Pojem infibulace; faraónská obřízka

Slovo:

infibulace; faraónská obřízka


Upozornění:
vložil uživatel Sailor of Islay* a ověřil editor

Význam:

nejzávážnější forma mutilace ženských genitálií, při níž je zcela odstraněna malá labia, klitoris s předkožkou a v různé míře odříznuta velká labia (což způsobí surovou otevřenou ránu). Velká labia je pak sešita k sobě tak, že vytvoří souvislou plochu, která jako za oponou schová ústí močové trubice a poševní vchod. Je ponechán otvor velikosti tužky pro odtok moči a menstruační krve.

Knihy

Labutí píseň faraónů -- autor: Wellner Luděk Václav
Dar života -- autor: Ismailová Edna Adan, Holdenová Wendy
Labutí píseň faraónů -- autor: Wellner Luděk Václav
Krev nebe -- autor: Rawicz Piotr
Dar života -- autor: Holden Wendy, Ismail Edna Adan

Komentáře ke slovu infibulace; faraónská obřízka


 
» přidat nový komentář

  neregistrovaný 17.02.2017 20:13
» reagovat
Jen chci upozornit, že malá či velká labia jsou ta, tedy 2, jde o množné číslo. Znamená to česky malé či velké pysky (stydké). Zde tento termín používáte, jako by byla nějaká jedna labia...
 
Prevalence Sailor of Islay* 01.02.2008 11:12
» reagovat
Nezřídka letální zákrok zprofanovaný pod eufemysmem ženská obřízka – ačkoli jeho nesrovnatelně mírnější formu (klitoridektomii) Roztočil (2005) označuje za anatomicky srovnatelnou s amputací penisu - v Súdánu podstupuje asi 89% žen [SNCTP, 2000]. Mutilace žen je nejčastější na středním východě a v Africe. Různé zdroje zpravidla z období 2000-2006 uvádějí různá data, ale k největším řezníkům patří Súdán, Somálsko, Eritrea, Jemen, ale ani Guinea nezůstává pozadu. Často existují relativně tvrdé zákony mutilaci zakazující, ale zpravidla mají pouze deklarativní charakter. Velkou změnu prevalence rozhodně nelze v nejbližší době očekávat.
Kromě nesčetných somatických nebezpečí mutilace (a zejména infibulace), které potvrdila řada renomovaných organizací (ačkoli Carla Obermeyer v roce 2003 upozornila na to, že ve studiích o jsou velkou měrou zastoupeny nekvalitní údaje) je pochopitelně velmi podstatné, jaký má mutilace (a infibulace) vliv na sexuální vitalitu. Na toto téma dělala v Súdánu v osmdesátých letech výzkum Hanny Lightfoot-Kleinová. Protože je však v Africe výzkůmů týkajících se sexuální vitality zoufalý nedostatek, nelze učinit mnoho závěrů na základě komparace žen, které zákrok podstoupili a těch, které ne.
 Navigace

předchozí slovo: » infestace
následující slovo: » infidelita
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:1401
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2022  --  ABZ.cz