Pojem ostrakizace

Slovo:

ostrakizace


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

vylučování, vypovězení ze skupiny, do které člověk dosud patřil, viz též ostrakismus

Komentáře ke slovu ostrakizace


 
» přidat nový komentář

  neregistrovaný 22.10.2020 23:28
» reagovat
Ostrakizace je určitý bojkot člověka jeho okolím, protože např. zastává nějaký obecně nepřijatelný názor. Může jít ale i o pokrytectví ostatních, kdy např. toho člověka "kamenují" za to, že řekl něco, co si oni sami myslí, ale nemají odvahu to říct veřejně.
 
nesprávná definice neregistrovaný 26.03.2013 10:43
» reagovat
uvedená definice neobsahuje hlavní význam pojmu a zdůrazňuje pouze jeho vágní a okrajový význam přenesený do současnosti. Ostrakizace je důležítý nastroj přímé demokracie,podobně jako referendum.Je účinná proti zneužívání moci jednotlivci ,buď volenými nebo samozvanými.Mnohé současné politické strany mají ve svem programu odvolání politiků, což je v podstatě ostrakizace jinými prostředky.
Většinou se ostrakizace zaměňuje s diskriminací, event. s xenofobii.
 
> Info pro prudila... neregistrovaný 01.10.2013 20:17
» reagovat
  To, o čem mluvíš, je ostrakismus. Nepleť si pojmy.
   
> definice je v poradku neregistrovaný 28.01.2018 00:04
» reagovat
  Definice popisuje vyznam slova tak, jak se dnes pouziva. Je tedy v poradku.
Pokud chcete puvodni vyznam, tak pri ostrakismu slo porad o vylouceni ze spolecnosti.
Tak tedy vas nastroj prime demokracie v praxi: Pokud se vetsina lidi shodne, ze jste čumák, a ze byste mel tahnout do pice, tak musite tahnout do pice. Je jedno, jestli vam krivdi a vy čumák nejste.
   
Re neregistrovaný 05.10.2012 19:51
» reagovat
K tomu předchozímu příspěvku. Neukazuje a nedokazuje vůbec nic. J je špatným příkladem užití daného slova. Ukazuje jen všudepřítomnou nesnášenlivost nekuřáků ke všemu a hledání jakéhokoli důvodu pro opodstatnění té nesnášenlivosti. Dané cizí slovo znamená vyloučení jednotlivce skupinou, ne situaci, kdy se z ní nekuřák vylučuje sám. Rozhoduje, komu to auto patří. Je li to kuřák, proč by si nezapálil ve svém autě. Kouří ve svém a nekuřák, který tam nalezl o tom jistě i věděl. Mohl přece jít pěšky. Pokud je ten jediný nekuřák majitelem auta, prostě ostatní upozorní, že mu v autě kouřit nebudou! pak by to možná byl pokus o ostarakizaci, který by ovšem rychle skončil!
 
> klasika neregistrovaný 13.02.2019 21:59
» reagovat
  Že jsou kuřáci vetšinou bezohledná hovada jste nám krásně potvrdil. děkujeme. :)
   
> Auto neregistrovaný 29.03.2019 07:12
» reagovat
  Vaše zhovadilost je příkladná :-) Kuřák si sice kouří ve svém autě, ale vyhazuje vajgly ven, nebo ještě lépe vysyspává popelník kdekoliv na parkovišti. Vidím to dnes a denně.
Takže ne, není to jen Vaše věc. Smrdíte, zasíráte prostředí, děláte bordel, podporujete tabákový průmysl, který huntuje společné prostředí atd.
   
>> Kolemjdoucí neregistrovaný 02.06.2019 19:16
» reagovat
   Narazil jsem na toto slovo na jednom zpravodajském serveru, tak jsem se šel sem podívat na význam, ale nenapadlo by mě, že se tu začnou probírat kuřáci.

Je to tu anonymní a hlavně bez registrace, tak sem přidám i já reakci na váš komentář.

