Pojem excitement (angl.)

Slovo:

excitement (angl.)


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

Rozčilení, rozrušení.
Můžeme je pozorovat ve formě chaotické hyperprodukce pohybů již u nižších organismů. U člověka jde o takovou poruchu psychosomatické pohody a rovnováhy, při níž je otřesena nejen rozumová a volní vrstva osobnosti, ale i tělesných orgánů (např. srdce). Sklon k afektu rozčilení úzce souvisí se schopností a dovedností člověka snášet zátěže (s jeho specifickou frustrační tolerancí). Člověk se sníženou frustrační tolerancí těžce nese každý svůj neúspěch a zklamání a prožívá v zátěžových situacích silné vnitřní napětí a stres.
Za normálních okolností se liší člověk od primitivních organismů tím, že díky noetické nadstavbě a vědomé volbě dovede najít cestu z nebezpečné či obtížné situace rozumovou činností. Přehlédne racionálně situaci a vědomě hledá logické a vhodné východisko.
V intenzivním rozčilení však ztrácí rozumová a volní vrstva duševna převahu a uvolňuje se místo pohybovému neklidu (chaotickému, překotnému zmatku všech možných pohybů), a to jak v oblasti tělesné, tak ve vědomí. Jde o chaos, zmatek v průběhu představ a myšlenkových pochodů, ztrátu cílových představ, nakupení neuvědomělých pohybů, narušení vegetativní rovnováhy, zvýšení vnitřní tenze, kolísání krevního tlaku, ztrátu vnitřního klidu.
Za určitých situací jsou k rozčilení náchylní všichni lidé. (Představme si paniku v divadle, ve kterém hoří.) Sklon k rozčilení je významný tehdy, když se projevuje i při takové míře zatížení, kterou normální člověk dobře, klidně zvládne. Je především příznakem konstituční neurózy (u osob náchylných k afektům rozčilení často pozorujeme také lehce narušitelný sebecit, zvýšenou senzibilitu a sklon k rozladám).

Knihy

Slavné vily Polska /angl./ -- autor: Nakonieczny Ryszard
Ladislav Sutnar - Design in Action (angl.) -- autor: kolektiv
Joska Skalník (angl.) -- autor: Skalník Joska
Eva Švankmajerová (angl.) -- autor: Švankmajerová Eva
Ján Kadár - angl. -- autor: Macek Václav

Komentáře ke slovu excitement (angl.)


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » excitans
následující slovo: » exciton
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:1118
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2023  --  ABZ.cz