Pojem čingischán

Slovo:

čingischán


Význam:

krutovládce,krutý dobyvatelNěkterá související slova

džingischánKnihy

Velká cesta kilem za Čingischánem -- autor: Urban Daniel, Urbanová Jana
Vládci luku -- autor: Iggulden Conn
Mongolsko -- autor: Schwarz Michal
Křížové výpravy -- autor: Bridge Antony

Komentáře ke slovu čingischán


 
» přidat nový komentář

Krutovládce??? Manibazar Chinbat 28.09.2007 22:27
» reagovat
Téměř každá stránka našeho světa - hranice, politické filosofie, technika, vedení války, obchod, oblékání, umění, literatura, jazyk i hudba - nese nesmazatelně znak Čingis Chána a jeho Mongolské říše. Tato kniha obsahuje překvapivý pravdivý příběh o tom, jak jediný výjimečný muž z odlehlého kouta světa stvořil říši, která svět uvedla do moderní doby.
V temné éře náboženství a válečnictví ve 12.století, kdy křesťane nasazovali svojí víru muslimům, Čingis chán ustanovil zákon práva o nedotčenosti knězů ve všech zemích, které byly obsazené mongolským vojskem a osvobodil je od všech daní. Začal spravovat a obnovovat města a jeho hospodářství v obsazených územích. V jeho zemí v Mongolsku vládla naprostá náboženská tolerantnost a v hlavním městě Karakorum (pozn. ne dnešní Karakorum ve střední Asií) zastupovaly všechny tehdy známé náboženství. Bylo jim zakázané pohrdat se a kritizovat navzájem. Ale naopak, často samotný chán organizoval mezi nimi vřelé náboženské diskuse.
Chránil tehdejší tepnu mezinárodního obchodu, tzv. Hedvábní cestu z Číny přes Mongolsko, Střední Asií, Blízký východ až do Benátek a naopak. Nikdy před ním hedvábní cesta nebyla tak bezpečná. Rozmach evropské kultury až k renesancí je (tehdy Čína, Indie, Persie a arabský svět byl vyspělejší než evropské) úzce spjat s touto skutečnosti (střelný prach, tisk, kompas, papírové peníze, hrací karty, nudle, nové taktiky válečnictví, diplomatická imunita, mezinárodní soudnictví, norma mezinárodních styků atd.).
Hedvábní cesta byla tak důležitou záležitosti pro evropský kontinent, že pro navazování nového kontaktu s Mongolskou říší v Číně nechal vyslat mořeplavce Krištofa Kolumba Španělská královna, protože kontakty orientu s evropou byly dlouho přerušené černým morem v evropě. Ale místo toho objevil novou zemí, Ameriku. Myslel, že je to Indie. Ale byli to indiáni.
V totalitním režimu včetně samotného mongolska se nesmělo hovořit o Čingis chánovi kladně. Kvůli nuceným názorům sovětských historiků jsme měli negativní představu o něm. (přece rusové byli utlačováni mongolskou impérií-Zlatou hordou 200 let). Na západním světě na rozdíl od postkomunistických zemí byl Čingis chán rehabilitován pro jeho zásluhu pro světový pokrok. Perští i čínští kronikáři psali o jeho říši jako Zlatou érou přesto, že byli podrobení mongolským impériem.
Jeho říše rozprostírala od Tichého oceánu až ke Středozemnímu moři, od Sibiře k Indonéským ostrovům a egyptským mamlukům. Byli podrobení bezpočet národů a národnosti ve Střední a Jižní Asií, Persií, Arabií a na Blízkém Východě, mimo jiné také europské království (až po Polsku, Morávií, Maďarsku a Balkánském poloostrovu).
V roce 2000 časopisem TIME byl Čingis chán vyhlášen Člověkem tisíciletí.


 Navigace

předchozí slovo: » činely
následující slovo: » činitel
slovo se nachází na stránce: C:33
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2023  --  ABZ.cz