Pojem pederast

Slovo:

pederast


Upozornění:
vložil uživatel varan**** a ověřil editor

Význam:

pohlavní úchylka charakterizovaná homosexuálním vztahem k chlapcům

Komentáře ke slovu pederast


 
» přidat nový komentář

Vysvětlení neregistrovaný 17.02.2013 23:24
» reagovat
Pederast = (dle současných pojmů) podofilní homosexuál
 
Pederast neregistrovaný 19.01.2012 09:58
» reagovat
Pederast je starý řecký termín, z antiky, kdy takové chování bylo běžné a chválihodné (doporučované společností) a znamená muže milujícího (sexuálně) dospívajícího chlapce (13-18. let). Je to z řeckých slov paix (ped), dospívající hoch, a erasto, milovat na sexuální úrovni (jako muž ženu) -filio tehdy byla láska nesexuální, takže pedofil by znamenalo jen toho, kdo má rád chlapce jako třeba rodiče svého syna. Později se význam těch slov změnil k dnešnímu významu, to se dělo i se slovy v češtině, ale tehdy paix (ped) neznamenalo malého chlapce, ale teenagera (v pubertě), a to jen mužského pohlaví. Řekové věřili, že láska zralého muže udělá z dospívajícího chlapce opět zralého muže, rodiče to oficiálně schvalovalovali a podporovali (taky se jim pederast nejdřív musel vemluvit) a fungovalo to dobře. Končilo to ale striktně věkem 18 let, pak si musel chlapec už hledat dívky a později se oženit. A v dospělosti se vedle toho mohl stát i pederastem a vychovávat další generaci. Ve staré řecké literatuře je o tom spousta informací.
 
>   neregistrovaný 21.10.2015 19:11
» reagovat
  Takové jednání nebylo trestáno nejspíše ve většině řeckých obcí, ale chváleno pravděpodobně nebylo také, nemám přehled o všech řeckých obcí a všech období, ale...

Xenofón, Vzpomínky na Sókrata:
Avšak když si Sókratés všiml, že se Kritiás zamiloval do Euthydéma a že se pokouší přimět ho k tělesnému styku, snažil se ho od toho odvrátit poukazováním na to, že je otrocké a nedůstojné vzdělaného člověka, aby toho, koho miluje a před nímž chce vypadat velmi důstojně, prosil jako žebrák a žádal, aby mu byl po vůli v něčem, co ani není dobré. Kritiás takové řeči ani neposlouchal a nepřestal se o Euthydéma ucházet, a tu prý Sókratés před mnoha lidmi i před samotným Euthydémem řekl, že to vypadá, jako by měl Kritiás prasečí chutě, když touží drbat se o Euthydéma jako selata o kámen.
   
>>   neregistrovaný 21.10.2015 19:14
» reagovat
   *řeckých obcích a všech obdobích
    
> Pederast neregistrovaný 15.10.2017 17:47
» reagovat
  Reagovat na stránkách slovníku a napsat "chválihodné", to je opravdu síla... :-(
   
> och ten češtin neregistrovaný 15.05.2020 09:25
» reagovat
  chválihodné asi ne, že
cožpak to nikdo nekontroluje?
   
upřesnění neregistrovaný 23.07.2011 00:47
» reagovat
Nejde o klasickou homosexualitu! Jde o pedofilní homosexualitu. Jedná se tedy o úchylku, kdy je muž pohlavně přitahován pouze nedospělými chlapci (přeneseně žena dívkami).
 
Špatný, nedostatečný význam slova neregistrovaný 20.01.2010 03:48
» reagovat
Pederast je sice homosexuál, ale s vazbou na malé chlapce. Viz Pederastie. Označit každého homosexuála jako pederasta je velice zavádějcí a nedostatečné.
 
trochu zavadejici neregistrovaný 21.08.2009 13:50
» reagovat
Nejsem si uplne jisty rovnitkem mezi pederastem a homosexualem. Nemel by byt pederast clovekem zamerenym na styk s chlapci? (Je dokonce otazka, zda jde o homosexualitu jako takovou)
 Navigace

předchozí slovo: » pedel
následující slovo: » pederastie
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:2253
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2021  --  ABZ.cz