Pojem kurativa

Slovo:

kurativa


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

běžná léčebná péčeNěkterá související slova

kurativní

Komentáře ke slovu kurativa


 
» přidat nový komentář

Trošku bych upřesnil ... neregistrovaný 05.09.2017 14:42
» reagovat
Myslím, že výklad "běžná léčebná péče" není dostatečný. Nejsem lingvista a tudíž vám nepodám etymologický rozbor; také nevylučuji, že vnímání pojmu mohlo doznat určitého významového posunu v čase. Nicméně bych terminus rozvedl poněkud šířeji, asi takto:

V dnešním (medicínském) chápání bych kurativu popsal jako léčbu, kladoucí si primárně za cíl vyléčení nemoci (za předpokladu, že to je možné, a že onemocnění je léčitelné). Odtud také laické (vy)kurýrovat = vyléčit.

Protikladem pak je léčba paliativní, která si klade za cíl "pouze" zmírňování příznaků, při vědomí, že trvalé vyléčení možné není; typicky (ale rozhodně nejen) u pokročilých nádorových onemocnění. (Slovo "pouze" je v uvozovkách plným právem, neboť např. tlumení nádorové bolesti rozhodně je velmi důležitou součástí péče o pacienta, neboť stále běží o co nejlepší ještě dosažitelnou kvalitu života v jeho závěru).

Další (per exclusionem), co není kurativou, je například prevence. Neboť např. preventivní vyšetření necílí (alespoň ne bezprostředně) na léčbu, nýbrž na včasnou diagnostiku onemocnění (=sekundární prevence). A např. očkování si typicky klade za cíl, aby onemocnění pokud možno vůbec nevzniklo (=prevence primární).
 


Knihy

Navigace

předchozí slovo: » kuratela
následující slovo: » kurativní
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:1699
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2022  --  ABZ.cz