Pojem eskapáda

Slovo:

eskapáda


Význam:

• uprchnutí, úprk

• nerozvážný čin

• špatný skok jezdeckého koněGenerovaný, orientační výčet dalších tvarů tohoto slova

Knihy

Skřítek - Cesta do tmy -- autor: Leikas Antti
Družina mrtvého -- autor: Korněv Pavel
Dáma v modrém -- autor: Horáková Naďa
Houdiniho kouzelnické hlavolamy -- autor: Dedolupos Tim
Chata ve Švýcarsku -- autor: Caplinová Julie

Komentáře ke slovu eskapáda


 
» přidat nový komentář

  neregistrovaný 04.12.2019 14:27
» reagovat
Nemyslím, že únik a dobrodružný, nerozvážný čin mají opačný význam. Pokud to bereme jako únik z konvenčního života, únik od běžného stereotypu, od odpovědnosti, pak je to skoro totéž. V tomto významu to také slýchám nejčastěji - milostné eskapády, nekonvenční chování, neuvážené činy, životní kotrmelce, vrhání se do hry s nejasným koncem apod.
 
escapade neregistrovaný 28.10.2017 13:38
» reagovat
Slovo eskapáda pochází z francouštiny a přeneseně znamená něco jako únik, nebo útěk. "Escapade" se však také používá v angličtině a může znamenat něco jako dobrodružná cesta, dobrodružný nebo odvážný čin nebo kousek, který byl proveden v minulosti a nyní pro nás může být úsměvný. Při použití v češtině toto slovo také tak vnímám.
 
  neregistrovaný 05.09.2017 05:15
» reagovat
Já tedy nevím, školy nemám, ale úprk a nerozvážný čin mi připadají v určitém smyslu skoro jako protiklady. Něco jako suchá voda.
 
> Každej sme nějakej neregistrovaný 03.10.2018 18:21
» reagovat
  Je neuvěřitelné, jak i rodilí mluvčí jsou ochuzeni o cit pro rodný jazyk, ale všichni nemáme třeba huddební sluch. Eskapáda je cizí slovo, takže jsem se moc netrefil. Já to slovo cítím jako výstřelek, nelogický a nerozumný čin poškozující dobrou pověst jeho autora...
   
Co je a co není "eskapáda". neregistrovaný 22.01.2013 00:28
» reagovat
No eskapáda ve smyslu "úprku", nebo "nerozvážného činu" o ožalství ani nemluvě, to snad ani nemůže být míněno vážně. Běžně je chápána coby účelová expresivní ekvilibristika slovního projevu, provokující k žádoucí odezvě. Např. může jít slovní souboje právních zástupců protistran před soudem, nebo i expresivní slovní projevy jevištních postav, vyvolávajících tu souznění, jindy nenávist a ondy zase salvy smíchu.
 
eskapáda neregistrovaný 23.01.2012 11:52
» reagovat
dobrý den,bylo mi sděleno že slovo eskapáda,může mít i další význam,který jsem tu bohužel nenalezla. podle mého kamaráda se tímto výrazem označuje vožrání (jinými slovy silné omámení alkoholem)mými slovy 'do sr**ek'(tzv. do exkrementů), chtěla bych se vás tedy zeptat, na váš názor a případné přidání tohoto významu do vašeho slovníku. děkuji
 
> Eskapády opilců neregistrovaný 29.01.2012 03:55
» reagovat
  Dobrý den, nejsem z redakce, ale dovolím si vyslovit vlastní názor. Ve Vámi přímo jmenovaném užití jsem se slovem doposud nesetkal a ani mi to nezní příliš pravděpodobně. Chápal bych jeho užití pro popsání jakýchsi "průvodních jevů" opileckého stavu, které by jistě a zcela po právu bylo mnohdy možné označit za eskapády, ústřední interpretaci bych ale viděl ve zde jmenovaném významu bláznivých, neuvážených činů, nikoliv opileckém stavu jako takovém. Samozřejmě, že v přeneseném významu pak lze vnímat otázku "Co jsi to zase včera vyváděl za eskapády?" spíše za výčitku ve smyslu "Ty jsi byl včera zase pěkně namol!", přímý vztah mezi slovem eskapáda a opilectví však nevidím.
   
>   neregistrovaný 05.02.2015 17:09
» reagovat
  Tak to je přesně ta vhodná definice. Nechme to tu pro další generace. Tvůj kamarád by zasloužil čestné uznání...
   Navigace

předchozí slovo: » eskamotér
následující slovo: » eskapismus, eskapizmus
slovo se nachází na stránce: E:51
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2023  --  ABZ.cz