Pojem kverulant

Slovo:

kverulant


Význam:

• stálý nespokojenec

• člověk, který si neustále stěžuje, domáhá se svého domnělého právaGenerovaný, orientační výčet dalších tvarů tohoto slova

Knihy

Němečtí kverulanti -- autor: Hanuška David
Nekropotence -- autor: Němec Vojtěch
Mrzout -- autor: Kyrö Tuomas

Komentáře ke slovu kverulant


 
» přidat nový komentář

  neregistrovaný 03.11.2017 20:41
» reagovat
Kverulanti bývají neoblíbení, protože většinou dokážou uvažovat racionálně, pragmaticky a bez emocí. Bývají to cynici, kteří mají většinou pravdu, a když ji nemají, tak alespoň dokážou svá stanoviska opírat o věcné a relevantní argumenty, což spousta lidí nedokáže překousnout. Doby, kdy se za názor odlišný od názoru většiny upalovalo nebo kamenovalo, jsou už pryč. Dneska se to řeší nenásilně prostou exkomunikací z kolektivu. Kverulantství je vlastně forma kacířství, jen už za to dnes většinou nehrozí smrt. Mít vlastní názor holt není v módě.
 
Martel pro Karolnagy neregistrovaný 13.03.2016 00:35
» reagovat
Plavat proti proudu, když jsem zdravý pstruh nebo losos před třením, je RADOST!
Nemohu předstírat a mlčet(nám lososovitým rybám nezbývá jinak)o tom, že jsem neustále nespokojený.
Takže každý rok před třením a vždy když jsem nažraný a v klidu odpočinku, JSEM SPOKOJENÝ. Zaplať pánbů ze to, když tento stav převažuje nad hodinami hladu, hodinami pachtění za potravou a hodinami štvaní vyhládlými "žraloky".
..............................................
Holt příroda ví nejlíp, co je NEUSTÁLE.
skol Martel
 
kverulant neregistrovaný 18.12.2012 11:15
» reagovat
největším nepřítelem spokojených je nespokojenec. Mezi kverulantstvím a oprávněnými požadavky je velmi těsná hranice a mnohdy je těžké rozhodnout i pro soudy.Nicméně nespokojenci jsou obecně velmi neoblíbení,bezohledu zdali mají pravdu či ne.Z toho plyne,že drobné nespravedlivosti,které nemají těžké důsledky je lépe přehlížet a odpouštět.
 
Wikipedie to vystihla dokonale neregistrovaný 04.07.2007 06:17
» reagovat
http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Kverulant
 
Nemožem nebyť nespokojný... karolnagy@fabus 19.01.2006 17:31
» reagovat
ani s tým, že hoci som si v predchádzajúcom príspevku poctiovo uviedol e-mailovú adresu, zostáva k dispozícii asi len webmasterom (Ak to len technicky nezvládam, nemožem nebyť nespokojným sám so sebou).

karolnagy@fabus.sk , priamademokracia@yahoo.de
 
Nikto nie je dokonalý, svet nie je dokonalý karolnagy@fabus 19.01.2006 17:27
» reagovat
Nemožno nebyť stále nespokojným. Nikto nie je dokonalý, ako ani nikdy človek dokonalý nebude. Podla slov katolíckeho kaplána Milana Bubáka pred 20 rokmi (v súčasnosti je kaplánom Univerzitného centra v Bratislave) kresťania, ktorých prvým symbolom bola ryba, by mali byť živými rybami, mali by plávať aj proti prúdu. Táto schopnosť by nás mala charakterizovať. Len mŕtve ryby a zdochliny plávajú len po prúde.

Myslím si, že za kverulanta (chorobne nespokojneho, vyživajúceho sa v hľadaní doslova smietku pod prahom svojho blížneho (To biblické smietko v oku, može byť vskutku nebezpečne, nechápem prečo ho autor-i dal-i do Biblie ako niečo nepatrné) može byť považovaný, pokiaľ by sme prijali vyššie uvedenú definíciu (Ja by som ju definoval dosť odlišne) len vtedy, ak spĺňa všetky uvedené kritériá.

Teda rozhodne nestačí byť neustále nespokojný. Takými by sme mali byť všetci. Horšie je, keď dotyčný prejavuje všade a vo všetkom:

nespokojnosť -

Ale súčasne, aby to mohlo byť chorobné:

neponúka s konkrétnym predmetom nespokojnosti žiadne konkrétne a riešenie a ani svoju pomoc k náprave

Z druhej časti definície vyplýva (Aj keď aj k tomu by bolo možné vysloviť výhrady), že chorobným nie je, keď sa dotyčný domáha práva spravidla pre druhých, resp. aj pre druhých.

A aj keď skúmame chovanie, postoje a požiadavky takého človeka, ktorý sa domáha len svojich, resp. aj svojich a súčasne aj iných práv, musíme dokázať, že tie práva sú len domnelé - aby sme ho mohli radiť ku kverulnatom v psychologickom, či psychiatrickom význame.
 
> Drzost:-) blanka 27.03.2006 16:38
» reagovat
  verili byste tomu,ze mi ans anglictinar rekl,ze prave ja jsem kverulant???No i kdyz...neni divu.Hadala sem se s nim kvuli znamce.
   
>> RE:Drzost:-) neregistrovaný 24.12.2009 16:11
» reagovat
   Mně to zase řekl dějepisář, ale ani se tomu moc nedivím - hádám se s ním už jen z princip o všemožných hovadinách už dva roky (nelíbí se mi jeho technofobie, tendence učit a klasifikovat stejně jako za první republiky a vůbec celé jeho zpátečnictví). Myslel si, že mě tím nachytá :D
    Navigace

předchozí slovo: » kverk
následující slovo: » kverulantství
slovo se nachází na stránce: K:146
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2022  --  ABZ.cz