Pojem validnost poznávací metody

Slovo:

validnost poznávací metody


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

Validitou (platností) metody rozumíme, nakolik měří to, co měřit má. Je dána stupněm nezávislosti měření na systematických i náhodných chybách, závisí tedy kromě jiného na objektivnosti a spolehlivosti metody. Přitom však platí, že poměrně validní, byť i méně objektivní metoda je lepší než zcela objektivní, ale málo validní metoda.
Většinou musíme ověřovat validitu empiricky. Lze tak učinit porovnáním výsledků měření s nějakým vnějším kritériem správnosti, o kterém nepochybujeme (např. s výkonem v práci). V podstatě korelujeme výsledky zkoušky s tím, co chceme zkouškou zjišťovat (tj. s objektivní realitou nebo s výsledkem jiného, již ověřeného testu). Někdy se takové empirické validitě říká také validita praktická a souběžná. Při použití testového souboru vzniká pojem souhrnné validity, která je definována jako pravděpodobnost shody výsledku testového souboru s tím, co má být zjištěno. Může být závislá na osobě vyšetřujícího.
Někdy se užívá pojmu predikční (prognostická) validita, čímž se myslí pravděpodobnost shody mezi výsledkem testu (konstruktu) a chováním vyšetřovaného po určitém časovém odstupu.
Konstrukt je vlastně určitá (modelová) náhrada za skutečný výkon. Predikční validita udává, jak účinně je možno na základě výsledků metody předpovídat (prognózovat) budoucí stav.
Podstatným aspektem validity je relevantnost metody, její adekvátnost, např. stupeň zaměřenosti (reprezentativnosti) poznávací metody pro vystižení určitého znaku osobnosti. Testy s malou validitou a s malou spolehlivostí jsou v praxi (např. psychologické a pedagogické) bezcenné.

Knihy

Poznávací značky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku -- autor: Zelený Filip, Feuereisl Dalibor
Poznávací a komunikační obsah výtvarné výchovy v kurikulárních dokumentech -- autor: Vančát Jaroslav
Metódy sledovania plodnosti -- autor: Naďová Monika, Simočková Viera, Javorka Ľubomír
Konec školní nudy -- autor: Sieglová Dagmar
Metody analýzy lineárních obvodů 1 -- autor: Gajdošík Libor

Komentáře ke slovu validnost poznávací metody


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » validní
následující slovo: » validus (lat.)
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:3217
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2022  --  ABZ.cz