Pojem samizdat

Slovo:

samizdat


Význam:

vydávání zakázané literatury nebo literatury zakázaných autorůGenerovaný, orientační výčet dalších tvarů tohoto slovaNěkterá související slova

ineditníKnihy

Writing Underground Reflections on Samizdat Literature in Totalitarian Czechoslovakia -- autor: Machovec Martin
Samizdat Past & Present -- autor: Glanc Tomáš
Na místě / Vor Ort -- autor: Lesák František
Český literární samizdat 1949-1989 -- autor: Přibáň Michal
Hlas Slovenska v kontexte slovenského samizdatu -- autor: Letz Robert, Lauko Martin

Komentáře ke slovu samizdat


 
» přidat nový komentář

nedostatečná definice JosefZ**** 17.05.2014 19:00
» reagovat
samizdat = "vydávání zakázané literatury nebo literatury zakázaných autorů"
"vydávání" nestačí, jde o "samovydávání"

Samizdat (rusky ????????) je způsob, jakým občanští aktivisté obcházejí cenzuru v represivních režimech, zejména v zemích východního bloku v době studené války.

Samotné slovo samizdat pochází z samo- (rusky: ???o-, "sebe-, sobě-") a izdatěľstvo (rusky: ????????????, "vydavatelství").
Slovo současně přirozeně paroduje názvy oficiálních státních vydavatelství, např. Lenizdat (???????? = ?????????????? ?????????????), Gosizdat (???????? = ???????????????? ?????????????), Politizdat (?????????? = ???????????? ???????????? ?????????? ?? ????) atd.

Slovo prý vymyslel ve čtyřicátých letech ruský básník Nikolaj Glazkov a poprvé použil na titulní straně strojopisu sbírky svých básní, a to ve tvaru Samsebjáizdat (????????????, "Vydavatelství Sám sobě").

K technikám samizdatu patřilo zejména opisování na stroji, umožňující maximálně jedenáct průklepů (popravdě řečeno, dost špatně čitelných).
Nutno si uvědomit, že kopírovací technika (jak ji známe dnes: na každém stole kopírka nebo aspoň skener a tiskárna) byla v plenkách, navíc v tehdejším Československu podléhalo použití obdobné techniky přísným omezením.
Pamatuji si, že jako kluk jsem si dlouho nemohl legálně koupit vytoužený psací stroj, ty se prodávaly (někdy do poloviny šedesátých let) jen institucím (státním, neboť vše bylo státní)...

Produktivnější technikou by jistě byl cyklostyl, leč jeho soukromé získání bylo zhola nemožné a jeho použití podléhalo přísné evidenci (rozmnožovací blány byly evidovány a povinností majitele bylo archivovat všechny použité originální blány). Obdobná omezení ovšem platila i pro ormig, lihový rozmnožovací stroj...

Hlad po necenzurovaném slově byl ovšem nezměrný, takže čtenáři sami texty dále opisovali a šířili...
 Navigace

předchozí slovo: » Samhain, Samain
následující slovo: » samoděržaví
slovo se nachází na stránce: S:6
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2023  --  ABZ.cz