Pojem egregor

Slovo:

egregor


Upozornění:
vložil uživatel Luminon a ověřil editor

Význam:

z řeckého slova, ἐγρήγοροι (egrḗgoroi), což znamená "pozorovatele", kolektivní skupinová mysl

Komentáře ke slovu egregor


 
» přidat nový komentář

  neregistrovaný 01.09.2021 13:50
» reagovat
omlouvám se za dvojí vložení, jsem tu poprvé :-)
 
  neregistrovaný 29.03.2018 11:41
» reagovat
ad - patent na pravdu má jedině věda,

"Pravda" je pojem filosofický a teologický, ne vědecký, o pravdě se vedou spory na poli filosoficko-náboženském. Věda nehledá pravdu, ale poznatky.
 
nepřesný význam Janka959 10.08.2016 18:07
» reagovat
Egregor není žádný pozorovatel, pokud je mi známo. Výraz je často používán v magii nebo esoterních naukách. Dle těchto může mít egregor dvě formy: emocionální a myšlenkovou. Vzniká jako emocionální nebo myšlenková emanace lidské mysli a představuje energetický útvar, do kterého byl vložen příslušný záměr. Tento útvar pak je schopen samostatné existence a má tendenci přitahovat podobné myšlenky nebo lidi smýšlející podobným způsobem. Tím se časem posiluje a může zpětně ovlivňovat původce těchto emanací. Egregory jsou vlastně nehmotným vyjádřením emocionálního a myšlenkového světa jednotlivých lidí, nebo skupin. Dá se říct, že všechny možné skupiny vytvářejí a posilují své vlastní egregory, např. sportovní kluby, školy, náboženství, národy, apod.
 
>   neregistrovaný 08.03.2017 13:59
» reagovat
  Tahle interpretace je poměrně moderní a chybná. Do esoterních věd ji vnesl Eliphas Lévi, který slovo nesprávně používal a odvozoval od chybné latinské etymologie. Jinak se odvozuje od řeckého egeiro (být bdělý, vzbudit se, ale i pozorovat) a překládá se jako pozorovatel nebo v tomto kontextu ještě přesněji jako strážce. Tak je doloženo už v řeckých zlomcích původně aramejské 1. knihy Henochovy, což je až nějaké 3. stol. PNL...
   
>>   neregistrovaný 12.04.2017 14:51
» reagovat
   To by dávalo smysl, ale to nevylučuje předchozí příspěvek. Pozorovatel, strážce sama sebe, jsoucí sám o sobě, egregor.
Docela odvaha posuzovat co je správné a co chybné. Ty máš nějaký patent na pravdu?
    
>>>   neregistrovaný 02.05.2017 21:40
» reagovat
    Ano, pravdou je, že v případě jazyků se opakovaná chyba stává pravdou, ale to neznamená, že to díky chybě nevzniklo, patent na pravdu má jedině věda, ovšem právo posuzovat správné a chybné má každý svéprávný člověk (a i v tom se může mýlit, chybovat je lidské), bez možnosti a schopnosti posuzovat bysme nedosáhli zhola ničeho, nemohla by existovat kounikace, poněkud absurdní poznámka imho. Kdo ste vy, že posuzujete, kdo může posuzovat a kdo ne? Máte nějaký patent na možnost posuzovat?
     
>>>>   neregistrovaný 07.05.2017 10:29
» reagovat
     v podstatě již vám tady vznikla komunikace o myšlení a posuzování.Máte nebo nemáte egregor posuzování ačkoli je protipólný ten samý v rámci kolektivního myšlení? z mého náhledu(mého ega ) ano
      
>>>> Věda Skácel Petr 10.10.2017 22:25
» reagovat
     Podle současně žijících moudrých (např. prof. Foučková - http://www.martafouckova.cz/) věda přináší jen vysvětlení pojmů, nikoliv jejich pochopení. Příklad:
Věda vysvětluje, že fotosyntézou v rostlině (např. bodlák) z vody, Slunce, vzduchu, půdy vznikají cukr, škrob, bílkoviny, aj. Ale vědci, potažmo věda nechápe, jak se v "obyčejném" bodláku z uvedených přísad vytvoří základní cukr, atd.
A pro pravdu platí tohle: "Nikdy nemůžeme pravdu vyslovit, ale vždy jen mínit nejméně jednu ze dvou možností, která se pravdě podobá." > sv.Tomáš Akvinský.
      
>>>>>   neregistrovaný 01.09.2021 13:48
» reagovat
      Krásné a výstižné. Výše předchozím diskutujícím bych doporučila trochu více pokory a trochu méně jistoty ve schopnost vědy zjistit pravdu. Stále více se ukazuje, že možnosti moderní vědy jsou dosti omezené. H.H.
       
>>>>>   neregistrovaný 01.09.2021 13:48
» reagovat
      Krásné a výstižné. Výše předchozím diskutujícím bych doporučila trochu více pokory a trochu méně jistoty ve schopnost vědy zjistit pravdu. Stále více se ukazuje, že možnosti moderní vědy jsou dosti omezené. H.H.
       
>>>>> ... fotosyntéza neregistrovaný 14.02.2022 13:11
» reagovat
      No, tak akurát fotosyntéza nie je celkom dobrý príklad... tam veda vie aj veľmi presne vysvetliť ako sa to udeje. Či išlo skôr o to že nevieme čo to celé ženie "zozadu", prečo to ten bodliak robí, skadiaľ berie motiváciu žiť?
       


Knihy

Navigace

předchozí slovo: » egotropní
následující slovo: » egreta
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:782
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2022  --  ABZ.cz