vložit komentář k záznamu "deklasovaní lidé"
 
deklasovat neregistrovaný 11.02.2014 22:19
» reagovat
snížit, ponížit, vyloučit z jisté společenské vrstvy nebo ze společnosti vůbec
 
 
okršlekco znamená tento staročeský výraz» vložit význam k pojmu "okršlek"
» vložit komentář k záznamu "okršlek"
 
okrsek (viz SSJČ) 06.02.2014 21:08
» reagovat
okrsek, -sku (†okrslek, -slku, -sku, †okršlek, -šleku, -šku, řidč. †okršek, -šku) m. (6. mn. -cích)
1. území, kraj, oblast, kon čina, obvod: o. světa, země; o. Moravy (A. Mrš.); ochranné o-y kolem vodních zdrojů; na celém okršku zemském (Schulz), lev ovládá vždy značný okrslek (Herrm.), po veškerém okršleku (Jir.);
2. správní obvod (zprav. menší): správní o.; volební o.; neomezení vladaři ve svých okršcích (Hol.): veř. spr. o. Veřejné bezpečnosti nejmenší obvod její působnosti;
3. obor působnosti, zvl. myšlení, představ, činnosti ap.; oblast: o. působení; o. naší zkušenosti; hospodářský o.; mravní o.; zrakový o. mozkové kůry centrum; vibrační o-y na těle oblasti, na kt. lze pozorovat vibraci, určitý okrslek působení (Nov.)
 
 
motorická zložkaporadte mi slovo aký má význam» vložit význam k pojmu "motorická zložka"
» vložit komentář k záznamu "motorická zložka"
 
  neregistrovaný 29.01.2014 14:21
» reagovat
motorická složka - pohybová složka, např. motorická inervace - inervace, která zajišťuje pohyb daného svalu
 
 
labidacemělo by se jednat o nějaká pravidelná laboratorní vyšetření potravin» vložit význam k pojmu "labidace"
» vložit komentář k záznamu "labidace"
práce s drogově závislýmiDobrý den. Chtěl bych se zeptat, jak se nazývá tato práce se závislými na drogách, co jim donášejí stríčaky apodobné potřebné věci. Má to specifický název, ale nemohu si na něho vzpomenout» vložit význam k pojmu "práce s drogově závislými"
» vložit komentář k záznamu "práce s drogově závislými"
 
  neregistrovaný 18.02.2014 09:53
» reagovat
Street worker
 
streetworker, terénní pracovník neregistrovaný 15.01.2014 09:51
» reagovat
z anglického streetwork [strítvork, strítverk], doslova "práce na ulici"
- s drogově závislými viz http://www.dropin.cz/streetwork
- s ohroženou mládeží viz http://www.streetwork.cz/
 
 
ad hoc» vložit význam k pojmu "ad hoc"
» vložit komentář k záznamu "ad hoc"
 
ad hoc 14.01.2014 09:49
» reagovat
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/hledat?t yp_hledani=prefix&cizi_slovo=ad+hoc
 
 
exkulzivníprosim objasnit zda existuje vyraz exkulzivni, nikde jej nemohu najit (vsude je pouze exkluzivni) ale je spousta odkazu na exkulzivni zabery, nabidky ci vyrobky. Dekuji za odpoved Aneta» vložit význam k pojmu "exkulzivní"
» vložit komentář k záznamu "exkulzivní"
 
exkulzívní neregistrovaný 14.04.2014 20:47
» reagovat
je to nesmzsl, ale objevuje se ještě větší, často v televizi-exkurzívní, a to ve významu exkluzívní
 
správně je exkluzívní neregistrovaný 15.01.2014 09:57
» reagovat
exklusivní [-zi- i -zí-], exkluzívní = výlučný, výjimečný
 
 
NFJde o anglický výraz v elektronice - oblast operačních zesilovačů. Je použit jako dolní index u označení příčného kondenzátoru C ve zpětné vazbě. Může jít o Negative Feedback. Mate mě to, že u sériového rezistoru je tento index už jen F, resp. označení rezistoru je FR. Děkuji za případné objasnění.» vložit význam k pojmu "NF"
» vložit komentář k záznamu "NF"
 
NF 14.01.2014 09:38
» reagovat
Do slovníku by bylo lepší napsat jen "Nízko Frekvenční" => v elektronice by to bylo třeba pro zesilovače lidským uchem slyšitelných frekvencí (0 - 25.000 Hz)
o kondenzátorech bych nic nepsal, bo se pojem "NF" netýká pouze nich :)
 
 
expeler» vložit význam k pojmu "expeler"
» vložit komentář k záznamu "expeler"
 
EXPELLER neregistrovaný 01.01.2014 01:48
» reagovat
vyháněč, zbavitel, odnímač (např. "Pain Expeller", staré mazání na bolavé klouby.
 
 
lháští, yvy, cidre, pif hraju kris kros a tyto pojmy se hrajou- rád bych znal význam . pokud víte pls pisněte . Díky» vložit význam k pojmu "lháští, yvy, cidre, pif"
» vložit komentář k záznamu "lháští, yvy, cidre, pif"
 
cidre neregistrovaný 14.04.2014 20:49
» reagovat
cidre je úžasný francouzský perlivý mírně alkoholický jablečný mošt
 
 
multiwordsSlozena slova tadyk nende vyhledavat? Omar» vložit význam k pojmu "multiwords"
» vložit komentář k záznamu "multiwords"
 
odpověď na multiwords 14.01.2014 09:33
» reagovat
spíš bych zkusil google překladač, ale jinak si to můžeš rozdělit na multi (více), a words (množné číslo - slovo => slova)
multiwords => víceslovný
 
 
supriseNa mojom tričku je toto slovo. Rada by som vedela čo znamená . » vložit význam k pojmu "suprise"
» vložit komentář k záznamu "suprise"
 
suprise neregistrovaný 16.12.2013 19:12
» reagovat
překvapení
 
 
KtDobrý den,chci se zeptat co znamená zkratka kt.Dopisuji si s jedním španělěm a nevím co to znamená.» vložit význam k pojmu "Kt"
» vložit komentář k záznamu "Kt"
 
Zkratka kt sikes 04.01.2014 16:44
» reagovat
Dovolím si nesouhlasit. Zkratka kt (a to v jakékoli formě velkých a malých písmen) ve španělštině existuje, mezi její hlavní významy jsem našla quilate, což je výraz pro ryzost zlata, dále pak uzel (námořnické označení pro rychlost - nudo, které má taktéž zkratku kt či kts).
Jako KT je pak na poli obchodním jako Know Transfer, ale tak jako tak si myslím, že kt bude mít ještě jiný význam. Leda by se přítel na dopisování spletl a myslel to naopak, to by pak mohlo znamenat Te Quiero (což se občas nespisovně píše s K místo Q) a pak by vás s největší pravděpodobností miloval. :-)
 
zkratka Kt neregistrovaný 09.12.2013 21:48
» reagovat
nejlépe, pokud se zeptáte Vašeho španělského známého. Zadejte si do Googlu abreviaturas en español a zjistíte po prostudování věšího množství hesel, že takováto zkratka se nikde nenalézá.
 
 
a to do maximálního počtu dní, který odpovídá příslušnému tělesnému poškození stanovenéhoDobrý den, chtěl bych se zeptat jak lze chápat z pohledu ČJ toto spojení? Jaký má přesně význam? Lze ho chápat tak, že je tím myšleno, že je to plná hranice těch dní nebo je to, že je to horní hranice a je možné brát i nižší? Předem děkuji za odpověď.» vložit význam k pojmu "a to do maximálního počtu dní, který odpovídá příslušnému tělesnému poškození stanoveného"
» vložit komentář k záznamu "a to do maximálního počtu dní, který odpovídá příslušnému tělesnému poškození stanoveného"
 
Jaký má přesně význam? 03.12.2013 17:53
» reagovat
po smyslu se ptejte v Ústavu pro jazyk český;
po významu a důsledcích pátrejte jinde: zeptejte se dvou právníků a rázem budete mít tři právní názory...
 
 
tóra » vložit význam k pojmu "tóra "
» vložit komentář k záznamu "tóra "
 
tora neregistrovaný 07.11.2013 20:24
» reagovat
japonsky tygr トラ. Název filmu Tora tora tora používá heslo k japonskému leteckému úderu na Pearl Harbor.
 
Hledat ve slovníku ... neregistrovaný 06.11.2013 11:12
» reagovat
... cizí slovo začínající na ...
 
 
RylkaDobrý den, prosím o význam slova ,,Rylka´´» vložit význam k pojmu "Rylka"
» vložit komentář k záznamu "Rylka"
 
Rylka neregistrovaný 07.11.2013 11:59
» reagovat
říčka v lodžském vojvodství (Polsko), pravý přítok Rawky
 
 
eee pad» vložit význam k pojmu "eee pad"
» vložit komentář k záznamu "eee pad"
 
eee pad 04.03.2014 16:37
» reagovat
tohle bych radši nikam nepsal, maximálně do hranatých závorek
 
eee pad neregistrovaný 07.11.2013 20:27
» reagovat
zkuste použít Google
 
  neregistrovaný 01.11.2013 15:52
» reagovat
nevím co to je děkuji
 
 
aditivní myšlení» vložit význam k pojmu "aditivní myšlení"
» vložit komentář k záznamu "aditivní myšlení"
 
aditivní myšlení neregistrovaný 07.11.2013 20:13
» reagovat
jednodušší matematické řešení je sčítací(aditivní), složitější ale de facto jednodušší je na principu násobení (multiplikace). Více v didaktice matematiky.
 
 
micelární vodaco znamená micelární voda » vložit význam k pojmu "micelární voda"
» vložit komentář k záznamu "micelární voda"
 
micely neregistrovaný 21.10.2013 22:03
» reagovat
prostudujte stejnojmenou kapitolu na české wikipedii.
 
 
jho» vložit význam k pojmu "jho"
» vložit komentář k záznamu "jho"
 
jho dle SSJČ neregistrovaný 07.10.2013 16:15
» reagovat
jho, -a s. (mn. 2. jeh, 6. jhách)
1. dřevěná část dobytčího postroje, do které se dobytče při tahu opírá; jařmo: zapřáhnout voly do jha, ve j.; držet, vést voly za j.; hist. (ve starověkém Římě) potupné znamení, pod nímž procházelo poražené vojsko
2. tyč, na které se na ramenou nosí zavěšená břemena: nést vědra vody na jhu
3. tíživá povinnost; poddanství, poroba, otroctví, útlak, útisk, jařmo: j. povinnosti; j. kapitalismu, nezaměstnanosti; pod nacistickým jhem; vymanit se, osvobodit se ze (od) jha; žert. manželské j.
4. stav. trámec spojující horní konce pilot
5. elektr. část magnetického obvodu elektrického stroje, která nemá vinutí; spojka
 
 
pintrada» vložit význam k pojmu "pintrada"
» vložit komentář k záznamu "pintrada"
epileptochirurgieepilep-sie = padoucnice epilepto-logie = ??? epilepto-chirurgie = ??? 30.09. je již 3. Národní den epilepsie a neznám podrobnosti.» vložit význam k pojmu "epileptochirurgie"
» vložit komentář k záznamu "epileptochirurgie"
 
epileptochirurgie neregistrovaný 01.10.2013 07:54
» reagovat
část neurochirurgie zaměřená na chirugickou léčbu epilepsie sekundární (nádor, jizva, cévní malformace atd).
Více na cs Wikipedia Epileptochirurgie
 
 
nivelační přístrojdle mých informací jde o "zaměřovací dalekohled - otočný kolem svislé osy a upevněný na stativu". Má ještě další jiný význam ?» vložit význam k pojmu "nivelační přístroj"
» vložit komentář k záznamu "nivelační přístroj"
 
Nivelák 14.01.2014 12:43
» reagovat
jedná se o zařízení (dalekohled s mřížkou na trojnožce s bublinkou pro absolutní vodorovinu) => sleduje se výška bodů na měřené ploše na nivelační lati (metr) a odečítá se na nulu, nebo jeden metr pro stanovení roviny
pro vyměření roviny uvnitř budov - pro položení rovné podlahy
 
 
groove, groovujícíjedním z nejžádanějších bubeníků v žánru groove, pop a baskytarista Václav Vávra je talentovaným groovujícím žákem » vložit význam k pojmu "groove, groovující"
» vložit komentář k záznamu "groove, groovující"
ankr» vložit význam k pojmu "ankr"
» vložit komentář k záznamu "ankr"
 
ankr neregistrovaný 26.09.2013 00:11
» reagovat
řetízek z drahého kovu na krk, nebo zkomelenina severogermánského anker (kotva)
 
 
TRIBUTÁŘToto "cizí" slovo jsem získala z médií v tomto textu: "Důležitost tak plyne  na jedné straně z možností, které uzel má, a  na straně druhé z toho, kdo je jeho tributářem (tedy = kdo = co = komu = d.l.u.ž.í a = kdo = co = na koho = v.í !!!). Proto nelze ani určit hlavu celé sítě:  někoho, „kdo to celé řídí“, či  někoho, „koho když odstraníme, tak se to celé zhroutí“. Díky za zpětné info ideálně e-mailem. » vložit význam k pojmu "TRIBUTÁŘ"
» vložit komentář k záznamu "TRIBUTÁŘ"
 
povinný (nedobrovolný) přispěvatel (dárce) 17.09.2013 17:41
» reagovat
vyjdeme-li z definice výrazu tribut (ve významu 2):
tribut [-út] (z lat.)
1. hist. (ve starověkém Římě) daň;
2. kniž. poplatek, daň vybíraná zprav. od porobených národů; povinný dar, příspěvek, hold vůbec
 
 
(mnoho)obročnickýNelze přesný význam nikde vyhledat. Prosím o sdělení, co to přesně znamená. Děkuji - babička Berlička» vložit význam k pojmu "(mnoho)obročnický"
» vložit komentář k záznamu "(mnoho)obročnický"
 
obročí, mnohopobročnictví neregistrovaný 03.09.2013 08:59
» reagovat
Obročí čili beneficium, také prebenda, je výraz církevního práva a znamená příjem, spojený s určitou službou (officium), postavením nebo úřadem. Hromadění těchto bylo, mnohoobročnictví bylo mj. jednou z příčin reformních snah středověké církve. Nyní se používá ve smyslu hromadění placených funkcí vysokými funkcionáři.
Např. Dr. Rath byl poslancem, hejtmanem středních Čech, zastupitelem v Hostivicích a předsedou regionální rady Soc. dem.
 
 
jak vzniklo slovo pokolení» vložit význam k pojmu "jak vzniklo slovo pokolení"
» vložit komentář k záznamu "jak vzniklo slovo pokolení"
 
pokolení neregistrovaný 05.09.2013 08:07
» reagovat
z latinského gens, genus, generatio, počeštěné generace, tedy rod, koleno, pokolení, tj. skupina příbuzných se společnými předky. Staré Římanky pravděpodobně rodily na kolenou, nikoli v poloze na zádech.
 
 
Ta, která přinesla radostProsím o přeložení do řeči indiánu - event. návrh nějaké podobné varianty - ta, která přinesla radost/štěstí/ lásku » vložit význam k pojmu "Ta, která přinesla radost"
» vložit komentář k záznamu "Ta, která přinesla radost"
humunanistikaNechápu význam slova nebo jde o překlep ??? Viviane Redingová – Wikipedie Vystudovala (???) h.u.m.u.n.a.n.i.s.t.i.k.u (???)na pařížské Sorboně a poté pracovala pro ... V letech 1986 to (do ???) 1998 byla prezidentkou ... cs.wikipedia.org/wiki/Viviane_Redingová» vložit význam k pojmu "humunanistika"
» vložit komentář k záznamu "humunanistika"
 
nevěřte wikipedii 23.08.2013 11:59
» reagovat
má být asi humanistika, v anglické wiki "she obtained a doctorate in human sciences at the Sorbonne", doslova "získala doktorát humanistiky na Sorbonně".
U nás lze tuto pseudovědu studovat třeba v Olomouci či v Plzni...


 
> pseudověda? neregistrovaný 11.03.2015 12:02
» reagovat
  I Karlova univerzita má fakultu humanitních studií a obor s názvem "Studium humanitní vzdělanosti". Nejde ale o pseudovědy, studuje se zde psychologie, sociologie, ekonomie, historie, filosofie a antropologie a jejich vztahy.
   
>> pseudověda Krainer* 23.02.2017 01:33
» reagovat
   tato škola má obecně nedobrou pověst, její absolventi doplňují již tak široké řady lehkoživnývh zaměstnanců ziskových neziskovek, genderových specialistek, kulturních antropologů, expertů na začleňování a podobných vzdělanců, kteří se rozmnožují na úkor inženýrů, lékařů a jiných nedostatkových vysokoškoláků.
    
 
Největší moc je moc nad sebou samýmDobrý večer Vážení, ráda bych se ujistila, zda citát od Senecy: Největší moc je moc nad sebou samým zní takto: Imperare sibi maximum imperium est. Setkala jsem se ještě s překladem:Potentissimus est, qui se habet in potestate. Potřebovala bych to vědět přesně. Předem děkuji za odpověď» vložit význam k pojmu "Největší moc je moc nad sebou samým"
» vložit komentář k záznamu "Největší moc je moc nad sebou samým"
 
když přesně, tak přesně: 23.08.2013 12:14
» reagovat
Seneca Mladší, Epistulae morales ad Lucilium (Listy Lucilliovi, dále LL):
Potentissimus est, qui se habet in potestate (LL 9, 34)
Imperare sibi maximum imperium est (LL 113, 30)
 
potentissimus neregistrovaný 20.08.2013 11:55
» reagovat
Potentissimus est, qui se habet in potestate.
Nejmocnější je ten, kdo ovládá sám sebe.
Imperare sibi maximum imperium est.
Moc (vláda) nad sebou samým je nejmocnější.
 
 
šraňkování na svadběZajímalo, my mě v čem spočívá šraňkování na svadbách. Mám jít na svadbu a bylo mi řečeno byuď připravená na šraňkování. Děkuji Hlavicová» vložit význam k pojmu "šraňkování na svadbě"
» vložit komentář k záznamu "šraňkování na svadbě"
 
šraňkování neregistrovaný 22.08.2013 10:26
» reagovat
"V sobotu má kamarádka svatbu a my s holkama z ulice jdeme zatahovat neboli šraňkovat. Prostě se lidi za něco přestrojí a pak svatební auta nepustí bez toho, že by za to něco dostali. Buď peníze nebo nějakou flašku."
 
 
defekceVážení, uvádím příklad věty, který neumím správně "přeložit" oe českého jazyka: "Co je za její defekcí ?" Děkuji Vám předem za rychlou odpověď. Milena » vložit význam k pojmu "defekce"
» vložit komentář k záznamu "defekce"
 
defekce neregistrovaný 20.08.2013 12:08
» reagovat
a co jestli se náhodou nejednalo o její defekaci?
 
 
priorVážení, nemohu zjistit přesný význam slova v této větě: stal se p.r.i.o.r.e.m městského státu Florencie (v životopisu Danteho). Díky za odpověď. MP» vložit význam k pojmu "prior"
» vložit komentář k záznamu "prior"
 
prior neregistrovaný 13.08.2013 13:53
» reagovat
Podstatné jméno
1.Představený mnišského řádu, případně další v pořadí po opatovi.
2.Starosta ve středověké republice Florencie.

Přídavné jméno:
předchozí v čase nebo v pořadí, významu.
Též bývalý, starší, nejvyšší.
 
> prior neregistrovaný 02.09.2013 01:00
» reagovat
  SUPER = Děkuji za vysvětlení. Páčko Milena - babička Berlička
   
 
velká vodaprosím o přeložení VELKÁ VODA do indiánského jazyka, jmenuje se tak naše hříbátko které se narodilo o povodně » vložit význam k pojmu "velká voda"
» vložit komentář k záznamu "velká voda"
 
Indiánsky Velká voda neregistrovaný 03.02.2015 09:21
» reagovat
Orinoko pramení jako Rio Paragua
(indiánsky Velká voda) v pohoří
Sierra Parima.
 
úkol přetěžký 23.08.2013 18:13
» reagovat
Jméno [výslovnost] kmen původu (kmen česky) "význam anglicky" = význam česky
Amadahy [a-ma-da-hy] Cherokee (Čerokiové) "forest water" = doslova "lesní voda", přen. "moře vody", "(obrovská) spousta vody"
Nirveli [nyr-ve-li, nýr-ve-li] Tudas (???) "water child" = dítě vody
Odahingum [o-da-hin-gum] Cheyenne (Čejeni) "rippling water" = zčeřená voda
Pavati [pa-va-ty, pa-va-tý] Hopi (Hopi) "clear water" = čistá voda, jasná voda
Tallula, Tallulah, Talulah [ta-lu-la, ta-lú-la] Choctaw (Čoktové) "leaping water" = skákající (skákavá) voda
vše z www.ourbabynamer.com/ nebo (bez mezer)
www.mybirthcare.com/favorites/pg1/NativeAmerican -names.asp

 
 
alfa» vložit význam k pojmu "alfa"
» vložit komentář k záznamu "alfa"
 
alfa = halfa 01.08.2013 21:45
» reagovat
halfa, alfa, -y ž. (z arab.) = esparto
 
>   neregistrovaný 05.08.2013 15:59
» reagovat
  nebo slovo alfa může být bezva jméno pro nějaké nádherné zvířátko :)
   
alfa α Α 01.08.2013 21:43
» reagovat
1. neskl. s. (z řec.) název písmene α, v řecké alfabetě prvního, označujícího samohlásku a a užívaného též na označení prvního místa v něj. řadě, zejm. při rozlišování věcí, jevů ap. stejného řádu: úhel α;
fyz. částice α, částice alfa (hovor. α-částice); paprsky α, paprsky alfa (hovor. α-paprsky);
chem. poloha α, poloha alfa; sloučeniny α, sloučeniny alfa (hovor. α-sloučeniny);
hvězd. hvězda α, hvězda alfa;
2. alfa, -y ž. = počátek;
jen v kniž. ust. spoj. a. i omega počátek i konec, to hlavní, to nejdůležitější
 
 
fitovaná» vložit význam k pojmu "fitovaná"
» vložit komentář k záznamu "fitovaná"
 
fitovaná co? 01.08.2013 23:47
» reagovat
Co má být fitovaného? Víte, přídavná jména se obtížně zařazují (čili: jak vyhodnotit přívlastek, neznám-li předmět?)

Ale budiž, zkusím jedno z užití tohoto slova, a to ze spojení fitovaná funkce, fitovaná křivka, fitovaná přímka apod. Užívá se zejména při aplikaci statistických metod, zejména regresní analýzy.
Fitovaný, fitovat - z anglického 'to fit' = sednout, padnout, hodit se, přizpůsobit, uzpůsobit, být v dobré shodě.
Opět jeden z příkladů hloupě nekritického přejímání anglických výrazů tam, kde je již přijato odborné názvosloví, termini technici!
V českém prostředí jsou přece pro popis těchto procesů a jevů zavedeny výrazy aproximace, aproximovaný, aproximativní, aproximovat.
Při hlubším pátrání po významu těchto pojmů pak bezpochyby narazíte i na (matematické, statistické) metody: interpolace, vyhlazování, extrapolace atd...
 
