Pojem vývojové stadium středního věku

Slovo:

vývojové stadium středního věku


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

Období středního věku (interevia, tj. mezidobí, starší dospělost) trvá přibližně od 45 do 59 let.
V této době končí schopnost ženy rodit děti a nastává období přechodu, klimakteria, ve kterém končí pravidelné měsíční ovulační cykly (dochází k menopauze). U mužů tvorba spermií trvá prakticky až do konce života.
Děti opouštějí domácnost rodičů. Vzniká tzv. syndrom prázdného hnízda. S tím souvisí také častá tzv. krize středního věku.
Je to období bilancování a předávání získaných zkušeností.
V psychologické praxi se poradenští psychologové poměrně často setkávají s tendencí dosavadní životní neúspěchy vysvětlovat nesprávným výchovným vedením a příkladem, vzorem, modelem, které získaly neúspěšné ženy a neúspěšní muži ve svých původních rodinách. Nezřídka jde o subjektivní a emotivní prezentaci příčin a motivů.
Vštípivost paměti se snižuje. Je třeba zajišťovat dobrou psychickou a fyzickou kondici a předcházet předčasným stařeckým změnám.
Zachování svěžesti mysli i těla je veliká hodnota v tomto údobí života, stejně jako základní optimistické ladění. Přesto se objevují první známky stagnace a regresu ve výkonnosti a v rychlosti osobního tempa. Člověk si pokles sil začíná uvědomovat. Zejména se horší krátkodobá paměť. To také často prohlubuje pocit nastupující krizovosti tohoto a dalších vývojových období.
Ke konci tohoto údobí je třeba dobře uvážit další pracovní, odbornou či vědeckou kariéru, odhadnout, kolik nám zbývá hodnotného, plodného života, čeho lze ještě dosáhnout. Není dobré klást si příliš vyčerpávající až nesplnitelné cíle, ale není ani žádoucí upadat do duševního živoření bez adekvátní profesní a sociální komunikace. Je rovněž třeba usilovat o optimální společenský život a o adekvátní rekreační složku existence.
Při řešení nečekaných problémů a úkolů je třeba v tomto věkovém údobí počítat s většími časovými i energetickými nároky a výdaji, než tomu bylo doposud. Při úsilí o seberealizaci v duševní i tělesné práci musíme brát v úvahu riziko snadného přetížení a vyčerpání.
Rodiče často pomáhají budovat domácnost a zázemí svým dětem a jejich rodinám. Vycházejí přitom ze svých zkušeností i individuálního ekonomického zabezpečení. Navíc nezřídka pečují o své vlastní stárnoucí rodiče.
LITERATURA
KOHOUTEK, R. Psychologie duševního vývoje. Brno: ICV MZLU,2008. 127 stran.
ISBN 978-80-7375-185-2.

Knihy

Kladivo na čaroděje 12: Poslední stadium -- autor: Pavlovský Jiří
LIVE AT ROME OLYMPIC STADIUM - JULY 2013 (CD+DVD) -- autor: Muse
Kladivo na čaroděje 12 Poslední stadium -- autor: Pavlovský Jiří
C++ Builder 4.0, 5.0 a 6.0 - vývojové prostředí, 1. díl -- autor: Matoušek David
Diagnostika dítěte předškolního věku -- autor: Bednářová Jiřina, Šmardová Vlasta

Komentáře ke slovu vývojové stadium středního věku


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » Vývojové stadium puberty a adolescence
následující slovo: » vývojové stadium zralé dospělosti
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:3320
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2022  --  ABZ.cz