Pojem vývojové stadium zralé dospělosti

Slovo:

vývojové stadium zralé dospělosti


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

Období zralé dospělosti začíná po 30. roce a trvá do 44 let.
Je charakterizováno celkovou stabilizací. Svalová soustava začíná slábnout a je třeba ji vhodným způsobem (pravidelnou denní chůzí, pohybovým cvičením, přiměřeným sportem, zahrádkařením, sadařením) posilovat. Zvětšuje se sklon k ukládání podkožního tuku, takže se postupně s větší či menší rychlostí zvyšuje tělesná hmotnost. V psychické oblasti je to doba zrání, získávání životních zkušeností a vyhraňování vlastních názorů, ale také budování společenského postavení a celkové stabilizace. Úspěšní pracovníci své zkušenosti publikují v tisku, rozhlasu, televizi, na internetu, na tuzemských i zahraničních sympoziích, konferencích a seminářích. Někteří se hlásí do konkurzů na vysokoškolské učitele apod..Výkonnost člověka kulminuje. Klíčovými sociálními vztahy jsou domov a zaměstnání.
V první polovině tohoto stadia se rodiče intenzívně starají o své dětí, zejména pokud jde o jejich studijní a profesní orientaci.
Kolem 40. roku života dochází k tzv. kariérovému plató (dovršení vývoje v dané profesi). Lidé, kteří dosáhli kariérového plató, hledají někdy nová zaměstnání. Jde o jev tzv. druhé kariéry, běžný např. v USA. Člověk, kterého dosavadní povolání již přestalo plně uspokojovat, mění profesi, aby se pracovně i osobně obohatil. U některých profesí (zejména u těch , v nichž se hodně komunikuje s jinými lidmi) dochází někdy k tzv. burn-out efektu, tj. k vyhoření či vyhasnutí motivace k pokračování v této práci, k pocitům přepracování a vyčerpání fyzických i psychických sil.
V tomto období mnozí dospělí pečují o své stárnoucí rodiče, zajišťují jim zdravotní a sociální péči, navštěvují je se svými dětmi a podílejí se na jejich rekreačních aktivitách.

Knihy

Vývojové poruchy učení v dětství a dospělosti -- autor: Pokorná, Věra
Kladivo na čaroděje 12: Poslední stadium -- autor: Pavlovský Jiří
Kladivo na čaroděje 12 Poslední stadium -- autor: Pavlovský Jiří
HAARP-LIVE FROM WEMBLEY STADIUM -- autor: Muse
C++ Builder 4.0, 5.0 a 6.0 - vývojové prostředí, 1. díl -- autor: Matoušek David

Komentáře ke slovu vývojové stadium zralé dospělosti


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » vývojové stadium středního věku
následující slovo: » vývojová etapa puberty
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:3309
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2022  --  ABZ.cz