> tak mě napadá, že 01.08.2013 23:53
» reagovat
  fitovaný je např. (ne)slavný hokejkový graf:
křivka uzpůsobená tak, aby byla v co nejlepší shodě s požadovaným výsledkem...
   
 
potažmo» vložit význam k pojmu "potažmo"
» vložit komentář k záznamu "potažmo"
 
potažmo, řidč. potahmo (příslovce) 01.08.2013 21:35
» reagovat
1. zprav. potahmo (na koho, co) se vztahem, se zřetelem, vzhledem k někomu, něčemu: potahmo na jednotlivce (Tyl);
2. expr. vlastně, respektive: objev prozradil, p. dal v užívání nepovolaným (K. Čapek); syn souseda (potahmo domácího pána) (Neruda)
 
 
JUEDobrý den mám digitální hodiny ukazují měsíc,i den dnes je pátek a ukazují den-JUE Ráda bych věděla v jakém to je jazyce děkuji» vložit význam k pojmu "JUE"
» vložit komentář k záznamu "JUE"
 
jeudi neregistrovaný 26.07.2013 10:35
» reagovat
Dny v týdnu francouzsky:
lundi pondělí
mardi úterý
mercredi středa
jeudi čtvrtek
vendredi pátek
samedi sobota
neděle
dimanche , semaine neděle
 
>   neregistrovaný 27.07.2013 12:04
» reagovat
  Znamená to pátek a je to v jazyce :Francouzštině
   
 
původněHledám opačně - tedy nikoli překlad do češtiny, ale z češtiny. Zajímalo by mě, kdybych chtěla říct o někom, že není svým původem zvíře (ač jeho chování je často příčinou, že zvířetem bývá nazýván, například čuňátkem), jaké slovo mám zvolit? "Není implicitně (explicitně) zvíře"? Je to v kontextu - na místo přijede 5 kusů (živočichů), z nichž dva nejsou (svým původem) zvířata... tj., ostatní zvířaty jsou, ale u těch dvou to často vypadá, že oni taky... Díky za pomoc. Je fakt, že většinou lidi potřebují znát český význam, ale občas je potřeba použít české slovo, čistě pro literární styl :) A to se špatně hledá.» vložit význam k pojmu "původně"
» vložit komentář k záznamu "původně"
 
co třeba: 28.07.2013 22:07
» reagovat
animální [-ny-] (z lat.) = 1. živočišný, smyslový, pudový: a. radost; mít a. choutky 2. živočišný (svým původem): a. bílkoviny (opak rostlinné)
bestiální [-ty-] (z lat.) = zvířecky ukrutný; surový, zvířecký, hovadský
hovadský = (zhrub.) zvířecký, zhovadilý, surový, bestiální, zvrhlý, sprostý
zhovadilý = (zhrub.) takový, kt. vlastnostmi (surovostí, tupostí, hloupostí ap.) připomíná hovado; zvířecký, surový, bestiální, zvrhlý, hovadský
zvěrský = zvířecky ukrutný; bestiální, nelidský, zvířecký, surový
zvířecký = nelidsky krutý; surový, bestiální, zhovadilý; ovládaný, řízený jen pudy; nízký
 
 
nápadnější distenze descendens a sigmatu včetně ampuly obsahem,bez zřetelné patologie stěny GITDobrý den,můžete mě přeložit co nám napsal doktor po vyšetření na ultrazvuku břicha?Děkuji Soňa» vložit význam k pojmu "nápadnější distenze descendens a sigmatu včetně ampuly obsahem,bez zřetelné patologie stěny GIT"
» vložit komentář k záznamu "nápadnější distenze descendens a sigmatu včetně ampuly obsahem,bez zřetelné patologie stěny GIT"
 
nález neregistrovaný 26.07.2013 10:50
» reagovat
distenze descendens a sigmatu včetně ampuly obsahem, bez zřetelné patologie stěny GIT = rozpětí sestupného tračníku a esovité kličky a ampuly konečníku (ampulla recti zde v hledání)bez zřetelného chorobného nálezu stěny zažívacího ústrojí
 
 
rozhúdatakto nazývala moje maminka tvarohovou pomazánku s pažitkou a vlastně vůbec nevíme, kde se ten název vzal děkuji» vložit význam k pojmu "rozhúda"
» vložit komentář k záznamu "rozhúda"
 
rozhuda 22.07.2013 16:37
» reagovat
SSJČ: rozhuda = tvarohová pomazánka kořeněná pažitkou ap.
Etymologický slovník jazyka českého (Václav Machek 1957, vydala Academia Praha, 1971) k tomu říká v podstatě toto (a já mu věřím):
rozhuda = tvaroh promíchaný kyselým mlékem nebo smetanou a pažitkou.
Josef Jungmann ve svém Slovníku českoněmeckém (Praha 1836-1839) užívá i výrazu "hudlanina". Nejspíše od "hudati", doloženo (Jirásek, Stašek) mj. jako žvanit; chápe-li se to jako "pleskati", je rozhuda tvaroh rozředěný v "pleskanici".
S tím lze uvést ve shodu i přenesený význam 'tlustá žena': srovnej jihočeské rozhudnouti se = posaditi se ze široka, "rozplesknouti se".
Tolik Machek.
Mimochodem, SSJČ a PSJČ uvádejí i heslo "toleranc" (maskulinum, aby se to nezdálo až tak snadné): toleranc, -e m. (z lat. zákl.) zast. ob. rozhuda; rozdělaný tvaroh s pažitkou nebo koprem (Bass, Štech);
přeneseně: Někde se s někým srazíte a je z vás toleranc...
K tomu už Machek nic...
 
 
La multi ani!!!Prosím o překlad, mám narozeniny a tohle mi někdo napsal na facebook. děkují» vložit význam k pojmu "La multi ani!!!"
» vložit komentář k záznamu "La multi ani!!!"
 
La multi ani Richard13 10.07.2013 14:04
» reagovat
Všechno nejlepší k narozeninám Rumunsky.
 
 
výraz pro pojmenování profese/činnostiDobrý den,rád bych Vás požádal o opačnou pomoc. Dokáži podrobně popsat potřebný význam, ale marně přemýšlím, jak to celé efektivněji zkompletovat jedním dvěma slovy. Můžete mi pomoci? Člověk obchodník, který vyhledává a spojuje poptávky s nejvýhodnějšími nabídkami a naopak. Je otevřený novým myšlenkám a snaží se vždy precizně uspokojit obě strany i s vlastním profitem dle praxe win/win/win. Děkuji moc za jakýkoli nápad a přeji úspěšný den. VK» vložit význam k pojmu "výraz pro pojmenování profese/činnosti"
» vložit komentář k záznamu "výraz pro pojmenování profese/činnosti"
rádoby upřimnýProsím o odpověď, jaký význam má příměr: Rádoby upřimný Děkuji. Marie » vložit význam k pojmu "rádoby upřimný"
» vložit komentář k záznamu "rádoby upřimný"
 
  neregistrovaný 07.11.2013 17:31
» reagovat
tak "rádoby úpřimný" má veeeeľmi ďaleko k oxymoronu..:)
 
Hledejte v jiném slovníku, 09.07.2013 16:05
» reagovat
na česká slova nasaďte SSJČ:
rádoby (přísl. hovor. expr.) = chtěně, předstíraně, zdánlivě, domněle (rádoby učené řeči; mluvil rádoby bodře).
A až se (nejlépe tamtéž) poučíte o významu slova "upřímný", zjistíte, že sousloví "rádoby upřímný" vůbec není příměr čili přirovnání.
Může ale sloužit za pěkný příklad oxymóra.
 
 
confiance» vložit význam k pojmu "confiance"
» vložit komentář k záznamu "confiance"
 
confiance neregistrovaný 08.07.2013 18:27
» reagovat
důvěra, plná důvěra, sebedůvěra (fr.)
 
 
revanžovatPředem děkuji za vysvětlení :)» vložit význam k pojmu "revanžovat"
» vložit komentář k záznamu "revanžovat"
 
revanšovat neregistrovaný 03.07.2013 21:16
» reagovat
hovor. odměniti se, odplatiti se (odměňovati se, odpláceti se) někomu
 
 
MargingDobrý den, prosím co znamená slovo Marging? Mělo by to být něco z obchodu. Děkuji.» vložit význam k pojmu "Marging"
» vložit komentář k záznamu "Marging"
 
Marging neregistrovaný 24.07.2013 13:57
» reagovat
Marging není nic. Margin trading je obchodování s cennými papíry na úvěr. Umožní nakupovat větší objem cenných papírů bez nutnosti zaplatit celou jejich pořizovací hodnotu
 
 
MAINSTREAMIZACEDobrý den, chci se zeptat zda-li někdo nevíte, co znamená slovo MAINSTREAMIZACE. Konkrétněji ve spojení ,,Mainstreamizace lidských práv''. Děkuji» vložit význam k pojmu "MAINSTREAMIZACE"
» vložit komentář k záznamu "MAINSTREAMIZACE"
Latinský citátDobrý den, nevíte někdo náhodou jestli je nějaký rozdíl mezi Vivera militare est a Vivere militare est? Našla jsem v různých slovnících obě verze, ale jestli je mezi nimi rozdíl, popřípadě který tvar je správně, to už jsem nikde nedohledala. Díky za odpověď» vložit význam k pojmu "Latinský citát"
» vložit komentář k záznamu "Latinský citát"
 
Vivere militare est 19.06.2013 21:55
» reagovat
To druhé bude nejspíš tisková chyba
 
 
frankofonie X FrankofonieDobrý den, Jaký je prosím vás rozdíl mezi pojmy "frankofonie" a "Frankofonie"? Děkuji.» vložit význam k pojmu "frankofonie X Frankofonie"
» vložit komentář k záznamu "frankofonie X Frankofonie"
 
Frankofonie má se k frankofonii 11.06.2013 10:15
» reagovat
asi tak stejně jako Dotaz k dotazu... Viz obecné poučení o psaní velkých písmen v příručce zvané Pravidla českého pravopisu.
 
 
Obrázek X GrafMohl by prosím někdo odborně definovat obrázek a graf? Jaké jsou mezi nimi základní rozdíly? » vložit význam k pojmu "Obrázek X Graf"
» vložit komentář k záznamu "Obrázek X Graf"
entiestablishmentskému postojiDobrý den, může mi někdo poradit význam :-) Díky» vložit význam k pojmu "entiestablishmentskému postoji"
» vložit komentář k záznamu "entiestablishmentskému postoji"
 
anti-establishment view or belief (anglicky) 30.05.2013 16:36
» reagovat
postoj oponující uznávaným autoritám;
názor nebo postoj oponující konvenčním sociálním, politickým a ekonomickým principům společnosti
 
 
Jazyková korektnost» vložit význam k pojmu "Jazyková korektnost"
» vložit komentář k záznamu "Jazyková korektnost"
verikansa» vložit význam k pojmu "verikansa"
» vložit komentář k záznamu "verikansa"
historizace a sociologizacedobrý den! nerozumím těmto slovům v tomto kontextu: ...kapitola vymezuje 3 klíčové momenty/fáze v dějinách feministické intervence do sociální analýzy: 1. Jde o zjištění, že klasická i soudobá sociální teorie má sklon vylučovat ženy ze sféry sociální teorie. Privilegovaným principem zůstává mužskost. 2. Pokusy o nápravu tohoto vyloučení prostřednictvím historizace a sociologizace kategorie žena za pomocí pojmu gender. » vložit význam k pojmu "historizace a sociologizace"
» vložit komentář k záznamu "historizace a sociologizace"
nosognosieměla by to být diagnóza v psychiatrii» vložit význam k pojmu "nosognosie"
» vložit komentář k záznamu "nosognosie"
 
nosognosie neregistrovaný 06.05.2013 18:50
» reagovat
náhled pacienta na svůj psychický stav, zda se cítí nemocen, potřebuje léčbu, plány do budoucna atd. Zhodnocení pacientova postoje a reality. Neschopnost uvědomit si potíže je anosognosie (řecky nosos = choroba, gnosis = znalost)
 
 
rakamělo by to znamenat blázen,ale má to i hlubší biblický význam.Pomůžete mi?Díky» vložit význam k pojmu "raka"
» vložit komentář k záznamu "raka"
 
Význam 'raka' neregistrovaný 15.02.2021 21:53
» reagovat
V poznámce pod čarou v Bibli, v Českém ekumenickém překladu (zkratka ČEP) na str. 1121, Nový zákon, Matouš 5,22 ("Já vám však pravím, že již ten, kdo se hněvá na svého bratra, bude vydán soudu; kdo snižuje svého bratra, bude vydán radě; a kdo svého bratra zatracuje, propadne ohnivému peklu.")

Ve vysvětlivkách pod čarou u slova 'zatracuje' se píše: "(ř.-původní řecký originál zní:) kdo řekne 'raka' (tj. obviňuje z prázdnoty před Bohem)"
 
 
věta : Stážista stínuje mentora» vložit význam k pojmu "věta : Stážista stínuje mentora"
» vložit komentář k záznamu "věta : Stážista stínuje mentora"
add» vložit význam k pojmu "add"
» vložit komentář k záznamu "add"
 
add 03.05.2013 15:07
» reagovat
add [æd] = (anglicky) přidat, připojit; přičíst, sečíst, sčítat; zvětšit, zvýšit
ADD, ADHD (Attention Deficit /Hyperactivity/ Disorder) = syndrom snížené pozornosti
 
 
"aydys"Slovo pocházející z řečtiny, nevíte někdo, jak se píše? Toto je výslovnost a já bych potřebovala vědět jak se píše (případně co znamená). Moc díky.» vložit význam k pojmu ""aydys""
» vložit komentář k záznamu ""aydys""
monopatriceNevím, co to znamená, pomůže někdo?» vložit význam k pojmu "monopatrice"
» vložit komentář k záznamu "monopatrice"
 
tripatrice neregistrovaný 24.07.2013 14:20
» reagovat
je asi překlep. Tripartice bude správně.
Kategorie trestných činů:
a)monopartice -jediná kategorie, trestné činy
b)bipartice –dělení na zločiny a přečiny § 14 TZ
c)tripartice –dělení na zločiny, přečiny, přestupky (rak. TZ z r.1852)
 
 
ergo problém» vložit význam k pojmu "ergo problém"
» vložit komentář k záznamu "ergo problém"
 
ergo neregistrovaný 25.07.2013 11:23
» reagovat
ergo - latinsky tedy, tudíž, proto
 
 
PipecNeví někdo co to může být?» vložit význam k pojmu "Pipec"
» vložit komentář k záznamu "Pipec"
 
Pipec neregistrovaný 10.04.2013 22:04
» reagovat
Tak se u nás na prajské říká nemoci slepic. Když mají bílý jazyk.
 
> pipec neregistrovaný 16.04.2013 19:17
» reagovat
  toto slovo pochází z ruštiny a znamená něco jako "ptákovina"
   
 
rythreco to slovo znamena?» vložit význam k pojmu "rythre"
» vložit komentář k záznamu "rythre"
schopnost selektivního odhaleníProsím poraďte neznám význam slovního spojení schopnost elektivního odhalení díky všem..» vložit význam k pojmu "schopnost selektivního odhalení"
» vložit komentář k záznamu "schopnost selektivního odhalení"
scheuremannova choroba» vložit význam k pojmu "scheuremannova choroba"
» vložit komentář k záznamu "scheuremannova choroba"
 
Scheurmannova choroba neregistrovaný 27.03.2013 08:48
» reagovat
Morbus Scheuermann (Scheurmannova choroba, kyphosis dorsalis juvenilis, adolescentní kyfóza, juvenilní kyfóza) postihuje zhruba 10 % populace (těžké deformity jen u 1 %). Objevuje se a probíhá ve věku 12 až 18 let, častěji u chlapců. Příčina není zcela jasná, v současné době převažuje názor, že je multifaktoriální, patrně jde o poruchu chrupavčitého zkostnatění v období ukončování růstu, je typický klínovitá defomita obratlových těl (dobře patrná na bočném RTG snímku páteře). Lokalizuje se do oblasti dolní hrudní páteře, méně často postihuje i horní hrudní či bederní úsek, dochází k postižení krycích plotének obratlů, které jsou nerovné, vytvářejí se tzv. Schmorlovy uzly (chrupavčité vrůsty z plotének do obratlových těl), dochází ke klínovité deformitě obratlů a zmenšení meziobratlových prostorů. Přetěžování páteře má nesporně negativní vliv na průběh nemoci, Po 18. roce věku, kdy je vývoj kostry ukončen, hovoříme o stavu po proběhlé Scheuermannově nemoci.
 
 
tetionienemohu nalézt význam tohoto slova, zná ho někdo? poraďte prosím. Díky.» vložit význam k pojmu "tetionie"
» vložit komentář k záznamu "tetionie"
reologickýprosím o zveřejnění významu slova» vložit význam k pojmu "reologický"
» vložit komentář k záznamu "reologický"
 
reologie neregistrovaný 26.03.2013 08:06
» reagovat
vědní podobor fyziky, zkoumající vlastnosti hmoty v tekutém stavu, nebo chovajícící se obdobně jako tekutina
 
 
triadická etikaProsím, co je triadická a holistická etika? nebo alespoň význam těchto přídavných jmen... děkuji» vložit význam k pojmu "triadická etika"
» vložit komentář k záznamu "triadická etika"
 
triadická etika, holistická etika 03.05.2013 15:27
» reagovat
triadická etika překonává dyadickou koncepci dobra a zla (triadický či holistický model myšlení střídá, nahrazuje tradiční evropskou dualistickou dialektiku)
 
 
kompatriot(i) Prosím o zaslání a zveřejnění významu.» vložit význam k pojmu "kompatriot(i) "
» vložit komentář k záznamu "kompatriot(i) "
 
kompatriot neregistrovaný 18.03.2013 16:09
» reagovat
spoluobčan (z téže země), kolega(v práci)
 
 
Ing. Milena ProkopováVážení, níže uvedené slovo nemohu ve slovníku najít, a proto neznám jeho význam. kompatriot(-i) Můžete mi - prosím - poslat odpověď a umístit info i na Váš web ??? Děkuji MP» vložit význam k pojmu "Ing. Milena Prokopová"
» vložit komentář k záznamu "Ing. Milena Prokopová"
 
kompatriot = krajan 03.05.2013 15:31
» reagovat
krajan (převzato z anglického compatriot)
 
 
diskontovaná návratnost investiceVyjadřuje pojem diskontovaná návratnost investice to očekávání, že se investice vrátí nikoliv jen ve skutečně vložené výši ale bve výši zvýšené o diskontní úrok, který by investor získal, kdyby ty investované peníze dal do banky místo toho, že je dal do investice? » vložit význam k pojmu "diskontovaná návratnost investice"
» vložit komentář k záznamu "diskontovaná návratnost investice"
 
diskontovaná návratnost neregistrovaný 18.03.2013 16:26
» reagovat
Cena peněz neboli diskont vyjadřuje, jakou cenu pro nás mají naše vlastní peníze. Diskont vyjadřuje, o co přijdeme tím, že peníze vložíme právě do investice a ne jinam. Například termínovaný vklad v bance nám zhodnotí peníze ve výši 2 až 10%, zatímco podnikatel (fond) dokáže zhodnotit peníze několikanásobně. Přinese-li tedy koruna investovaná do investice ročně 10%, musíme od thoto výnosu odečíst diskont, třeba 2%, o která přijdeme tím, že jsme peníze nenechali na účtu v bance.
 
 
preview nevim co toto slovo zname tak prosim jestly byste mi ho vysvetlyli» vložit význam k pojmu "preview"
» vložit komentář k záznamu "preview"
 
preview neregistrovaný 18.03.2013 16:20
» reagovat
předběžný náhled, ukázka, předpremiéra, upoutávka, vernisáž
 
 
přetřes» vložit význam k pojmu "přetřes"
» vložit komentář k záznamu "přetřes"
 
zpravidla v ustáleném spojení "na přetřes" 03.05.2013 17:30
» reagovat
brát, vzít, dát, uvést něco na přetřes = začít o tom mluvit;
přijít, dostat se na přetřes = být předmětem hovoru
 
přetřes neregistrovaný 13.03.2013 10:54
» reagovat
diskuze na určité téma, kde se zvažují pro a proti.
 
 
ěnaProsím vás, keby ste mi vysvetlili význam tohto slova - ěna _ . Ďakujem veľmi pekne a prajem príjemný deň a veľa úspechov v práci. :o)» vložit význam k pojmu "ěna"
» vložit komentář k záznamu "ěna"
swagsorry,přesně nevím» vložit význam k pojmu "swag"
» vložit komentář k záznamu "swag"
 
swag neregistrovaný 06.03.2013 09:49
» reagovat
více významů (angl.) kořist, lup,reklamní předměty zdarma, v řeči mládeže módní prďácký, senzační atp. V němčině SWAG podnik vyrábějící náhradní díly automobilů
 
> swag neregistrovaný 21.03.2013 08:41
» reagovat
  swag

Secretely
We
Are
Gay

pouzivano hlavne cernoskou populaci v 60. letech v USA
   
 
Ztráta libidaNemít chuť na sex lze vyjádřit jedním termínem. Bohužel se mi vykouřil z paměti.. :/» vložit význam k pojmu "Ztráta libida"
» vložit komentář k záznamu "Ztráta libida"
 
ztráta libida neregistrovaný 05.03.2013 15:47
» reagovat
opakem sexuální apetence je sexuální averze nebo s. apatie
 
 
aldisco to znamená» vložit význam k pojmu "aldis"
» vložit komentář k záznamu "aldis"
 
aldis neregistrovaný 03.01.2015 22:59
» reagovat
Arthur Cyril Webb Aldis je vynálezcem signální lampy, užívané na lodích k Morseově optické komunikaci. Jinak Aldis je také název kulturního a společenského centra v Hradci Králové.
 
 
Otomico je to ?» vložit význam k pojmu "Otomi"
» vložit komentář k záznamu "Otomi"
 
Otomi neregistrovaný 01.03.2013 09:55
» reagovat
Otomi je několik dialektů jazyka indiánských kmenů téhož jména, jímž mluví asi 240.000 lidí v centrálním Mexiku.
 
 
víneknevím co to je» vložit význam k pojmu "vínek"
» vložit komentář k záznamu "vínek"
 
věneček neregistrovaný 19.02.2013 20:06
» reagovat
vínek, vínku m. (6. mn. víncích)
1. kniž. zdrob. k věnec; věneček: v z rozmarýny, myrty; ust. spoj. panenský vínek = dívčí nedotčenost; přen. řidč. kniž. vínek vavřínový = pochvala, sláva; – vínek kučer; – poněk. zast. sonetový vínek = cyklus, věnec;
2. kniž. pás, stužka ovinutá zprav. kolem čela: Libuše v bělostném vínku kol čela; vlasy spoutané černým vínkem; perlový vínek;
3. věneček: pořádat taneční vínky; zástěrkový vínek;
4. ve spoj. dát do vínku (komu co) dát (zejm. dítěti) darem, kt. tvoří základ k něčemu: dát dítěti do vínku peníze; dostat do vínku krásu, moudrost, odvahu; příroda dala zvířeti do vínku jisté pudy a dovednosti = vybavila je jimi
 
 
bioinformačníprodávají se různé drzhy "Bylinné bioinformační kapky" nevím co si mám pod spojením slov bio a informační představit :) dekuji za odpověď» vložit význam k pojmu "bioinformační"
» vložit komentář k záznamu "bioinformační"
 
nevěřte šarlatánům neregistrovaný 19.02.2013 20:49
» reagovat
a jejich konceptům, zejména jsou-li haleny do pseudovědeckého jazyka...
 
 
ksendsPravoslavný arcibiskup Sawatij tak označuje Matěje Pavlíka (Gorazda): latinský ksends, ve významu snad latinský kněz, ale možná hanlivém, protože dotyčný od Církve odpadl a byl exkomunikován» vložit význam k pojmu "ksends"
» vložit komentář k záznamu "ksends"
zelvamá to být nějaká příbuzná, snad manželka sourozence manželky? nevíte??» vložit význam k pojmu "zelva"
» vložit komentář k záznamu "zelva"
 
zelva neregistrovaný 18.02.2013 06:58
» reagovat
sestra manžela, švagrová
 
 
KuřeDobrý den, jak se tvoří ženský tvar od mužského příjmení Kuře? Našla jsem dvě varianty (Kuřetová, Kuřová), ale nevím, která je správna. Děkuji.» vložit význam k pojmu "Kuře"
» vložit komentář k záznamu "Kuře"
 
ženská obdoba příjmení Kuře neregistrovaný 21.02.2013 10:22
» reagovat
A co nechat taky Kuře? Bez toho - ová?
 
>   neregistrovaný 23.09.2013 22:09
» reagovat
  Ano, a rovněž můžeme mít Emu Smetanu - nebo Emu Smetana? To už můžeme rovnou neskloňovat vůbec a lze uvést "reportérku" Ema Smetana. V českém prostředí je to samozřejmě Smetanovou, ale všeho českého se prostě někteří lidé štítí. A přechýlená podoba od mužského jména Kuře zní Kuřetová (podobně jaké Dítě - Dítětová, Hříbě - Hříbětová, atd.)
   
