Pojem Psychodiagnostické metody

Slovo:

Psychodiagnostické metody


Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:

Mimo výsledků pozorování, rozhovoru, anamnézy, analýzy osobních výtvorů a dotazníků se pro psychologickou diagnostiku používají stále zdokonalované a nově vytvářené speciální psychologické testy jednotlivých složek psychiky a osobnosti, které mohou kvalifikovaně aplikovat, interpretovat a vyhodnocovat pouze vysokoškolsky kvalifikovaní odborní psychologové (např.v pedagogicko psychologických poradnách či ve školských speciálně pedagogických centrech, krizových centrech a na odděleních klinické psychologie ve zdravotnictví).
Existuje klasifikace poznávacích metod podle požadavků na odborné vzdělání jejich uživatelů.
Tato klasifikace navazuje na standardy pro psychologické testování (APA, EFPA) a kodexy pro psychologickou praxi. Jejím cílem je optimální využití psychodiagnostického potenciálu každé metody i ochrana před zneužitím těchto metod. Obsah klasifikace vychází z podmínek licenčních a autorských smluv a z doporučení profesních sdružení psychologů (ČMPS, UPA).
Kategorie A. Metody, zařazené v této kategorii, jsou určeny absolventům bakalářského a magisterského stupně akreditovaného studijního oboru psychologie. Používat je mohou také absolventi akreditovaného studijního oboru pedagogika, andragogika, personalistika a dalších příbuzných oborů po zaškolení pro jejich administraci, vyhodnocení a interpretaci ve školicím a výcvikovém kurzu (podrobnosti na stránkách příslušné metody).
Pro vybrané metody kategorie A. (MSCEIT, ADOS-2, GPOP, LJI , MABC-2) je pro adekvátní interpretaci a využití jejich výsledků nezbytné absolvování školicích a výcvikových kurzů i pro absolventy studijního oboru psychologie.
Kategorie B. Metody jsou určeny absolventům bakalářského a magisterského stupně akreditovaného studijního oboru psychologie.
Kategorie C. Metody jsou určeny absolventům magisterského stupně akreditovaného studijního oboru psychologie. Pro administraci a vyhodnocení metod, interpretaci výsledků a jejich využití je nezbytné absolvovat odborné zaškolení, minimálně však školicí a výcvikový kurz.

Knihy

Projektivní metody v psychologické diagnostice -- autor: Najbrtová Kristina, Šípek Jiří, Loneková Katarína, Čáp David
Psychologie písma -- autor: Baková Helena
Grafologie a všímavost -- autor: Jeřábek Jan
Metódy sledovania plodnosti -- autor: Naďová Monika, Simočková Viera, Javorka Ľubomír

Komentáře ke slovu Psychodiagnostické metody


 
» přidat nový komentář

Zatím žádné komentáře.Navigace

předchozí slovo: » psychocismus
následující slovo: » psychodiagnostický systém 3D
slovo se nachází na stránce: přidáno-návštěvníky:2536
krok zpět: » zpět
hledat jiné cizí slovo: » hledání
upravit (opravit) toto slovo: » upravit
přidat do slovníku nové slovo: » přidat

hledat - slovník - pro webmastery - o slovníku - kontakt
scs.abz.cz  --  web © 2005-2022  --  ABZ.cz