Pojem Fromm Erich (1900-1980)

Slovo:

Fromm Erich (1900-1980)


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

německý a americký spisovatel, neopsychoanalytik, filozof, sociolog a psycholog židovského původu Erich Fromm (1900 - 1980). Bývá označován za kulturního psychoanalytika či neopsychoanalytika, který interpretoval psychoanalýzu spíše sociálně a kulturně než důsledně biologicky. Psychoanalýza a na ni navazující terapie je podle E. Fromma pokusem pomoci klientovi či pacientovi získat schopnost a dovednost milovat (viz knihu Umění milovat). Od roku 1934 žil ve Spojených státech amerických .
Za poslání člověka považoval být sám sebou kvůli sobě samému. Jako základní lidské potřeby rozlišuje především potřebu vztahu k jiným lidem, potřebu přesáhnout sebe sama (např. svými výtvory, díly nebo věcmi) a potřebu vkořeněnosti (někam patřit, mít svůj domov). Více než např. S. Freud zdůrazňoval úlohu společenských a kulturních činitelů v životě člověka. Kladl důraz na štěstí jako účasti na štěstí a spokojenosti jiných. Věřil, že porušení mravních norem vede k mentálnímu a emocionálnímu rozkladu. Celoživotně byl inspirován problémem odcizení, který byl iniciován pozdním vydáním (v roce 1932) Ekonomicko - filozofických rukopisů (zejména rukopisu Odcizená práce) německého filozofa Karla Marxe (1818 - 1883).

Knihy

Umění naslouchat -- autor: Fromm Erich
Umění být -- autor: Fromm Erich
Pražský hrad ve fotografii 1856-1900 / Prague Castle in Photographs 1856-1900 -- autor: Fučíková Eliška, Halata Martin, Halmanová Klára, Scheufler Pavel

Komentáře ke slovu Fromm Erich (1900-1980)


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » frndžalka
následující slovo: » fronésis
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:971
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2020  --  ABZ.cz