 
šniclnevíte někdo co je to šnicl? » vložit význam k pojmu "šnicl"
» vložit komentář k záznamu "šnicl"
 
šnicl neregistrovaný 08.02.2013 08:13
» reagovat
je německy zkomoleně řízek
 
 
watti» vložit význam k pojmu "watti"
» vložit komentář k záznamu "watti"
 
watti neregistrovaný 06.02.2013 12:07
» reagovat
na takhle hloupě položenou otázku dostanete ztěžka nějakou odpověď. Zmiňte se, kde jste se s tím pojmem setkal, přinejmenším, případně další podrobnosti. Kromě tohoto slovníku se naučte používat i Google
 
 
FaninkaProsím potřebuji vědět zda se tam píše y nebo i (fani-ynka)(od slova fanda-fanoušek-fan club-...)» vložit význam k pojmu "Faninka"
» vložit komentář k záznamu "Faninka"
 
fanynka neregistrovaný 30.01.2013 10:33
» reagovat
se píše s -y-
 
 
zničehonicNení ani v pravidlech (www.pravidla.cz) uvedený, přesto se na internetu v článcích vyskytuje. Jaký to má význam, co se tím rozumí? Je výraz "zničehonic" složený správně? Nemá být "z ničeho nic" správně takto nebo platí oboje výrazy? Předem děkuji za vysětlení.» vložit význam k pojmu "zničehonic"
» vložit komentář k záznamu "zničehonic"
 
zničehožnic, zničehonic neregistrovaný 29.01.2013 08:35
» reagovat
přísl. hovor. expr. pojednou (najednou, neočekávaně, nečekaně, nenadále), znenadání: zničehonic z pětníku šesták nenaroste (Eduard Bass, Lidové noviny)
 
 
Pátrání Dobrý den, kdysi sem koukala na televizi , kde zmiňovali název stylu písma. Styl označující tiskaco - psací psaní. Nevíte někdo jak se toto psaní nazývá?» vložit význam k pojmu "Pátrání "
» vložit komentář k záznamu "Pátrání "
 
fonty neregistrovaný 27.01.2013 23:39
» reagovat
zkuste hledat třeba zde: http://www.1001freefonts.com/handwriting-fonts-2.p hp
 
> Comenia Script neregistrovaný 25.07.2013 11:26
» reagovat
  Možná myslíte nové psací písmo pro školáky, Comenia Script?
   
 
learn more» vložit význam k pojmu "learn more"
» vložit komentář k záznamu "learn more"
 
learn more neregistrovaný 27.01.2013 23:25
» reagovat
nauč se víc
 
 
franchizový poplatek» vložit význam k pojmu "franchizový poplatek"
» vložit komentář k záznamu "franchizový poplatek"
 
franšíza neregistrovaný 24.01.2013 23:17
» reagovat
http://cs.wikipedia.org/wiki/Franšízing
 
 
ataka» vložit význam k pojmu "ataka"
» vložit komentář k záznamu "ataka"
 
ataka neregistrovaný 23.01.2013 11:35
» reagovat
Ataka (pl. ataky, z franc. attaque) znamená původně útok, v medicině prudký záchvat, vzplanutí onemocnění, duševního neb somatického (panická, úzkostná a., a. nebo relaps po předchozí remisi u zánětlivých neb neurol. onemocnění. Při troše snahy byste našel v hledání.
 
 
Korán a koránDobrý den, prosím o radu, jaký je rozdíl mezi psaním Korán a korán, jedná se zde o velikost prvního písmene K. Moc děkuji.» vložit význam k pojmu "Korán a korán"
» vložit komentář k záznamu "Korán a korán"
Pátrám po němHledám cizí slovo, pževzaté z Aj, které v češtině znamená "podporu známých osobností kandidáta ve volbách". em-, im-... a končí tuším na -ment. Ví někdo?» vložit význam k pojmu "Pátrám po něm"
» vložit komentář k záznamu "Pátrám po něm"
 
Endorsement neregistrovaný 16.01.2013 20:58
» reagovat
Endorsement.
 
 
okapiJakého rodu je podstatné jméno okapi? Je nesklonné nebo mění své tvary? Děkuji.» vložit význam k pojmu "okapi"
» vložit komentář k záznamu "okapi"
 
okapi 15.01.2013 16:03
» reagovat
nesklonné životné (v plurálu též maskulinum:
1. -iové,
2. -iů,
3. -iům,
4. -ie, -i,
6. -iech, -iích, -ich,
7. -ii)
(z afr.) velký africký savec příbuzný žirafě; zool. rod Okapia: o. pruhovaná
 
> pardon 15.01.2013 16:09
» reagovat
  nesklonné ženského rodu ...
ostatní je správně.
   
 
callerovatJaký přesný význam má toto slovo. Je to něco jako předvádět se či?» vložit význam k pojmu "callerovat"
» vložit komentář k záznamu "callerovat"
anti-intelektuálnostDobrý den, můžete mi prosím poradit, jestli je grafická podoba slova anti-intelektuálnost správná či ne? Děkuji.» vložit význam k pojmu "anti-intelektuálnost"
» vložit komentář k záznamu "anti-intelektuálnost"
 
no, grafická možná, 10.01.2013 14:13
» reagovat
ale co obsahová? Co by to jako mělo být?
 
 
mellitus» vložit význam k pojmu "mellitus"
» vložit komentář k záznamu "mellitus"
 
mellitus neregistrovaný 09.01.2013 23:09
» reagovat
sladký jako med
 
 
imageDobrý den, zajímalo by mě, zda se slovo image používá v ženském či mužském rodě. Předem děkuji za odpověď.» vložit význam k pojmu "image"
» vložit komentář k záznamu "image"
 
Pravidla čp říkají, cituji: 08.01.2013 16:53
» reagovat
Slovo image se používá v rodě ženském (nová image) nebo mužském (nový image), ojediněle i středním (nové image politické strany). V psaných textech častěji zůstává nesklonné.
Výslovnost: [imič; 2. pád imidže]
 
 
tribalizace» vložit význam k pojmu "tribalizace"
» vložit komentář k záznamu "tribalizace"
 
k tribalizmus ? neregistrovaný 13.01.2013 20:44
» reagovat
kmenové povědomí (např. v Africe)
 
> Tribalizace neregistrovaný 27.04.2020 18:04
» reagovat
  Sdružování se do "kmenů" (poté, co zanikají přirozené kulturní kmeny, jsou vytvářeny globální "kmeny" definované subkulturami)
   
 
barina» vložit význam k pojmu "barina"
» vložit komentář k záznamu "barina"
 
barina neregistrovaný 23.01.2013 13:55
» reagovat
v hovorovej slovenčine "louže"
 
bárin, bárina neregistrovaný 13.01.2013 20:42
» reagovat
(v rus. předrevolučním prostředí) příslušník privilegované třídy, pán
 
 
zadumanost» vložit význam k pojmu "zadumanost"
» vložit komentář k záznamu "zadumanost"
maternalismusCo znamená pojem maternalismus, který se odlišuje od paternalismu? V čem prosím?» vložit význam k pojmu "maternalismus"
» vložit komentář k záznamu "maternalismus"
 
maternalismus není nic 07.01.2013 13:03
» reagovat
Slovo paternalismus (viz heslo) totiž není odvozeno, jak by se mohlo zdát, od latinského pater (=otec), ale od patronus (=ochránce, patron, kmotr) (ač původní základ 'pater' tam zřetelně a evidentně rozpoznáváme).
 
 
preverzní» vložit význam k pojmu "preverzní"
» vložit komentář k záznamu "preverzní"
 
možná překlep? přesmyčka? 04.01.2013 09:51
» reagovat
perverzní
 
> nebo reverzní? 04.01.2013 10:03
» reagovat
  'preverzní' nic není...
   
 
industriální učitelka» vložit význam k pojmu "industriální učitelka"
» vložit komentář k záznamu "industriální učitelka"
 
industriální vs. literní 04.01.2013 09:41
» reagovat
Industriální učitelka = učitelka vyučující ženským ručním pracím, domácím naukám.
Naproti tomu stojí literní učitelka, vyučující všem předmětům kromě ženských ručních prací.
Už dlouho jsem se s žádnou takovou nepotkal...
 
 
spiro uhlikČo je to spirouhlík to viem - ale čo znamená predpona "spiro" - prečo sa tento uhlík volá spiro - to neviem. V slovníku uvádzajú že to súvisí s dýchaním - ale ako to interpretovať na "spirouhlík" ? Pomôžete - veľká vďaka. Václav» vložit význam k pojmu "spiro uhlik"
» vložit komentář k záznamu "spiro uhlik"
 
spiro vs. spira 02.01.2013 14:44
» reagovat
No, ona amatérská etymologie mnohdy nedá a nedá smysluplné výsledky...
Termíny spiran, spiroatom, spirouhlík, spirosloučenina zavedl německý chemik, nositel Nobelovy ceny Adolf von Baeyer (mimo jiné nalezl správný strukturní vzorec indolu).
Vycházel přitom, jak tehdy bylo obvyklé, z řečtiny a latiny.
Latinské 'spīrāre' samozřejmě znamená 'dýchat'. A jak to souvisí se zkoumáním bicyklických a polycyklických sloučenin? Nijak!
Baeyerovi ty prstence spojené jediným atomem cosi připomínaly: preclík.
A takové je latinské 'spira': z řeckého 'σπείρα speira', v původním významu spirála či závitek... Prostě preclík.
 
 
aiktitace» vložit význam k pojmu "aiktitace"
» vložit komentář k záznamu "aiktitace"
 
možná překlep? 03.01.2013 15:21
» reagovat
niktitace?
 
 
ROZDÍL MEZI AUKCÍ A DRAŽBOUExekutoři vyhlašují aukci.... nebo dražbu? Jaký je rozdíl mezi těmito dvěma praktikami.» vložit význam k pojmu "ROZDÍL MEZI AUKCÍ A DRAŽBOU"
» vložit komentář k záznamu "ROZDÍL MEZI AUKCÍ A DRAŽBOU"
 
Aukce-dražba exekutorem neregistrovaný 03.02.2015 09:51
» reagovat
Aukce je dobrovolný prodej,zisk zůstává prodávajícímu a dražba exekutorem je nedobrovolný prodej kde výtěžek z prodeje slouží k úhradě dlužné pohledávky oprávněnému.
 
aukce x dražba neregistrovaný 25.12.2012 10:18
» reagovat
Aukce probíhá podle podmínek stanovených organizátorem aukce. Převodem majetkových práv platí pro účastníka aukce (kupujícího i prodávajícího) obecná ustanovení občanského zákoníku, zejména pak § 588 a následující, které upravují podmínky koupě. Kupující má právo na slevu, právo odstoupit od kupní smlouvy, právo na úhradu nutných nákladů, které mu vznikly v souvislosti s uplatněním práv z odpovědnosti za vady. Kupující může od smlouvy odstoupit a platí zde záruční lhůty. Pokud jsou obchodní podmínky aukce stanovené jejím organizátorem odlišné, nejsou platné. Zákon má vždy vyšší právní sílu, než jakékoliv podmínky.

Dražba probíhá podle zákonem stanovených podmínek. Přechodem majetkových práv předmětu dražby na vydražitele neplatí ustanovení obchodního zákoníku. Vydražitel kupuje předmět dražby jak „stojí a leží“, nemůže tedy uplatňovat slevy z ceny, odstoupení od smlouvy, záruční lhůtu a další.
 
 
˙˙˙˙Prosím potřebovala bych radu, cizí označení pro člověka, který neuznává autoritu ostatních. Děkuji mockrát» vložit význam k pojmu "˙˙˙˙"
» vložit komentář k záznamu "˙˙˙˙"
Titl.Ve starších textech a v latinských textech ze starověkého Říma před jménem a příjmením. » vložit význam k pojmu "Titl."
» vložit komentář k záznamu "Titl."
 
Titl. neregistrovaný 25.12.2012 11:08
» reagovat
Titulare?
 
Titl. neregistrovaný 25.12.2012 11:07
» reagovat
ALE co znamená samotné Titl.?
 
 
disambiguaceprosim o vysvetleni, potazmo zarazeni slova disambiguace do slovniku. dosud moc nevim co si pod timto pojmem mam predstavit. dekuji jana» vložit význam k pojmu "disambiguace"
» vložit komentář k záznamu "disambiguace"
 
disambiguace neregistrovaný 18.12.2012 15:00
» reagovat
disambiguation (angl.) - odstranění dvojsmyslů
 
 
quine sabeJsou to slova v písničce Wabi Ryvoli. Děkuju za pomoc» vložit význam k pojmu "quine sabe"
» vložit komentář k záznamu "quine sabe"
 
¿Quién sabe? neregistrovaný 13.12.2012 23:48
» reagovat
je španělsky
 
quien sabe(?) 13.12.2012 12:55
» reagovat
(špadělsky) kdo ví(?)
 
> špadělsky 13.12.2012 12:58
» reagovat
  španělsky, samozřejmě; originálním pravopisem (někdy) quién sabe
   
 
jonák» vložit význam k pojmu "jonák"
» vložit komentář k záznamu "jonák"
to nwmjak se rika tomu kdyz 2 nazory sobe odporuji jak je napriklad : je dobry protoze je modry ale zaroven je spatny protoze je modry » vložit význam k pojmu "to nwm"
» vložit komentář k záznamu "to nwm"
 
no nevím, nevím... 11.12.2012 14:55
» reagovat
ambivalence, ambivalentní?
dualita, duální?
kontradikce, kontradiktorní?
dilema, dilematický?
 
 
Erytrocytoza mikrocytárnípřeklad diagnozy mám dm 2 typu s doporučením na pad» vložit význam k pojmu "Erytrocytoza mikrocytární"
» vložit komentář k záznamu "Erytrocytoza mikrocytární"
 
erytrocytóza neregistrovaný 29.11.2012 12:59
» reagovat
je větší množství červených krvinek, častěji se užívá termín polycytémie. Mikrocytární znamená menší objem červených krvinek. Bývá u chudokrevnosti z nedostatku železa. DM 2 typu je diabetes mellitus (cukrovka)starších lidí, způsobený sníženou tvorbou insulinu Langerhansovými buňkami slinivky břišní, léči se dietou nebo dietou a perorálními antidiabetiky (PAD).
DM 1 typu je těžší forma cukrovky, postihuje mladé jedince a musí být léčena insulinem.
 
 
karatelský » vložit význam k pojmu "karatelský "
» vložit komentář k záznamu "karatelský "
iredentické» vložit význam k pojmu "iredentické"
» vložit komentář k záznamu "iredentické"
 
iredentické neregistrovaný 26.11.2012 00:43
» reagovat
vi hledání heslo iredenta
 
 
dogmatik» vložit význam k pojmu "dogmatik"
» vložit komentář k záznamu "dogmatik"
 
dogmatik neregistrovaný 26.11.2012 00:50
» reagovat
Člověk, který se snaží své premisy i závěry zbavit kritického přístupu.V křesťanství se jako dogma označují články víry, které církev uznává jako zjevenou pravdu.
 
> dogmatik neregistrovaný 06.04.2013 10:51
» reagovat
  to je poněkud dogmatická definice
   
 
technopolis» vložit význam k pojmu "technopolis"
» vložit komentář k záznamu "technopolis"
 
technopolis neregistrovaný 24.11.2012 21:51
» reagovat
viz asi 20 hesel níže
 
 
diminutivní polyp» vložit význam k pojmu "diminutivní polyp"
» vložit komentář k záznamu "diminutivní polyp"
 
diminutivní polyp neregistrovaný 21.11.2012 08:33
» reagovat
diminutivní znamená zdrobnělý. Diminutiva znamenají zdrobněliny. Polyp je výrůstek nad úroveň střevní, děložní nebo jiné sliznice (nosní atp.). S vazbou tohto typu jsem se za skoro 50 let praxe nesetkal. Pokud vy ano, pak asi něco jako zmenšující se polyp, k čemuž ovšem tkřka nedochází a polypy jsou chirurgicky odstraňovány.
 
Diminutivní polypy 21.11.2012 08:14
» reagovat
jsou to drobné polypy menší než 5mm (v tlustém střevě). Histologicky se u 30-50% jedná o adenomy. Jejich nález není sám o sobě významný, ale mohou být synchronně spojeny s výskytem dalších adenomů (adenomy: nejčastější typ polypů, častěji se vyskytují u mužů, je u nich možný maligní zvrat).
 
 
zazvor» vložit význam k pojmu "zazvor"
» vložit komentář k záznamu "zazvor"
 
Zázvor neregistrovaný 21.03.2013 09:03
» reagovat
Zázvor je korenina, jej slovenské pomenovanie je Ďumbier...
 
 
město» vložit význam k pojmu "město"
» vložit komentář k záznamu "město"
analyzovat» vložit význam k pojmu "analyzovat"
» vložit komentář k záznamu "analyzovat"
 
analýza neregistrovaný 11.11.2012 20:26
» reagovat
viz toto heslo v hledání
 
 
vzájemně» vložit význam k pojmu "vzájemně"
» vložit komentář k záznamu "vzájemně"
peronizace» vložit význam k pojmu "peronizace"
» vložit komentář k záznamu "peronizace"
 
peronismus neregistrovaný 11.11.2012 20:24
» reagovat
viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Perónismus
 
> peronizace neregistrovaný 15.12.2012 22:59
» reagovat
  peronizace je úprava (zvýšení) nádražního nástupiště, číli vytvoření peronu.
   
 
Lumberjack» vložit význam k pojmu "Lumberjack"
» vložit komentář k záznamu "Lumberjack"
 
Lumberjack neregistrovaný 11.11.2012 20:21
» reagovat
oboustranná dřevorubecká sekera
 
 
klaky» vložit význam k pojmu "klaky"
» vložit komentář k záznamu "klaky"
 
klaka neregistrovaný 11.11.2012 20:22
» reagovat
viz hledání
 
 
vnitřní kontext» vložit význam k pojmu "vnitřní kontext"
» vložit komentář k záznamu "vnitřní kontext"
 
vnitřní kontext neregistrovaný 11.11.2012 20:36
» reagovat
viz např.:
http://www.jakubholy.net/humanities/psycho_komun ikace.rtf
Zbyněk Vybíral: Psychologie lidské komunikace
 
 
inovační kurz» vložit význam k pojmu "inovační kurz"
» vložit komentář k záznamu "inovační kurz"
 
inovace neregistrovaný 08.11.2012 11:08
» reagovat
trochu připomínáte absolventa zvláštní školy. Proto opisuji z hledání: inovace >> obnovení, zdokonalení. Co je kurz, je vám snad známo. Ale kdyby ne, tak je to taky v hledání, zkuste sám.
 
 
bychPozdě bycha honit. Co je to bycha?» vložit význam k pojmu "bych"
» vložit komentář k záznamu "bych"
 
bych, bys, by, bychom, byste, by 07.11.2012 14:45
» reagovat
zpodstatnělý slovesný tvar (bych, bys, by, bychom, byste, by) ve rčení: pozdě bycha honit = co se stalo, nelze napravit, je pozdě litovat
 
> bych 07.11.2012 14:52
» reagovat
  a ještě jsem si vzpomněl, že ono "bych, bys, by, bychom, byste, by" jsou tvary pozůstalého aoristu slovesa býti (slouží již jen jako součást podmiňovacího způsobu)
   
 
exorcismus» vložit význam k pojmu "exorcismus"
» vložit komentář k záznamu "exorcismus"
 
exorcismus neregistrovaný 06.11.2012 13:14
» reagovat
hledání: a máte to i s osmi (zatím) komentáři...
 
 
sinicevznik slova» vložit význam k pojmu "sinice"
» vložit komentář k záznamu "sinice"
hetrik» vložit význam k pojmu "hetrik"
» vložit komentář k záznamu "hetrik"
 
hattrick, hetrik neregistrovaný 05.11.2012 14:17
» reagovat
viz hledání cizích slov
 
Hattrick (hat-trick) neregistrovaný 05.11.2012 14:14
» reagovat
sportovní výkon končící výrazným úspěchem jednoho družstva s rodílem alespoň tří gólů. Doslovně trik z klobouku.
 
> Nejsem si jist... neregistrovaný 19.09.2013 07:40
» reagovat
  podle mě je to spíše sportovní výkon hráče, který dá v zápase 3 branky
   
 
technopolis» vložit význam k pojmu "technopolis"
» vložit komentář k záznamu "technopolis"
 
technopolis neregistrovaný 01.11.2012 11:57
» reagovat
vědecké nebo technologické centrum
 
 
zdrojú» vložit význam k pojmu "zdrojú"
» vložit komentář k záznamu "zdrojú"
VOSPjedná se o zkratku uváděnou na francouzských destilátech» vložit význam k pojmu "VOSP"
» vložit komentář k záznamu "VOSP"
 
V.S.O.P. 29.10.2012 10:44
» reagovat
Zkratka na láhvi je komerčním vyjádřením délky zrání destilátu v dubových sudech.
Oficiální stupně kvality koňaku podle francouzského oborového institutu BNIC (Bureau National Interprofessionnel du Cognac):
V.S. (very special) nebo *** – nejméně 2 roky;
V.S.O.P. (very superior old pale) nebo Réserve nebo V.O. (very old) – nejméně 4 roky;
X.O. (extra old) – nejméně 6 let.
Zkratky z angličtiny.

Ale třeba u Metaxy (řecká pálenka) se kvalita vyjadřuje počtem hvězdiček, který odpovídá přímo době zrání v sudech v letech (nejčastěji 3, 5, 7 nebo 12).
 
 
Dreiviertelrunddienste» vložit význam k pojmu "Dreiviertelrunddienste"
» vložit komentář k záznamu "Dreiviertelrunddienste"
 
Dreiviertelrunde Dienste 24.10.2012 08:48
» reagovat
tříčtvrtěválcová přípora (nebo tříčtvrtěválcové přípory, číslem v němčině si nejsem jist)
přípora = svislá zední podpora stropních konstrukcí, zvl. v gotické architektuře
 
 
ZEŤ» vložit význam k pojmu "ZEŤ"
» vložit komentář k záznamu "ZEŤ"
 
zeť 23.10.2012 14:04
» reagovat
manžel dcery;
srv. snacha = synova choť;
já jsem zeti i snaše tchánem či tchyní
 
 
markant» vložit význam k pojmu "markant"
» vložit komentář k záznamu "markant"
 
markanty neregistrovaný 22.10.2012 20:11
» reagovat
viz význam v hledání
 
 
harfenik» vložit význam k pojmu "harfenik"
» vložit komentář k záznamu "harfenik"
 
harfeník neregistrovaný 22.10.2012 20:22
» reagovat
harfeník (-ice),potulný hráč na harfu. Harfenistky pocházely např z chudého Nechanicka. Harfář -výrobce harf. Harfenista - hráč na harfu (sólista nebo v orchestru), promiskue se pouívá pro totéž u žen jak harfenistka, tak i harfistka. Harfistka je asi správnější význam moderního pojetí významu hráčky na harfu.
 
 
pintráda» vložit význam k pojmu "pintráda"
» vložit komentář k záznamu "pintráda"
 
pintrade neregistrovaný 24.10.2012 09:22
» reagovat
burza či obchod s klopovými odznáčky nebo obdobnými upomínkovými předměty
 
 
tabelární» vložit význam k pojmu "tabelární"
» vložit komentář k záznamu "tabelární"
 
tabelární neregistrovaný 20.10.2012 01:55
» reagovat
tabulkový přehledny seznam v kniž. podobě, např. jizdní řády
 
 
soudnení myšleno jako zákonodárná moc» vložit význam k pojmu "soud"
» vložit komentář k záznamu "soud"
 
soud 23.10.2012 14:00
» reagovat
úsudek, názor, mínění;
hodnocení, posudek, kritika;
(v logice) myšlenka, která je pravdivá nebo nepravdivá: disjunktivní soud; kategorický soud; hypotetický soud
 
soud neregistrovaný 22.10.2012 20:41
» reagovat
názor vyplývající z hlubší úvahy.
Ceteram autem censeo Carthaginem esse delendam - ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno.
Dle mého soudu byste to neměl dělat.
 
 
kemp» vložit význam k pojmu "kemp"
» vložit komentář k záznamu "kemp"
 
kemp neregistrovaný 20.10.2012 01:48
» reagovat
tábor, táboření, tábořiště, kempink
 
 
rod slova ´top´Koupila jsem si nový,-á,-é top.» vložit význam k pojmu "rod slova ´top´"
» vložit komentář k záznamu "rod slova ´top´"
 
top neregistrovaný 22.10.2012 20:42
» reagovat
neživotný jako hrad, top, topu atd.
 
příště si kupte 18.10.2012 12:52
» reagovat
tričko, halenku, kabátek či co vlastně zvete tou nepotřebnou výpůjčkou z angličtiny...
 
