Pojem hyperinflace

Slovo:

hyperinflace


Význam:

rychlá inflaceGenerovaný, orientační výčet dalších tvarů tohoto slovaNěkterá související slova

hyperkapnie permisivní

Komentáře ke slovu hyperinflace


 
» přidat nový komentář

hyperinflace neregistrovaný 06.11.2008 15:56
» reagovat
Do roku 1923 bylo natištěno 496 trilionů marek, v roce 1923 stála poštovní známka dopisní 23 miliard marek a v r. 1913 byla hodnota hypotéčních úvěrů v Německu 10 mld. USD přepočteno na marku, což byla po 10 letech v markách hodnota 1 centu. V Maďarsku v 2 sv. válce hyperinflace 4,19 trilionu procent, Jugoslavie 1994 5000 bilionu procent, Zimbabwe taktéž hyperinflace. Někdy má holt hajzl papír větší hodnotu, než nejvyšší miliardové bankovky.
 
hyperinflace a E. M. Remarque neregistrovaný 15.10.2008 18:41
» reagovat
Dodávku žuly, kterou chceme z Riesenfelda vyrazit, nemůžeme ovšem zaplatit předem. Tolik peněz nemáme nikdy pohromadě a bylo by šílenství ukládat je v bance, protože by se rozplynuly jako sníh v červnu. Chceme proto dát Riesenfeldovi směnku splatnou za tři měsíce. To znamená, že chceme nakoupit skoro zadarmo.
Riesenfeld z toho přirozeně nemůže mít škodu. Tenhle žralok v moři lidských slzí chce vydělávat jako každý počestný obchodník. Musí proto směnku diskontovat v naší bance týž den, kdy ji od nás dostane. Banka rozhodne, zda si Riesenfeld i my zasloužíme příslušný úvěr, strhne si několik procent srážky a směnku vyplatí. Procenta srážky Riesenfeldovi ihned vrátíme. Tak dostane za dodávku celou částku, jako bychom mu zaplatili předem. Ale ani banka neutrpí škodu. Ihned předá směnku Říšské bance, a ta ji vyplatí, jako ji naše banka vyplatila Riesenfeldovi. Teprve v Říšské bance zůstane směnka ležet až do dne splatnosti, kdy ji banka předloží k zaplacení. Je jasné, jakou má pak ještě hodnotu.
Tohle všechno známe teprve od roku 1922. Do té doby jsme pracovali jako Jindřich Kroll a málem jsme udělali bankrot. Když jsme vyprodali skoro celý sklad, s úžasem jsme zjistili, že za to máme jen bezcenné bankovní konto a několik kufrů bankovek, které se nehodily ani k tomu, abychom si jimi vytapetovali kvartýr. Napřed jsme se snažili co nejrychleji prodávat a nakupovat, ale inflace nás vždycky snadno předěhla. Trvalo moc dlouho, než jsme dostali za pomníky zaplaceno, a mezitím klesly peníze tak rychle, že i ten nejlepší prodej byl ztrátový. Mohli jsme se udržet nad vodou teprve tehdy, když jsme začali platit směnkami. Ani teď nevyděláváme žádné velké peníze, ale na živobytí to stačí. Protože se v Německu tímto způsobem financuje každý podnik, musí přirozeně Říšská banka tisknout pořád nové a nové peníze a kurs proto klesá čím dál rychleji. Vládě to zřejmě také vyhovuje, protože se tak zbavuje všech vnitřních dluhů. Tato politika žene do záhuby lidi, kteří nemohou kupovat na směnky, ty, co mají nějaký ten majeteček a musí ho prodat, vlastníky malých obchodů, dělníky , důchodce, kteří vidí, jak se jejich vklady a bankovní pohledávky rozplývají jako sníh, a zřízence a úředníky, kteří živoří od jednoho platu k druhému, a přitom si nemohou dovolit ani pár nových bot. A vydělává-li někdo, pak to jsou šmelináři, vládci nad směnkami a cizinci, kteří si mohou koupit za pár dolarů, korun nebo zlotých, co chtějí, a velcí podnikatelé a burzovní spekulanti, jimž roste majetek a akcice jako houby po dešti. Ti mají všecko skoro zadarmo. Je to velký výprodej střádalů, počestných příjmů a slušnosti. Ze všech stran se slétají supové a hladce z toho vyklouzne jen ten, kdo může dělat dluhy. Neboť ty mizí samy od sebe.

(Erich Maria Remarque: Černý obelisk)
 
Hyperinflace neregistrovaný 13.05.2007 11:15
» reagovat
cenová hladina roste rychleji než nadměrná emise peněz
 


Knihy
  Nádhera života Nádhera života
autor: Kumpfmüller Michael
IkonaIkona
autor: Forsyth Frederick
KřížovkyKřížovky
autor:

Navigace

předchozí slovo: » Hypericum perforatum
následující slovo: » hyperinhibovaný
slovo se nachází na stránce: H:61
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2021  --  ABZ.cz