Pojem senescence

Slovo:

senescence


Význam:

(med.) proces stárnutíNěkterá související slova

old age (angl.), normální a abnormální stáří

Komentáře ke slovu senescence


 
» přidat nový komentář

nick prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc. edit 17.09.2019 20:21
» reagovat
(med.) proces stárnutí od 60 do 74 roků. Základním rysem období počínajícího procesu stárnutí (gerontogeneze, senescence, presenia) je vedle životní zralosti také postupující involuce jednotlivých orgánů (např. kloubů) i celé psychiky a osobnosti. Poznatky o normálním i patologickém průběhu stárnutí nám pomáhají najít přiměřenou a správnou formu sociální komunikace i prožívání a hodnocení komunikace se starými osobami. Rychlost stárnutí je podmíněna geneticky a kladnými i zápornými vlivy vnějšího i vnitřního prostředí organismu. Během stárnutí dochází k multidimenzionálním postupným a individuálně diferencovaným psychosomatickým změnám osobnosti při kterých se redukují výkonové a přizpůsobovací schopnosti a dovednosti a ubývají rezervy organismu. Staří lidé nezřídka hůře vidí a často i špatně slyší. Zmenšuje se odolnost vůči nepříznivým vlivům. Přibývá postupně narůstajících psychických i somatických dificilit (obtíží), dysfunkcí až poruch a chorobných stavů. Stárnoucí člověk se poměrně rychle unaví a vyčerpá. Chápavost a porozumění sdělovaným informacím a reakční psychosomatické tempo se zpomaluje, paměť se horší, termíny a jména se zpomaleně vybavují, počet chyb narůstá jak v oblasti psychiky, tak motoriky, zejména té jemné. Je třeba výsledky pracovní aktivity po sobě kontrolovat vícekrát než pouze jedenkrát. Involuční změny jsou však zpomalovány zákonem biologické setrvačnosti. I při značných morfologických změnách pokračují základní funkce organismu jakoby zvykově, automaticky. Někdy je toto období nazýváno pozdní dospělost. Odchod do důchodu v tomto období vede často k nižšímu sociálnímu a ekonomickému statusu, a proto často i k poruchám sebevědomí, sebehodnocení, k pocitům nedostačivosti (insuficience), nedoceněnosti, a proto např. i ke zvýšené urážlivosti,depresím a subdepresím. Pokud si však starý člověk při svém bilancování dosavadního života uvědomuje hodnotu svých životních a pracovních zkušeností a životní moudrosti, nepodléhá tak snadno zoufalství z projevů stárnutí organismu. Jeho osobnost je integrovaná. Někteří lidé v tomto období mají tendenci minimalizovat své psychické i somatické potíže, popírají např. příznaky subdeprese, deprese, poruchy zraku a sluchu, bolesti při pohybech, závratí, pádů, dušnost, stenokardie, synkopy. Snaží se na své potíže co nejvíce adaptovat, nesvěřují se s nimi a považují je za pouhé zákonité projevy stáří, takže jejich závady a poruchy zdraví zůstanou nerozpoznány a dostávají se někdy i do inoperabilního stadia (např. v případě aortální stenózy).
 
senescence neregistrovaný 07.03.2015 11:54
» reagovat
označení stáří ve věku 60 – 74 roků, počínající, časné stáří - podle doporučení komise expertů Světové zdravotnické organizace
 
Senescence-stárnutí Ivo Vaněk 10.11.2011 13:35
» reagovat
proces, který se projevuje celkovým chátráním těla,postupným snižováním účinnosti fungování organismu a úbytkem jeho schopností nahrazovat vadné či odumřelé buňky novými.
 
senescence neregistrovaný 22.10.2008 12:26
» reagovat
ne jen rostlin, i člověk může být v procesu senescence
 


Knihy
  The Dawn of Everything The Dawn of Everything
autor: Graeber David Wengrow David
Nejlepší víkendNejlepší víkend
autor: Hartl Patrik
Léčba čakerLéčba čaker
autor: Vernon Roberta
Mystický léčitel: JátraMystický léčitel: Játra
autor: William Anthony

Navigace

předchozí slovo: » senes
následující slovo: » senescent
slovo se nachází na stránce: S:27
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2022  --  ABZ.cz