> a když už top, 18.10.2012 13:01
» reagovat
  tak doslova je to (ten) vršek
   
 
lem» vložit význam k pojmu "lem"
» vložit komentář k záznamu "lem"
 
lem je hezky česky 18.10.2012 12:55
» reagovat
lem, -u m. (6. j. -u) okraj látky začištěný obroubením; pruh téže n. jiné látky n. kožišiny přišitý na okraji oděvu, prádla ap.; obruba, bordura (ob.): lem sukně, lem kolem kapes, lem u rukávů, čepice s beránkovým lemem; plášť s lemem (z) drahé kožišiny; zástěra zdobená lemy;
přen. okraj něčeho vůbec: lem chodníku, zelený lem řeky
 
 
niT» vložit význam k pojmu "niT"
» vložit komentář k záznamu "niT"
šejecačo to znamena?» vložit význam k pojmu "šejeca"
» vložit komentář k záznamu "šejeca"
paprikaPotřebuji znát původ některých cizích slov, např.paprika, centrum,,,,,?na jaké web.adrese přesně to zjistím??? Děkuji Fischerová» vložit význam k pojmu "paprika"
» vložit komentář k záznamu "paprika"
coxartroza» vložit význam k pojmu "coxartroza"
» vložit komentář k záznamu "coxartroza"
 
slovo je ve slovníku neregistrovaný 15.10.2012 14:21
» reagovat
hledej
začíná na... koxart nebo coxart
nebo
obsahuje... oxart
 
 
celpatzajímá mně vznik slova význam je plýtvat» vložit význam k pojmu "celpat"
» vložit komentář k záznamu "celpat"
babi» vložit význam k pojmu "babi"
» vložit komentář k záznamu "babi"
 
babi, bábi 09.10.2012 09:23
» reagovat
babi, bábi (nesklonné, ženský rod) (obecně) babička
 
 
tartisa"a udělání jejich jako barva tartis" Cituje J. A. Novák ve víkendové příloze HN 5.10.2012 z Knihy Ezecielovy z Bible.» vložit význam k pojmu "tartisa"
» vložit komentář k záznamu "tartisa"
 
tarsis, nikoli tartis 08.10.2012 15:30
» reagovat
Novák cituje "kralický" překlad:
"Na pohledění to byla kola a udělání jejich jako barva tarsis, a podobnost jednostejnou měla všechna ta kola, a bylo pohledění i udělání jejich, jakoby bylo kolo uprostřed kola. Na čtyři strany své jíti majíce, chodila a neuchylovala se, když šla."
Totéž v ekumenickém překladu:
"Vzhled a vybavení kol bylo toto : třpytila se jako chrysolit a všechna čtyři se sobě podobala; jejich vzhled a vybavení se jevilo tak, jako by bylo kolo uvnitř kola. Když jela, mohla jet na všechny čtyři strany a při jízdě se nezatáčela."
tarsis = chrysolit = beryl nebo olivín
 
 
dat.Zkratka je uvedena u překladu určitého slova.» vložit význam k pojmu "dat."
» vložit komentář k záznamu "dat."
 
gen., dat., ak. - zkratky mluvnických pádů 05.10.2012 09:18
» reagovat
mluvnické pády v češtině
1. nominativ (kdo, co?)
2. genitiv (koho, čeho?)
3. dativ (komu, čemu?)
4. akuzativ (koho, co?)
5. vokativ (volání, oslovení)
6. lokál neboli lokativ (o kom, o čem?)
7. instrumentál (kým, čím?)
 
 
ak.Zkratka je uvedena u překladu určitého slova.» vložit význam k pojmu "ak."
» vložit komentář k záznamu "ak."
 
Pravděpodobně akuzativ neregistrovaný 25.07.2013 11:34
» reagovat
neboli 4. pád v češtině (koho, co?)
 
 
gen.Zkratka je uvedena u překladu určitého slova.» vložit význam k pojmu "gen."
» vložit komentář k záznamu "gen."
 
gen. Krejdom 16.10.2012 14:50
» reagovat
myslím, že bude více možností, jedna z nich je gen. - genitiv, což je latinské označení druhého pádu (Koho? Čeho?)
 
 
urquellPilzner Urquell» vložit význam k pojmu "urquell"
» vložit komentář k záznamu "urquell"
 
urqell neregistrovaný 04.10.2012 07:21
» reagovat
německy starý pramen, staročesky prazdroj
 
urqell tepličan 03.10.2012 20:53
» reagovat
V jakém jazyce se používá a co znamená slovo urqell
 
 
kremlofilní» vložit význam k pojmu "kremlofilní"
» vložit komentář k záznamu "kremlofilní"
 
kremlofilní neregistrovaný 03.10.2012 09:59
» reagovat
kreml je abstraktnní pojem pro ruskou vládu (kremlolog-odbborník na ruské otázky). Koncovka -filní vyznačuje zálibu, oblibu, kladný vztah (rusofil-milující Rusko), z řeckého slova φιλια (filia) přátelství, náklonnost.
 
 
KudryProsím, jak se skloňuje cizí slovo Alexander Kudry. Děkuji Rubicková » vložit význam k pojmu "Kudry"
» vložit komentář k záznamu "Kudry"
 
skloňování cizích jmen neregistrovaný 03.10.2012 10:19
» reagovat
Jména zakončená na -i/-y, např. Tabery, Puccini, se skloňují podle zájmena ten (Tabery, Taberyho - ten bez toho).

http://pentcestina.ic.cz/index.php?sec=ling& inc=skola&obor=ling&akce=uc&year=4& ;lect=1
 
 
recenzejaky je jeho vyznam» vložit význam k pojmu "recenze"
» vložit komentář k záznamu "recenze"
 
recenze neregistrovaný 30.09.2012 22:18
» reagovat
viz hledání
 
 
zeje» vložit význam k pojmu "zeje"
» vložit komentář k záznamu "zeje"
 
tvar slovesa zeti 01.10.2012 12:21
» reagovat
3. osoba j.č. k zet, zeti
zet = být dokořán otevřen, dokořán se rozvírat: zející propast, otvor; před očima jejíma zel hrob; rány zejí na zmučeném těle
zet (čím) = mít na sobě něco (zprav. záporného) nápadně viditelného, zřejmého: prostora, zející černou tmou; byt zel prázdnotou; kostel zeje chudobou; její oči zely úzkostí a zoufáním
zet (kam; odkud; z čeho, koho) = být nápadně viditelný, čišet: zela tu do výšky zeď; kolem zela spoušť; ze všech koutů zeje bída (=čiší); z jeho očí zelo zoufalství; černá tma zeje; zeje na mne nuda; nenávist zející z těchto slov
zet = zírat, dívat se: zelo na něho tisíc očí
 
> nebo přechodník přítomný 03.10.2012 15:35
» reagovat
  zeje, zejíc, zejíce
   
 
dalíovský» vložit význam k pojmu "dalíovský"
» vložit komentář k záznamu "dalíovský"
 
dalíovský neregistrovaný 26.09.2012 07:27
» reagovat
napodobující styl surrealisty Salvadora Dalího, http://cs.wikipedia.org/wiki/Salvador_Dalí
 
 
ad design» vložit význam k pojmu "ad design"
» vložit komentář k záznamu "ad design"
 
ad design neregistrovaný 25.09.2012 07:28
» reagovat
profesionální návrh grafického provedení reklamy
 
ad design neregistrovaný 25.09.2012 07:28
» reagovat
profesionální návrh grafického provedení reklamy
 
ad design neregistrovaný 25.09.2012 07:27
» reagovat
profesionální návrh grafického provedení reklamy
 
 
laický kazateľ» vložit význam k pojmu "laický kazateľ"
» vložit komentář k záznamu "laický kazateľ"
 
biblický Kazatel neregistrovaný 24.10.2012 10:06
» reagovat
nemá s kazatelm (laickým) nic společného. Jedná se o knihu Kohelet (kazatel), dle autora který se nazývá též kohelet a patří do 3 kánonu St. zákona (Tanachu), Ktuvim neboli spisy.
 
 
MEDAILÓNKY - MEDAILONKY» vložit význam k pojmu "MEDAILÓNKY - MEDAILONKY"
» vložit komentář k záznamu "MEDAILÓNKY - MEDAILONKY"
 
medailonek, medailónek 12.09.2012 10:21
» reagovat
zdrobněliny k medailon, medailón [medajlón]
 
 
jak správně psát slovo motto» vložit význam k pojmu "jak správně psát slovo motto"
» vložit komentář k záznamu "jak správně psát slovo motto"
 
jak správně napsat "motto" neregistrovaný 22.04.2013 15:44
» reagovat
To jsou blbá pravidla....!
 
moto, motto [moto] 11.09.2012 09:08
» reagovat
(z it.) heslo, citát, sentence ap. v čele uměleckého díla vztahující se k základní myšlence díla.
Podle aktuálních Pravidel českého pravopisu lze psát moto i motto.
 
 
permanentní chyba» vložit význam k pojmu "permanentní chyba"
» vložit komentář k záznamu "permanentní chyba"
 
permanentní = stálý, trvalý, nepřetržitý neregistrovaný 10.09.2012 08:21
» reagovat
chyby (při) měření fyzikální veličiny:
- hrubé chyby měření (např. rozpojený el. obvod)
- chyby systematické, permanentní (např. špatná kalibrace přístroje)
- chyby náhodné (např. šum elektrických obvodů)
 
 
fes» vložit význam k pojmu "fes"
» vložit komentář k záznamu "fes"
 
fes vs. fez neregistrovaný 10.09.2012 08:13
» reagovat
fes (neskl.) hud. jméno tónu o půltón nižšího než tón f; jeho notové označení
fez = orientální pokrývka hlavy (vyráběná původně v marockém Fezu)
 
 
postprodukce» vložit význam k pojmu "postprodukce"
» vložit komentář k záznamu "postprodukce"
 
posprodukce neregistrovaný 07.09.2012 12:18
» reagovat
Postprodukce je konečnou součástí výrobního procesu umělecké tvorby. Vyskytuje se v tvorbě filmů, televizních programů, rozhlasových pořadů, reklamy, zvukových nahrávek, fotografování a digitálního umění. Následuje po ukončení natáčení nebo jiného hrubého tvaru záznamu tvorby a dotvářeí dílo do konečné podoby, ve které je pak presentováno (sestříhání, sestavení pořadí scén, přidávají se zvukové a počítačové efekty, triky, obrazové a barevné efekty, soundtracky atd.)
 
google a wiki jsou tví kamarádi... 06.09.2012 12:48
» reagovat
např. http://cs.wikipedia.org/wiki/Postprodukce - ale tam je pojem pohříchu zúžen do výroby jen filmové...
 
 
vzrušení» vložit význam k pojmu "vzrušení"
» vložit komentář k záznamu "vzrušení"
 
jen namátkou... neregistrovaný 10.09.2012 08:40
» reagovat
emfáze; emoce; nepokoj; paroxysmus; patos; pohnutí mysli; pozdvižení; rozčilení; rozechvění, rozechvěnost; roznícení; rozohnění; ruch; šum; vzruch; zanícení;
 
 
odbytné » vložit význam k pojmu "odbytné "
» vložit komentář k záznamu "odbytné "
 
výplatek, odstupné 04.09.2012 09:57
» reagovat
náhrada v penězích, vyplacená jednou provždy, zpravidla místo pravidelných platů (např. místo alimentů)
 
 
alalit» vložit význam k pojmu "alalit"
» vložit komentář k záznamu "alalit"
 
alalit neregistrovaný 04.09.2012 09:44
» reagovat
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pyroxeny
 
alalit=diopsid 03.09.2012 11:00
» reagovat
diopsid (jednoklonný minerál značky MgCaSi2O6), jeden z pyroxenů
 
> pardon: značka -> vzorec 03.09.2012 15:00
» reagovat
  to 'MgCaSi2O6' není značka, jde o vzorec
   
 
extraorbitantníprosím bližší význam» vložit význam k pojmu "extraorbitantní"
» vložit komentář k záznamu "extraorbitantní"
 
možná exorbitantní nebo extraorbitální 31.08.2012 13:47
» reagovat
exorbitantní [egzorbitantní] (z lat.) přílišný, nesmírný, neobyčejný

extraorbitální = ležící, umístěný mimo očnici (očnice = dutina, v níž je uložena koule oční), například extraorbitální svalstvo
 
 
zohledněnoMá toto slovo i více významů a co znamená?» vložit význam k pojmu "zohledněno"
» vložit komentář k záznamu "zohledněno"
 
zohlednit neregistrovaný 29.08.2012 12:24
» reagovat
zohlednit = (úřednický slang) vzít ohled na něco
ohled = zřetel (mnohdy blahosklonný) k zájmu, potřebám, významu něčeho nebo někoho
 
 
zkratka pro "trvá"jaká je zkratka pro určení něčeho že ještě trvá, např. od r. 2010 - až do ted běží» vložit význam k pojmu "zkratka pro "trvá""
» vložit komentář k záznamu "zkratka pro "trvá""
rozjímaníJaký to slovo má význam....zaslechl jsem to jako nějaké univerzální slovo kněží...děkuji za odpověď » vložit význam k pojmu "rozjímaní"
» vložit komentář k záznamu "rozjímaní"
 
rozjímati 23.08.2012 09:29
» reagovat
delší dobu, vytrvale, soustředěně přemýšlet;
uvažovat, hloubat;
meditovat
 
rozjímání neregistrovaný 20.08.2012 14:39
» reagovat
(pravidelné a systematické) zkoumání vlastního života za účelem jeho zlepšení
 
 
spiraxProsím poradte kdo zná.Dík.» vložit význam k pojmu "spirax"
» vložit komentář k záznamu "spirax"
 
spirax neregistrovaný 20.08.2012 14:20
» reagovat
více na http://www.spiraxsarco.com/cz/navigation/company_o verview.asp
 
 
DAB» vložit význam k pojmu "DAB"
» vložit komentář k záznamu "DAB"
 
DAB neregistrovaný 16.08.2012 23:39
» reagovat
více na http://cs.wikipedia.org/wiki/Digital_Audio_Broadca sting
 
 
moderní DAB» vložit význam k pojmu "moderní DAB"
» vložit komentář k záznamu "moderní DAB"
jistotaprosim o viklad rozdilu mezi slovy jistota a přesvědčeni. Děkuji » vložit význam k pojmu "jistota"
» vložit komentář k záznamu "jistota"
barva montana» vložit význam k pojmu "barva montana"
» vložit komentář k záznamu "barva montana"
 
montana neregistrovaný 16.08.2012 09:04
» reagovat
je německý výrobce sprejových barev, více na http://www.montana-cans.com/
 
> barva neregistrovaný 24.08.2012 16:01
» reagovat
  jaká je to barva "montaka" - jakej odstín
   
>> montana neregistrovaný 24.08.2012 16:01
» reagovat
   pardon "montana"
    
 
sairusnevím jak se to píše. Je to prý ne zrovna vhodné jméno pro psa. Zajímalo by mne proč.» vložit význam k pojmu "sairus"
» vložit komentář k záznamu "sairus"
 
Cyrus neregistrovaný 14.08.2012 11:11
» reagovat
2 perští vladaři před r. 600 př.n.l. Řecky Kýros, latinizovaně Cyrus, anglická výslovnost Saires, staroperky Kuruš, hebrejsky (bible) Koreš. Kýros II byl zakladatelem Novoperské říše, která se rozkládala od Turecka přez Střední východ do Pakistánu.
Význam slova K. není jasný, vykládá se jako Slunci podobný nebo Pokořitel.
 
 
blinisNa Googlu je mnoho odkazů s anglickým textem, but. V překládačích hlásí nenalezeno. Děkuji za odpověď.» vložit význam k pojmu "blinis"
» vložit komentář k záznamu "blinis"
 
bliny neregistrovaný 13.08.2012 12:08
» reagovat
(rusky: блины; bělorusky: бліны; ukrajinsky: млинці; litevsky: blynai; polsky: bliny; jidiš: בלינצע) tenké palačinky, oblíbené zejména v kuchyních zemí východní evropy, polské a také židovské kuchyni
 
> ale pozor na jednotné číslo! 13.08.2012 12:14
» reagovat
  singulár k "bliny" je "blin", neboť slovo je rodu mužského;
blina je totiž zvratek, vydávenina; přen. něco chatrného, ubohého
   
> blincesy, bliny atd. neregistrovaný 14.08.2012 11:30
» reagovat
  jsou obyčejné české lívance. V rusky blince, od nich židovské blicesy, jejich emigranti je přenesli do Ameriky, kde věří, že se jedná o židovské jídlo. Kořen slova je v staroslovanském "mlyn". Na rozdíl od rovněž slovanských palačinek jsou lívance kynuté.
   
 
Torstibyl jsem tak opakovane nazvan clovekem po internetu nezname narodnosti diky za pomoc pri hledani» vložit význam k pojmu "Torsti"
» vložit komentář k záznamu "Torsti"
 
Torsten neregistrovaný 02.08.2012 07:24
» reagovat
http://cs.wikipedia.org/wiki/Torsten
 
 
dopaminergní» vložit význam k pojmu "dopaminergní"
» vložit komentář k záznamu "dopaminergní"
 
dopaminergní neregistrovaný 31.07.2012 10:10
» reagovat
Dopaminergní znamená "vztahující se k dopaminu (3,4-dihydroxyphenylethylaminu)" což je jeden z neurotransmiterů u obratlovců a prekurzor noradrenalinu a adrenalinu. Některé bílkoviny jsou dopaminové transportéry (DAT). Neurony, které syntetizují nebo obsahují dopamin a synapse s dopaminovými receptory jsou označovány jako dopaminergní. Dopamin je syntetizován v podkorových centrch, zejm. substantia nigra a mesokortikolimbickém systému. Má vliv na mj. na zvýšení tlaku a zrychlení pulsu, jeho nedostatek na vznik Parkonsonovy nemoci. Jeho efekt je ovšem podstatně širší.
 
 
zmrtvit» vložit význam k pojmu "zmrtvit"
» vložit komentář k záznamu "zmrtvit"
 
zmrtvit 25.07.2012 09:16
» reagovat
(co, koho) učinit mrtvým, zabít; (o mrtvici) ochromit, znehybnit; přen. zmrtvit něčí touhy: umrtvit
 
 
ateismus» vložit význam k pojmu "ateismus"
» vložit komentář k záznamu "ateismus"
 
ateismus neregistrovaný 22.07.2012 22:29
» reagovat
Jedná se o přesvědčení, že Bůh neexistuje.
 
 
Kapelník» vložit význam k pojmu "Kapelník"
» vložit komentář k záznamu "Kapelník"
 
kapelník 25.07.2012 09:12
» reagovat
ten, kdo řídí kapelu; (dříve) dirigent
 
 
postovatZdravím. Uměl by někdo stručně a jasně vysvětlit význam slovesa "postovat"?» vložit význam k pojmu "postovat"
» vložit komentář k záznamu "postovat"
 
postovat neregistrovaný 09.07.2012 17:55
» reagovat
nehezký anglismus pro české poslat (od slovesa "to post" - odeslat, zaslat, poslat)
 
kompostovat ??? 26.06.2012 14:16
» reagovat
známé je sloveso kompostovat
patvar "postovat" je možná jen projevem dnes častého nešvaru slova "odbornického" žargonu (mnohdy anglického původu) nekriticky přejímat a pak je opatřovat českými koncovkami... Fuj!
 
 
hledámDobrý den, hledám jedno slovo, které označuje to, že i když známe vlastnosti a chování nějaké soustavy v malém měřítku, při velkém až obrovském měřítku z toho vznikají nové, nepředvídatelné věci, chování. Jako příklad na wikipedii byl mráz, který na okně vytváří krásné malby, písek, který tvoří duny či atomy, které tvoří život. I tak tu stránku nemohu pořád najít.» vložit význam k pojmu "hledám"
» vložit komentář k záznamu "hledám"
 
hledám neregistrovaný 28.06.2012 20:12
» reagovat
myslím, že fraktál je to slovo, které hledáte...
 
> Emergence neregistrovaný 31.07.2012 21:30
» reagovat
  možná je to slovo emergence.
   
 
hodný» vložit význam k pojmu "hodný"
» vložit komentář k záznamu "hodný"
strephosymbolieNašla jsem to ve skriptech v souvislosti s specifickými poruchami učení a nemůžu nikde dohledat překlad či význam.děkuji» vložit význam k pojmu "strephosymbolie"
» vložit komentář k záznamu "strephosymbolie"
 
strephosymbolia neregistrovaný 13.06.2012 14:55
» reagovat
strephosymbolia (převrácené symboly) je definována jako forma dyslexie, kdy text se zobrazuje jako v zrcadle, obráceně dozadu, zleva doprava, způsobuje neschopnost rozlišit tvarově podobná písmena (q, b, d a p), jež se zobrazí jako (qp db pq bd), jako jeho protějšek v zrcadle. Je způsoben špatnou spoluprácí obou hemisfér mozku.
 
jak hledat? 12.06.2012 10:31
» reagovat
zkuste strephosymbolia nebo strefosymbolie
 
 
prognozaDnes jsem zaslechl v rozhlase v souvislosti s pranostikami, že slovo prognoza znamenalo v původním významu zpověď. Nejsem si jistý, zda jsem se nepřeslechl, nebo zda se nepřeřekl hlasatel. Může to někdo uvést na pravou míru?» vložit význam k pojmu "prognoza"
» vložit komentář k záznamu "prognoza"
 
Pranostika. WolfLake* 07.08.2012 11:15
» reagovat
Dobrý den.
Přeslechl jste se hned dvakrát nebo se hlasatel dvakrát přeřekl :)). Nemluvil o prognóze, ale o pranostice - slovo pranostika je odvozeno z latinského slova prognosis tedy PŘEDpověď.
 
prognóza neregistrovaný 08.06.2012 10:40
» reagovat
hlasatel, pokud jste slyšel správně se přeřekl zcela jistě.Deginice prognózy dle Wikpedie: Prognóza je systematicky odvozená výpověď o budoucím stavu objektivní reality. Na rozdíl od hypotézy je prognóza ohodnocena mírou spolehlivosti. Oproti prosté předpovědi nebo tvrzení se opírá o vědecké poznatky.
 
 
vztah pojmů etické a korektníMohl byste mi někdo prosím vysvětlit, jaký je vztah mezi těmito pojmy? Vím co znamenají jednotlivě, ale nejsem si jistý jakou mají souvislost mezi sebou. Děkuji» vložit význam k pojmu "vztah pojmů etické a korektní"
» vložit komentář k záznamu "vztah pojmů etické a korektní"
repair» vložit význam k pojmu "repair"
» vložit komentář k záznamu "repair"
 
repair neregistrovaný 07.06.2012 07:36
» reagovat
angl. oprava, opravit , spravit (auto),
napravit , odčinit, uvést do pořádku
 
 
Apentenční a averzivní chováníByl by někdo ochotný mi tato slova stručněji vysvětlit? Potřebuji to ke státnicím. Děkuji všem :)» vložit význam k pojmu "Apentenční a averzivní chování"
» vložit komentář k záznamu "Apentenční a averzivní chování"
neznám hoje to vlastnost člověka kdy já nechcu budit cizí dojem u druhé osoby nějakou věcí.» vložit význam k pojmu "neznám ho"
» vložit komentář k záznamu "neznám ho"
 
Předsudek? WolfLake* 07.08.2012 11:18
» reagovat
Nemyslíte předsudek?
 
 
ludita» vložit význam k pojmu "ludita"
» vložit komentář k záznamu "ludita"
 
ludita neregistrovaný 01.06.2012 21:36
» reagovat
technofob, nepřítel technologického pokroku. Ludité na počátku technické revoluce rozbíjeli automatizované širokorámové textilní stavy, které neobyčejně zlevnily výrobu a způsobily masivní propuštění textilních dělníků v Anglii (1811-13).
 
 
kodifikovat» vložit význam k pojmu "kodifikovat"
» vložit komentář k záznamu "kodifikovat"
 
kodifikace neregistrovaný 23.05.2012 13:33
» reagovat
Z latinského caudex - kodex, doslovně kmen, též špalek dřeva, přeneseně kniha vázaná ve hřbetě. Kodifikovat - zakotvit normativy do textu, zapsat (právo, jazykové normy a pod.)
 
 
frýžskýDobrý den, moc by mě zajímalo co to znamená, když se řekne frýžský vztah. Nikde na netu to nemohu nalézt. Děkuji» vložit význam k pojmu "frýžský"
» vložit komentář k záznamu "frýžský"
 
frygický modus neregistrovaný 23.05.2012 17:36
» reagovat
http://cs.wikipedia.org/wiki/Frygický_modus
 
neco s kytarou neregistrovaný 14.05.2012 23:31
» reagovat
http://theguitarmaster.co.uk/phrygian-relationship s/
 
 
caelumAko je spravne: Ante portas caeli , Ante portam caelum, Ante portam caelem? - chcme prelozit Pred branou nebeskou. Dakujem» vložit význam k pojmu "caelum"
» vložit komentář k záznamu "caelum"
kóry» vložit význam k pojmu "kóry"
» vložit komentář k záznamu "kóry"
parón» vložit význam k pojmu "parón"
» vložit komentář k záznamu "parón"
 
parón neregistrovaný 10.05.2012 07:34
» reagovat
španělsky náhlé zastavení
 
 
pastorkyněprosím o vysvětlení slova pastorkyně» vložit význam k pojmu "pastorkyně"
» vložit komentář k záznamu "pastorkyně"
 
pastorkyně neregistrovaný 09.05.2012 08:00
» reagovat
zastaralý výraz pro nevlastní dceru(chlapec - pastorek).
 
 
facilitator, tutor, koucDObry den, chcela by som sa spytat, ci je mozne facilitatora prirovnat ku koucovi. Lebo ak si vezmem, ze kouc tiez rozvija ludsky potencial, tak asi je to s facilitatorom rovnake,ci nie? A taktiez by som prosila o vysvetlenie rozdielu, aky je medzi tutorom a facilitatorom. Velmi pekne dakujem. Erika» vložit význam k pojmu "facilitator, tutor, kouc"
» vložit komentář k záznamu "facilitator, tutor, kouc"
 
facilitator, tutor, kouc neregistrovaný 09.05.2012 08:04
» reagovat
všechno jsou to slova přibližně významu učitel
 
> facilitator, tutor, kouc neregistrovaný 10.05.2012 11:26
» reagovat
  a mohli by ste mi odporucit aspon, kde by som online nasla nejaky podrobnejsi vyklad. Ja viem, ze vsetko sa toci okolo ucitela, ale na statnice to budem potrebovat porovnat a v tom je ten problem. Ze vlastne ku vsetkemu sa da povedat to same... :( neviem si s tym poradit
   
>> no potěš pámbu 15.05.2012 11:00
» reagovat
   jestli ke státnici (z čehokoli) stačí info z fóra na netu...
    
