Pojem kenkarta

Slovo:

kenkarta


Význam:

průkaz totožnosti za nacistické okupace

Komentáře ke slovu kenkarta


 
» přidat nový komentář

Kenkarta aneb totalita jako síla zvyku Jaroslav Suk 04.12.2007 19:38
» reagovat
MOŽNOST prokazovat svou totožnost a POVINNOST vlastnit průkaz a na požádání se podrobit perlustraci jsou dvě různé věci. Je tu propastný rozdíl mezi svobodou a totalitou.
Kenkarta neboli die Kennkarte k nám přišla s německou okupací. A zůstala – po malé časové mezeře - až dodnes jako občanský průkaz. Bez identifikačních papírů nejste nikdo.

Když mě poprvé zatkli, v podchodu na Václavském náměstí, kde jsem rozhazoval letáky, v únoru roku 1969, udělali to jednoduše. „Ukažte občanku“, ukázal jsem ji, policajt si ji zastrčil do kapsy – a měl mě.
Kdežto když jsem přišel do Švédska, zjistil jsem, že nikdo žádné dokumenty nosit nemusí a nikdo je po nikom ani nechce. Jen v bance pro potvrzení totožnosti nebo při vyzvednutí doporučeného dopisu. Tedy: prokazujete se pro své potřeby, nikoli pro potřeby policie. Snad jen při dopravní kontrole, kdy ovšem řidičák slouží především jako potvrzení řidičské způsobilosti. Dokonce když tlumočím nějakému ruskému čekateli na azyl, který ukradl pár drobností v samoobsluze, stačí vyšetřovatelům, když ten člověk prohlásí, kdo je. Dá se to samozřejmě ověřit jinak.
Ano, za první republiky byly také všeobecné občanské legitimace. Podle vládního nařízení č. 481/1919 Sb. mohl každý občan žádat, aby mu byla vydána všeobecná občanská legitimace, jež sloužila k vnitrostátnímu prokazování totožnosti. Dnešní občanské průkazy u nás byly zavedeny zákonem č. 198/1948 Sb. ze dne 19. července 1948, o občanských průkazech. Ale teprve až vládní nařízení č. 61/1953 Sb., o občanských průkazech nařizuje povinnost od 15 let vlastnit občanský průkaz. Další právní úpravy v roce 1957 a v letech 1999, 2001, 2002 a 2004 nepřinášejí podstatné změny. Především v tom, že každý před dovršením 15 musí požádat o vystavení OP. Před vypršením platnosti OP musí občan požádat o vystavení nového občanského průkazu. Nesplní-li tuto povinnost, dostane správní pokutu. Když nedokáže průkazem potvrdit svou totožnost, musí se podrobit různým policejním úkonům.
Otvírá to široké pole pro otravování občanů, což je též, je-li to různým protivným sluhům moci záhodno, také široce využíváno.
Menšinoví obyvatelé Ruska si oddechli, když byly zrušeny rubriky „vnitřního pasu“ o náboženství a národnosti, kdežto ruští šovinisti usilují o návrat rubrik. Obyvatelé Kazachstánu už ani nevnímají, že požadavek cestovního povolení na cestu za do jiného města, je zásahem do osobní svobody. A že jejich strach, z odhalení, že přespí na místě, kde nejsou hlášeni, je projevem typické totalitní tendence všechny a všechno registrovat a zakazovat, případně milostivě povolovat, protože nic jiného neznají, už dlouho nic jiného nezažili a neviděli. Zdá se mi, že i u nás byla totalita tak dlouho, že ani nevidíme škodlivost povinností spojených s občanskými průkazy.
 


Knihy
  Zapomenutá slova Zapomenutá slova
autor: Suk Jaroslav
ŽivotŽivot
autor: Richards Keith
Jak překonat hazardJak překonat hazard
autor: Nešpor Karel
VědaVěda
autor: Hart-Davis Adam

Navigace

předchozí slovo: » kenel
následující slovo: » kenodoxia
slovo se nachází na stránce: K:41
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2021  --  ABZ.cz