Pojem aes grave

Slovo:

aes grave


Upozornění:
vložil uživatel varan**** a ověřil editor

Význam:

(latinsky doslova těžká měď) nejstarší římská mince z mědi, základní jednotkou byl as. Římané zavedli tento peníz r. 289 př.n.l., průměrnou hmotnost měl okolo 268 g.





Knihy

Monster jam RC Grave Digger 1:15
Take This To Your Grave -- autor: Fall Out Boy
Monster jam RC Grave Digger mega
Don't Rush to the Grave! -- autor: Kaspar Thomas
Beyond the Grave -- autor: Watson Jude

Komentáře ke slovu aes grave


 
» přidat nový komentář

Význam Aes - mincovní využití - dle svetpenez.eu neregistrovaný 21.08.2011 15:57
» reagovat
Aes = latinsky kov. Souhrnný název pro nejstarší platidla na Apeninském poloostrově, Sicílii a jihozápadním Balkáně, různých typologií. Zhotovovány byly litím z forem, nikoliv ražbou, která je dnes jedinou mincovní technologií.
Aes Rude - Aes Rude je označení z lat. (surový kov nebo surová měď). Na italském území v předmincovním období reprezentovala měď drahý kov který se stal prostředkem směny jako primitivní platidlo. Aes Rude byl nezpracovaný kus mědi, který měl funkci peněz někdy od počátku 1. tisíciletí před Kristem až do 3. století před naším letopočtem. Nacházené exempláře mají různou hmotnost, od 2 gramů do 2,5 kilogramu, i různé složení kovu. Později byly označovány určitými značkami - Aes Signatum - a byly čím dál tím podobnější mincím - Aes Grave.
Aes Signatum, latinsky značená měď, kov. Premonetární (předmincovní) platidlo, kterého se užívalo zejména v oblasti střední Itálie, koncem 4. a počátkem 3. století před naším letopočtem. Vývojově představuje mezistupeň mezi Aes Rude, což byly nezpracované kusy kovu, a Aes Grave, které má již charakter mince. Aes Signatum jsou kusy mědi, odlité zpravidla do tvaru cihly a opatřené reliéfy zvířat, zbraní, kotvy apod. Mají různou hmotnost, kolísající zhruba v rozmezí 1 až 1,83 kilogramu.

~ , latinsky těžká měď. nebo těžký kov. Na rozdíl od Aes Signatum jsou to peníze okrouhlého tvaru, oboustranně opatřené reliéfy.
Aes Grave - Jsou lity z mědi. Průměrná hmotnost nejstarších zachovaných exemplářů je 267,86 g. Byly zavedeny na italském území někdy na rozhraní 4. a 3. století před naším letopočtem, spadají tedy do samých počátků historie římského mincovnictví. Původní římské Aes Grave jsou na líci označena dvojitou hlavou boha Januse a na rubu takzvanou prórou (přední částí lodě). Nejblíže České republice byl nalezen Aes Grave ve slovenské Nitře, v roce 1961. Tento exemplář váží 239,42 g a průměr má 6,2 centimetru.
 



Navigace

předchozí slovo: » aerotriangulace
následující slovo: » aeskulap
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:60
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2021  --  ABZ.cz