>>> statnice neregistrovaný 16.05.2012 21:02
» reagovat
    no urcite nestaci, ale chcela som aspon udat smer.. nevadi
     
 
ProsbaDobrý den vespolek! Potěšilo by mne, kdyby někdo přeložil do latiny parafrázi Caesarova výroku "Veni, vidi, vici": PŘIŠLI JSME, VIDĚLI JSME, NEDOSÁHLI JSME". Pro upřesnění podotýkám, že jde o skutečné fyzické dotknutí, nikoli o dnes tak hojně zneužívané "dosáhnout na stupně vítězů" či "dosáhnout na slevu" nebo jiný podobný paskvil. Za ochotu předem děkuji.» vložit význam k pojmu "Prosba"
» vložit komentář k záznamu "Prosba"
klistýr» vložit význam k pojmu "klistýr"
» vložit komentář k záznamu "klistýr"
 
klystýr neregistrovaný 03.05.2012 08:36
» reagovat
viz to heslo ve slovníku
 
 
režná(režná niť apod.)» vložit význam k pojmu "režná"
» vložit komentář k záznamu "režná"
 
režný neregistrovaný 30.04.2012 15:26
» reagovat
povrchově neupravený
 
 
devolutivní» vložit význam k pojmu "devolutivní"
» vložit komentář k záznamu "devolutivní"
 
příd. k devoluce neregistrovaný 29.04.2012 21:04
» reagovat
devoluce: přenesení pravomoci na vyšší orgán; biol. vývoj od složitějších forem k jednodušším, regresivní vývoj
 
 
mandrage???» vložit význam k pojmu "mandrage"
» vložit komentář k záznamu "mandrage"
 
mandrage neregistrovaný 30.04.2012 15:31
» reagovat
název skupiny, slovo nemá vlastní význam, nejspíše vzniklo odvozením od mandragora.
 
 
blandní» vložit význam k pojmu "blandní"
» vložit komentář k záznamu "blandní"
 
blandní neregistrovaný 30.04.2012 14:10
» reagovat
jemný, mírný, mdlý, nevýrazný
 
 
riverdance» vložit význam k pojmu "riverdance"
» vložit komentář k záznamu "riverdance"
 
Riverdance neregistrovaný 25.04.2012 09:03
» reagovat
Irský tanec se do společenského povědomí dostal zejména díky show Riverdance, jejíž hlavním protagonistou je Američan irského původu Michael Flatley.
 
 
riverdance» vložit význam k pojmu "riverdance"
» vložit komentář k záznamu "riverdance"
 
riverdance [rivrdáns, riverdáns] 25.04.2012 09:05
» reagovat
riverdance = okázalá show tradičního irského stepu (známého rychlými krokovými variacemi, zatímco tělo a paže zůstávají převážně bez pohybu)
 
 
vlastenčení» vložit význam k pojmu "vlastenčení"
» vložit komentář k záznamu "vlastenčení"
 
vlastenčiti 24.04.2012 14:37
» reagovat
projevovat vlastenecké smýšlení; chovat se jako vlastenec; hanl. dávat najevo přemrštěné nebo prázdné vlastenectví
 
 
paroubek» vložit význam k pojmu "paroubek"
» vložit komentář k záznamu "paroubek"
 
paroubek = falešný malý roub 24.04.2012 14:34
» reagovat
předpona: pa- (nepravý, falešný, lživý)
kmen: roub
deminutivní přípona: -ek
 
> paroubek neregistrovaný 15.12.2012 22:44
» reagovat
  nářečně pařízek - čili to, co zbyde po rubání
   
 
Un di quando le veneri... » vložit význam k pojmu "Un di quando le veneri... "
» vložit komentář k záznamu "Un di quando le veneri... "
 
un di... neregistrovaný 23.05.2012 13:35
» reagovat
Jednoho dne, když Venuše..
 
z Verdiho opery La Traviata 24.04.2012 14:27
» reagovat
duet (Germont + Violetta)
 
 
handicapovaní ledéjaký je rozdíl mezi handikepovaným a postiženým člověkem ? :)» vložit význam k pojmu "handicapovaní ledé"
» vložit komentář k záznamu "handicapovaní ledé"
 
handicapovaní neregistrovaný 19.04.2012 07:46
» reagovat
handicapovaný je anglicky postižený. Rozdíl je asi jako mezi dravcem a predátorem, sedlákem a farmářem a mnohými dalšími anglismy, zaplevelujícími český jazyk. Předtím to byly rusismy, ještě předtím germanizmy.
 
 
kvazi-podnikateléNevíte prosím někdo, jak vysvětlit pojem kvazi-podnikatelé? Děkuji.» vložit význam k pojmu "kvazi-podnikatelé"
» vložit komentář k záznamu "kvazi-podnikatelé"
 
Snad neregistrovaný 15.04.2012 19:31
» reagovat
zdánliví, jakoby-podnikatelé (bílý kůň:-))
 
 
rollandova rýha» vložit význam k pojmu "rollandova rýha"
» vložit komentář k záznamu "rollandova rýha"
 
sulcus centralis neregistrovaný 15.04.2012 15:24
» reagovat
nejsilnější a nejvýraznější rýha, středná rýha, sulcus Rollandi, odděluje čelní lalok od laloku temenního
 
 
vliv,ovlivnění» vložit význam k pojmu "vliv,ovlivnění"
» vložit komentář k záznamu "vliv,ovlivnění"
master» vložit význam k pojmu "master"
» vložit komentář k záznamu "master"
 
master neregistrovaný 15.04.2012 15:19
» reagovat
pán, vítěz, mistr, námořní kapitán obchodní lodi, nadřízený, šéf, vzor atd.
 
 
tamní» vložit význam k pojmu "tamní"
» vložit komentář k záznamu "tamní"
 
poněkud knižně tamější 16.04.2012 13:18
» reagovat
nejedná se sice o cizí slovo, ale...
týkající se tamtoho (ze souvislosti určeného) místa a jeho okolí
 
 
Zeger-cegrHodně stará Rakušanka mě řekla, ře Zeger byla taška, pletená ze slámy.Mohla mít i dlouhá ucha--přes rameno, a např. řemeslníci v ní měli nářadí.» vložit význam k pojmu "Zeger-cegr"
» vložit komentář k záznamu "Zeger-cegr"
písnout (někomu)Jsem už starý a nevím, co to slovo znamená. Ve slovníku není.» vložit význam k pojmu "písnout (někomu)"
» vložit komentář k záznamu "písnout (někomu)"
 
písnout neregistrovaný 13.04.2012 20:32
» reagovat
napsat SMS, mejl nebo něco napsat, např. příspěvek do diskuze na internetu. Psát, napsat.
 
 
každý má své lambarénéUniká mi význam slova lambaréné. Díky.» vložit význam k pojmu "každý má své lambaréné"
» vložit komentář k záznamu "každý má své lambaréné"
 
Lambaréné neregistrovaný 10.04.2012 15:01
» reagovat
Město v Gabunu, kde Albert Schweitzer otevřel svou nemocnici v r. 1913.
 
 
eciálníDobrý den,setkala jsem se s nápisem "eciální síly", ale nikde nemohu najít význam slova eciální. Díky za pomoc» vložit význam k pojmu "eciální"
» vložit komentář k záznamu "eciální"
 
speciální? 11.04.2012 13:00
» reagovat
To bude nějaká chyba, jedině spojení "speciální síly" dává smysl...
 
 
Kolonial obchodprosim, kazdy mi tvrdi, ze do kolonialniho obchodu nepatri drogerie a cukrovinky, je to pravda? Prosim poradte, dekuji» vložit význam k pojmu "Kolonial obchod"
» vložit komentář k záznamu "Kolonial obchod"
 
koloniální 04.04.2012 09:09
» reagovat
koloniální zboží = dovážené z kolonií; smíšené, zejm. potravinářské;
koloniální obchod (dř.) = obchod se zbožím dováženým z kolonií, se zbožím smíšeným; prodejna takového zboží
 
koloniál neregistrovaný 02.04.2012 13:52
» reagovat
byl obhod se zbožím všeho druhu, většinou venkovský. Jmenoval se oficiálně ochod zbožím koloniálním a osadnickým, zkráceně koloniál. Prodávaly se tam biče, košťata, sekery, srpy, kosy, sušené ovoce, koření, pomeranče, datle, fíky, rozinky, ale i mouka, běžné druhy potravin, mořské ryby (slanečci, olejovky), lihoviny, drogerie, zkrátka široký sortiment zboží pro potřeby venkovského obyvaltelstva.
 
 
scat při sexunejedná se mi o pěvecký styl....» vložit význam k pojmu "scat při sexu"
» vložit komentář k záznamu "scat při sexu"
 
Koprofilie neregistrovaný 28.03.2012 12:44
» reagovat
Koprofilie je sexuální deviace, která se projevuje zálibou ve výkalech (lidských). Mezi uživateli této praktiky pro ni existují různá pojmenování, kupříkladu kaviár, scat, hnědý déšť či hnědá sprcha. V homosexuálních skupinách používají uživatelé jako poznávací znamení nošení šátku hnědé barvy. V drtivé většině kultur patří k tabuizovaným jednáním.
 
 
dispersní» vložit význam k pojmu "dispersní"
» vložit komentář k záznamu "dispersní"
 
dispersní, disperzní neregistrovaný 27.03.2012 09:26
» reagovat
význam uveden ve Slovníku cizích slov ABZ
 
 
DYSPLASTICKÝ» vložit význam k pojmu "DYSPLASTICKÝ"
» vložit komentář k záznamu "DYSPLASTICKÝ"
 
dysplazie neregistrovaný 22.03.2012 20:14
» reagovat
Dysplazie (z řeckého δυσπλασί&# 945; "vada", δυσ "špatný" a πλάθω "vytvořit se"), je termín používaný v patologii pro abnormality vývoje buněk, tkání nebo částí těla. Obvykle u buněk, kde jde o prekancerózu, nižšího stupně než metaplazie, ale také u špatně vytvořeného kloubu, zejm. kyčelního. V tomto slovníku se vyskytuje termín dysplázie.
 
týkající se dysplasie 22.03.2012 15:15
» reagovat
týkající se dysplasie (prekancerosy), tj. stavu předcházejícího rakovině
 
 
schanker» vložit význam k pojmu " schanker"
» vložit komentář k záznamu " schanker"
 
šankr, chancre neregistrovaný 21.03.2012 14:40
» reagovat
význam naleznete v tomto slovníku. Německý tvar je Schanker. Vámi uvedený tvar není nikde uveden. Asi jste se přepsal.
 
 
kašovita močprosim nevim co to znamena ?? nebo co to je ?? » vložit význam k pojmu "kašovita moč"
» vložit komentář k záznamu "kašovita moč"
tajemstvípotřeboval bych poradit nějaké metonymická slova k slovu tajemství» vložit význam k pojmu "tajemství"
» vložit komentář k záznamu "tajemství"
aparátčík» vložit význam k pojmu "aparátčík"
» vložit komentář k záznamu "aparátčík"
 
aparátčík = příslušník aparátu 12.03.2012 08:51
» reagovat
aparátčík = příslušník aparátu ( ve významu aparát = "soustava jmenovaných výkonných orgánů, úřadů n. jejich pracovníků"); lze říci, že se jedná o úředníka, jehož jediným mandátem je jmenovací dekret; v etymologii je možná patrný vliv ruštiny (v té koncovce)
 
 
inpotent» vložit význam k pojmu "inpotent"
» vložit komentář k záznamu "inpotent"
 
inpotent není nic 12.03.2012 08:54
» reagovat
nemáte na mysli "impotent"?
 
 
kamenak» vložit význam k pojmu "kamenak"
» vložit komentář k záznamu "kamenak"
 
kameňák 12.03.2012 09:55
» reagovat
kameňák = kameninový hrnec; tvrdý hřib; anekdota/vtip šokující přízemností, primitivismem, stupiditou apod. (vtip, po němž posluchači na jistou dobu ― buď než jim dojde pointa, nebo než je přejde zklamání ― zachovají kamennou tvář, zkamení)
 
 
překlenouti» vložit význam k pojmu "překlenouti"
» vložit komentář k záznamu "překlenouti"
 
překlenouti 12.03.2012 08:59
» reagovat
(co; co čím) opatřit klenbou n. něčím, co nějak klenbu připomíná: stavitel překlenul vchod; p. řeku; přen. koruny stromů překlenuly cestu; letadla překlenula vzdálenosti mezi světadíly; upomínky překlenuly řadu let; p. rozpory = dohodou urovnat, překonat, smířit; snaha p. třídní rozdíly; překlenutí obtíží, nesnází; — překlenouti se dok. řidč. v podobě klenby nad něčím zjednat spojení: most se překlene přes jezero; přen. kniž. p. se přes obtížnou situaci
 
 
internetizace» vložit význam k pojmu "internetizace"
» vložit komentář k záznamu "internetizace"
 
internetizace 12.03.2012 09:33
» reagovat
zavádění, rozšiřování internetu (po vzoru elektrizace = zavádění, zavedení elektřiny, zvl. jako síly pohonné n. osvětlovací; elektrifikace)
 
 
pfaffendorfTímto slovem byla nazývána některé vesničky v Čechách od dob německé kolonizace do Čech např.na Havlíčkobrodsku dnes Kněžská, nebo Český Dvůr - Český Faffendorf. Mám dojem, že to mohlo být ve významu jako vesnička příslušející k Měsu nebo k větší nadřazené obci. Nevím to ale přesně.» vložit význam k pojmu "pfaffendorf"
» vložit komentář k záznamu "pfaffendorf"
 
Kněževes 12.03.2012 10:04
» reagovat
Pfaffe, der = páter, kněžour, flanďák, pop (vše v hanlivém významu);
Dorf, das = vesnice, ves, dědina
 
> pfaffendorf neregistrovaný 19.04.2012 13:13
» reagovat
  kromě Kněževsi bychom našli i Opatov, Opatovice, Kněžice, Kněžičky, Mnichov, Mnichovice, Farářství, Proboštov a pod.
   
 
předmanželská smlouva» vložit význam k pojmu "předmanželská smlouva"
» vložit komentář k záznamu "předmanželská smlouva"
edt» vložit význam k pojmu "edt"
» vložit komentář k záznamu "edt"
 
EDT A neregistrovaný 05.03.2012 13:44
» reagovat
Ethylenediaminetetraacetic acid, etyléndiamin tetraacetát, chelát, protijed těžkých kovů
 
 
lubKaždý zná přísloví "Mít něco za lubem.", ale co vlastně znamená ten lub?» vložit význam k pojmu "lub"
» vložit komentář k záznamu "lub"
 
lub neregistrovaný 03.03.2012 23:41
» reagovat
vysvětlení je zde: http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/200 7-2009/etymologicky-puvod-slova-lub
 
 
úroková srážka» vložit význam k pojmu "úroková srážka"
» vložit komentář k záznamu "úroková srážka"
??Dobrý den, pokládám opačný dotaz. Hledám výraz pro to, když se například řezník jmenuje Krkovička, či obkladač pan Kachlička...poradíte prosím?» vložit význam k pojmu "??"
» vložit komentář k záznamu "??"
 
nomen omen neregistrovaný 28.03.2012 16:53
» reagovat
http://cs.wikipedia.org/wiki/Nomen_omen
 
nomen-omen neregistrovaný 01.03.2012 18:53
» reagovat
(pokud je to použito v literatuře, třeba v románu, říká se tomu "mluvící jméno")
 
nomen omen neregistrovaný 01.03.2012 18:53
» reagovat
nomen omen - příznačné pojmenování
 
 
avízo» vložit význam k pojmu "avízo"
» vložit komentář k záznamu "avízo"
 
avízo neregistrovaný 01.03.2012 15:14
» reagovat
vizh "Hledání.."
 
 
reporting» vložit význam k pojmu "reporting"
» vložit komentář k záznamu "reporting"
 
reporting neregistrovaný 01.03.2012 15:10
» reagovat
podávání zpráv, zpravodajství
 
 
enchedromu» vložit význam k pojmu "enchedromu"
» vložit komentář k záznamu "enchedromu"
 
Enchondroma neregistrovaný 28.03.2012 16:56
» reagovat
benigní cystický nádor v kostní dřeni, tvořený chrupavčitou tkání, vedlejší nález při RTG nebo pod. zobrazovací metodě.
 
 
zámecký laflidekerjedná pravděpodobně o profesi na zámku v roce 1901, něco jako lokaj? kancléř? slovo je jistě z němciny a je psáno hovorově.» vložit význam k pojmu "zámecký laflideker"
» vložit komentář k záznamu "zámecký laflideker"
noty» vložit význam k pojmu "noty"
» vložit komentář k záznamu "noty"
 
noty neregistrovaný 20.03.2012 14:10
» reagovat
noty jsou značky které se píší do notové osnovy. jsou pulove, ctvrtove, osminove, šesnactinove nebo take cele...znaci se jako bud vybarvene nebo nevybarvené kolečko s nožičkou(popř.bez) nebo s praporkem
 
 
bezskurpulníPřesný význam slova bezskurpulní? Děkuji.» vložit význam k pojmu "bezskurpulní"
» vložit komentář k záznamu "bezskurpulní"
 
bez skrupulí neregistrovaný 26.02.2012 20:06
» reagovat
je ten, který nemá skrupule. Skrupule jsou vysvětleny v sekci "Hledání"
 
 
instrumentální reakceDobrý den, toto slovo se vyskytuje v knize od E.Fromma - anatomie lidské deskruktivity a kapitole "teorie frustrace-agrese. Olí» vložit význam k pojmu "instrumentální reakce"
» vložit komentář k záznamu "instrumentální reakce"
klnulco to slovo má za víznam?nebo co znamená.» vložit význam k pojmu "klnul"
» vložit komentář k záznamu "klnul"
 
klnout neregistrovaný 20.02.2012 19:34
» reagovat
klít, nadávat, spílat, láteřit
 
 
samokitúdajně zastarale "sebevědomí"» vložit význam k pojmu "samokit"
» vložit komentář k záznamu "samokit"
dragam» vložit význam k pojmu "dragam"
» vložit komentář k záznamu "dragam"
 
Miláček WolfLake* 07.08.2012 11:36
» reagovat
Dragam je maďarsky miláček
 
 
simple clewer» vložit význam k pojmu "simple clewer"
» vložit komentář k záznamu "simple clewer"
 
simply clever neregistrovaný 16.02.2012 22:51
» reagovat
Opisujte pozorně a čtěte bezchybně. Heslo je ve slovníku již vyloženo. Je to heslo Škody auto.
 
 
SUBMISIVNI» vložit význam k pojmu "SUBMISIVNI"
» vložit komentář k záznamu "SUBMISIVNI"
 
submisivní neregistrovaný 21.03.2012 14:49
» reagovat
opak dominatního
 
submisivní 15.02.2012 11:51
» reagovat
submisivní, submisívní >> poddajný, povolný, ústupný; podřizující se cizí vůli
 
 
hieromartyr» vložit význam k pojmu "hieromartyr"
» vložit komentář k záznamu "hieromartyr"
 
hieromartyr neregistrovaný 15.02.2012 07:13
» reagovat
v orotodxní církvi označení kněze-mučedníka, který zemřel za věci víry.
 
 
Jak se řekne česky termín "indeterminate form"Pěkné poledne. Byl by tu nějaký hodný matematik, který by mně přeložil výraz "indeterminate form" do češtiny? :) Odborný text v angličtině opravdu není nic pro mě a vygooglit se mně to nadaří =(. "Indeterminantí forma" vyhazuje odkazy o rajčatech, slovo indetermitní ani neexistuje... Polsky se to zřejmě řekne "Symbol nieoznaczony", ale když dám vyhledat "neoznačený symbol" nebo "výraz", tak mně to taky nic nevygooglí :(. Jak se to tedy skloňuje/překládá? Děkuji moc.» vložit význam k pojmu "Jak se řekne česky termín "indeterminate form""
» vložit komentář k záznamu "Jak se řekne česky termín "indeterminate form""
 
latina a pak úvaha pacanda 14.02.2012 16:19
» reagovat
indeterminate form

Bude pocházet z latiny a jednoduchým rozložením na základ a předponu získáte : in- ve smyslu "proti" NE ; -de- OD, S, SE ; -terminate HRANIČNÍ, MEZNÍ.

Takže do češtiny bych volně přeložil:
" Nedělitelný tvar (forma)"
 
> úvaha chybná, jde o terminus technicus 15.02.2012 12:39
» reagovat
  v češtině: "neurčitý výraz" a jedná se o algebraický výraz, nemající číselnou hodnotu, ale je smluveným zápisem určitého typu limitních výrazů
0/0, 0^0, 1^∞, ∞ − ∞, ∞/∞, 0 × ∞, ∞^0 (čti po řadě nula lomeno nulou, nula na nultou, jena na nekonečno, ...)
příklady neurčitého výrazu typu 0/0: funkce sin(x)/x, (x^2)/|x|, |x|/x a jsou definovány pro každé reálné x kromě nuly, ale v nule má první z funkcí limitu rovnou jedné, druhá rovnou ∞, zatímco třetí z jmenovaných v nule vůbec limitu nemá
   
 
detenční» vložit význam k pojmu "detenční"
» vložit komentář k záznamu "detenční"
 
detenční neregistrovaný 11.02.2012 22:59
» reagovat
zajišťovací, d.vazba brání koluzi mezi spolupachateli, d. hospitalizace brání agresi psychicky nemocných.
 
 
anomální osobnost» vložit význam k pojmu "anomální osobnost"
» vložit komentář k záznamu "anomální osobnost"
 
anomální osobnost neregistrovaný 10.02.2012 19:47
» reagovat
v některých rysech se vymyká z běžného průměru, aniž by tím podstatněji trpěla sama neboi její okolí. U psychopatů trpí osobnost nebo její okolí, je to těžší forma anomálie.

okolí.
 
 
analginium» vložit význam k pojmu "analginium"
» vložit komentář k záznamu "analginium"
koprolitykoprolity v divertiklech» vložit význam k pojmu "koprolity"
» vložit komentář k záznamu "koprolity"
 
koprolit neregistrovaný 08.02.2012 22:13
» reagovat
doslova zkamenělý (lithos-kámen) výkal (kopros), jinak viz předchozí výklad. Divertikl je dobře popsán ve slovníku.
 
