Pojem gourmand

Knihy

Bezlepkové slavnosti -- autor: Mazúrová Zdeňka
Škoda nevařit Kuchařka plná hudby -- autor: Škoda Martin
Detox Smoothies: Lose Weight with Smoothies and Juices -- autor: Maranik Eliq
Kuchařka z románu s vůní kávy a špetkou skořice -- autor: Požárová Lenka
Piknik v Provence -- autor: Bard Elizabeth

Komentáře ke slovu gourmand


 
» přidat nový komentář

Gurmet versus gurmán neregistrovaný 05.08.2014 15:52
» reagovat
Gurmet versus gurmán

Restauraci U Rytíře navštíví gurmet. Kdo to je? V Čechách se přece říká spíše gurmán, gurmet zní knižně, není to stále zajetý termín.

Gurmán je spíš žrout, jedlík, je to téměř pejorativní označení člověka, který až příliš holduje dobrému jídlu, tvrdí jedni.

Kdežto gurmet je opravdový znalec, který vždy staví kvalitu pokrmu nad velikost porce. Jak to tedy vlastně je? Snobské povídačky, říkají druzí. Když ale zabrousíte do lingvistické historie, něco pravdy na tom je. Slovo gurmán (gourmand) má ve francouzštině i původní význam „jedlík“, případně „mlsný“. Tento význam se ale i ve Francii během 20. století posunul a nově získal i význam labužník či znalec jídla.

Čeština je v tomto významu převzala a původní význam „jedlík“ s tímto slovem už nespojuje. V naší mateřštině je gurmán = labužník, znalec dobrého jídla a pití. (Ostatně i český „labužník“ pochází z archaického „lábiti, labužiti“, tedy hltat, cpát se.) Posun významu je tedy dost podobný v obou jazycích.

Kdo byl původně gurmet? Ochutnávač vín, ale tento termín se už v původním smyslu též nepoužívá. Je tedy gurmán to samé co gurmet? Dalo by se říct, že gurmet je gurmán, ale stojí o několik příček víc. Gurmán je spíš labužník a gurmet znalec, který má v malíku všechny gastronomické pojmy a termíny, nenechá si ujít výsledky kulinářských soutěží, při zážitkové gastronomii spíš uzobává a hodnotí.

Gurmána si umíme představit, jak si epikurejsky užívá, pokud dostal na talíři nějakou skutečnou báseň či symfonii od opravdového mistra vařečky. Ví přitom ale, jaké příbory má používat, kam si položit ubrousek, co jí, jaké víno si objednat a z čeho ho pít. Ani v luxusní restauraci ho nic nezaskočí (snad možná jen cena), ale s tím už musí gurmán i gurmet počítat, že jejich koníček – kvalitní jídlo – něco stojí.
 
  neregistrovaný 05.08.2014 15:01
» reagovat
Slovo gurmán (gourmand) má ve francouzštině i původní význam „jedlík“, případně „mlsný“
 
gourmand René Duchek 14.05.2006 07:42
» reagovat
gourmand [guemend] adj nenasytný, hltavý; s 1 velký jedlík, nenasyta, hltoun
 Navigace

předchozí slovo: » gourde [gurdj
následující slovo: » gourmet
slovo se nachází na stránce: G:41
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2022  --  ABZ.cz