Pojem John/Joane genderová kasuistika

Slovo:

John/Joane genderová kasuistika


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

Šlo o přejmenovanou kasuistiku chlapce Bruce z jednovaječných dvojčat narozeného kanadským manželům Janet a Ronovi Reinerovým 22. 08. 1965.Bruceovi byl v jeho sedmi či osmi měsících při obřízce (nápravě fimózy) kauterizací upálen celý penis. (Nemocnice zaplatila odškodné asi 60 000 dolarů).
Veřejnosti známý americký sexuolog John William Money (1921-2006) po dohodě s jeho rodiči,(když Brucemu bylo 22 měsíců), ho nechal v Baltimoru experimentálně genitálně kastrovat (extirpací varlat) a vychovávat jako dívku Brendu. Zpočátku se několik let zdálo, že se dosud nikdy nerealizovaný radikální experiment vydařil. Když bylo Brendě šest let, začal sexuolog Money tento případ zveřejňovat jako úspěšné potvrzení jeho hypotézy, že pohlavní identita je primárně dána prostředím a výchovou v raném dětství, nikoliv přírodou, vrozeností.
Avšak Brenda jako dívka měla od sedmi let již značné psychické problémy, chovala se spíše jako chlapec (tomboy) a odmítala další operace a návštěvy u doktora J. Moneye. Když jí bylo 15 let, rodiče ji řekli pravdu a experiment přerušili. Dítěti, které se intenzivně chtělo vrátit k mužské pohlavní identitě. Byla operativně od roku 1987 postupně provedena znovu rekonstrukční změna pohlaví, a to zpět k mužské identitě (např. aplikace injekcí testosteronu, amputace ňader, rekonstrukce penisu v 16 a 22 letech).
Přeoperovaný si zvolil jméno David Reiner a oženil se s 22. září 1990 s Jane Fontaineovou, která již měla tři vlastní děti.
Prožil však řadu krizových, deprimujících, stresujících a traumatizujících událostí a situací (např. nedokončené vzděláni, málo úspěšné genitální operace, extrémní stud, nezaměstnanost, deprese jeho i jeho matky Janet, alkoholismus otce Rona, neúspěšné investice, úmrtí bratra Briana roku 2002 údajně po předávkování antidepresivy /ten již měl čtyři vlastní děti/, které Davida Reimera údajně opakovaně vedly i k vyhrožování sebevraždou. Brzy poté, co mu jeho manželka 2. května 2004 sdělila, že se od něho chce odloučit, spáchal 5. května 2004 sebevraždu (střelil se do hlavy). Bylo mu 38 let. Za dva roky po jeho smrti zemřel také sexuolog John Money.

Knihy

Molekulární onkologie v kasuistikách -- autor: Gurlich Robert, Staněk Libor, Tesařová Petra, kol.
Lord John a Ďáblovy ruce -- autor: Gabaldon Diana
COLE PORTER: 'HOLLYWOOD' -- autor: WILSON JOHN ORCHESTRA
Elton John: Me -- autor: John Elton
Petr Uličný: bouřlivák John -- autor: Uličný Petr, Smutný Roman

Komentáře ke slovu John/Joane genderová kasuistika


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » John Bull
následující slovo: » joch
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:1368
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2020  --  ABZ.cz