Pojem programátor

Slovo:

programátor


Upozornění:
vložil uživatel konikula a ověřil editor

Význam:

• (výp. tech.) člověk, který připravuje a ladí programy pro počítač

• hledající nejlepší rozhodnutí nebo postup spočívající v určení maximálních nebo minimálních hodnot funkcí proměnnýchGenerovaný, orientační výčet dalších tvarů tohoto slovaNěkterá související slova

typy inteligence podle H.Gardnera, Koláček Štěpán (1930-2011), syscall, hackerKnihy

jQuery pro neprogramátory -- autor: Baše Ondřej
Testování pro programátory -- autor: Herout Pavel
Jádro systému Windows -- autor: Dráb Martin
Microsoft LINQ -- autor: Russo Marco, Pialorsi Paolo
Java 2 příručka programátora -- autor: Hawlitzek Florian

Komentáře ke slovu programátor


 
» přidat nový komentář

obecně k okruhu IT hesel konikula 09.01.2010 02:49
» reagovat
Myslím, že by tu měla být nějaká diskuze ohledně oblasti IT. Už od šedesátých let si tahle "zednářská" IT společnost vytváří a udržuje poměrně širokou škálu zdomácnělých, většinou anglických výrazů, často počeštěných. Nevím zda by bylo správné jimi nyní SCS znatelně přifukovat, ale na druhou stranu mandlování je doménou pradlenek (doufám), a nikdo pradlenkám neupřel právo zařadit výraz, dokonce do českého slovníku. Je to jen hypotetický příklad, ale tolik k mému názoru na invazi 50 let skryté a vyvíjející se hatmatilky techniků, servisáků a programátorů (a ostatních anglo-dialektizujících profesí)
 
> můj skromný argument konikula 09.01.2010 02:58
» reagovat
  např. slovo marketing. je bez pochyb, že patří do SCS, ačkoli je to slovo kompletně (bez kontextových ani morfologických mutací) přejaté z Aj. To je spíš poznámka editorům mého přídatku k SCS ABZ pod klíčem "debug", ale generálně to je dobrý argument pro fůzi IT terminologie s obecným SCS. Díky za Váš drahocenný čas a užitečný slovníček.
   
appendice 1 konikula 09.01.2010 02:32
» reagovat
jinak jsem si uvědomil, když už tak zeširoka appendixuji, že programátor se ještě říká určitému technickému, zpravidla elektronickému prvku. Například programátor továrních automatů mívá v brašně programátor čipů. Také jsem už slyšel použití slova programátor pro označení čipu v pračce. To by pak umožňovalo situaci, kdy programátor programátorem programuje programátor. Výraz je sice nejistým řetězem, hlavně kvůli poslednímu článku (čip), ale v podstatě bych za validitu výrazu dal oheň do ruky a naopak možná též.
 
> :) PS konikula 09.01.2010 02:38
» reagovat
  Hm, validitu. Logickou a gramatickou ano. Ale neexistují, podle mého názoru a obzoru, pračky s přepisovatelným EMOS programátorem (čipem). Takže situace vyžadující kodéra pračkových čipů přistupujícího s updatem či patchem ve svém programátoru k pračce je nereálná, dokud nemáme na stole "kustomizovatelné pračky" pro milionáře. Jinak zas s přimhouřením oka, a přenesením "programátoru" z prostředí praček do továrního prostředí, bychom zajistili pohodlnou validitu výrazu "PPPP Pračky" dokonce i pro reálnou smysluplnost. Takže do té doby je to jen ve fiktivní realitě použitelný, jinak logicky, technicky i jazykově platný výraz (kód 5P).
   
první verze hesla konikula 09.01.2010 02:21
» reagovat
zapomněl jsem na zdrojový kód, a jinak prosím, omluvte stav tohoto hesla. nejsem nikterak zkušený s "optimálním rozdělením sítě hesel", takže je jen na vás obsah nějak rozlít a rozvinout do jiných hesel, jako je program, programování, programovací jazyk, kompilace, kompilátor, debugger ... snad jsem nic nevynechal... ještě jsou tu samozřejmě jiné související profese cizích jmen, které více méně zasahují do procesu programování, nebo jej otvírají, zavírají, či kontrolují a analyzují. A tak dal: architekt, developer, designer, kodér, implementor, projekt manažer, analytik, analytik informačních systémů, tester ... uf, já dělal jen v jedné firmě a ta má krom programátora jen šéfa, tak mi odpusťte tenhle krátký seznámek nad/pod programátorů. Předem díky každému dalšímu člověku za zlepšení tohoto hesla. PS: Přidal jsem tohle heslo zároveň s heslem debug.
 
> a omluva konikula 09.01.2010 02:42
» reagovat
  Omlouvám se všem zmíněným profesím (krom mých bývalých šéfů) za "pod/nad" bylo to spíš jen pro highlight určitého systému. Nemyslím, že by tester byl něco podředného, nebo analytik něco nadřadného. Už proto že jsem sám často ve všech těchto pozicích.
   Navigace

předchozí slovo: » program
následující slovo: » programme requirements (angl.)
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:2443
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2021  --  ABZ.cz