Pojem závady a poruchy motoriky

Slovo:

závady a poruchy motoriky


Upozornění:
vložil uživatel neznámý a ověřil editor

Význam:

Závady a poruchy motoriky:
agitovanost (bezcílné pohyby), asterixis (třes rukou), akrální dysfunkce končetin, flapingový třes, echopraxie (opakování úkonů viděných či slyšených v okolí), flexibilitas cerea (doslova vosková ohebnost, spontánní přetrvávání v nezvyklých, ztrnulých pózách a polohách, tzv. nástavách, často namáhavých, končících někdy teprve krajním vyčerpáním), katalepsie (ztrnulé, nehnuté držení těla obdobné jako u flexibilitas cerea, manýrování (obřadně vykonávané pohyby), povelová automacie (vykonávání úkolů nařízených rozkazovacím, povelovým způsobem, které mohou být v rozporu se zájmy postiženého), raptus (náhlý a neobvykle silný motorický projev), stereotypie (dlouhodobě opakované pohyby těla bez souvislosti s ostatní duševní činností a bez zřetelné poruchy vědomí), stupor (stav úplné nehybnosti, provázený nemluvností, enurézou a enkoprézou apod.), tremor (třes).
Pro odbornou psychologickou diagnostiku motoriky se používají např. vývojové škály motorického nadání, tzv. motometrické škály podle Oseretzkého. Nejprve se přitom zjišťuje lateralita. Opožděnost o jeden až dva roky se hodnotí jako lehká, opožděnost o dva-tři roky jako střední a opožděnost tři až pět let jako těžká.
Často je pro diagnostiku jemné motoriky horních končetin používána zkouška ohýbání drátu např. podle F. Baumgartenové - Tramerové (1888 – 1971). Pokusná osoba obdrží drát o délce 45 cm a o průřezu 1 mm. Předloží se jí nákres klepáče na koberce, podle kterého má vzor jak podle tvaru, tak podle velikosti přesně napodobit.
Pro děti i pro dospělé se nezřídka používají testy navlékání korálků za určitý časový úsek.
Testem na individuální zjišťování laterální preference a dominance ruky, nohy, oka pro děti i pro dospělé je test laterality Z. Matějčka a Z. Žlaba.

Komentáře ke slovu závady a poruchy motoriky


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » závady a poruchy mobility a pozornosti
následující slovo: » závady a poruchy myšlení
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:3414
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2024  --  ABZ.cz