Pojem Lewin Kurt

Slovo:

Lewin Kurt


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

Kurt Lewin (1890-1947) německý sociální psycholog působící od roku 1933 v USA na university of Iowa, autor teorie osobnosti jako dynamické soustavy v silovém poli a teorie konfliktů.
Vyšel z berlinské odnože gestaltismu. Analyzoval např. agresivní chování a způsoby řešení konfliktů. Osobnost člověka pojímal jako složitou strukturu, diferencovaný a integrovaný celek, který se pohybuje v ,,silovém" životním poli, jehož je součástí. Objekty v tomto poli mají pro jedince rozdílnou přitažlivost a odpudivost. Kurt Lewin používal pojmu valence, který vyjadřuje skutečnost, že osoby a věci v "silovém" poli mají pro jedince kladnou či zápornou, větší či menší hodnotu, cenu. To je teoretické východisko Lewinovy koncepce konfliktů. Některý předmět člověka přitahuje, zatímco jiný ho odpuzuje, popřípadě ho stejnou silou odpuzují či přitahují stejně významné cíle jednání. Mezi cíl a osobnost se přitom zpravidla staví překážky, jež je třeba odstranit nebo překonat. V Lewinově pojetí silového pole mají objekty v prostředí vybízivý charakter a vyvolávají činnost jedince. Vedle těchto objektů s různou valencí existují také motivy osobnosti, které jsou hnací silou.
Jeho teorie úmyslného jednání vychází z představy, že v okamžiku rozhodnutí vzniká determinující tendence a stav napětí, který uvádí do pohybu jednání směrem k cíli. Tento stav napětí nazval kvazi potřebou (pseudopotřebou). Přijetí úkolu je část celku, vyřešení úkolu je celek. Část má tendenci změnit se v celek. Strukturovaný (členitý) celek je souhrn všech vztahů mezi všemi částmi.

Knihy

Teorie pole -- autor: Lewin Kurt
Serving The Servant: Remembering Kurt Cobain -- autor: Goldberg Danny
Montage Of Heck (The Home Recordings) (Deluxe Edition) /Nirvana/ -- autor: Cobain Kurt

Komentáře ke slovu Lewin Kurt


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » Lévy Bruhl Lucien (1857-1939)
následující slovo: » Lewy body disease
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:1644
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2020  --  ABZ.cz