Pojem Eysenck Personality Questionnaire (EPQ)

Slovo:

Eysenck Personality Questionnaire (EPQ)


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

Eysenckův osobnostní dotazník (EOD, EPI) je původní psychologická poznávací metoda Hanse Jürgena Eysencka a jeho manželky Sibyl B. G. Eysenckové, která má za cíl identifikovat dvě hlavní dimenze osobnosti: extraverzi (E) a neuroticismus (N) či emocionální labilitu. Pokud jde o neuroticismus, ten totiž vymezil britský psycholog H. J. Eysenck (1916-1997) již v roce 1947 jako poruchu integrace osobnosti a emoční instabilitu, ještě nikoliv jako neurózu. Později (1960) zdůrazňoval Eysenck v obsahu tohoto pojmu zejména emocionalitu. Navíc obsahuje EOD stupnici zjišťující upřímnost zkouman é osoby.
Eysenckův osobnostní dotazník lze využít i pro diagnostiku klasických temperamentů (sangvinik, flegmatik, cholerik, melancholik) a to tak, že se dá do vztahu kvantita extraverze, resp. introverze a emocionální labilita, resp. stabilita. Např. jedinec extravertovaný a současně emočně labilní patří mezi temperamentový typ cholerik.
Analýzu výsledků dotazníku a příslušnou psychologickou diagnózu by měl provádět odborný psycholog, který má k dispozici vyhodnocovací klíč.
H. J. Eysenck(1916-1997) byl německý a britský psycholog židovského původu žijící a pracující v Londýně. Byl autorem psychometricky založené teorie osobnosti. Jeho pojetí temperamentu vychází z faktorové analýzy. Při faktorování vyššího řádu, které Eysenck užívá, se vyabstrahují velmi obecné vlastnosti. Původní Eysenckův osobnostní obsahoval pouze 2 faktory - neuroticismus a extraverzi. Později H. J. Eysenck doplnil svou teorii o třetí faktor - psychoticismus. Jeho teorie a metoda diagnostikování osobnosti vyniká dobrou měřitelností a testovatelností. Když vzniknul podobný test osobnosti L. S. Goldberga s názvem Big Five (Velká pětka), Eysenck na to zareagoval publikováním vlastní teorie s názvem Giant three (Obrovská trojka). Čísla v názvech obou teorií označují počet základních osobnostních vlastností.

Knihy

Cirkadiánne preferencie a depresia -- autor: Škorvagová Eva
Computerized Adaptive Testing in Kinanthropology -- autor: Komarc Martin
Physical and personality traits of Charles IV, Holy Roman Emperor and King of Bohemia -- autor: Vlček Emanuel
Vanessa Del Rio Art Edition (No. 1 -200) -- autor: Hanson Dian
AdR Book: Beyond Fashion -- autor: Russo Anna dello

Komentáře ke slovu Eysenck Personality Questionnaire (EPQ)


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » Eysenck Hans Jürgen (1916-1997)
následující slovo: » Eysenck Personality Questionnaire EPQ-R
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:866
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2020  --  ABZ.cz