Pojem Makaton

Slovo:

Makaton


Upozornění:
vložil uživatel neznámý a ověřil editor

Význam:

alternativní komunikační program (např. pro mentálně retardované), který využívá manuální znaky (ze znakového jazyka neslyšících) doplněné mluvenou řečí a symbolyNěkterá související slova

augmentativní komunikace, alternativní komunikace

Komentáře ke slovu Makaton


 
» přidat nový komentář

Makaton Hana Chudá 22.08.2008 21:18
» reagovat
Komunikační systém Makaton je jazykový program, který využívá manuální znaky, symboly a mluvenou řeč. Představuje komunikační prostředek pro jedince s obtížně srozumitelnou řečí až neschopností verbálního vyjadřování. Je také pomocným prostředkem pro osoby s obtížemi v porozumění pojmům. Zároveň Makaton podněcuje rozvoj těchto schopností.
Makaton byl vytvořen ve Velké Británii logopedkou Margaret Walker a psychiatrickými konzultanty Kathy Johnston a Tony Conforthem. Název MA-KA-TON vznikl podle prvních slabik křestních jmen tvůrců tohoto komunikačního systému. Makaton byl původně určen dospělým neslyšícím osobám, které měly problém s osvojováním nových poznatků a dětem s mentálním postižením a autismem, které slyšely, ale obtížně rozuměly mluvené řeči a nekomunikovaly verbálně. Nyní se tento komunikační systém úspěšně používá především u jedinců s mentálním postižením, tělesným nebo kombinovaným postižením, u autistů, v předškolním věku u dětí se sluchovými vadami a u dětí s artikulačními problémy.
 Navigace

předchozí slovo: » makarony, makaróny
následující slovo: » makers (angl.)
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:1861
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2024  --  ABZ.cz