Pojem atavizmus

Slovo:

atavizmus, atavismus


Význam:

znaky a vlastnosti vzdálených předků, které se znovu objeví u potomků

Komentáře ke slovu atavizmus, atavismus


 
» přidat nový komentář

ja jsem atavista neregistrovaný 23.04.2012 19:10
» reagovat
mam problemy z výbušným chováním a neopodstatněnými výbuchy vzteku snažím se to ovládat, ale je to dřina, jsem ráda, že už vím, že je to genetická záležitost.
 
>   neregistrovaný 03.03.2018 23:34
» reagovat
  ??? je to vlastnost, nikde neni psano, ze je to dedicne, atavisticke .))))
   
Atavismy vs Rudimenty neregistrovaný 23.02.2007 10:04
» reagovat
Atavismus je predevsim biologicky termin oznacujici nahodne objeveni se znaku vyvojove nizsiho organismu u urganismu vyssiho... Napriklad atavismem u cloveka muze byt nezakrnely ocasek (ocasni obratle jinak u cloveka srustaji v kost krizovou v prenatalnim obdobi), nebo napriklad treti bradavka, nebo jeji zaklad (kolikrat ani nerozpoznany, zameneny s materskym znamenkem, odhad vyskytu v populaci v celych procentech).

Viz take Rudiment, rudiment je naopak znak z drivejsich evolucnich dob, ktery vlastnime vsichni - napriklad appendix (slepy vybezek slepeho streva, ktery se tak rad zaniti), nebo Darwinuv vybezek na uchu - driv mival clovek usi podobne psu - spicate, z duvodu lepsi echolokace, casem vetsi duraz na zrak, proto usi ziskaly nynejsi tvar, rudimentem budou i svaly umozujici hybani usima - u zvirat bezne, u cloveka bez vyznamu.. umeji to uz jen nekteri sikovni kolegove.
 
chování neregistrovaný 21.10.2006 14:47
» reagovat
např. instuinkty - zděděné chování. I kočka v bytě, která nikdy nepoznala přirozené prostředí začne lovit hmyz, nebo se schovávat před hlukem...
 
doplnění k atavismu Tomas 16.02.2006 15:20
» reagovat
Dnes se většinou atavismem označuje zuřivé, divoké násilí nebo neopodstatněná agresivita...jakoby odkazující k našim divošským kořenům...

 
> ad Tomas: neregistrovaný 11.05.2007 21:31
» reagovat
  To mi připadá jako kravina, předci byli zuřiví na zuřivé. Měli k tomu důvod. Dnešní agresivní jedinci jsou spíše magoři. Atavismeme to není.
   
> ad Tomas: neregistrovaný 11.05.2007 21:33
» reagovat
  To mi připadá jako kravina, předci byli zuřiví na zuřivé. Měli k tomu důvod. Dnešní agresivní jedinci jsou spíše magoři. Atavismeme to není.
   


Knihy

Navigace

předchozí slovo: » atašé; ataše
následující slovo: » ataxie
slovo se nachází na stránce: A:121
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2020  --  ABZ.cz