Pojem prekariát

Slovo:

prekariát


Upozornění:
vložil uživatel Jitka Kosnarová a ověřil editor

Význam:

Jedinec žijící v nejistotě ohledně svého zaměstnání, svých příjmů, bydlení. Společenská třída charakteristická ztrátou identity jedince, jeho frustrací, vztekem a odcizením.

Komentáře ke slovu prekariát


 
» přidat nový komentář

poslani neregistrovaný 12.02.2015 11:12
» reagovat
jsou to lide, ktere nemuzu krast, zneuzivat sva postaveni, utracet ve velkem, hromadit nesmslny penezni castky,zkratka nemaji prani k tomuto svetu, na druhou stranu nemaji ani silu zmenit tento svět,a tim svym postojem ukazuji ostatnim)nevedome), aby se podivali trochu dopredu, a pokud je tak chytry, aktivni a uspesni, at potom vymysli společny plan pro vsechny. Valečne konflikty neni planem pro vsechny...
 
pravdu nema vlastne nikdo:) neregistrovaný 04.09.2014 11:22
» reagovat
prekariat = vznikl spojením slov prekérní a proletariát. přesná definice ani ukotvení v rámci hierarchie neexistuje, každý autor s tímto pojmem pracuje mírně odlišne. napr. Standing hovoří o prekariátu jako tříde stojící pod pozustatkem klasicke delnicke tridy, ale oddelene od napr. nezamestnanych a "detached" (co by mohli byt napr. ti bezdomovci nejspis). Wacquant třeba v tomto kontextu ale hovoří o těch nejchudších a zůrazňuje aspekt sociálního vyloučění (v USA to pozoroval vzhledem k etnicite, ve Francii vzhledme k trindnimu postaveni). vsechny tyto konceptualizace popisujou ale společnost nekolik desitek let zpatky. obecne se da rict ze o prekariat je definovan vzhledem k svemu prekernimu postaveni na trhu prace (napr. castecny uvazek, smlouvy na dobu neurcitou, nemoznost ziskat pracovni jistoty, nemoznost dosahnotu na obcanske jistoty z toho plynouci). vsichni autori se schoduji ze prekariat vlastne neni tridou tak jak se tridy bezne chapou, jelikoz ho tvori jedinci velice ruznorody a jejich pojitkem je jen pracovni nejistota, socialni neukotvenost a slabi pristup k obcanskym pravum. nemuzou si teda v tomto kontextu vytvorit zadnou jednotnou identitu jako tridy. nemoznost ukotveni v ramci spolecnosti a nejiste postaveni ma za nasledek "frustraci" o ktere mluvi autor. zduraznit tento aspekt je dulezite vzhledem k diskuzi o moznostech ohrozeni integrity spolecnosti prekariatem (lidi bez identity, jsou lide nejisty si svym postavenim, teda normami, ktere by meli dodrzovat + zbytkem spolecnosti jsou demonizovani).
 
?!? neregistrovaný 07.05.2013 06:34
» reagovat
Co je tohle za pitomost ? Copak se představitelé majetkových elit nevztekají ? Nebo příslušníci středních vrstev ? Nebo bezdomovci ? Copak je frustrace a vztek pro nějakou třídu charakteristická, protože ty ostatní takové nejsou ? Přinejmenším ta druhá věta definice je úplně mimo. Takový editor by měl fakt dostat padáka.
 
abychom se tu nedohadovali... neregistrovaný 03.04.2013 13:28
» reagovat
..pracujici vrstva, ktera se nachazi na spolecenskem dne.
 
neskutečné selhání neregistrovaný 03.04.2013 08:23
» reagovat
Za takové faux-pas je místní editor zralý na výpověď.
 
Zásadní nepřesnost neregistrovaný 09.03.2011 18:50
» reagovat
Prekariát rozhodně není "vrstva, která se nachází na společenském dně", milá Jitko i editore. To jsou možná bezdomovci.
Prekariát jsou lidé relativně oscilující mezi nejnižšími patry střední třídy a nižší třídou jako takovou. Jsou to lidé, kterým jsou vtloukány do hlavy modernizované verze obratu "Arbeit macht frei" a oni i přes veškerou usilovnou práci se nejsou sto vyhrabat z permanentní chudoby a přežívání od výplaty k výplatě. Ale není to jejich chyba, je to systémová záležitost.
Obšírně to vysvětlují evropští sociologové - u nás především Jan Keller.
 
> pochvala neregistrovaný 23.09.2011 21:59
» reagovat
  toto je přesný význam slova prekariát. ne ti bezdomovci na dně společnosti
   
> Souhlas neregistrovaný 21.01.2014 01:44
» reagovat
  Ještě bych doplnil, že do této třídy nevědomky spadají i jedinci, kteří si o sobě myslí, že jsou střední třídou a jsou nemilosrdně zdaňování zleva i zprava. Ve své slepotě pak volí Karla a jsou velice citliví na to, když jim někdo připomene právě to, co je v té definici správně: že totiž nemají žádnou jistotu zachování své práce a že jsou odsouzeni držet hubu a krok.
   
>> Neměla by se tu řešit spíš slova než politika? neregistrovaný 08.02.2015 02:45
» reagovat
   Ale když už jsme v tom. Jistotu asi nebudou mít ani za Miloše. Je to otázka celkové společenské struktury a ne politických rozdílů.
    Navigace

předchozí slovo: » prekarcinom
následující slovo: » prekarium
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:2497
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2024  --  ABZ.cz