Pojem islamismus

Slovo:

islamismus


Upozornění:
vložil uživatel neznámý a upravil editor

Význam:

směr islámského ideologického smýšlení v jeho politické rovině, tedy daných cílů se snaží dosáhnout formou politických kroků, které mají islámsky orientovaný podtext, ale nejsou striktní a jen náboženské

Knihy

Islamismus -- autor: Nolte Ernst
Islám a islamismus v České republice -- autor: Lhoťan Lukáš
Antialkorán -- autor: Ouředník Patrik

Komentáře ke slovu islamismus


 
» přidat nový komentář

Dopis dvanácti neregistrovaný - islamismus 06.03.2006 22:38
» reagovat
Francouzský týdeník "Charlie Hedbo" zveřejnil na obálce svého vydání z 8.2.2006 karikaturu - plačícího proroka Mohameda s textem "je těžké být milovám pitomci". Kromě tohoto obrázku byly uvnitř přetištěny dnes už notoricky známé karikatury z dánskeho deníku "Jyllands-Posten". Francouzský prezident Jacques Chirac se k tomu vyjádřil v tom smyslu, že "bychom se měli vyhnout všemu, co může někoho urazit, zvláště jedná-li se o náboženskou víru". Ode dne zveřejnění těchto karikatur je ale sídlo redakce časopisu pod nucenou trvalou policejní ochranou.

Ve středu 1.3.2006 zveřejnil "Charlie Hedbo" sdělení dvanácti spisovatelů (kteří všichni mají nějakou nepěknou osobní zkušenost s "islámem"), varující před islámskou totalitou. Zde je plný text tohoto prohlášení:

•••

Po tom, co jsme překonali fašismus, nacismus a stalinismus, svět nyní čelí nové celosvětové hrozbě - islamismu.

My, spisovatelé, novináři a intelektuálové, vyzýváme k odporu proti náboženskému totalitářství a k podpoře svobody, rovnoprávnosti a světských hodnot pro všechny.

Nedávné události, k nimž došlo po zveřejnění karikatur Mohameda v evropském tisku, ukázaly nutnost boje za tyto všeobecné hodnoty.

Tento boj nevyhrají zbraně, ale ideologický boj.

To, čeho jsme svědky, není souboj civilizací, nebo nepřátelství mezi Východem a Západem, ale globální boj mezi demokraty a theokraty.

Jako všechny totalitární ideologie, islamismus je živen strachem a frustrací.

Kazatelé nenávisti spoléhají na tyto pocity, na nichž pak staví síly, kterými chtějí světu vnutit systém, v němž je svoboda zničena a ve kterém vládne nerovnoprávnost.

My k tomu ale jasně a hlasitě říkáme: nic, dokonce ani zoufalá beznaděj, neopravňuje nikoho k tomu, aby si zvolil tmářství, totalitu a nenávist.

Islamismus je reakční ideologie, která, kdekoli je přítomna, ubíjí rovnost, svobodu a světské hodnoty.

Její vítězství může vést jedině ke světu, kde vládne nespravedlnost, kde vládnou muži nad ženami a fundamentalisté nade všemi.

Naopak, my musíme všem utlačovaným a diskriminovaným zajistit přístup ke všeobecně platným právům.

Odmítáme "kulturní relativismus", který by schvaloval, aby mužům a ženám muslimské víry byla pod záminkou úcty k určitým kulturám a tradicím odepřena práva na rovnoprávnost, svobodu a sekularismus.

Odmítáme se vzdát svého kritického přístupu z obavy, že budeme nařčeni z "islamofobie", ničemné představy, která zaměňuje kritiku Islámu jako náboženství za cejchování každého, kdo v něj věří.

Bráníme svobodu projevu, aby kritický přístup vůči všemu ubližování a každému dogma mohl existovat na každém kontinentu.

Obracíme se k demokratům a svobodomyslným lidem všech zemí, aby se přičinili, aby se naše století nestalo stoletím tmářství, ale stoletím osvícenství.

Podepsáni:
Ayaan Hirsi Ali
Chahla Chafiq
Caroline Fourest
Bernard-Henri Levy
Irshad Manji
Mehdi Mozaffari
Maryam Namazie
Taslima Nasreen
Salman Rushdie
Antoine Sfeir
Philippe Val
Ibn Warraq
 
> Ztraceno v překladu neregistrovaný 05.01.2008 20:12
» reagovat
  Tak takhle jazykovou bariéru nepřeskočíš. Jak můžete přeložit -century of light (v en)- jako -století osvícenství- (-Age of Enlightenment-)! Osvícenství, jež je považováno za pramen myšlenky eurocentrismu, myšlenky stejně tak šovinistické, jako je -větev- islámu, o které píší francouzší spisovatelé! To ať je raději (neislamizovaná) tma.
   Navigace

předchozí slovo: » islám
následující slovo: » islamofobie
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:1471
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2022  --  ABZ.cz