Pojem ateizmus

Slovo:

ateizmus, ateismus


Význam:

• popírání boha nebo božstev

• neznabožství, bezbožnost

Knihy

Soumrak ateizmu -- autor: Král Miloslav
Duch ateismu (svazek 7) -- autor: Comte-Sponville André
Svět bez boha - Ateismus jako druh náboženské zkušenosti -- autor: Halík Tomáš, Grün Anselm
Sartrův ateismus -- autor: Feigl Marek
Křesťanství a ateismus úplně jinak -- autor: D´Souza Dinesh

Komentáře ke slovu ateizmus, ateismus


 
» přidat nový komentář

Arheista - atheismus neregistrovaný 10.07.2021 09:25
» reagovat
Nelze chápat jako bezverectvi a vůbec už v souvislosti negace jaké koli viry. Je to normální jev postupu k vyšší vzdělanosti a studiu. Je to v podstatě ignorace nabozestvi a druh názoru a volné přijímání všech fungujících filosofii a jejich využití k posunu k lepšímu poznání života a posun k neomezenéu bádání! Náboženství vznikla jako politické nástroje změny otrokarske společnoti ve feudalismus.
Mnohem starší a fungujici víry byly druidske a vycházely z přírody a přírodních zákonu které funguguji do dnes. Náboženství která mají v základě paralelní vývoj jsou judaismus křesťanství a islám. Víra v jednoho boha zjednodusujici a zotrocujici lidskou inteligenci. Atheiste jsou volne smýšlející tolerantni otevření všemu co je použitelné ke zlepšení kvality života. Nelze smesovat filosofie a víru a nabozestvi!!!! Jsou to 3 různé pojmy!!!! Atheistaa má na výběr v co bude věřit. Rozhodně to není člověk který nemá víru. Náboženství deformuji víru!!! Atheismus je otevřené vnímání universální moznost v různé víry!!
 
Ateisté většinou neví, že jsou ateisté, žiji SVŮJ život neregistrovaný 28.01.2021 19:55
» reagovat
Náboženství je víra v pověry, v zázraky, v nadpřirozeno nebo víra v nějaké Bohy. Stačí jedna z těchto podmínek, aby byla splněna, a jedná se o náboženství.
Buddhisté nemají Boha, věří v přírodu, kosmos a soužití v mnohovesmírem, kdy změnou vesmíru se mohou převtělovat a budou žít v souladu se svatými zásadami světce Buddhy.
Komunismus je rovněž náboženství. Je to víra v nebe, kdy komunismus nemůže být nikdy nastolen. Nekonečně existující socialismus jako přechodné období budování komunismu, kdy vládnoucí komunistická církev (strana) si zajišťuje blahobyt pro své atraktivní manželky a své komunistické církevní potomstvo.
Opak toho všeho je ATEISMUS. Zde je definice:
Ateismus (z řeckého α, a záporná předpona + θέος, theos bůh), bezbožnost, odmítání pověr, zázraků, nadpřirozena, mimo prostorových božstev i modlářských božstev, život bez Boha či bohů, se obvykle chápe v širokém smyslu jako absence víry v Boha či duchovní bytosti nemateriální, nadpřirozené, zázračné, nesvětské povahy či podstaty.

Může také znamenat výslovné popření Boha nebo odmítání náboženství a nadprirozena, a to od neuznání pasivního, tolerantního až po aktivní nebo bojovné čili antiteismus. Pak se často vymezuje proti určité, v dané kultuře převládající představě Boha a proti určité formě náboženství. Může proto mít jiný obsah v prostředí kultovního náboženství „pohanských“ společností než v prostředí monoteistických náboženství s jejich více méně zvnitřněným a osobním vztahem k jedinému Bohu.

Každé náboženství nutí své věřící, aby svou náboženskou víru posilovali, ať řízeně nebo přirozeně komunitním soupeřením. Proto každé náboženství může přerůst ve fanatismus.
Důkazem je poprava Giordana Bruna, kdy sbor tehdy vládnoucích papeženců (církev měla v rukou politickou a vojenskou moc) popravila Giordana Bruna díky účlovému ekumenickému překladu Bible, kdy se Bible dle potřeby může přeložit na tisíc způsobů. Překlad zněl: "Země zůstává a Slunce vychází a zapadá". Fatální důsledky to mělo, upálili člověka.
 
  neregistrovaný 02.09.2015 15:02
» reagovat
Ateista je člověk, který ateismu nevěří, nebude se přeci snižovat na úroveň věřících.
 
  neregistrovaný 02.09.2015 14:44
» reagovat
text...zamilovanost je opravdu chemická reakce probíhající v mozku, vytváří se při ní hormony štěstí a blaha.. a láska, je fyzickej stav po tomto "zdrogování" které se sem tam ve vztahu ještě objeví. v podstatě je to taková droga, která není proti ničemu.,,,,,,,,,,,,,,stavíš koně za vůz, kdo nebo co a proč ty chemické reakce štěstí a blaha spouští, paradoxem je, že nakonec všechny ty pocity probíhají v mozku.
 