Sám jsem nekuřák a nikdy bych nechtěl začít s kouřením, ale proti kuřákům všeobecně nic nemám. Ano, myslím si, že by kuřáci měli s kouřením přestat, protože je to nezdravé a zbytečně si mohou způsobit smrtelnou nemoc (vím,že přestat kouřit není jednoduché), ale rozhodně nemám ke kuřákům takovou nenávist jako vy!

To že se někteří kuřáci chovají jako prasata ještě neznamená, že se tak chovají všichni. To stejně debilní myšlení, jako kdybych třeba označil všechny Němce za nacisty, protože tam měli Hitlera, nebo kdybych označil všechny Rusy za komunisty, protože tam měli Stalina.

Ale tak podle stylu vašeho smýšlení a vyjadřování stejně budete nějaký starý zahořklý komunista naštvaný na celý svět, případně volič SPD. Bohužel takových lidí lze dnes na internetu potkat čím dál víc. Doba je už bohužel taková...

Znám mezi kuřáky hned několik velice slušných a dobrých lidí. Mnozí si svůj zlozvyk uvědomují a snaží se s kouřením přestat.

Já s kuřáky nemám problém. Když se ještě v hospodách smělo kouřit, tak jsem byl s přáteli také v zakouřeném prostředí a nestěžoval jsem si na to. Byl jsem tam dobrovolně a nikdo mě nenutil tam být. Od toho existovaly i nekuřácké hospody. Dnes už jsou ale stejně všechny hospody donuceny být nekuřácké. Ani v práci mi nevadilo jít do prostoru pro kuřáky a povídat si tam s kolegou, který si šel zakouřit (samozřejmě jsem to nedělal pořád). Také to byla moje svobodná volba tam jít, tak by mě ani nenapadlo si na něco stěžovat.

BTW vy zase huntujete životní prostředí tím, že podporujete nepřímo ropný průmysl (stejně jako miliony dalších lidí včetně mě) a ani si to neuvědomujete. Kromě toho, že se nějak někam musíte dopravit a elektromobilem to zřejmě nebude, tak určitě je ve vašem okolí mnoho výrobků z plastu, který je vyroben z ropy a jíte potraviny, k jejichž sklizni traktory na polích také museli spalovat naftu vyrobenou z ropy stejně tak jako kamiony, které je dopravily do supermarketů. A spalování fosilních paliv huntuje MNOHEM více společné životní prostředí než kuřáci. A ani elektromobily nejsou zdaleka tak ekologické, jak si mnoho lidí myslí. Ale třeba to bude pro vás příliš složité na pochopení.
    
>> Proč? neregistrovaný 11.11.2019 12:32
» reagovat
   Proč jsi se proboha narodil?
    
Je to trochu jinak neregistrovaný 04.10.2009 22:26
» reagovat
To s kuřáky není ostrakizace to je jen bezohlednost. On jim přece nevadí.
Pro ostrakizaci musí být úmysl někoho vyloučit "dát do klatby".
Jinak v malém kolektivu se "vylučování, vypovězení ze skupiny, do které člověk dosud patřil" označuje jako mobing. Pokud to dělá šéf, tak Bossování.

Ostrakizace má také za cíl "vylučení, vypovězení ze skupiny, do které člověk dosud patřil" ale ve velkém kolektivu a často bývá v podstatě oficiální. Typické např. oficiální pomluvy Václava Havla a jiných za normalizace v komunistických novinách.

 
příklad Markytka 17.05.2007 17:10
» reagovat
V autě jedou čtyři lidé – tři kuřáci a jeden nekuřák. Přes protesty nekuřáka si všichni kuřáci zapálí. Tato situace v sobě nese prvky ostrakizece... to jen pro obohacení, tato otázky byla v testech na vš.
 


Knihy
Moderní doplňkyModerní doplňky
autor: Lammová Anja
Oblečené k tanci na sněhuOblečené k tanci na sněhu
autor: Zgustová Monika

Navigace

předchozí slovo: » ostium
následující slovo: » ostrakizmus, ostrakismus
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:2168
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2021  --  ABZ.cz