... neregistrovaný 08.02.2012 18:18
» reagovat
koprolit - zkamenělý výkal vymřelých živočichů, kámen ve střevě; divertikl - vychlípenina stěny dutého orgánu (např. střeva)
 
 
konjunktividita» vložit význam k pojmu "konjunktividita"
» vložit komentář k záznamu "konjunktividita"
 
konjuktivitida neregistrovaný 05.02.2012 23:59
» reagovat
zánět očních spojivek. Hledejte ve slovníku a ptejte se na, to co tam není.
 
 
záštíta» vložit význam k pojmu "záštíta"
» vložit komentář k záznamu "záštíta"
 
záštita neregistrovaný 01.02.2012 17:41
» reagovat
ochrana, podpora, patronát, dohled
 
 
tipografickýto měkké i je tam správně, co to znamená? grafika?» vložit význam k pojmu "tipografický"
» vložit komentář k záznamu "tipografický"
 
puze typografie 15.02.2012 12:49
» reagovat
z řeckách slov τύπος (typos) = forma a γραφή (graphe) = psaní
 
 
korporátní dań» vložit význam k pojmu "korporátní dań"
» vložit komentář k záznamu "korporátní dań"
 
korporátní dań neregistrovaný 29.01.2012 20:21
» reagovat
daň z příjmů právnických osob
 
 
korporátní» vložit význam k pojmu "korporátní"
» vložit komentář k záznamu "korporátní"
 
korporátní neregistrovaný 29.01.2012 20:19
» reagovat
firemní, podnikové
 
 
dotazDobrý den, chtěl bych se zeptat, zda existuje webová stránka obsahující službu opačnou než tato; stránka, kam zadám obvyklé české slovo a ona mi nabídne alternativy v podobě cizích slov. Příklad: zadám "propracovaný", najde "sofistikovaný".» vložit význam k pojmu "dotaz"
» vložit komentář k záznamu "dotaz"
 
: neregistrovaný 30.01.2012 19:24
» reagovat
Ono to funguje i tady. Namísto hledat ,,cizí slovo začínající na" stačí zvolit hledat ,,slovo mající význam".
 
slovníky synonym a antonym neregistrovaný 29.01.2012 20:23
» reagovat
on line sice existují, ale moc nefungují
 
 
virtuální kamarádkaChtěl bych vědět, co je to za význam - virtuální kamarádka. Děkuji.» vložit význam k pojmu "virtuální kamarádka"
» vložit komentář k záznamu "virtuální kamarádka"
 
virtuální kamrádka neregistrovaný 26.01.2012 23:27
» reagovat
to bude asi ta, se kterou si jen píšeš, telefonuješ nebo vyměňuješ SMS MMS nebo jiné soubory, ale kterou jsi nikdy ve skutečnosti neviděl, bezprostředně nemluvil, nikdy se jí nedotkl a neměl sex a vlastně o ní skoro nic nevíš
 
 
krupulozníZdravím, zajímalo by mě jaký význam tohle slovo má. Děkuji mnohokrát.» vložit význam k pojmu "krupulozní"
» vložit komentář k záznamu "krupulozní"
 
skrupulozní Krainer* 24.01.2012 22:27
» reagovat
viz hledání. Krupulózní asi bude zkomolenina.
 
 
Dotazzdravím, byl bych rád, kdyby byl někdo scohpný přeložit do latiny frázi " anděl s ďáblem v těle " děkuji » vložit význam k pojmu "Dotaz"
» vložit komentář k záznamu "Dotaz"
 
překlad neregistrovaný 23.01.2012 14:26
» reagovat
Angelus con diabolo in corpore
 
> překlad neregistrovaný 23.01.2012 15:45
» reagovat
  místo con prosím cum
   
 
eco mode» vložit význam k pojmu "eco mode"
» vložit komentář k záznamu "eco mode"
 
eco mode neregistrovaný 24.01.2012 22:40
» reagovat
Úsporný režim
 
 
sufitní» vložit význam k pojmu "sufitní"
» vložit komentář k záznamu "sufitní"
 
?? sufitový neregistrovaný 23.01.2012 20:43
» reagovat
k sufita: podhled stropů, říms, závěs kryjící horní část hlediště, podélné svítidlo k nepřímému osvětlování odrazem světla od stropu
 
 
spares » vložit význam k pojmu "spares "
» vložit komentář k záznamu "spares "
 
spares neregistrovaný 19.01.2012 14:40
» reagovat
slangový výraz pro náhradní díly (spare parts), nebo výraz v amer. kosmonautice- ke každému kosickému zařízení se vyrábí dvojče (testování na zemi, rychlá výměna poškozené části za letu.
 
 
aktivistav médiích stále se opakující pojem ne zcela jasného význau» vložit význam k pojmu "aktivista"
» vložit komentář k záznamu "aktivista"
 
aktivista neregistrovaný 20.01.2012 15:59
» reagovat
(zvl. dř.) aktivní člen něj. organizace, dobrovolný spolupracovník (organizace, veřejného orgánu ap.) pověřený plněním urč. úkolů
 
 
evolventníevolventní ozubení kola» vložit význam k pojmu "evolventní"
» vložit komentář k záznamu "evolventní"
 
evolventní soukolí Krainer* 19.01.2012 08:26
» reagovat
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Involute_wheel .gif
 
evolventní ozubení neregistrovaný 19.01.2012 07:52
» reagovat
viz : http://sk.wikipedia.org/wiki/Evolventné_ozubenie
a http://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=F%C3%A1j l:Animated_involute_of_circle.gif&filetimestam p=20070808151950
 
 
nemajetná» vložit význam k pojmu "nemajetná"
» vložit komentář k záznamu "nemajetná"
 
nemajetný Krainer* 17.01.2012 15:54
» reagovat
chudý, který nemá žádný majetek, movitý či nemovitý, ani stálý příjem.
 
 
skenve slovníku je scan a sken ve smyslu po řádcích snímat, ale nějak jsem to nepochopil. Muho výraz sken či scan použít ve smyslu výstup z měřicího zařízení, které po krocích něco snímá ? Nap. měřidlo může vytvořit teplotní či frekvenční sken v závislosti na postupu měření ( jestli se mění teplota nebo frekvence v jednotlivých krocích) A nebo je nějaký lepší český výraz ?» vložit význam k pojmu "sken"
» vložit komentář k záznamu "sken"
 
snímek 12.03.2012 10:41
» reagovat
co tak užít slovo "snímek"?
 
 
mod, módve slovníku je slovo modální, ale nevím, zda-li mohu používat slovo mod či mód ve smyslu např. nastavení měřicího zařízení při zkoušce. A který z výrazů použít.» vložit význam k pojmu "mod, mód"
» vložit komentář k záznamu "mod, mód"
libresse invisible» vložit význam k pojmu "libresse invisible"
» vložit komentář k záznamu "libresse invisible"
 
vložky neregistrovaný 17.01.2012 09:59
» reagovat
při troše námahy bysta na internetu definici našel, např zde : www.libresse.cz/Pages/Products/Category.aspx?id=42 903&catid.
 
 
věřitel» vložit význam k pojmu "věřitel"
» vložit komentář k záznamu "věřitel"
 
H neregistrovaný 22.07.2012 22:05
» reagovat
Oprávněná osoba, má pohledávku za dlužníkem.
 
 
kalos» vložit význam k pojmu "kalos"
» vložit komentář k záznamu "kalos"
 
kalos neregistrovaný 17.01.2012 10:18
» reagovat
řecky "καλός" znamená krásný, hezký, výborný, vynikající, překonávající, drahý, užitečný, vhodný, chvályhodný, obdivuhodný atd. Kalimera, kalokagathia,
kalokagathia, kali orexi (dobrou chuť), Ho Pais Kalos (Ó krásný chlapec, Řekové byly bisexuálně orientováni) atd.
 
 
ťuntě» vložit význam k pojmu "ťuntě"
» vložit komentář k záznamu "ťuntě"
 
v hereckém slangu 12.03.2012 10:43
» reagovat
zaječí pacička užívaná jako pudrovátko
 
 
reskator» vložit význam k pojmu "reskator"
» vložit komentář k záznamu "reskator"
 
reskator neregistrovaný 25.01.2012 06:07
» reagovat
zachránce
 
 
Fitoterapie» vložit význam k pojmu "Fitoterapie"
» vložit komentář k záznamu "Fitoterapie"
 
fytoterapie neregistrovaný 11.01.2012 21:52
» reagovat
význam hledejte v tomto slovníku.
 
 
invadovat» vložit význam k pojmu "invadovat"
» vložit komentář k záznamu "invadovat"
 
invadovat neregistrovaný 10.01.2012 23:54
» reagovat
Vadere lat.= jíti Vado jdu, Vade = jdi, vade mecum, jdi za mnu (úvod), invadere = vcházet (úvod), invazivní, vnikající proti vůli původního (obyvatelstva -vojska, organizmu -viry, bakterie, orgánu - operativná metody, přírodnímu území zavlečené rostliny). Invadovat ke tedy vnikat (prozi vůli). Vést invazi.
 
 
žvanil» vložit význam k pojmu "žvanil"
» vložit komentář k záznamu "žvanil"
loftový» vložit význam k pojmu "loftový"
» vložit komentář k záznamu "loftový"
 
loft neregistrovaný 09.01.2012 16:38
» reagovat
podkrovní byt nebo byt vzniklý přestavbou prostoru v bývalém průmyslovém objektu.
Podrobněji viz : http://cs.wikipedia.org/wiki/Loft
 
 
koncensus» vložit význam k pojmu "koncensus"
» vložit komentář k záznamu "koncensus"
 
Tak jsem se spletl v písmenkách je to... neregistrovaný 08.01.2012 23:12
» reagovat
konsensus
 
> konsensus neregistrovaný 09.01.2012 16:35
» reagovat
  viz slovník cizích slov menu hledání
   
 
kloub zastarale» vložit význam k pojmu "kloub zastarale"
» vložit komentář k záznamu "kloub zastarale"
 
kloub zastarale neregistrovaný 25.01.2012 06:12
» reagovat
artikulus, artikulace (lat. názvlosloví)
 
 
apokalypse» vložit význam k pojmu "apokalypse"
» vložit komentář k záznamu "apokalypse"
 
apokalypsa neregistrovaný 05.01.2012 19:02
» reagovat
literární útvar rozšířený v judaizmu a raném křesťanství, líčící zjevení blízkého konce tohoto věku, doprovázeného úděsnými katastrofami, a věštící nadcházející příchod tisíciletého božího království; A. Zjevení Janovo, kniha, kt. byla jako jediná z těchto apokalyps pojata do Nového zákona
 
> apokalypsa neregistrovaný 10.01.2012 14:53
» reagovat
  Přeneseně rozsáhlá přírodní neb živelná katastrofa nebo válečný konflikt, jejichž obrovské následky vedou k úvahám o možném úplném neb částečném zničení světa.
   
 
eneretik» vložit význam k pojmu "eneretik"
» vložit komentář k záznamu "eneretik"
 
enuretik neregistrovaný 06.01.2012 11:40
» reagovat
osoba trpící samovolným (nočním) pomočováním, enuresis nocturna
 
> energetik neregistrovaný 06.01.2012 11:47
» reagovat
  zaměstnanec, zajištťující dodávky energií (elektřina, plyn, voda) a sledující jejich hospodárné využívání
   
 
lije» vložit význam k pojmu "lije"
» vložit komentář k záznamu "lije"
 
lije neregistrovaný 05.01.2012 07:39
» reagovat
španělsky yo lije znamená brousím (inf. lijar)
 
 
novely» vložit význam k pojmu "novely"
» vložit komentář k záznamu "novely"
 
novela neregistrovaný 03.01.2012 20:33
» reagovat
drobný prozaický epický útvar sevřenější než povídka, zakončený výraznou pointou; nová právní forma měnící nebo doplňující dosud platný zákon
 
 
BOLL.S.LAV ES BILDTPotřebuji přeložit tento opis z církevního medailonku.» vložit význam k pojmu "BOLL.S.LAV ES BILDT"
» vložit komentář k záznamu "BOLL.S.LAV ES BILDT"
ručitelslovo do křížovky ručitel ***ANT» vložit význam k pojmu "ručitel"
» vložit komentář k záznamu "ručitel"
 
slova v křížovce neregistrovaný 01.01.2012 21:23
» reagovat
zkuste zde : www.krizovkarsky-slovnik.cz/
 
.. neregistrovaný 01.01.2012 19:40
» reagovat
garant
 
 
fazetaslovo do křížovky - - - - a n» vložit význam k pojmu "fazeta"
» vložit komentář k záznamu "fazeta"
 
fazeta neregistrovaný 23.12.2011 08:10
» reagovat
zadejte dotaz do hledání cizích slov, naleznete odpověď
 
 
definitorickyneznate nekdo jak to slovo vylozit nenasel jsem ho v zadnem slovniku ani v pravidlech nikde,diky» vložit význam k pojmu "definitoricky"
» vložit komentář k záznamu "definitoricky"
 
definitoricky neregistrovaný 29.01.2012 22:13
» reagovat
nutnost nebo potřeba pojmenovat, určit (definovat) zatím neurčitý pojem nebo výraz na základě určitých, známých, logicky seřazených argumentů (definic).
 
k definitor neregistrovaný 26.12.2011 19:30
» reagovat
definitor=v řeholním řádu nebo kongregaci poradce představeného; představený jednoho z obvodu řádové provincie; duchovní určený apoštolským stolcem k přípravě blahoslavení
 
 
cashkaprosím o vysvětlení tohoto slova» vložit význam k pojmu "cashka"
» vložit komentář k záznamu "cashka"
teutonskývýraz teutoni jsem nasel, ale jaký má význam slovo "teutonský" v moderním textu (nejspís prirovnání k necemu) to nevim. je to neco jako "antický" v dnesním slova smyslu? diky» vložit význam k pojmu "teutonský"
» vložit komentář k záznamu "teutonský"
 
teutoni neregistrovaný 27.12.2011 07:41
» reagovat
Staří severští Germáni si navzájem říkali lidé - diet, diut, duut, thiudis, theode, thede, thioda, thjód, tjod, tjuda, z toho vznikly nynější Jut(land), Deutsch, Dutch, italsky Tedesco. Latinské Teuton je v těchto slovech dobře znát.
 
Teutoni neregistrovaný 20.12.2011 15:03
» reagovat
1.Římské (řecké) označení členů dávného národa, zřejmě germánského původu, kteří žili na Jutském poloostrově až do cca r. 100 př. n.l. s dalším národem Cimbrů, pak se přestěhovali do jižní Galie a byli poraženi v r. 102 př. n.l. v bitvě u Aix-en-Provence Římany.
2. Obecně příslušníci některého z národů mluvících germánskými jazyky, zejména v nynějším Německu. Např. Řád německých rytířů se nezýval též Teutonští rytíři.
 
 
sociální stigma» vložit význam k pojmu "sociální stigma"
» vložit komentář k záznamu "sociální stigma"
 
... neregistrovaný 20.12.2011 20:17
» reagovat
znamení nemilosti, vyloučení či morálního poskvrnění
 
 
Virtuálně» vložit význam k pojmu "Virtuálně"
» vložit komentář k záznamu "Virtuálně"
 
virtuální neregistrovaný 20.12.2011 20:13
» reagovat
schopný něco konat, možný, potenciální; daný podle možnosti, domnělý, zdánlivý; libovolně, nekonečně malý
 
 
kačaba» vložit význam k pojmu "kačaba"
» vložit komentář k záznamu "kačaba"
 
viz. předchozí dotaz neregistrovaný 20.12.2011 20:14
» reagovat
Kačaba je domácká varianta křesního jména Kateřina. Původní význam jména Kateřina je čistá, cudná, mravná" (základ slova byl snad egyptský a znamená "koruna").
 
> kačaba neregistrovaný 15.12.2012 23:18
» reagovat
  kačaba - slovo rodu mužského, znamená hlupáček ,prosťáček
   
 
základní životní funkceDobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se nezměnila definice termínu "základní životní funkce". Všude, kde hledám, jsem našla vědomí, dýchání a krevní oběh, ale dnes mě vyhodili od zkoušky s tím, že tam patří jen dýchání a krevní oběh... Děkuji za odpověď, s pozdravem Jana Adamčíková» vložit význam k pojmu "základní životní funkce"
» vložit komentář k záznamu "základní životní funkce"
 
základní životní funkce neregistrovaný 18.12.2011 23:05
» reagovat
měla jste pravdu vy
 
 
záznamJaký shledáváte rozdíl mezi výrazy záznam (jednání) a zápis v případě, že by se jednalo pouze o psanou formu? Je možné chápat záznam jako doslovné zaznamenání jednání? děkuji Lucie» vložit význam k pojmu "záznam"
» vložit komentář k záznamu "záznam"
 
záznam (jednání) vs. zápis 15.02.2012 13:11
» reagovat
záznam si pořizuji pro vlastní potřebu, zápis je určen pro všechny zúčastněné, případně i ke zveřejnění; zápis bývá i podepsán všemi účastníky jednání
 
 
diskont» vložit význam k pojmu "diskont"
» vložit komentář k záznamu "diskont"
 
diskont neregistrovaný 14.12.2011 18:12
» reagovat
úroková srážka ze jmenovité hodnoty peněžní částky později splatné, skonto
 
 
tektosilikáty Dobrý den chci se zeptat jak mám vysvětlit tektosilikáty-- jako co to znamena .. :P :/ dekuju ...» vložit význam k pojmu "tektosilikáty "
» vložit komentář k záznamu "tektosilikáty "
 
Tektosilikáty neregistrovaný 18.12.2011 22:51
» reagovat
zkuste Google nebo českou či anglickou Wikipedii
 
 
ŠpanělkaDobrý den,se zájmem jsem čítal knihu,nemohu porozumět slovu "španělka".Ve větě : Pan Bumble pozdvihl španělku- (nemám na mysli kytaru)a odešel.» vložit význam k pojmu "Španělka"
» vložit komentář k záznamu "Španělka"
podnět» vložit význam k pojmu "podnět"
» vložit komentář k záznamu "podnět"
 
http://ssjc.ujc.cas.cz/search.php 15.02.2012 13:24
» reagovat
okolnost, návrh povzbuzující k něj. činu; popud, impuls: náhodný, ideový, pracovní p.; dát, přinést cenné p-y; z diskuse vzešlo mnoho dobrých p-ů; schůze svolaná na p. strany; akce vznikla z p-u občanů; připomínky byly p-em k reorganizaci; zavdat p. k hádce; psych. vnější n. vnitřní děj vyvolávající reakci organismu, popud
 
 
éter» vložit význam k pojmu "éter"
» vložit komentář k záznamu "éter"
 
éter neregistrovaný 13.12.2011 17:46
» reagovat
organické sloučeniny, v nichž jsou dvě alkylové skupiny vázány atomem kyslíku; těkavá kapalina užív. jako rozpouštědlo a dř. k narkóze, etyléter; (podle starších představ) látka zaplňující vesmírný prostor
 
 
hypoidníco znamená toto slovo ve spojení "hypoidní stezka"» vložit význam k pojmu "hypoidní"
» vložit komentář k záznamu "hypoidní"
 
Hypoidní soukolí neregistrovaný 12.12.2011 15:51
» reagovat

Ozubené soukolí s mimoběžnými osami a kuželovými koly, která nahrazují správná kola tvaru rotačních hyperboloidů. Výhodou hypoidního soukolí je větší dosažitelný převodový poměr, větší rozměry pastorku při malém počtu zubů a možnost oboustranného uložení kol. Převodovky (šnekové soukolí).
 
 
malíř» vložit význam k pojmu "malíř"
» vložit komentář k záznamu "malíř"
 
malíř neregistrovaný 09.12.2011 16:26
» reagovat
akvarelista (malíř akvarelů), animalista, figuralista (malíř postav), ikonopisec (malíř ikon), iluminátor (malíř iluminací), marinista (malíř moře), rubrikátor (středověký malíř), veduista (malíř vedut)...
 
 
usebranost» vložit význam k pojmu "usebranost"
» vložit komentář k záznamu "usebranost"
spojení nespojitelnéhojak se tomuto říká?» vložit význam k pojmu "spojení nespojitelného"
» vložit komentář k záznamu "spojení nespojitelného"
biologická disciplína» vložit význam k pojmu "biologická disciplína"
» vložit komentář k záznamu "biologická disciplína"
mezulankyjsou saty se spodnickami » vložit význam k pojmu "mezulanky"
» vložit komentář k záznamu "mezulanky"
kontraindikací» vložit význam k pojmu " kontraindikací"
» vložit komentář k záznamu " kontraindikací"
 
kontraindikace neregistrovaný 29.11.2011 19:07
» reagovat
závažné příčiny vylučující použití určitého léku, určitého způsobu léčby
 
 
ikona» vložit význam k pojmu "ikona"
» vložit komentář k záznamu "ikona"
 
Ikona neregistrovaný 12.12.2011 15:54
» reagovat
přeneseně známá tvář, představitel něčeho, směru v umění apod.
 
ikona neregistrovaný 29.11.2011 19:08
» reagovat
v byzantském nebo východoslovanském umění většinou přenosný obraz Krista nebo svatých
 
 
mnichovská dohoda» vložit význam k pojmu "mnichovská dohoda"
» vložit komentář k záznamu "mnichovská dohoda"
vyhybat se kulkam» vložit význam k pojmu "vyhybat se kulkam"
» vložit komentář k záznamu "vyhybat se kulkam"
role» vložit význam k pojmu "role"
» vložit komentář k záznamu "role"
 
role neregistrovaný 29.11.2011 19:10
» reagovat
herecká úloha (v divadle, filmu apod.); funkce, postavení, úloha; válcovitý útvar vzniklý svinutím
 
 
frygidní» vložit význam k pojmu "frygidní"
» vložit komentář k záznamu "frygidní"
 
frigidní neregistrovaný 23.11.2011 20:44
» reagovat
pohlavně chladný
 
 
dídžej» vložit význam k pojmu "dídžej"
» vložit komentář k záznamu "dídžej"
 
DJ neregistrovaný 23.11.2011 10:50
» reagovat
DJ (disk jockey)
 
 
domažlice» vložit význam k pojmu "domažlice"
» vložit komentář k záznamu "domažlice"
 
Domažlice? neregistrovaný 24.11.2011 13:05
» reagovat
Jelikož mám nedaleko od Domažlic chatu, byla jsem několikrát na Domažlickém hradě a tam nám vyprávěli příhodu jak jméno obce vzniklo. Nebudu je celou psát, je dlouhá, ale znamená to "Domaž líce" muž říká ženě. Domaž, znamená něco jako v dnešní době domaluj se, dříve se tomu říkalo mazání.
 
 
autotaritivníkrajní podoby rodičovského já- vstřícný a autotaritivní» vložit význam k pojmu "autotaritivní"
» vložit komentář k záznamu "autotaritivní"
 
autotaritivní neregistrovaný 04.01.2012 22:25
» reagovat
jen jestli to není správně autoritativní
 
 
SNAP i CNAPdobrý den můžete mi prosím vysvětlit neur. zprávu: v pravo nevykreslena SNAP i CMAP n. peroneus při stimulaci akrálně, CMAP ale vybaven při stimulaci v okolí kolene. vlevo abnormální vedení senzitivními vlákny nervu, normální rychlost vedení motorickými vlákny. dekuji za odpověd» vložit význam k pojmu "SNAP i CNAP"
» vložit komentář k záznamu "SNAP i CNAP"
 
CMAP, SNAP neregistrovaný 23.11.2011 09:54
» reagovat
zde je popsán elekromygrafický nález dolních končetin.
Jsou zkoumány CMAP (compound muscle action potential – sumační svalový akční potenciál) a SNAP (sensory nerve action potential – senzitivní nervový akční potenciál), v oblasti lýtkovách nervů.
 