Osviceni neregistrovaný 09.03.2015 20:46
» reagovat
Diky předchozím prispevkum se stavam opravdovym ateistou. Diky!
 
... neregistrovaný 10.12.2014 15:58
» reagovat
Srovnávat víru v "něco" s chemickou reakcí může jen absolutní omezenec.

Ateista v pravém slova smyslu nejsem, protože nikdo v dnešním světě nedokáže objektivně vysvětlit dost věcí na to, aby se mohlo pochybovat. Ne o ideích, kterými se tisíce let ovladaly a ještě dodnes ovládají masy, ale o silách, které ještě neznáme, které jsou Bohům přisuzovány, tak jako to bylo, je a bude ještě hodně dlouho. Protože přes veškeré výdobytky doby, člověk se chce nechat ovládat a něčemu věřit potřebuje - je to pohodlný, stejně tak, ako bylo pohodlný věřit tomu, že země je placka, protože to byla obecně uznávaná "pravda"

Jdu se nudit jinam :D
 
Nadpřirozeno? neregistrovaný 29.09.2009 08:32
» reagovat
Věřit v nadpřirozeno v 21. století ?Lidé věří v něco co není, a co plodí celá tisiciletí jen nenávist a války nezi kultůrami různých národů. Lze přirovnat k rasismu.
 
Ateista - bezvěrec hogofogo 17.04.2006 08:43
» reagovat
No já chápu ateistu jako protiklad k věřícímu, tudíž člověka, který je ochoten pochybovat, pochybujícího o dogmatech víry, o dogmatech ideologií a pochybující o úplnosti "současného" poznání.
 
> ? neregistrovaný 23.08.2008 17:04
» reagovat
  ochoten pochybovat? pochybovat o cem? jsem taky ateista, prece nebudu slepe verit v neco protoze nekdo rikal nebo nekdo psal... verim tomu co vidim
   
>> K zamyšlení paty001 19.06.2010 14:10
» reagovat
   "Kde končí věda, začíná víra!" ( A.Einstein)
Reakce na minulý příspěvek : V tom je přeci podstata - síla víry.Bylo by opravdu velmi snadné začít "věřit" poté, co bych Boha uviděl.To by bylo vskutku prostě jednoduché.Ale pozor - lidé v době minulé již ztělesněného Boha spatřit přeci mohli - v osobě Ježíše Krista.K zamyšlení zde uvedu samotné počítání lidského času.Bylo mnoho "světových osob" v dějinách, kteří si přivlastňovali celý svět, ale po žádné této "pozemské" osobě se počítání času nepřerušilo - opak u Ježíše.Rozlišujeme přeci období B.C. = before(před)Christem.
    
>> .... neregistrovaný 25.10.2010 18:54
» reagovat
   pocitam ze tedy neverite ani v lasku protoze tu taky jeste nikdy nikdo nevidel a to je co vy tak potrebujete videt mit hmatatelny dukaz... co vam dava tu viru ze existuje ? nebo verite ze kdyz se clovek zamiluje je to jen uspesna chemicka reakce nejakych 2 latek mezi organismy to by me potom zajimalo co probyha za dej pri rozvadeni asi odpareni nebo rozklad :D nebudte smesny ne vsechno se da dokazat a presto v to verime myslim ze uz automaticky a ja pevne verim a doufam ze za nejaky cas vira v boha a nadprirozeno bude tak automaticka jako je napr. laska :)
    
>>> láska neregistrovaný 29.01.2012 11:35
» reagovat
    nevím jak to souvisí s ateismem, ale je rozdíl mezi láskou a zamilovaností. zamilovanost je opravdu chemická reakce probíhající v mozku, vytváří se při ní hormony štěstí a blaha.. a láska, je fyzickej stav po tomto "zdrogování" které se sem tam ve vztahu ještě objeví. v podstatě je to taková droga, která není proti ničemu.
     Navigace

předchozí slovo: » ateista, atheista
následující slovo: » atelektáza plic
slovo se nachází na stránce: A:121
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2023  --  ABZ.cz