Pojem skeptik

Slovo:

skeptik


Význam:

• nedůvěřivý, pochybovačný člověk

• stoupenec skepticizmuGenerovaný, orientační výčet dalších tvarů tohoto slovaNěkterá související slova

agnostik, enneagram, Potential Trouble Source (PTS), kryptozoologie, novověká filozofieKnihy

Iluze skeptiků -- autor: Fuchs Jiří
Spiritualita (nejen) pro skeptiky -- autor: Samojský Petr
Čeští skeptici -- autor: Nosková Věra
Feng-šuej pro skeptiky -- autor: Kartar Diamond
Obchodníci se strachem -- autor: Kremlík Vítězslav

Komentáře ke slovu skeptik


 
» přidat nový komentář

  neregistrovaný 02.11.2021 13:52
» reagovat
Skeptici vycházejí z předpokladu, že paranormální jev (tj. jev mimo běžnou smyslovou zkušenost většiny lidí) je jen výplod mozku pozorovatele. Někteří z nich vyžadují vlastní zkušenost. Získat tuto zkušenost však vyžaduje jisté úsilí, které jsou málokdy schopni podstoupit. A i kdyby vlastní zkušenost získali, vyloží si ji podle tohoto předpokladu či světového nazoru (paradigmatu). Nechtějí vidět, jsou zajatci vlastní mysli. Na obranu svého přesvědčení někdy používají i lži, podvody a násilí. Skeptikem může být ateista i teista, i když skepticismus většinou bývá spojován s ateismem. Skeptici přijali nebo si vytvořili názor, prohlásili ho za konečný (nebo dokonce jediný správný pro všechny, což je případ různých totalitních ideologií) a odmítají vše, co s ním není v souladu. Když jsou s takovým jevem konfrontováni, „strčí hlavu do písku“. Názorný příklad je mezi 13:36-15:45 minutou dokumentu Fastwalkers: Dopravní letadlo se setkalo s UFO, došlo téměř ke kolizi, elektronika byla zmatená. Jeden z pilotů se po chvíli šel podívat na cestující. Tlačili se u okének na jedné straně a pozorovali UFO. Zeptal se jednoho z nich, doktora-skeptika, kterého osobně znal: „Viděl jste to?“ Doktor odpověděl charakteristicky: „Ano, byl to létající talíř. Nedíval jsem se na něj, v tyto věci nevěřím.“
Aby bylo vidět, že nejde o výjimku, zde je zkušenost Ruperta Sheldrakea v jeho knize Dogs that know when their owners are coming home (Three Rivers Press 2011, Appendix: Controversies and Inquiries): "V roce 2001 v programu o některých z mých experimentů o telepatii na Discovery Channelu [Lewis Wolpert] prohlásil, 'Nejsou žádné důkazy, že jakákoliv osoba, zvíře či věc je telepatická.'27 Režisér dokumentu mu nabídl ukázat video s mými experimenty, aby mohl vidět důkazy na vlastní oči, ale on neměl zájem. Dával přednost uvádění svých skeptických tvrzení, aniž by se podíval na fakta.
V lednu 2004 jsme se Wolpert a já zúčastnili veřejné debaty o telepatii v Royal Society of Arts v Londýně, které předsedal soudce vyššího soudu. Oba jsme dostali třicet minut k prezentaci našich argumentů. Wolpert mluvil jako první a řekl, že výzkum o telepatii je 'patologická věda' a dodal, 'Otevřená mysl je velmi špatná věc - všechno z ní vypadne.' Tvrdil, že 'celé to je o důkazech' a po pouhých patnácti minutách dospěl k závěru, že 'je nulové množství důkazů na podporu představy, že myšlenky mohou být přenášeny z osoby na zvíře, ze zvířete na osobu, z osoby na osobu, nebo ze zvířete na zvíře.'
Já jsem potom shrnul důkazy o telepati z tisíců vědeckých testů a pustil jsem video s nedávnými experimenty, ale Wolpert odvrátil oči od obrazovky. Nechtěl vědět. Podle zprávy o debatě v Nature, 'několik členů publika vypadalo, že je přesvědčily [Wolpertovy] argumenty.... Mnozí v publiku... různě vinili Wolperta z 'neznalosti důkazů' a že je 'nevědecký.'28 Pro kohokoliv, kdo chce sám vyslechnout obě strany, debata je online jako streaming audio, stejně jako přepis.29"
 
ke slovu skeptik Oscar Kosan 18.02.2008 18:41
» reagovat
osoba zpochybňující pravdivost, nebo hodnotu myšlenky, nebo názoru
 
> částečný souhlas neregistrovaný 26.09.2008 19:15
» reagovat
  z řeckého skepsis = zkoumání, hledání, ale též pochybování, nedůvěra
Má dva významy:
V lidovém podání jde o negativistický postoj,vyjadřující pochybování o smyslu všeho.
Moderní význam skepticismus odpovídá v podstatě kritickému racionalismu. To znamená, že člověk nepřijímá nepodložené informace a není důvěřivý.
   Navigace

předchozí slovo: » skeptický
následující slovo: » skeptomai (řec.)
slovo se nachází na stránce: S:56
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2022  --  ABZ.cz