Pojem prosociální deficit

Slovo:

prosociální deficit


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

U značného počtu dětí, mládeže i dospělých osob existuje deficit, nedostatečnost, redukovanost, chybění morální, prosociální, altruistické a empatické orientace osobnosti, který se mj. projevuje vzrůstem jejich individuální i skupinové agresivnosti.
Již ve škole se setkáváme s verbální agresí (např. nadávky, dehonestující přezdívky, pomluvy) i s brachiální agresí (např.fackování), s projevy agrese verbální či brachiální přímé (např. vyhrůžky, bití) i nepřímé (např. slovní špičkování, gesta) , s agresivitou hostilní (nenávistnou), obrannou i užitkovou (původně loveckou a teritoriální, ve škole je to např. odcizování svačin spolužákům).
Agresivita se přitom šíří podobnou nákazou jako je nákaza emocionální. Působí zde např. i verbální a nonverbální zrcadlení, obličejová zpětná vazba, sugestivní nonverbální komunikace, mimika a gestikulace vedoucích agresorů.
Prosociální deficit mládeže souvisí i s hodnotovou krizí společnosti, zejména rodin, se společenskou adorací reprezentativních materiálních hodnot, se zvýšenou potřebou změny, neofilií, tj. s tendencí staré věci i tradice považovat za nezajímavé a všechno nové a módní (včetně změn)- za přitažlivé a hodné nejen naší pozornosti, ale i zájmu a případně i lásky, a s přehnaným důrazem na individualismus, narcismus a egoismus, provázený
insuficientní morální, etickou výchovou ( podrobnou analýzu viz Mlčák, Z. Prosociální chování v kontextu dispozičních aspektů osobnosti. Ostrava: Ostravská univerzita, 2010, str. 173 a další). Prosociální chování vede k pozitivním sociálním a etickým způsobům chování, postojům a vztahům

Knihy

Estrogenní deficit -- autor: Fait Tomáš, Šnajderová Marta
Osobnostní aspekty prosociálního chování a empatie -- autor: Záškodná Helena, Mlčák Zdeněk
Znevýhodněný žák -- autor: Krejčová Lenka, Valenta Milan, kolektiv a, Hlebová Bibiána
Znevýhodněný žák -- autor: Valenta Milan, Krejčová Lenka, Hlebová Bibiána, kolektiv
Vývoj pozornosti a exekutivních funkcí -- autor: Vágnerová Marie

Komentáře ke slovu prosociální deficit


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » Prosociales Verhalten (něm.)
následující slovo: » prosociální edukace
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:2421
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2021  --  ABZ.cz