Pojem homeless

Slovo:

homeless

Výslovnost:
houmles

Význam:

bezdomovec, tulák, obv. městskýNěkterá související slova

apatriditasKnihy

Homeless Guide -- autor: Havlík Antonín
The Hades Factor -- autor: Ludlum Robert
PEAR Level 4: The Street Lawyer Bk/Multi-ROM Pack -- autor: Grisham John
Snowdrops -- autor: Miller A. D.

Komentáře ke slovu homeless


 
» přidat nový komentář

Mezinárodní právo neregistrovaný - avarto 07.01.2006 13:16
» reagovat
Lidé, kterým se v Česku spílá do " bezdomovců" de jure neexistují. V mezinárodním právu se pojmem bezdomovec /homeless/ označuje cizinec, žijící na příslušném území bez povolení úřadů a bez státní příslušnosti /apatriditas/. Člověka, postrádajícího domov bychom měli nazývat „občan bez přístřeší“ nebo „občan společensky nepřizpůsobený“. To se nelíbí právníkům, proto i nadále raději "bezdomovec ".

Bezdomoveckou scénu lze rozdělit zhruba do tří skupin:

Zjevní / manifestní / bezdomovci – osoby žijící na ulicích, po nádražích, vyhledávají ubytování v noclehárnách a azylových domech.

Skrytí / okultní / bezdomovci – lidé bez přístřeší, kteří se z nějakého jen jim známého důvodu neobracejí na veřejné či charitativní služby. Bydlí ve squatech, přespávají ve sklepích, domech určených k demolici, ve starých automobilech, kontejnerech, ve stanech, v kanálech, v lesích, v nejlepším případě přespávají u důvěřivých známých.

Potenciální bezdomovci – osoby, jejichž potřeby jsou úřadům i veřejnosti neznámé, zhusta jejich „bezdomovectví“ nechápou ani vlastní příbuzní. Žijí v nejistých podmínkách nájemních bytů, zdravotně závadných, v domech určených k asanaci či k demolici, v bytech provizorních, zchátralých a často přelidněných nebo v holobytech .

Příčiny bezdomovectví jsou velmi rozličné : ztráta zaměstnání či bydlení, nízká úroveň životního minima, nedostatek cenově dostupného bydlení, zadluženost, rozvod či rozpad rodiny, rozchod partnerů žijících spolu „na hromádce“, otřesné rodinné podmínky /týrané či sexuálně zneužívané ženy nebo děti, ženy či děti alkoholiků…/, psychické a citové zhroucení, odchod z dětských domovů, propuštění z vězení, smrt někoho blízkého, osamělost, nesamostatnost, stáří, dlouhé čekací doby na umístění v domově důchodců, mentální retardace, fyzická či psychická choroba, alkoholismus, drogy, hráčství či jiná závislost.
 Navigace

předchozí slovo: » home staging (angl.)
následující slovo: » homeless individual (angl.)
slovo se nachází na stránce: H:40
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2022  --  ABZ.cz