 
řečník» vložit význam k pojmu "řečník"
» vložit komentář k záznamu "řečník"
 
řečník neregistrovaný 21.11.2011 20:48
» reagovat
orátor, parlér, rétor
 
 
čurinaznáte někdo původní význam?» vložit význam k pojmu "čurina"
» vložit komentář k záznamu "čurina"
 
legrace 15.02.2012 13:32
» reagovat
směješ se tak, až se počuráš (pomočíš)
 
 
olbřímíFakt hodně moc velký.» vložit význam k pojmu "olbřímí"
» vložit komentář k záznamu "olbřímí"
oslovit» vložit význam k pojmu "oslovit"
» vložit komentář k záznamu "oslovit"
 
oslovit neregistrovaný 21.11.2011 20:47
» reagovat
invokovat, apostrofovat (oslovit nepřítomnou osobu nebo neživou věc, zvláště v básnických a řečnických projevech)
 
 
kýs» vložit význam k pojmu "kýs"
» vložit komentář k záznamu "kýs"
 
kýs neregistrovaný 21.03.2012 14:47
» reagovat
básnicky jakýsi, nějaký
 
kýs neregistrovaný 21.03.2012 14:47
» reagovat
básnicky jakýsi, nějaký
 
 
lakomec» vložit význam k pojmu "lakomec"
» vložit komentář k záznamu "lakomec"
 
lakomec neregistrovaný 21.11.2011 20:45
» reagovat
mamonář, harpagon
 
 
reptavý» vložit význam k pojmu "reptavý"
» vložit komentář k záznamu "reptavý"
mašíbl» vložit význam k pojmu "mašíbl"
» vložit komentář k záznamu "mašíbl"
 
mašíbl neregistrovaný 12.01.2012 08:05
» reagovat
zkratka tvořená slovy "MAgoři-ŠÍlenci-BLbi". Údajně označení jedné krabice v úřadu pro patenty a vynálezy pro výtvory
těchto podivínů. Ti se skutečně vyskytují.
Např.libomudrun Jakub Hron-Metánovský.
 
 
a propo» vložit význam k pojmu "a propo"
» vložit komentář k záznamu "a propo"
 
a propos neregistrovaný 08.11.2011 19:06
» reagovat
při té příležitosti, mimochodem, abych nezapoměl
 
 
mentální insufience ve smyslu LMR» vložit význam k pojmu "mentální insufience ve smyslu LMR"
» vložit komentář k záznamu "mentální insufience ve smyslu LMR"
 
mentální retardace, insufficience Krainer* 07.11.2011 15:59
» reagovat
viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Mentální_retardace
 
insuficience neregistrovaný 04.11.2011 17:16
» reagovat
mentální insuficience
 
> mentální insufficience Krainer* 07.11.2011 15:36
» reagovat
  duševní nedosstatečnost ve smyslu lehké mozkové retardace
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mentální_retardac e
   
 
academinevím jaky to slovo má význam.poradte děkuji mikki» vložit význam k pojmu "academi"
» vložit komentář k záznamu "academi"
štemovaný» vložit význam k pojmu "štemovaný"
» vložit komentář k záznamu "štemovaný"
 
štemovaný neregistrovaný 01.01.2012 21:41
» reagovat
od německého "stemmen", podepřený, vzpřímený
 
od štemovat ? neregistrovaný 08.11.2011 19:07
» reagovat
shodovat se, souhlasit, (zast.) ladit hudební nástroj
 
> štymovat neregistrovaný 04.01.2012 12:53
» reagovat
  německy "es stimmt" je ladí, souhlasí, v pořádku, ale štemovat?
   
 
kinetický řetězecDobrý den,mám velký problém najít rozdělení kinetického řetězce na???Děkuji» vložit význam k pojmu "kinetický řetězec"
» vložit komentář k záznamu "kinetický řetězec"
reskátorNeznám přesný význam slova.Děkuji za vysvětlení.» vložit význam k pojmu "reskátor"
» vložit komentář k záznamu "reskátor"
kačaba» vložit význam k pojmu "kačaba"
» vložit komentář k záznamu "kačaba"
 
SSJČ 15.02.2012 13:37
» reagovat
kačaba, -y ž. (též m.) expr. přezdívka neobratné, přihlouplé osobě
 
kačaba annas* 27.10.2011 13:47
» reagovat
Zkuste si projít tuto stránku, odpověď najdete někde níž, dotaz se opakuje.
 
 
sufitní» vložit význam k pojmu "sufitní"
» vložit komentář k záznamu "sufitní"
 
sufitový ? neregistrovaný 28.10.2011 20:43
» reagovat
od sofita: podhled stropů, říms; závěs kryjící horní část hlediště; podélné svítidlo k nepřímému osvětlování
 
 
vtelno» vložit význam k pojmu "vtelno"
» vložit komentář k záznamu "vtelno"
 
Vtelno neregistrovaný 01.12.2011 00:06
» reagovat
apelativum, které se v češtině nedochovalo. Vtelna byl ve staroslověnština označován druh vrby. Vyskytují se v toponymech Vtelno (Mělnické V, Jizerní V., Telnice atd.), podobně Vrbno, Březí.
 
Vtelno annas* 27.10.2011 14:00
» reagovat
Znám jen obec Vtelno (německy Wteln) -bývalá obec tvořící dnes místní část na jihovýchodě města Mostu v Ústeckém kraji.
 
 
lakomě» vložit význam k pojmu "lakomě"
» vložit komentář k záznamu "lakomě"
 
lakomě annas* 27.10.2011 13:50
» reagovat
Příslovce, odvozené od příd. jména lakomý = velmi skoupý, lakotný, opakem je pak štědrý.
 
 
egging » vložit význam k pojmu "egging "
» vložit komentář k záznamu "egging "
 
egging neregistrovaný 30.11.2011 23:20
» reagovat
házení vejce po někom, např. po Paroubkovi.
Viz http://en.wikipedia.org/wiki/Egging
 
 
lynčovat» vložit význam k pojmu "lynčovat"
» vložit komentář k záznamu "lynčovat"
 
lynčovat annas* 27.10.2011 13:54
» reagovat
Odpověď trestat není zcela přesná. Lynčovat = provádět, provést lynč. Lynč = nezákonné usmrcení nebo týrání od roz- vášněného davu (zvl. v USA).
 
lynčovat neregistrovaný 24.10.2011 20:34
» reagovat
trestat
 
 
důmyslný» vložit význam k pojmu "důmyslný"
» vložit komentář k záznamu "důmyslný"
 
: neregistrovaný 24.10.2011 20:32
» reagovat
ingeniózní - důmyslný, duchaplný
 
 
souhrná» vložit význam k pojmu "souhrná"
» vložit komentář k záznamu "souhrná"
 
komplexní neregistrovaný 24.10.2011 20:31
» reagovat
souhrnný, souborný, všestranný
 
 
meier» vložit význam k pojmu "meier"
» vložit komentář k záznamu "meier"
fusák» vložit význam k pojmu "fusák"
» vložit komentář k záznamu "fusák"
 
fusak neregistrovaný 24.10.2011 20:30
» reagovat
nánožník
 
> spací pytel neregistrovaný 01.11.2011 09:14
» reagovat
  teplý spací pytel pro dítě
   
 
rynk» vložit význam k pojmu "rynk"
» vložit komentář k záznamu "rynk"
 
rynk neregistrovaný 24.10.2011 20:29
» reagovat
náměstí
 
 
lascibilni» vložit význam k pojmu "lascibilni"
» vložit komentář k záznamu "lascibilni"
efezniznate nekdo vyznam tohoto slova » vložit význam k pojmu "efezni"
» vložit komentář k záznamu "efezni"
transmise» vložit význam k pojmu " transmise"
» vložit komentář k záznamu " transmise"
 
transmise neregistrovaný 24.10.2011 20:28
» reagovat
zařízení k přenášení a rozvádění hnací síly z hnacího stroje na více pracovních strojů, převod; (fyz.) poměr prošlého a absorbovaného světla, propustnosti
 
 
zmatečný» vložit význam k pojmu "zmatečný"
» vložit komentář k záznamu "zmatečný"
 
zmateční, zmatečný 15.02.2012 13:41
» reagovat
příd.jm. 1. čast. zmatečný zmatený, popletený; 2. práv. právně chybný, neplatný, nulitní
 
 
expozice» vložit význam k pojmu "expozice"
» vložit komentář k záznamu "expozice"
 
expozice neregistrovaný 18.10.2011 18:55
» reagovat
předměty vystavené na výstavě, v muzeu apod.; úvodní část díla v literatuře; úvodní část sonátové formy v hudbě
 
> Upřesnění neregistrovaný 31.10.2011 21:36
» reagovat
  Předměty vystavené na výstavě jsou exponáty. Expozice je dlouhodobá výstava zpravidla trvající od 2 do 10 let.
Další významy jsou: míra ozáření (dozimetrická veličina), doba osvitu u fotografie či filmu, orientace členitého terénu vzhledem ke světlu a Slunci, míra působení látky na živý organismus (toxikologie).
   
 
dělostřelec» vložit význam k pojmu "dělostřelec"
» vložit komentář k záznamu "dělostřelec"
 
dělostřelec neregistrovaný 18.10.2011 18:53
» reagovat
artilerista, kanonýr
 
 
Ichtyl» vložit význam k pojmu "Ichtyl"
» vložit komentář k záznamu "Ichtyl"
 
: neregistrovaný 16.10.2011 20:17
» reagovat
slang. pro podivína
 
 
headhunter» vložit význam k pojmu "headhunter"
» vložit komentář k záznamu "headhunter"
 
headhunter neregistrovaný 16.10.2011 20:15
» reagovat
,,lovec hlav, lovec mozků", k headhunting -vyhledávání pracovníků na pozice ve středním a vyšším managementu cestou přímého oslovení potenciálního kandidáta
 
> Head hunter neregistrovaný 24.10.2011 20:23
» reagovat
  Jinak též Kopfjäger - lovec lebek, Head Hunters jsou radikální fanoušci(rowdies) FC Chelsea
   
 
aparatčík» vložit význam k pojmu "aparatčík"
» vložit komentář k záznamu "aparatčík"
 
příslušník aparátu strany neregistrovaný 16.10.2011 20:14
» reagovat
označuje se tak příslušník aparátu strany (KSČ);
aparát ve významu výkonné složky strany;
výše postavený privilegovaný příslušník režimu
 
 
multitaksingco znamená?» vložit význam k pojmu "multitaksing"
» vložit komentář k záznamu "multitaksing"
 
multitasking neregistrovaný 16.10.2011 20:12
» reagovat
V informatice označuje schopnost vykonávat několik procesů, které se střídají tak rychle, že působí dojmem, jako by probíhaly současně.
 
> multitasking neregistrovaný 25.10.2011 20:41
» reagovat
  ony probíhají současně...
   
 
JabkoJaké všechny významy má slovo jabko?» vložit význam k pojmu "Jabko"
» vložit komentář k záznamu "Jabko"
 
Jablko annas* 27.10.2011 14:10
» reagovat
Jabko je nespisovné.
1. plod jabloně - ovoce
2. rajské jablko - rajče
3. jablko v koleni
 
 
příslušenství» vložit význam k pojmu "příslušenství"
» vložit komentář k záznamu "příslušenství"
kinatika» vložit význam k pojmu "kinatika"
» vložit komentář k záznamu "kinatika"
 
kinEtika ? neregistrovaný 16.10.2011 20:10
» reagovat
obor dynamiky zabývající se určováním dráhy pohybujících se hmotných bodů a těles ze známých působících sil
 
 
zu grunt (cugrunt)Používá se pouze ve smyslu přivést na mizinu nebo jsou ještě jiná použití? Moje tchýně to používá ve větách jako: "půjdeš spát cugrunt" nebo "budeš tam cugrunt". Domnívám se že je to špatně, ale chci si to ověřit.» vložit význam k pojmu "zu grunt (cugrunt)"
» vložit komentář k záznamu "zu grunt (cugrunt)"
 
zugrunde richten neregistrovaný 15.12.2011 07:33
» reagovat
zničit, přijít k úpadku, vybuchnout, ztroskotat
 
zu grund ? neregistrovaný 19.10.2011 14:04
» reagovat
z němčiny - k zemi, pod zem...
 
> zugrunt neregistrovaný 01.11.2011 09:16
» reagovat
  "od podlahy", "od základů"
   
 
bzíkat» vložit význam k pojmu "bzíkat"
» vložit komentář k záznamu "bzíkat"
 
bzíkat neregistrovaný 12.01.2012 21:20
» reagovat
plašit se, jako krávy po napadení ovády (kteří bzučí)
 
bzíkat neregistrovaný 15.12.2011 07:43
» reagovat
vykládat, povídat
 
 
předimenzovaný» vložit význam k pojmu "předimenzovaný"
» vložit komentář k záznamu "předimenzovaný"
 
.. neregistrovaný 11.10.2011 16:40
» reagovat
nad hranicí jistých mezí, rozměrů
 
 
a propos» vložit význam k pojmu "a propos"
» vložit komentář k záznamu "a propos"
 
.. neregistrovaný 10.10.2011 19:29
» reagovat
při té příležitosti, mimochodem, abych nezapomněl
 
 
, iberoamerikanistika» vložit význam k pojmu ", iberoamerikanistika"
» vložit komentář k záznamu ", iberoamerikanistika"
 
iberoamerikanistika neregistrovaný 16.10.2011 20:08
» reagovat
dějiny Latinské Ameriky
 
 
přesmyčka» vložit význam k pojmu "přesmyčka"
» vložit komentář k záznamu "přesmyčka"
 
anagram neregistrovaný 06.10.2011 19:44
» reagovat
nové slovo (skupina slov) vzniklé přeskupením písmen v slově základním, princip hádanky, přesmyčky
 
 
gumiguta» vložit význam k pojmu "gumiguta"
» vložit komentář k záznamu "gumiguta"
 
gumiguta neregistrovaný 06.10.2011 19:46
» reagovat
pryskyřice z některých tropických stromů rodu Garcinia (užívaná k přípravě vodových barev, laků a v lékařství jako složka projímadla)
 
 
zahálet» vložit význam k pojmu "zahálet"
» vložit komentář k záznamu "zahálet"
 
zahálet neregistrovaný 06.10.2011 19:47
» reagovat
lelkovat, nic nedělat
 
> zahálet neregistrovaný 01.11.2011 09:17
» reagovat
  flákat se
   
> zahálet neregistrovaný 01.11.2011 09:20
» reagovat
  flákat se
   
 
zvyklost» vložit význam k pojmu "zvyklost"
» vložit komentář k záznamu "zvyklost"
 
uzance neregistrovaný 06.10.2011 19:48
» reagovat
zvyklost, obyčej
 
 
RESKÁTOR» vložit význam k pojmu "RESKÁTOR"
» vložit komentář k záznamu "RESKÁTOR"
inpedancevysvetlení pojmu inpedance» vložit význam k pojmu "inpedance"
» vložit komentář k záznamu "inpedance"
 
iMpedance ? neregistrovaný 06.10.2011 19:53
» reagovat
eltech. ;elektrický odpor kladený obvodem při průchodu střídavého proudu, závislý na jeho frekvenci, mající složku reálnou a imaginární, převrácená hodnota admitance; med. ; komplexní odpor soustavy vůči uvedení do kmitavého pohybu
 
 
a propo» vložit význam k pojmu "a propo"
» vložit komentář k záznamu "a propo"
 
à propos neregistrovaný 03.10.2011 20:14
» reagovat
při té příležitosti, mimochodem, abych nezapomněl
 
 
Hink» vložit význam k pojmu "Hink"
» vložit komentář k záznamu "Hink"
notebook» vložit význam k pojmu "notebook"
» vložit komentář k záznamu "notebook"
 
notebook neregistrovaný 06.10.2011 19:54
» reagovat
typ malého počítače
 
> notebook neregistrovaný 04.01.2012 13:01
» reagovat
  doslovně zápisník, notes, přeneseně malý přenosný počítač.
   
 
samostříl» vložit význam k pojmu "samostříl"
» vložit komentář k záznamu "samostříl"
 
samostříl neregistrovaný 25.07.2013 11:55
» reagovat
neboli kuš, kuše (nestřílí úplně sám, musíte s tím umět zacházet - podobně jako samovar nevaří úplně sám bez obsluhy)
 
 
aneri» vložit význam k pojmu "aneri"
» vložit komentář k záznamu "aneri"
soukmenovec» vložit význam k pojmu "soukmenovec"
» vložit komentář k záznamu "soukmenovec"
 
soukmenovec neregistrovaný 15.12.2011 07:59
» reagovat
Pětadvacetibodový program NSDAP z roku 1920 :
Státním občanem může být pouze soukmenovec (der Genosse). Soukmenovec je pouze ten, který má německou krev, bez ohledu na vyznání.
 
 
stohovatelny» vložit význam k pojmu "stohovatelny"
» vložit komentář k záznamu "stohovatelny"
 
stohovatelný neregistrovaný 25.07.2013 11:57
» reagovat
věc, která jde ve více kusech poskládat na sebe - například stohovatelné židle, kelímky... složíte několik kusů na sebe a nezabere to tolik místa, jako by stály vedle sebe
 
 
Co je to PRÁVO JEDNOTLIVCE?» vložit význam k pojmu "Co je to PRÁVO JEDNOTLIVCE?"
» vložit komentář k záznamu "Co je to PRÁVO JEDNOTLIVCE?"
svatý PrimitivBrno , socha na zelňáku - u sloupu Nejsvětější trojce» vložit význam k pojmu "svatý Primitiv"
» vložit komentář k záznamu "svatý Primitiv"
diskont» vložit význam k pojmu "diskont"
» vložit komentář k záznamu "diskont"
 
diskont neregistrovaný 20.09.2011 20:18
» reagovat
(peněž.) úroková srážka ze jmenovité hodnoty peněžní částky později splatné, skonto
 
 
seřadit sestupněDobrý večer co znamená slovo sestupně řadí se to od nejnišší po nejvyšší nebo naopak děkují za odpověd» vložit význam k pojmu "seřadit sestupně"
» vložit komentář k záznamu "seřadit sestupně"
 
sestupně neregistrovaný 25.07.2013 12:01
» reagovat
Sestupně - to jest od nejvyššího k nejnižšímu - číselně např. od 100 k 1, abecedně od Z k A.
Vzestupně zase obráceně - A-Z, 1-100.
 
 
konstituční monarchie» vložit význam k pojmu "konstituční monarchie"
» vložit komentář k záznamu "konstituční monarchie"
 
KM neregistrovaný 14.09.2011 20:14
» reagovat
v níž panovníkova pravomoc je vymezena i omezena ústavou
 
 
antifašista» vložit význam k pojmu "antifašista"
» vložit komentář k záznamu "antifašista"
 
antifašista neregistrovaný 14.09.2011 20:17
» reagovat
bojovník proti fašizmu(fašizmus --> diktatura jedné strany, agresivní nacionalizmus, potlačování občanských svobod)
 
 
přetřes-» vložit význam k pojmu "přetřes"
» vložit komentář k záznamu "přetřes"
 
přetřes neregistrovaný 12.01.2012 21:14
» reagovat
dát na přetřes - probírat nějaké téma v neformální diskuzi, nespíše ženské společnosti
 
 
keře» vložit význam k pojmu "keře"
» vložit komentář k záznamu "keře"
singuralista» vložit význam k pojmu "singuralista"
» vložit komentář k záznamu "singuralista"
předimenzovaný» vložit význam k pojmu "předimenzovaný"
» vložit komentář k záznamu "předimenzovaný"
 
předimenzovaný neregistrovaný 06.10.2011 19:57
» reagovat
nad hranicí jistých mezí, rozměrů
 
 
nekoncepčnost» vložit význam k pojmu "nekoncepčnost"
» vložit komentář k záznamu "nekoncepčnost"
 
koncepce neregistrovaný 06.10.2011 19:56
» reagovat
je způsob pojetí, chápání výkladu určitého jevu, základní hledisko, vedoucí idea, myšlenková osnova, vysvětlení jevu, vůdčí zámět nebo konstrukční princip při různých druzích činnosti
 
 
aparátčík» vložit význam k pojmu "aparátčík"
» vložit komentář k záznamu "aparátčík"
vartovatVarta je hlídka, stráž,odvozeno zřejmě z němčiny. Vartovat znamená pouze stát na hlídce nebo i chodit ve smyslu obhlídky? Děkuji Petr Kalábek» vložit význam k pojmu "vartovat"
» vložit komentář k záznamu "vartovat"
 
vartovat neregistrovaný 29.08.2011 20:08
» reagovat
(koho, co) vartovat před domem, vartovat děti (dáva pozor na někoho-něco, hlídat, střežit)
 
 
historizmusHistorizmus a starožitnosti-je to nějake období nikoli?» vložit význam k pojmu "historizmus"
» vložit komentář k záznamu "historizmus"
 
historizmus, starožitnosti neregistrovaný 29.08.2011 20:12
» reagovat
19 stol. (asi po roce 1848)
 
 
deflorovat» vložit význam k pojmu "deflorovat"
» vložit komentář k záznamu "deflorovat"
 
provést defloraci neregistrovaný 29.08.2011 20:10
» reagovat
zbavení dívky panenství při první souloži
 
> deflorace neregistrovaný 24.11.2011 08:20
» reagovat
  deflorace je protržení panenské blány v poševním vchodu penisem při první souloži, doslovně zbavení květu (panenství).
   
 
olbřímý» vložit význam k pojmu "olbřímý"
» vložit komentář k záznamu "olbřímý"
 
olbřímý neregistrovaný 29.08.2011 20:14
» reagovat
v biologickém termínu „olbřímství“, gigantismus
 
 
singularistaVýznam slova „ singularista ” v Slovníku slovenského jazyka singularista, -u, mn. č. -i muž. r. 1. filoz. stúpenec singularizmu; 2. práv. jeden z niekoľkých. vlastníkov spoločného pozemkového al. lesného majetku » vložit význam k pojmu "singularista"
» vložit komentář k záznamu "singularista"
VýstanbaDobry den Jsem s Polska a hledam vyznam slova Děkuji» vložit význam k pojmu "Výstanba"
» vložit komentář k záznamu "Výstanba"
čevapčičiDobrý den Ráda bych se zeptala, jak se správně píše slovo "čevapčiči". Píše se s "p" tj. čevapčiči či s "b" čevabčiči. Děkuji Kostohryzová Ilona» vložit význam k pojmu "čevapčiči"
» vložit komentář k záznamu "čevapčiči"
 
Čevapčiči annas* 20.08.2011 16:01
» reagovat
Ve Slovníku spisovné češtiny se uvádí tvar čevapčiči.
 
 
dasperát» vložit význam k pojmu "dasperát"
» vložit komentář k záznamu "dasperát"
 
desperát ? neregistrovaný 29.08.2011 20:15
» reagovat
člověk žijící mimo společnost, bandita; člověk ke všemu odhodlaný
 
 
detekované» vložit význam k pojmu "detekované"
» vložit komentář k záznamu "detekované"
 
detekce, detekovat neregistrovaný 22.08.2011 20:08
» reagovat
zjišťovat, odhalovat, objevovat, vyhledávat
 
 
zlatokopkanechápu to slovo :D» vložit význam k pojmu "zlatokopka"
» vložit komentář k záznamu "zlatokopka"
 
Zlatokopka annas* 20.08.2011 16:17
» reagovat
Zlatokopka je dívka (žena), která chce "urvat" bohatého muže a spolu s ním i luxusní život bez práce.
 
 
micelární» vložit význam k pojmu "micelární"
» vložit komentář k záznamu "micelární"
 
příd. k micela neregistrovaný 22.08.2011 20:09
» reagovat
elementární makromolekula celulózy v buňce
 
 
kapitol» vložit význam k pojmu "kapitol"
» vložit komentář k záznamu "kapitol"
 
Kapitol annas* 20.08.2011 16:09
» reagovat
Kapitol - velké písmeno na začátku slova = je nejznámější a nejvyšší ze sedmi římských pahorků centrum a symbol moci starověkého Říma.
 
kapitol annas* 20.08.2011 16:06
» reagovat
Slovo kapitola, mn. č. kapitoly - bez kapitol. Oddíl knihy, spisu apod.
 
 
obecný podnik» vložit význam k pojmu "obecný podnik"
» vložit komentář k záznamu "obecný podnik"
dedikovaný» vložit význam k pojmu "dedikovaný"
» vložit komentář k záznamu "dedikovaný"
brutar» vložit význam k pojmu "brutar"
» vložit komentář k záznamu "brutar"
 
Brutar annas* 20.08.2011 16:13
» reagovat

Brutar je ohřívač vody a od září 2002 také internetovou doménou.
 
 
příbylák» vložit význam k pojmu "příbylák"
» vložit komentář k záznamu "příbylák"
 
přibylák neregistrovaný 12.01.2012 21:16
» reagovat
ve vězeňském slangu přibylec - nově zajištěný vězeň
 
Přibylák annas* 20.08.2011 16:12
» reagovat
Někdo, kdo se někam přistěhoval, někde přibyl.
 
 
nugeta» vložit význam k pojmu "nugeta"
» vložit komentář k záznamu "nugeta"
 
nugeta, další význam neregistrovaný 31.10.2011 16:24
» reagovat
čokoládová pomazánka, synonymum k nutela
 
nugget, nagit, nuget neregistrovaný 03.08.2011 20:06
» reagovat
větší nebo menší valouny zlata s křemenem z druhotných surovin
 
 
lotynka» vložit význam k pojmu "lotynka"
» vložit komentář k záznamu "lotynka"
 
lotynka neregistrovaný 03.08.2011 20:07
» reagovat
hovorově loterie
 
 
almajsem zvyklá používat toto slovo ve smyslu horská pastvina. Ve slovníku ale uvedeno není. » vložit význam k pojmu "alma"
» vložit komentář k záznamu "alma"
 
alma Karel Kubelka* 29.07.2011 08:52
» reagovat
Jde o to, v jakém slovníku. Např. Knaurs konversations Lexikon u výrazu alma uvádí, že latinsky to znamená jméno: živící, a že jako alma mater bývá tento výraz používán studenty jako pojmenování své univerzity.
 
