Pojem projekce jako přizpůsobovací operace

Slovo:

projekce jako přizpůsobovací operace


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

Je to adaptační metoda redukující pocity viny, úzkosti, tenze atd. mechanismem „podle sebe soudím tebe“. Souvisí také s podezíravostí, s paranoidními tendencemi.
Projekce může být asimilační nebo opačná, odmítavá, negativistická. V psychoanalýze a v psychoterapii se v souvislosti s projekcí hovoří také o přenosu a protipřenosu. Jde vlastně o svalování viny na jinou osobu, na tzv. „objektivní příčiny“.
U asimilační projekce člověk připisuje ostatním vlastnosti a motivy, které u sebe připouští, ale o kterých ví, že nejsou správné („všichni lžou, kradou, opíjejí se atd.“). Člověk své negativní vlastnosti připisuje také druhým.
U opačné projekce připisuje člověk druhým svou vinu, své negativní vlastnosti, opomenutí, nedbalost a zároveň je u sebe popírá. („Myslím, že mne nemáš rád“.) Jeho chování je navenek opačné, než jaké jsou jeho skutečné pohnutky. („Všichni jsou tady mimo mne neschopní“.) Patří sem také výmluvy na objektivní potíže, extrapunitivita („Ten stroj je špatný“) a impunitivita („To je vyšší moc, za to nikdo nemůže, ani já“).
Někdy se hovoří místo o opačné projekci také o tzv. opačném reagování, formované agresi, resp. reaktivní formaci („vší zkažeností jsou vinny ženy“, tvrdívají zhýralci). Je zde patrna úzká souvislost projekce (přenosu) s represí. Někdy dochází k negativní projekci u zúčastněných osob navzájem (dochází k patologickým přenosům a protipřenosům).

Knihy

Astrální projekce -- autor: Denning Melita, Phillips Osborne
Astrální projekce -- autor: Peterson Robert S.
O mravencích a lidech -- autor: Hampl Petr
Konec utrpení v rodinách a vztazích -- autor: Neumannová Veronika
EIN-O, světelná projekce

Komentáře ke slovu projekce jako přizpůsobovací operace


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » projekce
následující slovo: » projekce v psychologii
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:2326
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2020  --  ABZ.cz