 
organizace» vložit význam k pojmu "organizace"
» vložit komentář k záznamu "organizace"
 
Organizace MUDr. Leoš Středa** 01.08.2011 03:20
» reagovat
Význam je v ABC.cz uveden
1.sdružení osob;
2.účelné uspořádání, správa, organizování; 3.způsob uspořádání
 
 
kontinujita» vložit význam k pojmu "kontinujita"
» vložit komentář k záznamu "kontinujita"
 
kontinuita neregistrovaný 18.07.2011 20:39
» reagovat
nepřetržité trvání, vzájemné navazování, souvislost, spojitost
 
 
hydrofobizovaný» vložit význam k pojmu "hydrofobizovaný"
» vložit komentář k záznamu "hydrofobizovaný"
 
hydrofobizace, příd. hydrofobizační neregistrovaný 18.07.2011 20:41
» reagovat
pochod, při němž se vhodným prostředkem dodává hmotě vlastnosti, jež zamezuje pronikání vody
 
 
RADIKACE» vložit význam k pojmu "RADIKACE"
» vložit komentář k záznamu "RADIKACE"
 
radikace neregistrovaný 17.01.2012 14:49
» reagovat
je to zřejmě nesmysl, asi by to mělo být něco jako vkořenení (od radix, lat. kořen). Tedy usazení se v místě, zakořenění (i u rostlin), zavedení koncesované živnosti.
Běžně se používá termín eradikace, v tomto slovníku již vysvětlený, tedy opačný význam, vykořenění, hluboké vymýcení (nejspíše u chorob infekčního původu, Helicobacter pyl., tuberkulóza, poliomyelitida, pravé neštovice atd.)
 
 
abonentni» vložit význam k pojmu "abonentni"
» vložit komentář k záznamu "abonentni"
 
abonent neregistrovaný 18.07.2011 20:42
» reagovat
předplatitel (novin, časopisů, koncertů apod.)
 
 
rovnost v nedostatkunebo případně "rovnost z nedostatku" používaná v dějepise.» vložit význam k pojmu "rovnost v nedostatku"
» vložit komentář k záznamu "rovnost v nedostatku"
 
rovnost... neregistrovaný 18.07.2011 20:45
» reagovat
není přebytku
 
 
specialista HR» vložit význam k pojmu "specialista HR"
» vložit komentář k záznamu "specialista HR"
 
specialista HR neregistrovaný 11.08.2011 15:08
» reagovat
specilista na lidské zdroje - personalista
 
 
dissatisfaktoropozitum k již přidanému satisfaktory, avšak mírně odlišné» vložit význam k pojmu "dissatisfaktor"
» vložit komentář k záznamu "dissatisfaktor"
valizovánCo znamená výraz..soubor nebyl valizován» vložit význam k pojmu "valizován"
» vložit komentář k záznamu "valizován"
 
valizován Karel Kubelka* 22.07.2011 11:18
» reagovat
Domnívám se, že by správnějši měl být základní tvar: validace, angl. validation = ověření platnosti, potvrzení, kontrola apod.
 
 
inkontinentníNebo je správně inkontinenční? Dle mého je správně inkontinentní, ale na netu jsou i na oficiálních stránkách výrobců těchto pomůcek oba výrazy. Význam slova netřeba popisovat, pouze správný tvar. Děkuji.» vložit význam k pojmu "inkontinentní"
» vložit komentář k záznamu "inkontinentní"
 
inkontinentní - inkontinenční neregistrovaný 28.06.2011 12:28
» reagovat
Inkontinentní je člověk, inkontinenční jsou pomůcky používané při inkontinenci
 
 
kačaba» vložit význam k pojmu "kačaba"
» vložit komentář k záznamu "kačaba"
 
cO? neregistrovaný 09.07.2011 14:51
» reagovat
to je to malý človek :D
 
Kačaba annas* 24.06.2011 13:14
» reagovat
Dotaz už jednou byl - kromě různých názvů kaváren či cukráren je to opravdu slovo odvozené od ženského jména Kateřina a její domácké podoby Káča.
Ještě dodám, že kačaba = malý člověk.
 
 
MarioProsím nemohu najít, co znamená toto slovo. Předem Mnookrát děkují za odpověď» vložit význam k pojmu "Mario"
» vložit komentář k záznamu "Mario"
 
Mario annas* 18.06.2011 13:12
» reagovat
Mario je podoba mužského jména Marius, mužskéhi křestní jméno latinského původu - vykládá se jako „pocházející z rodu Mariů“ (římský šlechtický rod, základem je zřejmě latinské mas, maris="muž"). Podle církevního kalendáře má svátek 19. ledna.

 
 
nekompromisníCo znamená když se někdo chová nekompromisně? Díky» vložit význam k pojmu "nekompromisní"
» vložit komentář k záznamu "nekompromisní"
 
nekompromisní neregistrovaný 18.06.2011 10:38
» reagovat
zcela nesmlouvavý, naprosto zásadový
 
 
fanatyk» vložit význam k pojmu "fanatyk"
» vložit komentář k záznamu "fanatyk"
 
fanatik neregistrovaný 18.06.2011 10:37
» reagovat
člověk pro něco vášnivě zaujatý, vášnivý a nesnášenlivý zastánce nějakého názoru apod.
 
 
prýmek» vložit význam k pojmu "prýmek"
» vložit komentář k záznamu "prýmek"
 
prýmek neregistrovaný 18.06.2011 10:35
» reagovat
točená netkaná plochá šňůra (např. k ozdobě uniforem)
 
> prýmek Karel Kubelka* 25.07.2011 11:16
» reagovat
  Nejen točené, ale i tkané
   
 
promouchion» vložit význam k pojmu "promouchion"
» vložit komentář k záznamu "promouchion"
 
promouchion Karel Kubelka* 21.07.2011 07:50
» reagovat
Dle mého názoru jde zřejmě o zkomolený zápis anglického slova promotion, které má v češtině vícero významů. Například: propagace, povýšení, podporování, reklama, podněcování, postup, působení, atd.
 
 
KačabaJaký je původní výzam slova kačaba a jeho původ» vložit význam k pojmu "Kačaba"
» vložit komentář k záznamu "Kačaba"
 
Kačaba annas* 11.06.2011 16:41
» reagovat
Kačaba je domácká varianta křesního jména Kateřina. Původní význam jména Kateřina je čistá, cudná, mravná" (základ slova byl snad egyptský a znamená "koruna").
 
 
chórický» vložit význam k pojmu "chórický"
» vložit komentář k záznamu "chórický"
 
chór, příd. chórický neregistrovaný 18.06.2011 10:40
» reagovat
chór - sbor zpěváků, skladba (vážná, velebná) zpívaná sborem; v starořeckém divadle prostor vyhrazený pro tanec; sbor tanečníků a zpěváků na něm vystupujících
 
 
fedrunk» vložit význam k pojmu "fedrunk"
» vložit komentář k záznamu "fedrunk"
 
Fedrunk Karel Kubelka* 22.07.2011 11:32
» reagovat
Podpora, přímluva, slovní nebo spíše písemná. Slovo pocházející zřejmě z němčiny, odvozené od slov Federstrich = tah perem, Federzug = škrt perem, podpis, parafa
 
 
umrlec» vložit význam k pojmu "umrlec"
» vložit komentář k záznamu "umrlec"
 
umrlec annas* 11.06.2011 16:45
» reagovat
mrtvý člověk, nebožtík - zastaralý výraz.
 
 
název pozice» vložit význam k pojmu "název pozice"
» vložit komentář k záznamu "název pozice"
neoficialně» vložit význam k pojmu "neoficialně"
» vložit komentář k záznamu "neoficialně"
 
Neoficiálně annas* 11.06.2011 16:47
» reagovat
Opak oficiálně = mající úřední ráz, např. o. jednání, o. hosté.
 
 
diskont» vložit význam k pojmu "diskont"
» vložit komentář k záznamu "diskont"
 
diskont mapa**** 03.06.2011 21:36
» reagovat
úroková srážka ze jmenovité hodnoty peněžní částky později splatné, skonto
 
 
fitoterapie» vložit význam k pojmu "fitoterapie"
» vložit komentář k záznamu "fitoterapie"
 
fytoterapie mapa**** 03.06.2011 21:38
» reagovat
léčení léky rostlinného původu
 
 
october» vložit význam k pojmu "october"
» vložit komentář k záznamu "october"
 
měsíc neregistrovaný 08.06.2011 17:16
» reagovat
říjen
 
 
portier» vložit význam k pojmu "portier"
» vložit komentář k záznamu "portier"
 
portýr neregistrovaný 27.05.2011 18:36
» reagovat
vrátný
 
 
Otrlý» vložit význam k pojmu "Otrlý"
» vložit komentář k záznamu "Otrlý"
 
otrlý annas* 11.06.2011 16:42
» reagovat
mravně otupělý, bezcitný.
 
 
stádnost» vložit význam k pojmu "stádnost"
» vložit komentář k záznamu "stádnost"
organicita» vložit význam k pojmu "organicita"
» vložit komentář k záznamu "organicita"
 
organicita Karel Kubelka* 23.07.2011 08:55
» reagovat
Podstatné jméno vycházející z přídavných jmen: organický, základní, ústrojný, ustavující apod.
 
 
překlenutí» vložit význam k pojmu "překlenutí"
» vložit komentář k záznamu "překlenutí"
 
Překlenutí Karel Kubelka* 22.07.2011 11:41
» reagovat
Jsou známá překlenutí stavební (mostní, portálová atd.), nebo bankovní (jako překlenovací úvěr)
 
 
scoring» vložit význam k pojmu "scoring"
» vložit komentář k záznamu "scoring"
 
scoring annas* 18.05.2011 09:38
» reagovat

Scoring představuje jednoduchý ukazatel v grafické podobě hvězdiček, který shrnuje základní informace o fondu – čistou výkonnost a riziko. Pomocí scoringu tak čtenáři mohou snadno zjistit, který fond poskytuje nejvyšší poměr výnos/riziko.

Zadejte si do Google heslo Co je to scoring a k čemu slouží?
Zjistíte další podrobnosti.
 
 
lakotný» vložit význam k pojmu "lakotný"
» vložit komentář k záznamu "lakotný"
 
lakotný annas* 16.05.2011 09:29
» reagovat
lakotný zastaralý výraz pro lakomý - člověka skrblíka.
 
 
Ferdus» vložit význam k pojmu "Ferdus"
» vložit komentář k záznamu "Ferdus"
nekatolictví» vložit význam k pojmu "nekatolictví"
» vložit komentář k záznamu "nekatolictví"
 
nekatolictví annas* 16.05.2011 09:35
» reagovat
Všechno, co vás zajímá, se dovíte, když si do vyhledávače Google vložíte slovo nekatolictví.
Nevím, z kterého pohledu mám odpovědět.
Snad jen to, že nekatolík se neztotožňuje s ateistou. Křesťan nemusí být vždy katolík.
 
> Nekatolík je každý kdo není katolíkem :) neregistrovaný 25.05.2011 10:15
» reagovat
  Nekatolík je každý kdo není katolíkem :)
   
>> Není pravda neregistrovaný 26.06.2011 13:09
» reagovat
   to není pravda..ten kdo je úplně nevěřící je Ateista ne nekatolík..
    
> dodatek neregistrovaný 16.06.2011 21:53
» reagovat
  dále nebýt křesťanem nutně neznamená být ateistou.
   
 
prekluze» vložit význam k pojmu "prekluze"
» vložit komentář k záznamu "prekluze"
 
Prekluze annas* 12.05.2011 13:05
» reagovat
Vložte slovo prekluze vedle do slovníku a najdete význam.
 
 
add» vložit význam k pojmu "add"
» vložit komentář k záznamu "add"
 
Zkratka ADD annas* 12.05.2011 13:25
» reagovat
Zkratka má několik významů, záleží na kotnextu:

1. Časová období
Význam: před naším letopočtem
Popis: před narozením Krista

2. Obor: Herní zkratky
Význam: Add me
Popis: Přidej si mě.
Jazyk: angličtina

3. Obor: Ostatní
Význam: address
Popis: adresa

4. Obor: Medicína
Význam: Attention deficit disorder
Popis: Porucha soustředění, hyperaktivita 
 
snilek » vložit význam k pojmu "snilek "
» vložit komentář k záznamu "snilek "
 
Snílek annas* 12.05.2011 13:08
» reagovat
Kdo se odevzdává snění, blouznivec, fantasta.
 
 
concoctus» vložit význam k pojmu "concoctus"
» vložit komentář k záznamu "concoctus"
 
Concoctus annas* 12.05.2011 13:28
» reagovat
svařený, strávený
- podle slovníku cizích slov
 
 
sociální idiotMého syna nazvala sociálním idiotem ředitelka základní školy,nevím význam.Jen si myslím,že z její pozice je to neprofesionální» vložit význam k pojmu "sociální idiot"
» vložit komentář k záznamu "sociální idiot"
 
sociální idiot neregistrovaný 15.12.2011 08:15
» reagovat
nejde o korektní termín, spíše neologismus.
Sociální patologie shrnuje pojmy pro nezdravé, nenormální, obecně nežádoucí hromadné jevy, které jsou společensky nebezpečné; negativně sankcionované formy deviantního chování. Od přelomu 20. stol. byly mezi s. p. zařazeny tyto fenomény : kriminalita, sebevražednost, alkoholismus, sexuální odchylky, prostituce, rozvodovost, nezaměstnanost, válka, drogy, sexuální promiskuita.
 
 
puzeta» vložit význam k pojmu "puzeta"
» vložit komentář k záznamu "puzeta"
 
Puzeta annas* 12.05.2011 13:20
» reagovat
Puzeta - jednoduchá náušnice budťo ve tvaru pecičky s háčkem pro zavěšení přívěsku, kreoly, korálků atd. (zavěšujeme pomocí ketlovací jehly nebo nýtku), nebo s ploškou, kam lze nalepit kamínek, korálek apod.
Zajišťuje se tzv. motýlkem (jako klasické náušnice).
 
 
ankr» vložit význam k pojmu "ankr"
» vložit komentář k záznamu "ankr"
 
ankr neregistrovaný 26.08.2013 17:33
» reagovat
Ve stavařině - zajištění konstrukce, např. rozpadající se zdi. Z anglického "anchor" = kotva.
 
retiazka neregistrovaný 17.05.2011 10:10
» reagovat
nie je to tiež nejaký typ retiazky?
 
anker neregistrovaný 10.05.2011 21:31
» reagovat
stará jednotka hmotnosti a objemu pro kapaliny (30 kg, 34 až 46 l)
 
 
linčovatProsím o překlad. Dekui.» vložit význam k pojmu "linčovat"
» vložit komentář k záznamu "linčovat"
 
Lynč annas* 07.05.2011 12:37
» reagovat
Znát jen lynč, lynčování, lynčovat.
Lynč nebo lynčování je násilí (někdy jen zmlácení, často vražda), prováděné jako trest mimo rámec zákona. Svými pachateli je chápané jako vykonání rozsudku, nebo někdy jako nutné násilí pro posílení své sociální nadvlády. Oběti se obvykle rekrutují ze sociálních skupin, které jsou společností diskriminovány nebo potlačovány.

Lynčování (coby název) je spojeno především s historií Spojených států – Válkou za nezávislost, osidlováním amerického západu a období po občanské válce v jižních státech. Zpočátku byl lynč zaměřen proti zločincům, později i proti přistěhovalcům, farmářům a od konce 19. století především proti černochům.

Ačkoliv nejznámějším lynčům docházelo v USA, jsou zaznamenány případy též v jiných zemích. Jedná se o Irsko, Rusko, Jižní Afriku, Irák, Jugoslávii, Izrael, Západní břeh, Gazu a Mexiko.

 
 
IČ nebo IČO"identifikační číslo" Jaká je správná zkatka IČ: nebo IČO:?» vložit význam k pojmu "IČ nebo IČO"
» vložit komentář k záznamu "IČ nebo IČO"
 
IČ nebo IČO annas* 07.05.2011 12:47
» reagovat
Neexistuje žádná právní norma, která by určovala, zda je správné používat pro pojem "Identifikační číslo" zkratku "IČO" nebo "IČ". Užívají se obě zkratky, závisí to zcela na dohodě. Podle platné vnitřní normy ČSÚ používá náš úřad zkratku IČO vycházející z původního názvu "Identifikační číslo organizace", je to však norma platná pouze pro Český statistický úřad.
Neexistuje žádná právní norma, která by určovala, zda je správné používat pro pojem "Identifikační číslo" zkratku "IČO" nebo "IČ". Užívají se obě zkratky, závisí to zcela na dohodě. Podle platné vnitřní normy ČSÚ používá náš úřad zkratku IČO vycházející z původního názvu "Identifikační číslo organizace", je to však norma platná pouze pro Český statistický úřad.
Na stránce ČSÚ jsem našla toto:

Neexistuje žádná právní norma, která by určovala, zda je správné používat pro pojem "Identifikační číslo" zkratku "IČO" nebo "IČ". Užívají se obě zkratky, závisí to zcela na dohodě. Podle platné vnitřní normy ČSÚ používá náš úřad zkratku IČO vycházející z původního názvu "Identifikační číslo organizace", je to však norma platná pouze pro Český statistický úřad.


 
 
autoevaluace » vložit význam k pojmu "autoevaluace "
» vložit komentář k záznamu "autoevaluace "
 
autoevaluace neregistrovaný 17.05.2011 16:14
» reagovat
auto= sám, evaluace= hodnocení sebehodnocení
 
 
Umrlec» vložit význam k pojmu "Umrlec"
» vložit komentář k záznamu "Umrlec"
 
Umrlec annas* 05.05.2011 18:11
» reagovat
Umrlec - zastarale - mrtvý člověk, nebožtík
 
 
TANK» vložit význam k pojmu "TANK"
» vložit komentář k záznamu "TANK"
 
TANK annas* 05.05.2011 19:03
» reagovat
Doufám, že máte na mysli zkratkové slovo TANK = typická absolutní nákladovost konstrukce. Používá se jako ukazatel celkové nákladovosti investičních produktů. Jelikož náklady v investičních produktech se často liší v závislosti na zhodnocení podkladových aktiv (cenných papírů), vypočítává se ukazatel TANK na modelových situacích s předpokládanou mírou zhodnocení.

 
 
byznysProsím o radu dohadujeme se o správnésti slova byznys kolegině tvrdí že toto slovo je špatně má se psát byznis. DĚKUJI» vložit význam k pojmu "byznys"
» vložit komentář k záznamu "byznys"
 
Byznys annas* 04.05.2011 07:54
» reagovat
Byznys - s pravopisem máte pravdu vy, kolegyně se mýlí...
 
 
ontocentrickýtaké ontický ..» vložit význam k pojmu "ontocentrický"
» vložit komentář k záznamu "ontocentrický"
 
ontický neregistrovaný 02.05.2011 21:05
» reagovat
zahrnující vše, co náleží k jsoucnu jako k jsoucnu, podle Heideggra
 
 
konziliární» vložit význam k pojmu "konziliární"
» vložit komentář k záznamu "konziliární"
 
konziliární neregistrovaný 02.05.2011 21:02
» reagovat
poradní
 
 
iritujícíchci znát význam tohoto slova .» vložit význam k pojmu "iritující"
» vložit komentář k záznamu "iritující"
 
iritovat neregistrovaný 02.11.2011 17:32
» reagovat
Znamena rovnez drazdit (napr. drazdit pokozku) - z anglickeho irritate
 
> iritovat neregistrovaný 17.01.2012 14:52
» reagovat
  je dráždit, z latinského irritate, odtud do angličtiny přes římské legie.
   
iritovat neregistrovaný 02.05.2011 21:00
» reagovat
znervóznit, rozčílit, rozčilovat
 
 
kontroverzní» vložit význam k pojmu "kontroverzní"
» vložit komentář k záznamu "kontroverzní"
 
kontroverzní annas* 01.05.2011 15:03
» reagovat
Význam slova najdete, když je vložíte vedle do Hledat ve slovníku.
Doplním podrobnější informace. Kontroverze (z lat. controversio, od contra-vertere, obrátit proti) znamená významnější a delší názorový spor, obvykle vedený na veřejnosti. Podobný význam má polemika.

Odtud označení kontroverzní, sporný, které nechce hodnotit; v moderní době ovšem právě kontroverzní názory a často i osoby přitahují pozornost a označení „kontroverzní“ tak může působit jako reklama.

 
 
strdí» vložit význam k pojmu "strdí"
» vložit komentář k záznamu "strdí"
 
strdí annas* 29.04.2011 07:54
» reagovat
Slovo strdí (zastarale také strď, stred, streď) je dnes již knižní výraz pro med, respektive plást medu. Slovo má patrně praevropské kořeny a vyskytuje se ve většině slovanských jazyků.
 
 
promisepromise slib, slibování. Prohlášení o splnění závazného záměru v budoucnosti ve vztahu k druhé osobě. Součástí slibu je obvykle stanovení lhůty k uskutečnění slibovaného závazku. » vložit význam k pojmu "promise"
» vložit komentář k záznamu "promise"
kvazihalucinace» vložit význam k pojmu "kvazihalucinace"
» vložit komentář k záznamu "kvazihalucinace"
 
kvazi halucinace annas* 25.04.2011 12:25
» reagovat
kvazi - ze tohoto slovníku - první část složených slov mající význam jakoby, připomínající, zdánlivý.
halucinace - opět význam z tohoto slovníku - vidina, přelud, blouznění

Spojte si dohrmoady - jakoby (připomínající, zdánlivé) vidiny, přeludy.
 
 
a latinsky» vložit význam k pojmu "a latinsky"
» vložit komentář k záznamu "a latinsky"
 
a annas* 25.04.2011 12:20
» reagovat
latinsky a = et
 
 
psíchavelké zrcadlo s nízkou skříňkou, součást starých ložnic» vložit význam k pojmu "psícha"
» vložit komentář k záznamu "psícha"
 
psícha neregistrovaný 22.04.2011 13:09
» reagovat
viz význam psýcha a komentář k němu, děkuji
 
 
šabat» vložit význam k pojmu "šabat"
» vložit komentář k záznamu "šabat"
 
šabat annas* 23.04.2011 09:31
» reagovat
Slovo je uvedené v tomto slovníku - zadejte si je do rubriky Hledat ve slovníku.
 
 
rčení» vložit význam k pojmu "rčení"
» vložit komentář k záznamu "rčení"
 
rčení, také úsloví neregistrovaný 19.04.2011 20:47
» reagovat
obrazná ustálená spojení slov, kdy původní význam nevnímáme doslova, ale jen obrazně
 
 
retailové» vložit význam k pojmu "retailové"
» vložit komentář k záznamu "retailové"
 
retailové bankovnictví neregistrovaný 19.04.2011 21:00
» reagovat
oblast služeb bankovních ústavů, která je především zaměřena na fyzické podnikající i nepodnikající osoby a malé a střední podniky
 
 
finanční derivátyporadíte? nechci odborně popsat, co jsou finanční deriváty, to jsem se dočetla např. na wikipedii, spíše by mě zajímalo vysvětlení pro laika nebo jak fungují prakticky.» vložit význam k pojmu "finanční deriváty"
» vložit komentář k záznamu "finanční deriváty"
substilní» vložit význam k pojmu "substilní"
» vložit komentář k záznamu "substilní"
 
substilní Karel Kubelka* 22.07.2011 07:51
» reagovat
Zřejmě chybný tvar slova: subtilní
 
 
popasovat» vložit význam k pojmu "popasovat"
» vložit komentář k záznamu "popasovat"
 
Popasovat annas* 23.04.2011 09:40
» reagovat
Zadejte si soovo pasovat do stránce do HLedat ve slovníku a najdete všechny významy.
 
 
SOCIOPAT» vložit význam k pojmu "SOCIOPAT"
» vložit komentář k záznamu "SOCIOPAT"
 
sociopatie neregistrovaný 19.04.2011 20:50
» reagovat
chorobný, nenormální vztah k sociálnímu prostředí
 
 
headhunter» vložit význam k pojmu "headhunter"
» vložit komentář k záznamu "headhunter"